Český tenisový svaz

Ostra Tenisová extraliga startuje už v neděli! Titul obhajuje Sparta

12.12.2025

Nezadržitelně se blíží další ročník OSTRA Tenisové extraligy, který startuje už v neděli zápasy předkola. I letos se na halových kurtech představí řada předních českých tenistů, které doplní některé zahraniční posily a především zástup dalších domácích hráčů, kteří budou usilovat o úspěch právě pro svůj tým. Loňský titul bude obhajovat TK Sparta Praha.

Letošní ročník OSTRA Tenisové extraligy 2025 se odehraje v termínu od 14. do 19. prosince. Předkolo se hraje už tuto neděli v Olomouci a v Říčanech a střetnou se v nich Slovan Moravská Třebová s LTC Pardubicemi (postup do skupiny Prostějov) a Plíšková Tennis Academy s TK Spartakem Jihlava (skupina Říčany). 

Vítězové předkol postoupí do základních skupin, které se od pondělí do středy odehrají v Říčanech a v Prostějově. Ve skupině v Říčanech jsou v tuto chvíli jistí účastníci obhájci titulu ze Sparty a také I. ČLTK Praha. V Prostějově pak je vedle domácího Agrofertu jistým účastníkem TK Precheza Přerov. Vítězové obou skupin se střetnou 19. prosince v Říčanech o letošní extraligový titul.

„Extraliga je pro hráče výjimečná – mohou si zahrát doma, před českými fanoušky a navíc v týmové atmosféře, kterou během sezony moc nezažijí. I letos očekáváme tenis špičkové úrovně,“ uvedl ke startu Tenisové extraligy Tomáš Ostarek, ředitel soutěže.

Soupisky jednotlivých týmů jsou prozatím předběžné a mohou se ještě do začátku extraligy doplnit. Mezi nejnabitější týmy patří jako už tradičně TK Agrofert Prostějov, TK Sparta Praha a I. ČLTK Praha.

Odehrát zápasy za prostějovský tým by mohli všichni elitní čeští muži a reprezentanti Jiří Lehečka, Jakub Menšík, Tomáš Macháč, Dalibor Svrčina či Vít Kopřiva. Mezi ženami má Agrofert trochu slabší sestavu a figurují v ní Gabriela Knutsonová, Julie Štruplová a Julie Paštiková.

Naopak velmi silnou ženskou sestavu pro extraligu má klub I. ČLTK Praha, za který by měly hrát Karolína Muchová a Markéta Vondroušová, připraveny jsou i Nikola Bartůňková či Darja Viďmanová. Mezi muži jsou k extralize přihlášeni Tadeáš Paroulek, Jonáš Forejtek, Jakub Nicod či Andrew Paulson.

Obhájci titulu TK Sparta Praha se pak rovněž budou opírat hlavně o ženskou část soupisky, ve které jsou Kateřina Siniaková, kometa uplynulé sezony Tereza Valentová, Sára Bejlek, Dominika Šalková, Laura Samson či Lucie Havlíčková. Mezi muži má Sparta silný debl s Petrem Nouzou a Patrikem Riklem, dále má k dispozici talentovaného Petra Brunclíka, Martina Krumicha, Hynka Bartoně či Jiřího Veselého.

Mezi další zajímavá jména, které během extraligy bude dobré sledovat, patří tenistky Přerova. Za něj bude hrát aktuální česká jednička Linda Nosková, Anna Sisková, Vendula Valdmannová či Eliška Ticháčková. Za Plíšková Tennis Academy by se měla představit vracející se Karolína Plíšková.

Kompletní soupisky Tenisové extraligy naleznete zde.

Foto: ČTS/Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Turnaj A ml. žactva ve Zruči a Dobříši vyhráli Jedlička a Bartůňková

Vítězi áčkového turnaje mladšího žactva, který se konal ve dnech 1.-5. září, se stali Adam Jedlička (2005, I.ČLTK Praha) a Nikola Bartůňková (2006, I.ČLTK Praha). Jedlička ve finále ve Zruči porazil turnajovou jedničku Jakuba Menšíka (2005, TK AGROFERT Prostějov) 6:2 7:5. Bartůňková v boji o titul přehrála Amélii Šmejkalovou (2005, TK PRECHEZA Přerov) 6:3 6:2. Výsledky Zruč. Výsledky Dobříš.

07.09.2017
Baráž Davis Cupu: Premiéra pro Jebavého, Berdych hrát nebude

Čeští tenisté budou ve dnech 15.-17. září bojovat v nizozemském Haagu o záchranu ve Světové skupině Davis Cupu. Nominace na toto utkání je bez Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka. Český tým se tak představí ve složení Jiří Veselý, Adam Pavlásek, Lukáš Rosol a premiérově také Roman Jebavý.

06.09.2017
Siniaková s Hradeckou postoupily do semifinále čtyřhry na US Open

Deblová dvojice Lucie Hradecká a Kateřina Siniaková postoupila do semifinále US Open. Český pár vyřadil slovinsko-španělskou dvojici Klepac, Martinez Sanchez 7:6(2) 6:3. Do boje o semifinále se ještě zapojí Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou, které by v případě postupu narazily na Hradeckou se Siniakovou. Ve spodní části pavouka čeká čtvrtfinále také Andreu Hlaváčkovou po boku s Timeou Babos.

06.09.2017
OPTIM TOUR 2017: V Brně byli nejlepší Holiš a Svobodová

Celkem 80 hráčů a hráček se představilo na „áčku“ hraném na TC Brno. Turnaj v neděli zkrápěl místy i vydatný déšť, což trochu ovlivnilo jeho průběh. V mužské části zdobil startovní pole první nasazený a zároveň 254.hráč ATP Petr Michnev, ale jen do chvíle než se utkal se Štěpánkem z I.ČLTK Praha.

05.09.2017
Petra Kvitová je ve čtvrtfinále US Open. Porazila Muguruzu

Petra Kvitová (1990, WTA 14) na grandslamovém US Open vyřadila Španělku Garbiňe Muguruzu po setech 7:6(6), 6:3 a postoupila do čtvrtfinále, kde narazí na Venus Williams (1980, WTA 9), se kterou má pozitivní bilanci 4:1.

04.09.2017
Mezinárodní turnaj žen v Praze na TJ Spoje

Od úterý 5. září se v areálu TJ Spoje Praha hraje mezinárodní turnaj žen dotovaný $15,000. Turnaj začal kvalifikací, které se zúčastnilo 42 hráček, z toho 24 Češek. Vstupné do areálu je celý týden zdarma. Finále dvouhry se hraje v neděli 10. září. Výsledky a program dne.

04.09.2017
Sparta vyhrála mistrovství družstev staršího žactva 2017

TK Sparta Praha vyhrála mistrovství ČR družstev v kategorii staršího žactva, které se hrálo 31.8.-3.9. v Rakovníku. Sparta ve finále porazila TK Agrofert Prostějov 5:2. Na třetím místě skončilo I.ČLTK Praha a na 4. místě TK Neridé. Výsledky: finále, o 3 místo, o 5. místo, o 7. místo.

03.09.2017
Kilnarová vyhrála turnaj žen $15,000 v Polsku

Monika Kilnarová (1999, WTA 494) vyhrála mezinárodní turnaj žen dotovaný $15,000 v polském Mragowo. Ve finále porazila domácí Martu Lesniak (1988, WTA 588) 7:5, 1:6, 6:1. Výsledky.

03.09.2017
Tereza Procházková vyhrála turnaj žen $15,000 v Říčanech

Tereza Procházková (1999, WTA 952) vyhrála mezinárodní turnaj žen Penta Trading Open 2017 dotovaný $15,000 v Říčanech u Prahy. Ve finále porazila Dianu Šumovou (1994, WTA 692) 5:7, 6:4, 6:4. Čtyřhru vyhrály Slovenky Vajdová a Jablonovská. Výsledky.

03.09.2017
Turnaj A dorostu na Neridé a v Jablonci vyhráli Lehečka a Kubáňová

Vítězi turnaje A v kategorii dorostu, který se ve dnech 18.-22.8. 2017 konal na Neridé (dorostenci) a v Jablonci (dorostenky), se stali Jiří Lehečka (2001, TK AGROFERT Prostějov) a Karolína Kubáňová (2001, TK Slavia Orlová). Lehečka ve finále porazil domácího Jiřího Barnata (2001, TK Neridé) 6:2 6:2 a mistryně ČR žen Kubáňová ve finále přehrála Danielu Jelínkovou (2002, TENIS-CENTRUM DTJ HK) 6:1 6:0. Výsledky Neridé. Výsledky Jablonec.

01.09.2017
Družební utkání 2017
Dne 31.8.17 proběhlo za krásného slunečného počasí v areálech SC a Baníku Ostrava již tradiční utkání mládeže mezi družstvy SmTS a Slezského wojewodztví(PL). Na celkem 15 dvorcích po celý den proběhl maratón celkem 80 utkání ve dvouhře a čtyřhře v kategoriích U10-U18. Z celkového vítězství 62:18 se nakonec radoval výběr SmTS, který byl tvořech 32 hráči všech kategorií.Utkání proběhlo v přátelské atmosféře a již nyní se těšíme na odvetu,která proběhne koncem dubna 2018 v Polsku. Děkujeme touto cestou Moravskoslezskému kraji za poskytnutou dotaci.
01.09.2017
Mezinárodní turnaj žen $15,000 v Říčanech

Od úterý začíná hlavní soutěž mezinárodního turnaje žen dotovaného $15,000 v Říčanech u Prahy. Jako nejvýše nasazená hráčka se zde představí Gabriela Pantůčková (1995), 383. hráčka žebříčku WTA. Výsledky a program dne. Fotogalerie.

30.08.2017
OPTIM TOUR 2017: Vítězství z Mladé Boleslavi pro Vejvaru a Jarošovou

Trochu prořídlé pole ženského pavouka nabídlo celkem dost překvapení. Zejména mladší hráčky jako domácí Vajsejtlová a také Sisková o sobě daly hodně vědět.

29.08.2017
Monika Kilnarová si zahrála o titul v polském Mragowu

Do finále dvouhry došla Monika Kilnarová (WTA 494) na turnaji s dotací $15,000 v polském Mragowu. Monika ve finále podlehla Francouzce Partaud (WTA 533) 6:7(4) 1:6. Pro Moniku je to letos již čtvrtá finálová účast na turnajích této kategorie. Výsledky.

28.08.2017
Turnaj TE 3 do 14-ti let na Spartě vyhráli Bartoň a Palicová

Mezinárodní turnaj do 14-ti let Eurovia Sparta Cup vyhráli Dominik Bartoň (2004, TK AGROFERT Prostějov) a Barbora Palicová (2004, Severočeská tenisová). Semifinále chlapců i dívek byla ryze česká. Bartoň porazil Matyáše Alana a Vojtěch Veigert vyřadil Štěpána Bauma. Mezi dívkami si budoucí vítězka poradila s Patricií Kubíkovou a turnajová jednička Agáta Černá porazila Karolínu Nováčkovou. Výsledky.

27.08.2017
Jurajda a Nosková vyhráli turnaj TE 2 do 14-ti let v Budapešti

Adam Jurajda (2003, TK AGROFERT Prostějov) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe Category 2 v Budapešti. Ve finále porazil Chorvata Poljicaka 6:1, 6:1. Jurajda spolu s Josefem Zapletalem vyhráli i čtyřhru. Linda Nosková (2004, TK Na Dolině o.s.) vyhrála dvouhru dívek. Ve finále porazila nejvýše nasazenou Polku Gruszczynskou 7:5, 5:7, 6:2. Spolu s Adrianou Beránkovou vyhrála i soutěž čtyřher. Výsledky.

27.08.2017
Kolář došel do finále na $25 v Poznani

Zdeněk Kolář (1996, ATP 242) došel do finále mezinárodního turnaje ITF dotovaného $25,000 v polské Poznani. Ve finále nestačil na Němce Morainga (1992, ATP 344) 6:7(5), 4:6. Výsledky.

27.08.2017
Dalibor Svrčina vyhrál ITF 2 v Budapešti

Dalibor Svrčina (2002, ITF 75) se stal vítězem juniorského turnaje ITF 2 v Budapešti. Do semifinále turnaje prošli tři Češi, Svrčina porazil Andrewa Paulsona a JOnáš Forejtek prohrál se Španělem Lopezem Montagudem. Čtrnáctiletý Svrčina ve finále porazil Španěla ve třech setech 6:3 5:7 6:2. Spolus Jonášem Forejtkem došli navíc do finále čtyřhry. Výsledky.

27.08.2017
ITF: Transition tour

Mezinárodní tenisová federace (ITF) přichází s novinkou ve struktuře organizace mezinárodních turnajů dospělých. Od roku 2019 by se za turnaje s dotací 15 000,– USD neměly získávat body do žebříčku ATP či WTA ale pouze tzv. ITF Entry points. Tyto turnaje už nebudou součástí ITF Pro Circuit okruhu. Snahou je omezit počet startujících na mezinárodních turnajích. Ideální scénář je mít žebříček, kde bude 750 mužů a 750 žen.

24.08.2017
Turnaj A ml. žactva v Přerově a Valmezu vyhráli Petr a Šmejkalová

Vítězi turnaje A v kategorii mladšího žactva, který se konal ve dnech 18.-22.8. 2017, se stali Vojtěch Petr (2005, TK Na Dolině) a Amélie Šmejkalová (2005, TK PRECHEZA Přerov). Petr ve finále v Přerově porazil Patrika Opluštila (2005, TC BORS CLUB-STK Břeclav) 6:1 6:1 a Šmejkalová si ve Valašském Meziříčí poradila s Sárou Bejlek (2006, TK AGROFERT Prostějov) 7:5 6:3. Výsledky Přerov. Výsledky Valmez.

23.08.2017