Český tenisový svaz

Daviscupový nováček Brunclík: Je to splnění mého dětského snu

15.08.2025

Členem daviscupového týmu pro utkání se Spojenými státy na Floridě bude ve druhém zářijovém týdnu i Petr Brunclík. Devatenáctiletý tenista dostal od kapitána Tomáše Berdycha důvěru spolu s tradičními oporami Jakubem Menšíkem, Tomášem Macháčem, Jiřím Lehečkou a Adamem Pavláskem.

„Je to splnění mého dětského snu a velká motivace do dalšího tréninku. Děkuji kapitánovi Berdychovi za důvěru. I když pravděpodobně nenastoupím přímo do ostrého zápasu, chci být pro tým přínosem – v tréninku jako levák, při hecování a v budování vítězné atmosféry,“ prohlásil spokojený Petr Brunclík.

Člen pražské Sparty dosud nebyl na Davis Cupu ani v roli fanouška. „Bude to můj první daviscupový zápas, který naživo uvidím, a hned jako člen národního týmu. Soutěže družstev miluju a vždy jsem moc rád reprezentoval Českou republiku,“ libuje si nováček.

Svěřenec trenéra Jana Mašíka postupnými krůčky stoupá žebříčkem ATP, kde mu nyní náleží 466. místo. Tento týden hraje na menším challengeru v Řecku.

„Snažím se vybudovat svoji cestu. Jsem rád, že se mi daří posouvat herně i výsledkově a že vyhrávám zápasy i na challengerech. Chci si zahrát všechny grandslamy. A můj největší cíl je dostat se do Top 10,“ poznamenal ke své kariéře.

Brunclíka už kontaktoval i kapitán Tomáš Berdych. „Volal mi a dával mi bližší informace. Popovídali jsme si o různých věcech, dobře mě do toho zasvětil,“ vděčně líčil český teenager.

Přestože se narodil v době, kdy už patřil Berdych ke světové špičce, ví dobře o jeho úspěších. „Tomášovu kariéru jsem sledoval,“ netají Brunclík. „Je neskutečné, co všechno dokázal v Davis Cupu i na okruhu. Moc ho obdivuji. Je super ho mít jako kapitána.“

Talentovaného Čecha přivedla k bílému sportu maminka. Se soutěžním tenisem začal přibližně v osmi letech na Spartě, kde působí i nadále. Ve své hře spoléhá na variabilitu úderů, která je pro českou tenisovou školu typická.

„Dokážu si poradit se vším. Umím si pomoct servisem i jít na síť. Zezadu jsem z obou úderů poměrně solidní, dobře se pohybuju. Občas si pomůžu kraťasem. Baví mě, když je hra různorodá. A z povrchů mě nejvíc baví tráva,“ charakterizoval se týmový nováček.

V Delray Beach na Floridě, kde Češi změří 12. a 13. září síly s Američany, čekají na daviscupového benjamínka také tradiční rituály. „Vím, že mě nemine placení večeře. Budu se muset pořádně připravit. Je přísné, že to je zrovna v Americe. Ale stojí to za to,“ uvědomuje si.

A vyhlíží i nové zkušenosti, které může nabrat v prostředí plném špičkových tenistů. „Bude to zase úplně něco jiného. Sledovat hráče, jak se chovají, jaké mají rutiny. Tohle všechno mě zajímá, takže se moc těším,“ doplnil Brunclík.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
České týmy skončily na MS do 14-ti let v Prostějově na druhém místě

Čeští chlapci do 14-ti let podlehli ve finále Mistrovství světa družstev v Prostějově celku USA 0:3, dívky nestačily na Rusky 1:2. Blíže zisku titulu byly v Prostějově dívky, Linda Fruhvirtová sice po boji prohrála s Erikou Andreevou 4:6 6:3 4:6, Linda Nosková ale porazila Dianu Shnaider 6:4 6:2. Rozhodující čtyřhru nakonec ovládly Rusky 6:4 6:4. Výsledky.

12.08.2018
Barbora Štefková došla do finále $25,000 v Thajsku

Barbora Štefková (WTA 455) se v thajském Nonthaburi probojovala do finále dvouhry turnaje $25,000. Česká tenistka prošla hladce celým turnajem, ve finále však byla nad její síly Xiyu Wang z Číny 3:6 5:7. Spolu s Naikhtou Bains z Austrálie došla Bára i do finále čtyřhry. Výsledky.

12.08.2018
Patricie Kubíková ve finále ITF 5 v Sofii

Po titulu z ITF 5 v Bělorusku si Patricie Kubíková (2004, TK Sparta Praha) připsala další finálovou účast na turnaji stejné kategorie. Na ITF 5 v bulharské Sofii nestačila ve finále na domácí Ralucu Marii Tudorache 3:6 1:6. Výsledky.

12.08.2018
Apltauer a Šmejkalová došli do finále na TE 2 do 14-ti let v Augsburgu

V německém Augsburgu na TE 2 do 14-ti let měla obě finále české zastoupení. Filip Apltauer (2004, TK Sparta Praha) po titulu z minulého týdne tentokrát ve finále nestačil na domácího Olivera Olssona 6:4 6:7(2) 6:7(2). Mezi dívkami byla nad síly Šmejkalové (2005, TK PRECHEZA Přerov) pouze Celine Naef ze Švýcarska 2:6 6:4 2:6. Chuť si Amélie spravila ve čtyřhře, kde s Viktorií Hažmukovou získala titul. Výsledky.

12.08.2018
Leipner a Líbalová vyhráli TE 3 do 12-ti let v Písku

Petr Leipner (2006, TK Písek) a Jolana Líbalová (2006, I. ČLTK Praha) se stali vítězi mezinárodního turnaje TE 3 dvanáctiletých v Písku. Domácí Leipner ve finále porazil Kryštofa Švojgra 6:2 6:1 a Líbalová přehrála Sáru Mlénskou 6:4 6:2. Ve čtyřhře se radovaly dvojice Švojgr, Valeš a Mlenská, Starečková. Výsledky.

12.08.2018
České týmy postoupily do finále MS do 14 let v Prostějově

Jak družstvo dívek (Nosková, Fruhvirtová L., Černá, kapitán Filjo), tak družstvo chlapců (Nicod, Vejšický, Bartoň, kapitán Kulich) se probojovaly do finále mistrovství světa družstev hráčů do 14 let v Prostějově. Ve finále české chlapce čeká družstvo USA a dívky o zlato zabojují proti Ruskám. Program dne. Skupiny. Livescore. Livestream.

10.08.2018
Turnaj A dorostu na Neridé a v Jablonci vyhráli Beran a Nová

Vítězi áčkového turnaje dorostu, který se ve dnech 3.-7. srpna 2018 konal na Neridé (dorostenci) a v Jablonci (dorostenky) se stali Jakub Beran (2001, TK Sparta Praha) a Andrea Nová (2003, TJ Spoje Praha). Beran ve finále porazil Jiřího Barnata 6:3 6:4 a Nová zdolala Dominiku Šalkovou 2:6 6:4 7:5. Výsledky Neridé. Výsledky Jablonec.

07.08.2018
Mistrovství světa do 14 let v Prostějově

V termínu 6.-11.8.2018 se v Prostějově již podvacáté koná Mistrovství světa národních reprezentačních tenisových týmů dívek a chlapců do 14 let. Dívky a chlapci ČR budou startovat na MS automaticky, jako zástupci pořádající země. V historii startovali na této světové juniorské události např. Rafael Nadal, Novak Djokovič, Dinara Safinová, Richard Gasquet, Jo-Wilfried Tsonga, Tomáš Berdych, … Program dne. Skupiny. Livescore. Livestream.

07.08.2018
Áčko mladšího žactva v Přerově a Pelhřimově vyhráli Peták a Urbanová

Denis Peták (2006, ŽLTC Brno) se stal vítězem turnaje třídy A mladších žáků v Přerově. Ve finále porazil Josefa Sedláře (2007, TK AGROFERT Prostějov) 6:3, 6:0. Čtyřhru vyhráli Peták se Sedlářem. Lucie Urbanová (2006, TK AGROFERT Prostějov) vyhrála áčko mladších žákyň v Pelhřimově. Ve finále porazila Jolanu Líbalovou (2006, I.ČLTK Praha) 6:1, 1:0, scr. Čtyřhru vyhrály Nováková a Starečková. Výsledky: chlapci, dívky.

06.08.2018
Tereza Smitková vyhrála $25,000 ve Wokingu

Třetí titul sezony si z anglického Wokingu přivezla Tereza Smitková (WTA 176). Turnajová jednička ztratila pouze jeden set, a to ve finále proti Srbce Ivaně Jorovic, kterou nakonec porazila 6:7(5) 7:5 6:4. Spolu s Anou Vrljic z Chorvatska došla Tereza do semifinále čtyřhry. Výsledky.

06.08.2018
Kristýna Tomajková vyhrála TE 2 ve Wroclawi, Vejšický ve finále

Vítězství na mezinárodním turnaji TE 2 do 14-ti let ve Wroclawi patří Kristýně Tomajkové (2005, TK AGROFERT Prostějov). Kristýna jako nasazená jednička v ryze českém finále porazila o rok starší klubovou spoluhráčku Annu Panchartek (2004, TK AGROFERT Prostějov) 6:3 6:1. Tomajková se radovala i ve čtyřhře, kterou ovládla s Polkou Gorskou. Do finále dvouhry se mezi chlapci probojoval Oldřich Vejšický (2004, TJ Sokol Vysočany), který vzdal Ukrajinci Parintsevovi. Čtyřhru chlapců vyhrála česká dvojice Kratochvíl, Křesina. Výsledky.

06.08.2018
Filip Apltauer vyhrál TE 2 do 14-ti let v Ulmu

Vítězem dvouhry i čtyřhry na turnaji Tennis Europe 2 do 14-ti let v německém Ulmu se stal Filip Apltauer (2004, TK Sparta Praha). Filip ve finále porazil Dragose Cazacu z Rumunska jasně 6:2 6:1. Čtyřhru Filip ovládl po boku domácího Karstense. Výsledky.

06.08.2018
Kateřina Mandelíková došla do finále ITF 5 v Poznani

Kateřina Mandelíková (2003, ITF 463) si v polské Poznani zahrála o titul na turnaji ITF 5 do 18-ti let. Patnáctiletá Češka ve finále nestačila na turnajovou jedničku Rusku Valeriyi Olyanovskayu 4:6 3:6. Mezi juniory se do semifinále dvouhry probojoval Jaroslav Šmédek. Výsledky.

06.08.2018
Summer Cup 16&U a 18&U: Ani jeden český tým nepostoupil do finále

Ve dnech 1.-3. srpna 2018 proběhly kvalifikační skupiny Summer Cupů do 16-ti a 18-ti let. Ani jednomu ze čtyř českých týmů se však nepodařilo postoupit do finálové skupiny.

06.08.2018
Liberec: Vítězem Svijany Open 2018 je Slovák Andrej Martin

Slovák Andrej Martin (1989, ATP 213) vyhrál liberecký challenger, když v nedělním finále porazil nejvýše nasazeného Portugalce Pedro Sousu (1988, ATP 151) 6:1, 6:2. Andrej podal ve finále bezchybný výkon a svým pestrým tenisem zaslouženě přehrál loňského vítěze Sousu. Andrej Martin získal 80 bodů do žebříčku ATP, což ho posune na pozici 159. Soutěž čtyřher vyhráli Belgičané Gille a Vliegen. Hrací plán: kvalifikace, hlavní soutěž dvouhry, čtyřhry. Program dne.

05.08.2018
Liberec: Rikl s Poláškem na titul nedosáhli

Patrik Rikl a Filip Polášek došli do finále čtyřhry libereckého challengeru Svijany Open 2018, kde nestačili na belgickou dvojici Sander Gille a Joran Vliegen. Belgičani zaslouženě vyhráli 6:3, 6:4 a získali titul a šek na 2670 EUR. Do finále dvouhry postoupili podle očekávání Portugalec Pedro Sousa a Slovák Andrej Martin. Finále začíná v neděli od 12 hodin. Hrací plán: kvalifikace, hlavní soutěž dvouhry, čtyřhry. Program dne.

04.08.2018
Liberec: Vrbenský ve čtvrtfinále končí. Ve finále čtyřhry je Rikl

Michael Vrbenský (1999, ATP 616) ve čtvrtfinále libereckého challengeru Svijany Open 2018 nestačil na duhého nasazeného Slováka Andreje Martina (1989, ATP 213) 3:6, 1:6. Vrbenský postupem do čtvrtfinále získal 15 bodů do žebříčku ATP a posune se na pozici 534. Semifinále dvouhry si v sobotu zahrají dva Portugalci Sousa a Oliveira, v druhém semifinále je kvalifikant Kotov a Andrej Martin. Aspoň finále čtyřhry bude s českou účastí, Patrik Rikl se Slovákem Poláškem vyzvou belgický pár Gille/Vliegen. Hrací plán: kvalifikace, hlavní soutěž dvouhry, čtyřhry. Program dne.

04.08.2018
Liberec: Vrbenský je ve čtvrtfinále

Michael Vrbenský (1999, ATP 616), který startuje na libereckém challengeru Svijany Open 2018 na divokou kartu, postoupil do čtvrtfinále po třísetové bitvě proti Bělorusovi Ignatikovi 4:6, 7:5, 6:4. V dalším kole Vrbenský narazí na druhého nasazeného hráče turnaje Slováka Andreje Martina. Druhý a poslední český zástupce Patrik Rikl je ve hře v soutěži čtyřher, kde spolu se Slovákem Poláškem je v semifinále po vítězství nad párem Bonzi/Vervoort 6:2, 6:0. Hrací plán: kvalifikace, hlavní soutěž dvouhry, čtyřhry. Program dne.

03.08.2018
Liberec: Šátral i Šafránek končí ve 2. kole

Jan Šátral (1990, ATP 427) ve 2. kole libereckého challengeru Svijany Open 2018 nestačil na Francouze Tatlota (1996, ATP 269) 3:6, 7:5, 0:6. Šátral se postupem do 2. kola posune na pozici 418 žebříčku ATP. Václava Šafránka (1994, ATP 238) přehrál Portugalec Domingues (1993, ATP 260) 6:4, 6:0. Domingues výborně servíroval a nepovolil Šafránkovi ani jeden brejk. Ve čtyřhře domácí hrdinové Majšajdr a Zahrádka nestačili ve 2. kole čtyřhry na Španělský pár Martinez Portero/Vega Hernandez 5:7, 3:6. Ve čtvrtek se představí poslední český účastník ve dvouhře Michael Vrbenský, který vyzve slovensky mluvícího Bělorusa Ignatika. Hrací plán: kvalifikace, hlavní soutěž dvouhry, čtyřhry. Program dne.

01.08.2018
OPTIM TOUR 2018: Juta cup ve Dvoře Králové pro Michla a Polanskou

107 hráčů a hráček se smažilo na 12 dvorcích ve Dvoře Králové v sobotu a přesto se tento den program nedohrál a čtyřhry byly zahájeny až o den poté. Výsledky: muži, ženy.

01.08.2018