Český tenisový svaz

Kapitán Berdych odhalil úvodní nominaci pro duel se Švédskem

05.01.2026

Kapitán českého týmu Tomáš Berdych odhalil úvodní nominaci pro utkání prvního kvalifikačního kola Davisova poháru proti Švédsku, které se uskuteční 7. a 8. února v Horácké aréně v Jihlavě. V týmu budou Jiří Lehečka, Jakub Menšík, Petr Nouza a Patrik Rikl. Debloví specialisté Nouza a Rikl jsou v nominaci poprvé.

Čeští tenisté se pokusí v letošním ročníku Davis Cupu navázat na skvělé loňské tažení, které skončilo až ve čtvrtfinále v Boloni. Kapitán Tomáš Berdych zatím vybral pro duel proti Švédům čtyři hráče, o pátém členovi týmu se teprve rozhodne.

Teoreticky jím může být Tomáš Macháč, který se s kapitánem Berdychem domluvil, že bude záležet na jeho výsledcích v Austrálii. Pokud by tam Macháč získal větší počet bodů, mohl by český výběr doplnit. V opačném případě Berdych donominuje některého z talentovaných mladíků.

„První dva kluci singlisti byli okamžitě k dispozici a připraveni na to hrát. Tomáš Macháč se omluvil ze svých důvodů, které chápu a respektuju. Zůstáváme v kontaktu. Kdyby se u něj situace změnila, možnost ho donominovat tam pořád je až do poslední chvíle. A kluky deblisty jsem vnímal už loni, kdy hráli velice dobře. Hodně se zlepšili a posunuli. Chtěl bych je do týmu začlenit a sledovat, jak se s tou situací poperou. Uvidíme, jak to bude fungovat. Můžou být přínosem pro tým. Je to deblový pár, který má v plánu spolu hrát i v budoucnu,“ vysvětlil Berdych.

Jiří Lehečka a Jakub Menšík jsou v posledních letech oporami českého daviscupového týmu, oba jsou zároveň členové elitní dvacítky žebříčku ATP. Petr Nouza s Patrikem Riklem spolu hrají pravidelně už od února 2024, loni ovládli dva turnaje na elitním okruhu (Marrákeš, Kitzbühel).

„Pro mě osobně je nominace do Davis Cupu jeden ze splněných snů. Zápasy Česka jsem vždycky hodně prožíval, dodnes vzpomínám na výlet s rodiči na finále Davis Cupu 2009 v Barceloně. Asi nejsilnější zážitek při sledování tenisu mám z finále z O2 arény 2012. Moc se těším. Navíc jako bonus hrajeme doma, takže určitě bude skvělá atmosféra a můžou se přijít podívat kamarádi a rodina. Hlavně rodiče, bez kterých bych se sem nikdy nedostal,“ řekl Nouza.

„Jsem moc rád za tuto příležitost. Je to něco, o čem jsem vždycky snil. Chtěl bych poděkovat našemu kapitánovi, že nám s Petrem dal příležitost a nominoval nás k nadcházejícímu utkání. Tím spíše, že hrajeme doma. Je úplně neskutečné takto začínat, už teď se moc těším. Pokud budeme nominováni, uděláme všechno pro to, abychom bod urvali a stali se platnými členy týmu i na další zápasy,“ zmínil Rikl.

Daviscupové utkání mezi Českou republikou a Švédskem se uskuteční o víkendu 7. a 8. února v Horácké aréně v Jihlavě. Kapacita haly činí 5500 míst, vyprodáno bylo za necelou hodinu.

„Hala je opravdu nádherná, o tom jsme se dneska přesvědčili. Klobouk dolů před těmi, kteří tu halu projektovali a vymysleli. V našich podmínkách je to něco unikátního. Jsme velmi spokojení a moc se sem těšíme,“ uvedl předseda svazu Jakub Kotrba.

Foto: Český tenisový svaz / Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Berdych i Kvitová v Římě postupují

Petra Kvitová (1990, WTA 4) porazila na tenisovém turnaji WTA Premier 5 v Římě ve třetím kole Jelenu Jankovičovou (1985, WTA 20) ze Srbska 6:3, 6:2. Ve čtvrtfinále ji čeká Španělka Carla Suarez Navarro (1988, WTA 10). Tomáš Berdych(1985, ATP 5) porazil ve třetím kole domácího Fabia Fogniniho (1987, ATP 27) 6:3, 3:6, 7:6(2) a jeho dalším soupeřem bude Švýcar Roger Federer (1981, ATP 2).

15.05.2015
Řím: Petra Kvitová zdolala Knapp a je v osmifinále

Po třísetové bitvě, ve které potřebovala Petra Kvitová až tie-break rozhodujícího setu, postoupila vítězka podniku v Madridu do osmifinále turnaje v Římě. Kvitová zdolala domácí Karin Knapp po setech 6:3 4:6 7:6(1) a v dalším kole změří síly s vítězkou duelu Rybáriková – Jankovic.

13.05.2015
Řím: Ve druhém kole končí Veselý i Šafářová

Po boji 6:7(3) 5:7 podlehl český tenista Jiří Veselý světové šestce Kei Nishikorimu ve druhém kole turnaje ATP v Římě. Stejně tak dohrála i Lucie Šafářová, která ve druhém kole ženského pavouka nestačila na Rumunku Dulgheru 6:1 4:6 6:7(6). Osmifinále má před sebou Tomáš Berdych, který změří síly s domácím Fogninim.

13.05.2015
Tomáš Berdych je ve druhém kole v Římě, Štěpánek končí v Heilbronnu

Úvodní kolo turnaje v Římě má Tomáš Berdych úspěšně za sebou. Český tenista porazil domácího Mattea Donatiho 6:2 6:4 a čeká ho vítěz duelu Dimitrov – Fognini. Na challengeru v německém Heilbronnu se naopak v prvním kole loučí Radek Štěpánek, který nestačil na Matthiase Bachingera 3:6 5:7.

12.05.2015
Řím: Šafářová po boji zdolala Schmiedlovou, končí Hradecká

Velký boj svedla v prvním kole v Římě Lucie Šafářová, která zdolala Slovenku Annu Karolinu Schmiedlovou 7:6(6) 6:7(3) 6:4. Ve druhém kole ji čeká rumunská kvalifikantka Dulgheru. Úvodní kolo je konečnou pro Lucii Hradeckou, která nestačila na Victorii Azarenku 5:7 6:2 1:6.

12.05.2015
Řím: Plíšková, Strýcová i Siniaková končí v prvním kole

Poprvé v letošní sezoně vypadla Karolína Plíšková v prvním kole. V Římě nestačila na Švýcarku Bacsinsky 4:6 0:6. Do druhého kola neprošly ani Barbora Strýcová a Kateřina Siniaková. Vítězka podniku v Madridu Petra Kvitová měla na úvod volný los, ve druhém kole ji čeká domácí hráčka startující na divokou kartu Karin Knapp.

12.05.2015
Jihočeský tenis 2015
Družstvo žactva Jihočeského tenis.svazu obhájilo loňské vítězství v rámci mezinárodního trojutkání družstev tenisových svazů příhraničních oblastí Horního Rakouska, Dolního Bavorska a Jižních Čech, které se uskutečnilo ve dnech 25.-26. dubna v Ennsu.
10.05.2015
Kristýna Plíšková vítězkou turnaje $50,000 v Japonské Fukuoce

Bez ztráty setu prošla turnajem ITF s dotací $50,000 Kristýna Plíšková (1992, WTA 124). Turnajová dvojka ve finále porazila domácí Nao Hibino (WTA 207) 7:5 6:4 a raduje se z třetího titulu v sezoně a 80-ti bodů do žebříčku WTA. Spolu s Britkou Naomi Broady navíc Kristýna ovládla i čtyřhru. Výsledky.

10.05.2015
Adam Pavlásek došel podruhé v řadě do finále na challengeru

Dva týdny po sobě a dvě finálové účasti na Challengerech, taková je bilance Adama Pavláska. V Ostravě Pavlásek podlehl Inigu Cervantesovi, tento týden v Římě na podniku s dotací €42,500+H si opět zahrál o titul. Tentokrát byl ale nad jeho síly Aljaz Bedene, kterému Adam podlehl 5:7 2:6.

09.05.2015
Mezinárodní turnaj mužů na TJ Spoje

Od neděle 10. května začíná na dvorcích TJ Spoje Praha mezinárodní turnaj mužů série Futures dotovaný $10,000. Turnaj začíná dvoukolovou kvalifikací. Hrací plán: kvalifikace. Program dne.

09.05.2015
Petra Kvitová slaví v Madridu titul, smetla Kuznětsovou

Česká tenistka Petra Kvitová ovládla turnaj WTA v Madridu. Poté, co v semifinále poprvé v kariéře porazila Serenu Williams, smetla ve finále Rusku Svetlanu Kuznetsovou 6:1 6:2 a po pauze slaví titul.

09.05.2015
Madrid: Tomáš Berdych podlehl v semifinále Nadalovi

Cesta Tomáše Berdycha turnajem ATP v Madridu skončila v semifinále. Český tenista nestačil na obhájce titulu, domácího Rafaela Nadala, kterému podlehl po setech 6:7(3) 1:6.

09.05.2015
Madrid: Tomáš Berdych zdolal Isnera a je v semifinále

Po třísetové bitvě prošel Tomáš Berdych do semifinále turnaje ATP v Madridu. Berdych porazil Američana Johna Isnera 3:6 7:6(7) 7:6(1) a o finále změří síly s Rafaelem Nadalem. Ten si poradil s Grigorem Dimitrovem.

08.05.2015
Turnaj A dorostu v Ústí n.L. a Chebu vyhráli Vocel a Hájková

Vítězi prvního antukového turnaje kategorie A dorostu se stali Matěj Vocel (1997, TK Sparta Praha) a Klára Hájková (1999, TK Sparta Praha). Vocel ve finále porazil Tadeáše Paroulka (1999, I.ČLTK Praha) 6:2 6:2 a Hájková si poradila s Terezou Procházkovou (1999, I.ČLTK Praha) 6:1 6:3. Výsledky Ústí. Výsledky Cheb.

08.05.2015
Madrid: Kvitová poprvé v kariéře porazila Serenu Williams a je ve finále

Poprvé v kariéře se Petře Kvitové podařilo porazit Američanku Serenu Williams. V Madridu se česká tenisová jednička radovala po setech 6:2 6:3 a postoupila do finále. O titul na prestižním podniku se utká s Ruskou Svetlanou Kuznetsovou, která vyřadila krajanku Marii Sharapovou.

08.05.2015
Berdych si v Madridu zahraje čtvrtfinále, porazil i Tsongu

Tomáš Berdych si na turnaji ATP v Madridu zahraje o postup do semifinále. Český tenista si poradil i s dalším Francouzem, tentokrát to byl Jo-Wilfired Tsonga, kterého Tomáš vyřadil po výsledku 7:5 6:2. Jeho dalším soupeřem je John Isner.

08.05.2015
Mezinárodní turnaj do 14-ti let v Rakovníku 2015

Od soboty 2. května se v Rakovníku hraje mezinárodní turnaj Tennis Europe do 14-ti let Category 1. V hlavní soutěžích (64 chlapců a 64 dívek) startovalo 17 českých hráčů a 21 dívek. Naposledy Češi triumfovali v roce 2009, kdy dvouhru dívek vyhrála Rohanová a dvouhru chlapců Staněk. Výsledky. Fotogalerie. Video.

06.05.2015
Kvitová a Strýcová napodobily Šafářovou a jsou v Madridu v osmifinále

K Lucii Šafářové se v Madridu připojily i Petra Kvitová a Barbora Strýcová, které zvládly druhé kolo a postoupily do osmifinále. Kvitová ve třech setech přehrála Coco Vandeweghe a Strýcová si poradila s Varvarou Lepchenko 6:4 6:2. Druhé kolo je naopak konečnou pro vítězku pražského turnaje Karolínu Plíškovou, která nestačila na Francouzku Garcia. Lukáš Rosol končí v úvodním kole na raketě Jo-Wilfrieda Tsongy.

05.05.2015
Lucie Šafářová je ve třetím kole v Madridu

Již druhý úspěšný zápas má za sebou v Madridu Lucie Šafářová. Česká tenistka porazila Bulharku Tsvetanu Pironkovou 6:3 6:1 a ve třetím kole ji čeká Italka Vinci. Druhé kolo mají před sebou Petra Kvitová, Karolína Plíšková a Bára Strýcová.

04.05.2015
Tereza Martincová došla do finále turnaje $25 ve Wiesbadenu

Tereza Martincová (1994, WTA 250) si v německém Wiesbadenu připsala na konto finálovou účast z turnaje $25,000. Turnajová sedmička v boji o svůj první titul v sezoně nestačila na bývalou 36. hráčku světa Anastasiji Sevastovou 1:6 3:6. Výsledky.

03.05.2015