Český tenisový svaz

Ohlédnutí za Pardubickou juniorkou 2025

16.08.2025

98. ročník vyhrál Radek Chodora (2007, I.ČLTK Praha) a Julie Paštiková (2008, TK Agrofert Prostějov). Čtyřhru chlapců vyhráli David Petrofský (2007, TSM Vysočany) a Radek Chodora (2007, I.ČLTK Praha), čtyřhru dívek Vanessa Svobodová (2009, LTC Modřany 2005) a Pavla Švíglerová (2008, LTC Modřany 2005).

Kategorie chlapců byla letos ve znamení velkého balíku kvalitních hráčů, kde každý může porazit každého. Přesně polovina nasazených hráčů prohrála hned svůj první zápas (tedy zápas s nenasazeným hráčem). Byl to letos velmi zajímavý turnaj, hodně zajímavých zápasů. Ukázalo se, že ITF žebříček nezaručuje převahu nad hráči, kteří preferují české turnaje a na okruhu ITF hrají pouze turnaje konané v ČR.

Finále: Chodora – Chodura 6:2, 6:2
Radek Chodora měl ideální start, vedl 3:0 a měl gemboly na 4:0. Sebastian Chodura se snažil bodovat servisem, ale Radek Chodora dobře returnoval. Ve výměnách byl lepší Radek Chodora, ale nijak dramaticky. Sebastian Chodura předvedl několik velmi přesných prohozů, ale celkově mu finále moc nevyšlo. Nechodil mu servis a pak u sítě musel hrát těžké voleje a na to ještě nemá kvalitu. Ve finále vyhrál lepší hráč. Radek Chodora finále vyhrál ve velkém stylu, kdy už nečekal na chyby soupeře, ale vše si uhrál sám.

Ze Sebastiana Chodury mám velkou radost. V patnácti letech zkusil přípravu v tenisové akademii ve Španělsku, ale nedopadlo to dobře, styl tréninku mu neseděl. Pár let se hledal a nakonec našel svoji hru. V Pardubicích porazil Luxu, Rašticu, Psotu a Komínka. Takový servis v Pardubicích nikdo neměl. Zprava rychlá zatáčka ven a především obrovsky rychlý kick-serve z druhého servisu. Luxa, Raštica ani Psota to nemohli zreturnovat. Sebastian se často sápal po podání na síť, takže to nešlo returnovat od plachty a chodit do returnu brzy po odskoku taky nešlo. Ve výměnách sice neměl převahu, ale to neva, když si v pohodě držel servis a soupeři těžce bojujovali o ten svůj. Funkční herní plán.

Radek Chodora je hráč, který se v Pardubicích zlepšoval zápas od zápasu. První velký test byl zápas v Kločurkem, kde Radek udělal pár hloupých chyb, které ho stály druhý set. Radek moc chtěl při posledním pokusu v Pardubicích vyhrát, ve všech zápasech působil koncentrovaně a každým zápasem šel jeho výkon nahoru. Finále bylo jen razítkem na povedený turnaj.

Finále: Paštiková – Oliveriusová 4:6, 6:1, 6:4
Julie Paštiková v prvním setu prožívala noční můru. Sára Oliveriusová do zápasu vlétla skvěle, navíc jí tam všechno spadlo. Vedení 5:1 se sice ztenčilo na 5:4, ale první set získala Sára Oliveriusová. Do druhého setu vstoupila „Pašťa“ více energicky a Sára nestíhala.

Třetí set vypadal podobně jako ten druhý, Julie vedla 5:2. Ale Sára nic nevzdávala, stáhla na 5:4, ale na celkový obrat nedosáhla.

Musím říci, že Sára Oliveriusová mě ve finále velmi příjemně překvapila. Bylo vidět, že má herní plán leváckým liftovaným forhend-krosem se dostávat Paštikové do bekhendu a počkat si, až to Julie přepojí z krosu do lajny a pak zahrát bekhend kros do odkryté forhendové strany soupeřky nebo do bekhendu na protipohyb. Závěr finále hrála Sára perfektně, byla stabilní v nohou u míče a nechala švihnout ruku. Budilo to ve mně pocit, že nemůže zkazit úder, moc pěkné. Mimochodem viděl jsem v Ostravě trénink Petra Brunclíka a Honza Mašík (trenér) mu neustále opakoval: „včas se dostat k míči, zastavit tělo, ruka zahraje“.

Jak jsem chválil Sáru, tak je jasné, že Julie v závěru finále musela předvést svůj nejlepší tenis, aby vyhrála. Na tomto místě chci Julii zatleskat nejen za získání titulu mistryně ČR, ale také, že má v sobě srdce sportovce, který nebojácně přijede na turnaj, kde ví, že bude v každém zápase v roli favorita a případná prohra bude hodně bolet. A veze si domů titul a navíc všechno možné od Applu :-) Palec nahoru.

Nejlepší zápas
V kategorii chlapců se mi nejvíce líbily 2 zápasy: Dujka – Petrofský 3:6, 6:2, 6:1 a Vágner – Maršík 4:6, 6:2, 6:3

V kategorii dívek byl určitě nejlepší zápas Levinsky – Chlumská 6:7(6), 7:5, 7:5

Kdo předvedl dobrý tenis?
Mezi kluky to byl fakt velký balík hráčů: Chodora, Chodura, Komínek, Kozlovský, Novák, Psota, Čank, Dujka, Doskočil, Kučírek, Fedor, Raštica, Voleský, Kločurek, Vágner, Fröhlichovi, Kusý, Maršík, Podrábský, Petrofský, Košárko, Luxa, Kotrc, … Fakt se mi líbilo hodně hráčů.

Mezi dívkami toho nebylo tolik. Paštiková, to je jasné. Oliveriusová ve finále. Levinsky dobře založené údery, bojovnice. Heřmanová ano. Mojžíšová OK. Zajíčková ano. Švíglerová ano. Suchá v zásadě ano. Blažková rozhodně ano. Dřevojanová jasné ano. Jiráková ano. Chladová určitě ano.

Dovednostní soutěž „ČÁRA“
Čáru vyhrál taky Chodora. Radek vyhrál čáru, singla i debla. Jediné štěstí, že nemohl hrát dvouhru a čtyřhru dívek. Je to prostě klikař :-)

Zamyšlení
Na Pardubické juniorce jsou přednostně nasazeni hráči, kteří mají aktuální žebříček ITF do 150. místa. Letos se ukázalo, že umístění na ITF neodráží realitu.

Okruh ITF se změnil. Před 5 lety bylo v jednom týdnu 10 turnajů ITF, minulý týden jich bylo 24. Entry fee už nestojí 60 EUR jako před 5 lety, ale už 110 EUR. Hotely a letenky taky za poslední roky výrazně podražily. Tento okruh začíná být jen pro bohaté.

Dostat se na umístění ITF 150, k tomu potřebujete uhrát zhruba 500 bodů (počítá se 6 nejlepších akcí za 12 měsíců zpět). To znamená, že musíte mít průměrnou akci za 80 bodů, takže jezdit turnaje J30, J60 nedává smysl. Další metou na ITF je pozice ITF 60, která zajišťuje účast v hlavní soutěži na juniorských grandslamech, kde mohou hráči v players lounge potkat Sinnera nebo Alcaraze. Další metou je TOP 10, kde hráči dostávají volné karty na mužské turnaje ITF a ATP challengery.

Pokud to chcete dělat dobře, musí hráč na turnaje jezdit s trenérem. Pak Vás to bude stát ročně „dvojku“. Podpora svazu pro nejlepší hráče existuje, ale povětšinou se jedná o přípravu v klubech (trenér, kurt, hala, regenerace, fyzio, …) ale ne peníze na turnaje ITF nebo na trenéra. Takže turnaje musí finančně odtáhnout rodiče.

Navíc ztratíte spoustu času a energie po letištích a hotelech. Přijde mi, že ITF si z tenisu udělal velký byznys a rodiče to mají zaplatit.

Ale není potřeba naříkat. Já jsem přesvědčen, že úspěch českého tenisu je postaven především na propracovaném systému národních turnajů. Když chcete v ČR hrát turnaj o letních prázdninách, který začíná ve středu, tak nějaký najdete. Prostě když chcete hrát, můžete. A české turnaje můžete doplnit o turnaje ITF pořádané v ČR (je jich tuším 7).

Podívejme se do termínovky. Od středy 20.8. je ITF turnaj v Praze. A když by nebyl, mohou dorostenci a dorostenky z Pardubické juniorky jet na áčko dospělých do Frýdlantu v Čechách.

Jak říkával Bóďa Ulihrach: „Nejlepší trénink je zápas“

Všem účastníkům Pardubické juniorky ročníku 2007 přeji dobrý vstup do kategorie dospělých.

Napsal: Lukáš Březina

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Kristýna Plíšková skončila na $80,000+H v Olomouci ve finále

Turnajová jednička Kristýna Plíšková (WTA 41) došla v Olomouci na turnaji s dotací $80,000+H do finále. Tam ji přehrála Bernarda Pera (WTA 217) z USA 7:5 4:6 6:3. Plíšková v semifinále porazila další Češku Denisu Allertovou 5:7 6:4 6:1. Výsledky.

25.07.2017
Turnaj A dorostu v Ostravě vyhráli Lušovský a Kubáňová

Vítězi turnaje A v kategorii dorostu, který se konal na TK SC Ostrava a Baníku Ostrava, se stali Michal Lušovský (1999, TK PRECHEZA Přerov) a Karolína Kubáňová (2001, TK Slavia Orlová). Lušovský ve finále porazil Jiřího Barnata (2001, TK Neridé) 6:7(4) 6:1 6:1 a Kubáňová si poradila s Alexandrou Silnou (2002, TK PRECHEZA Přerov) 6:2 6:1. Výsledky dorostenci. Výsledky dorostenky.

25.07.2017
Linda Nosková vyhrála TE 2 do 14-ti let v Rakousku

Linda Nosková (2004, TK Na Dolině Trojanovice) vyhrála dvouhru i čtyřhru na mezinárodním turnaji Tennis Europe kategorie 2 do 14-ti let v rakouském Oberpullendorfu, který se konal na začátku července 2017. Ve finále dvouhry zvítězila nad druhou nasazenou Zdenou Šafářovou (2003, TJ Spoje Praha) a ve finále čtyřhry společně s Adrianou Beránkovou porazily americko-maďarský pár Tighonko, Toth.

25.07.2017
Andrew Paulson vyhrál ITF 4 ve Vésce

Vítězem mezinárodního turnaje ITF 4 ve Vésce se stal Andrew Paulson (2001, TK Sparta Praha). Turnajová dvojka ve finále porazil Poláka Filipa Kolasinskiho 6:0 6:3. V semifinále na polského hráče nestačil Jan Pleva (2001, Severočeská tenisová). Mezi dívkami nejdále došly Karolína Kubáňová (2001, TK Slavia Orlová) a Klára Nováková (2002, TK Slavia Plzeň), které obě skončily v semifinále. Výsledky.

23.07.2017
LIVE STREAMING: Turnaj A dorostu v Ostravě

Od 21. do 25. července se hraje na dvorcích SC Ostrava a TK Baník Ostrava turnaj A dorostenců a dorostenek. Živé přenosy můžete sledovat hned z několika dvorců: kurt 1, kurt 2, kurt 3, kurt 4, kurt 5, kurt 6. Hrací plány: chlapci, dívky.

22.07.2017
Turnaj A st. žactva v Třebíči a na Štvanici vyhráli Veigert a Šalková

Vítězi turnaje A staršího žactva, který se konal ve dnech 14.-18.7. 2017 v Třebíči a na I.ČLTK Praha, se stali Vojtěch Veigert (2003, TK Pernštýn 1897 Pardubice) a Dominika Šalková (2004, TK Neridé). Veigert ve finále v Třebíči porazil Josefa Zapletala (2003, TENIS SLOVÁCKO) 7:6(5) 6:3 a Šaková si poradila s Kristýnou Hranáčovou (2004, Severočeská tenisová) 6:1 6:1. Výsledky Třebíč. Výsledky I.ČLTK.

20.07.2017
Mezinárodní turnaj mužů a žen na Štvanici 2017

Vážení tenisoví příznivci, také v letošním roce vás zveme na Advantage Cars Prague Open by Zenova; kombinovaný turnaj mužů a žen, který se v roce 2017 odehraje od 22. – 30. 7. tradičně v prostředí legendárního klubu I. ČLTK Praha na pražské Štvanici.

17.07.2017
Zdena Šafářová vyhrála Tennis Europe v Mar. Lázních

Zdena Šafářová (2003, TJ Spoje Praha) vyhrála mezinárodní turnaj dívek do 16-ti let Tennis Europe v Mariánských Lázních. Ve finále porazila Češku Nikol Maršálkovou 6:0, 6:1. V kategorii chlapců došel do finále Ondřej Horák (2002, TK LAMA o.s.). Výsledky: chlapci, dívky.

16.07.2017
MČR družstev mladšího žactva 2017 vyhrála Sparta

Mistrovství ČR družstev v kategorii mladšího žactva 2017 vyhrála TK Sparta Praha, která ve finále porazila TK Agrofert Prostějov 5:1. Na třetím místě skončil I.ČLTK Praha. Výsledky: 1. kolo, play-off. Fotogalerie.

16.07.2017
Zdeněk Kolář vyhrál futures $15,000 v Polsku

Druhý titul sezony získal v polském městě Mragowo Zdeněk Kolář (ATP 254). Druhý nasazený hráč prošel turnajem bez ztráty setu, ve finále mu potom za stavu 7:5 1:0 vzdal Laurynas Grigelis (LTU, ATP 251). Výsledky.

16.07.2017
Jablonec n. N. TE 3 do 14-ti let: Vítězi se stali Siniakov a Palicová

Mezinárodní turnaj Tennis Europe kategorie 3 do 14-ti let v Jablonci nad Nisou ovládli Daniel Siniakov (2003, TK Sparta Praha) a Barbora Palicová (2004, Severočeská tenisová). Siniakovi ve finále za stavu 5:0 vzdal Vojtěch Burian (2003, TK AGROFERT Prostějov) a Palicová si poradila s Patricií Kubíkovou (2004, TK Sparta Praha) 6:3 6:2. Výsledky.

16.07.2017
Tomáš Berdych končí na Wimbledonu v semifinále s Federerem

Tomáš Berdych si finále slavného Wimbledonu nezahraje. V semifinálové bitvě s Rogerem Federerem ztratil první dvě sady až ve zkrácených hrách, třetí potom ovládl Švýcar 6:4. Berdych tak stejně jako loni končí v semifinále. Federer se o titul utká v Chorvatem Marinem Čiličem.

15.07.2017
Summer Cup do 14-ti let: Chlapci mají bronz, dívky skončily čtvrté

Na Mistrovství Evropy družstev do 14-ti let 2017 se Čeští chlapci ve složení Jurajda, Siniakov a Hauge umístili na třetím místě. Ve španělské Murcii v semifinále nestačili na Španěly a v boji o bronz potom porazili Švýcarsko. Dívčí trio Fruhvirtová L., Viďmanová a Mandelíková podlehlo v semifinále v San Remu Francii a v utkání o třetí místo nestačilo na Rusky. Výsledky Murcia. Výsledky San Remo.

13.07.2017
Djokovic vzdal, Tomáš Berdych je v semifinále Wimbledonu

Tomáš Berdych postoupil do semifinále Wimbledonu. Ve čtvrtfinálovém utkání proti Novaku Djokovicovi vyhrál první set v tie-breaku, ve druhém setu za stavu 2:0 pro Berdycha Srb vzdal pro zranění pravého ramene a Tomáš si tak potřetí v kariéře zahraje semifinále. Tam vyzve Švýcara Rogera Federera.

12.07.2017
Karolína Plíšková bude po Wimbledonu světová tenisová jednička

V Londýně sice skončila Karolína Plíšková už ve druhém kole s Magdalenou Rybárikovou, po turnaji se ale stane novou světovou jedničkou. Simona Halep dnes ve čtvrtfinále po boji podlehla domácí Johaně Kontaové a sama se připravila o post jedničky, Karolína tak na čele vystřídá německou hráčku Angelique Kerber.

11.07.2017
Tomáš Berdych porazil Thiema, na Wimbledonu si zahraje čtvrtfinále

Tomáš Berdych v pětisetové bitvě osmifinálového utkání Wimbledonu zdolal Rakušana Dominica Thiema 6:3 6:7(1) 6:3 3:6 6:3. Česká tenisová jednička si tak zahraje čtvrtfinále, kde ho čeká vítěz duelu Djokovic – Mannarino.

11.07.2017
Turnaj A žen v Opavě vyhrála Dagmar Dudláková

Vítězkou turnaje A žen v Opavě, který se konal ve dnech 5.-9. července, se stala Dagmar Dudláková (TCG Karlovy Vary). Dudláková ve finále porazila Terezu Jankovskou 6:2 scr. Ve čtyřhře se radovala dvojice Tomanová, Hrabalová. Výsledky.

11.07.2017
Svrčina vyhrál ITF2 v Plzni, ve finále porazil Forejtka

Dalibor Svrčina (2002, ITF 125) vyhrál mezinárodní turnaj ITF hráčů do 18-ti let v Plzni. V českém finále porazil Jonáše Forejtka (2001, ITF 161) 6:7(0), 7:5, 6:2. Čtyřhru vyhrál Andrew Paulson s Finem Virtanenem, když ve finále porazili Holiše s Lehečkou 6:4, 6:3.

09.07.2017
Mistry ČR v kategorii ml. žactva jsou Petr a Fruhvirtová

Mistrovství ČR jednotlivců v kategorii mladšího žactva se hrálo v Liberci a Mostě. V kategorii chlapců se mistrem ČR stal Vojtěch Petr (2005, TK Na Dolině o.s.), který ve finále porazil Dominika Rouchala (2005, TK AGROFERT Prostějov) 6:3, 7:6(4). Čtyřhru vyhráli Menšík a Petr. V kategorii dívek se mistryní ČR stala Brenda Fruhvirtová (2007, TK Sparta Praha), která ve finále porazila Darinu Přecechtělovou (2005, TK AGROFERT Prostějov) 6:4, 7:5. Čtyřhru vyhrály Bartůňková s Pávkovou. Výsledky: chlapci, dívky.

09.07.2017
Ústí nad Orlicí: Jaloviec ve finále nestačil na kvalifikanta Mridhu

Marek Jaloviec (1994, ATP 285) ve finále mezinárodního turnaje Rieter Open 2017 ITF Futures $15,000 v Ústí nad Orlicí nestačil na kvalifikanta Jonathana Mridhu 3:6, 4:6. Čtyřhru vyhrál český pár Gengel / Vocel.

08.07.2017