Český tenisový svaz

Davis Cup: Češi po sobotě vedou nad Švédskem 2:0

07.02.2026

Český daviscupový tým rozehrál v Jihlavě zápas úvodního kola kvalifikace proti Švédsku a po sobotním programu vede 2:0. Hladké výhry bez ztráty setu vybojovali Jiří Lehečka i debutující Dalibor Svrčina. Češi jsou díky tomu v pozici, kdy si mohou v neděli zajistit postup do dalšího kola kvalifikace hned v úvodní čtyřhře.

Úvodní hrací den daviscupového klání mezi Českem a Švédskem skončil dvěma hladkými výhrami českých singlistů. Oba měli své zápasy zcela pod kontrolou a získali pro svůj tým vedení 2:0.

V prvním utkání nečelil Jiří Lehečka žádnému brejkbolu a Dragose Nicolaea Madarase porazil za necelou hodinu a půl 6:3, 6:4.

Lehečka plnil v utkání roli výrazného favorita a po celý průběh střetnutí to potvrzoval. Při vlastním podání pustil soupeře jen ve dvou gemech ke shodám a nenabídl mu ani jeden brejkbol. Samotnému pak na returnu stačilo udeřit v obou sadách jednou.

První set rozhodl český tenista brejkem už ve druhém gemu. Ve druhé sadě si počkal až do devátého gemu a zápas posléze dopodával. 

„Díky atmosféře to byl super zápas a krásný zážitek. Hala je úžasná, moc dobře se nám tady hraje. Z tenisové stránky to bylo těžké už jen proto, že není jednoduché plnit roli obrovského favorita. Soupeř neměl co ztratit, chvílemi hrál velice slušný tenis. Ale vždy jsem si pomohl servisem a držel jsem laťku, kterou jsem potřeboval,“ hodnotil Lehečka.

Na vítězství Jiřího Lehečky navázal dominantním výkonem Dalibor Svrčina. V utkání se švédskou jedničkou Ollem Wallinem na kurtu strávil pouze 74 minut, po nichž se radoval z vítězství 6:1, 6:3.

Svrčina, který v sobotu debutoval v Davisově poháru, měl první set naprosto pod kontrolou. Soupeři prorazil celkem třikrát podání a odvrátil všechny tři brejkboly, které si Wallin vypracoval už ve druhém gemu.

Také začátek druhého setu měl Svrčina mnohem lepší a rychle vedl 4:1. Wallin pak vykřesal naději, když v šestém gemu odvrátil brejkbol a v sedmé hře dokonce prolomil Svrčinovo podání. Český tenista ale nezazmatkoval a hned v další hře přes dvě shody získal brejk zpátky na svou stranu a v dalším gemu duel dopodával.

„Jsem rád, že to dopadlo, jak to dopadlo. Byl jsem rád, že jsem začal s vedením 4:0, to mi dodalo klid a sebevědomí. Vyhrál jsem poměrně jednoznačným výsledkem, takže jsem rád, že jsem přinesl bod a po prvním dni vedeme 2:0,“ těší Svrčinu.

Radost z jeho výkonu měl i kapitán Tomáš Berdych. „Takových premiér, ještě doma, moc nebylo. Skvělý výkon, dobře zvládnuté a je to příjemné i pro Dalibora, že si takový zápas zažil. I když papírově to mohl být slabší soupeř, tak Davis Cup tyhle rozdíly smazává. Výkon předváděl od začátku do konce, může mu to dodat sebevědomí dál. Výborný start a zatím skvělý týden, odehrál hodně tréninků i s Jirkou Lehečkou,“ uvedl.

„Jirka zvládl utkání v pořádku. Nabízí se, jestli to mohlo být snadnějším výsledkem, ale není třeba se hnát za každým gemem, a když ten kluk hraje uvolněně a bez tlaku, tak dokáže zahrát míče, které by normálně nezahrál. Důležité je, že tady sedíme v nejlepší možné pozici. Líp to po sobotě nešlo. A pořád se moc těším na zítřek. Nová část týmu, kterou se snažím zakomponovat, jsou kluci deblisti. A jsem na ně zvědavý. Bude to další premiéra, pořád se děje něco nového,“ doplnil Berdych.

Davis Cup, Jihlava (hala – tvrdý povrch)
Česko – Švédsko 2:0
Jiří Lehečka (21.) – Dragos Nicolae Madaras (576.) 6:3, 6:4
Dalibor Svrčina (96.) – Olle Wallin (408.) 6:1, 6:3

Foto: ČTS/Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Češi se v baráži o Světovou skupinu Davis Cupu utkají s Maďarskem

O návrat tenistů do Světové skupiny Davisova poháru budou Češi bojovat s Maďarskem. Utkání baráže se bude konat 14.-16. září v Maďarsku.

10.04.2018
Český daviscupový tým zdolal Izrael a zahraje si baráž

Jiří Veselý (1993, ATP 65) a Adam Pavlásek (1994, ATP 208) zařídili výhru českých tenistů ve 2. kole evropsko-africké zóny Davisova poháru. V pátečních dvouhrách Veselý porazil Leshema (1997, ATP 276) 6:0, 6:0 a Pavlásek Selu (1985, ATP 98) 3:6, 6:3, 6:1. V sobotní čtyřhře zdolali na antuce v Ostravě Oliela a Erlicha 6:2, 3:6, 6:3 a v září si zahraje o návrat do Světové skupiny. V posledním zápase Václav Šafránek (1994, ATP 233) nestačil na Oliela (2000, ATP 570) 5:7, 3:6.

08.04.2018
Karolína Muchová došla z kvalifikace do finále $60,000 ve Francii

O titul si na turnji s dotací $60,000 ve francouzském Croissy-Beaubourg zahrála Karolína Muchová (WTA 240). Karolína vyhrála tři zápasy v kvalifikaci a stejně jako Jesika Malečková prošla do hlavní soutěže. Tam postupně vyřadila Němku Lottner, Francoutku Parmentier, přemožitelku Malečkové Francouzku Ponchet a v semifinále Rusku Kalinskayu. Do finále proti Anně Blinkové Karolína nenastoupila. Finálová účast posune Karolínu na 195. místo žebříčku WTA. Do finále čtyřhry se probojoval pár Krejsová, Malečková, který nestačil na dvojici Kalinskaya, Kužmová. Výsledky.

01.04.2018
Monika Kilnarová vyhrála $15,000 v Heraklionu

Monika Kilnarová (WTA 405) si v řeckém Heraklionu připsala první titul sezony, když ovládla turnaj s dotací $15,000. Turnajová dvojka neztratila během turnaje ani set, ve finále porzila Lisu Sabino ze Švýcarska 6:3 6:3. Vítězství Moniku posune na 380. místo žebříčku WTA. Výsledky.

01.04.2018
ITF změnilo bodování turnajů pro juniorský žebříček

Mezinárodní tenisová federace ITF vyhlásila změnu bodování juniorských turnajů. Tato změna vejde v platnost 2. dubna a body získané v posledních 52 týdnech budou přepočítány podle nové bodové struktury. Nejvíce došlo k navýšení bodů na juniorských grandslamech, turnajích třídy A a turnajích ITF1 a to především v závěrečných kolech. Více o změnách v článku ITF. Tabulka bodů.

01.04.2018
Soupisky družstev a dodatečné hostování 1.-20. dubna

Od 1. dubna začalo v Informačním systému Českého tenisového svazu zadávání soupisek družstev, které bude ukončeno 20. dubna. Zároveň ČTS spouští tzv. dodatečné hostování a umožňuje tak klubům ještě doplnit soupisku o hráče z jiných klubů, kteří se třeba nevejdou na soupisku mateřského klubu nebo jejich klub nemá dost hráčů, aby družstvo vůbec sestavil. Dodatečné hostování bude otevřeno také do 20. dubna. Pro úspěšné vyřízení hostování je potřeba vytvoření/schvá­lení/zaplacení žádosti v IS zvládnout včetně platby (připsání na účet ČTS) právě do 20. dubna. Hlavním důvodem pro dodatečné hostování je letošní zavedení klubové příslušnosti u kategorie babytenis a minitenis. Dodatečné hostování tak umožní těmto mladým hráčům si zahrát družstva i jinde než v mateřském klubu.

01.04.2018
OPTIM TOUR 2018: Na Štvanici zvítězil domácí Štyler

Na Štvanici se hrálo áčko mužů, které mělo celkem slušné obsazení. Očekával se úspěch domácích hráčů a to se také naplnilo. Ve finále dvouhry vyhrál Ondřej Štyler nad Lukášem Vejvarou 6:3,6:0. Mnoho turnajů mezi muži tento nadějný junior ještě neodehrál, ale zdá se, že by přechod mezi muže mohl zvládnout. Lukáš Vejvara vyhrál zase o den dříve čtyřhru a spolu s úterním finále by i on mohl turnaj celkově považovat za úspěšný. Výsledky.

28.03.2018
Davis Cup Česko - Izrael na antuce v Ostravě

Kapitán Jaroslav Navrátil nominoval na utkání druhého kola evropsko-africké skupiny Davis Cupu Jiřího Veselého, Adama Pavláska, Václava Šafránka a deblistu Romana Jebavého. Start Lukáše Rosola je zatím s otazníkem. Utkání proti Izraeli se odehraje ve dnech 6.-7. dubna 2018 v ostravské Sareza areně. V prvním kole měla Česká republika volný los, Izrael porazil celek JAR.

27.03.2018
Pospíšil došel do finále turnaje $15,000 v Egyptě

Jaroslav Pospíšil (1981, ATP 620) došel do finále mezinárodního turnaje mužů v egyptském Sharm El Sheikhu dotovaného $15,000. Ve finále nestačil na Rusa Safiullina 1:6, 1:6. Pospíšil získal 10 bodů do žebříčku ATP, což ho posune na pozici 600. Výsledky.

27.03.2018
Anna Panchartek došla do finále TE 3 do 16-ti let ve finské Nastole

O titul si na mezinárodním turnaji TE 3 ve Finsku zahrála Anna Panchartek (2004, TK AGROFERT Prostějov). Česká juniorka po cestě turnajem neprohárla ani set, ve finále potom však nestačila na domácí Lauru Hietarantu 6:2 2.6 4:6. Výsledky.

20.03.2018
Frömel a Urbanová vyhráli turnaje A ml. žactva v Liberci a Příbrami

Turnaj mladších žáků třídy A v Liberci vyhrál 5. nasazený Karel Frömel (2006, TK Agrofert Prostějov), když ve finále porazil Denise Krakovského (2006, Tennis Hill Havířov o.s.) 6:4, 6:1. Triumf Frömel potvrdil i ve čtyřhře po boku Krakovského. Ve finále zdolali domácího Hanzelína (2006, LTK Liberec) a Šafratu (2007, I.ČLTK Praha) po setech 6:3, 3:6, 10–7. Vítězkou turnaje mladších žákyň třídy A se stala Lucie Urbanová (2006, TK AGROFERT Prostějov), která ve finále porazila Karolínu Heiderovou (2006, TK PRECHEZA Přerov o.s.) 7:6(4), 3:6, 6:1. Čtyřhru vyhrály Michálková (2006, TK Sparta Praha) a Smékalová (2006, TK AGROFERT Prostějov). Výsledky: chlapci, dívky.

20.03.2018
Bouzková vyhrála turnaj $25,000 v Mexiku

Marie Bouzková (1998, WTA 176) vyhrála mezinárodní turnaj žen dotovaný $25,000, když ve finále porazila Slovenku Kristinu Kučovou (1990, WTA 281) 6:4, 6:0. Bouzková získala 50 bodů do žebříčku WTA, co jí posune na pozici 164. Výsledky.

19.03.2018
Dalibor Svrčina vyhrál další ITF 1 v Malajsii

Druhý titul v řadě slaví na juniorském turnaji ITF 1 Dalibor Svrčina (2002, ITF 18). Tentokrát ovládl podnik v Kuchingu v Malajsii, kde ve finále porazil Jacka Drapera z Velké Británie 3:6 6:4 6:0. Vítězství posune Dalibora na 13. příčku juniorského žebříčku ITF. Do semifinále postoupil také Jiří Lehečka (2001, ITF 62), který nestačil na Brita. Výsledky.

18.03.2018
Donald a Havlíčková vyhráli TE 2 do 14-ti let v Bratislavě

Matthew William Donald (2004, TK Sparta Praha) ovládl turnaj TE 2 čtrnáctiletých v Bratislavě. První nasazený hráč prošel celým turnajem hladce bez ztráty setu, ve finále si poradil se Šimonem Myslivcem (2004, TK Havířov) 6:3 6:0. Dvouhru dívek ovládla Lucie Havlíčková (2005, TK Olymp Praha), která ve finále porazila Olgu Molchanovou z Ukrajiny 6:4 6:2. Výsledky.

17.03.2018
Detiuc vyhrála letos již druhý titul na turnajích $15,000

Anasasia Detiuc (1998, WTA 597) vyhrála druhý turnaj dotovaný $15,000, tentokráte v řeckém Heraklionu. Ve finále tato rodačka z moldavského Kišiněva a nyní Češka porazila Maďarku Anu Bondar (1997, WTA 519) 6:3, 6:2. Nasťa získala dalších 12 bodů do žebříčku WTA, což jí posune o 58 míst na pozici 516. Výsledky.

12.03.2018
Nosková vyhrála turnaj Tennis Europe ve Francii

Linda Nosková (2004, TK PRECHEZA Přerov o.s.) vyhrála mezinárodní turnaj hrček do 14-ti let Tennis Europe Grade 1 ve francouzském Sainte-Genevieve-Des-Bois. Ve finále porazila domácí Karen Marthiens 4:6, 6:0, 6:4. Čtyřhru vyhrál český pár Nosková / Linda Fruhvirtová. Výsledky.

12.03.2018
Realsport Open Milovice: Jurajda vítěz, Kněžková ve finále

Mezinárodní turnaj TE 2 do 16-ti let v Milovicích vyhrál Adam Jurajda (2003, TK AGROFERT Prostějov). Turnajová trojka v českém finále porazil Ondřeje Horáka (2002, SK LAMA) 6:4 4:6 3:0 ret. Mezi dívkami nejdále došla Nelly Kněžková (2003, TK Sparta Praha), která ve finále podlehla Chorvatce Antonii Ruzic 4:6 1:6. Výsledky.

12.03.2018
Brenda Fruhvirtová vítězkou TE 3 do 12-ti let v Auray

Ryze české finále dvouhry dívek na turnaji TE 3 do 12-ti let ve francouzském Auray ovládla Brenda Fruhvirtová (2007, TK Sparta Praha). Ta v něm zdolala Nikolu Bartůňkovou (2006, I.ČLTK Praha) 6:4 3:6 7:6(2) a slavila titul. Společně došly obě dívky do finále čtyřhry. Výsledky.

12.03.2018
David Poljak vyhrál ITF futures $15,000 v Izraeli

Svůj první titul ve dvouhře na okruhu ITF futures získal David Poljak (ATP 691). Jedenadvacetiletý hráč v semifinále přešel přes turnajovou jedničku Yannicka Mertense (ATP 296) 6:4 5:1 ret., ve finále potom porazil Alessandra Begu (ATP 322) z Itálie 7:5 6:4. Titul a 18 bodů ho posunou na 598. místo žebříčku ATP. Výsledky.

12.03.2018
Vanesa Nikolovová došla do finále turnaje ITF 4 v Trnavě

Do finále juniorského turaje ITF 4 v Trnavě došla Vanesa Nikolovová (2001, ITF 249). Turnajová jednička v semifinále porazila Kláru Novákovou (2002, ITF 524) 6:1 6:2, v boji o titul potom nestačila na domácí Katarinu Kužmovou 0:6 2:6. Výsledky.

12.03.2018