Český tenisový svaz

Davis Cup: Zraněného Menšíka nahradí Svrčina. Sestavu doplní Mrva

30.01.2026

Kapitán českého daviscupového týmu Tomáš Berdych byl přinucen pozměnit nominaci pro utkání prvního kola kvalifikace proti Švédsku, které se bude hrát příští víkend v Jihlavě. Kvůli zranění nebude moci na reprezentační sraz dorazit Jakub Menšík, místo něho se v pozici týmové dvojky představí Dalibor Svrčina. Sestavu doplní ještě Maxim Mrva.

Menšík se zranil během probíhajícího Australian Open, na kterém postoupil do premiérového osmifinále grandslamu. Kvůli problémům s břišním svalem se však den před soubojem s Novakem Djokovičem odhlásil a v pátek oznámil, že se nebude moci zúčastnit nadcházejícího reprezentačního srazu.

„Po sérii lékařských vyšetření se potvrdilo, že zranění břišního svalu si vyžádá delší dobu rekonvalescence. Z tohoto důvodu jsem se dnes omluvil kapitánovi z účasti na nadcházejícím daviscupovém utkání,“ napsal Menšík na svých sociálních sítích. 

„Velmi mě to mrzí, do Jihlavy jsem se těšil, nicméně do termínu utkání se nestihnu plně zotavit. Věřím v úspěch týmu, který budu podporovat alespoň na dálku, a těším se na další domácí reprezentační zápas na podzim, již s mou účastí,“ dodala česká žebříčková jednička.

„Je to samozřejmě smutná zpráva, zranění ve sportu je vždycky špatně,“ mrzí Berdycha, jenž přišel o týmovou jedničku pro zápas se Švédskem. „Kuba hrál v Austrálii výborně. Je škoda, že ho zastavilo zranění,“ poznamenal kapitán, jenž musel rychle hledat náhradu.

„Naštěstí je k dispozici stále spousta hráčů. Myslím, že i tak je tým dostatečně silný na to, abychom utkání zvládli,“ řekl Berdych, který nakonec zvolil Dalibora Svrčinu, jenž bude plnit roli týmové dvojky za Jiřím Lehečkou. 

„Dalibor už v loňském roce předváděl výkony, které ho dostaly poprvé do stovky. Je to náš čtvrtý nejlepší singlista. Byl k dispozici, a proto na něj padla volba. Zahrál velmi slušně v Austrálii, i když smolně prohrál s Munarem. Ale byl to velice dobrý zápas, takže doufám, že na to naváže a stane se plnohodnotným druhým hráčem v týmu,“ pravil český kapitán, jenž svou nominaci doplnil také o Maxima Mrvu jakožto pátého hráče.

„Pokud ta možnost je, snažím se mít tým co nejvíc obsáhlý. Může se stát cokoliv, ať už zranění, nebo nemoci. Třetí singlista ke klukům je Maxim Mrva, který byl poprvé na Davis Cupu loni v Ostravě. Odehrál tam svůj první zápas a vyhrál ho. I proto na něj padla volba,“ odhalil.

Role týmové jedničky po omluvence od Jakuba Menšíka padla na Jiřího Lehečku, jehož začátek sezony provázelo zranění nohy. Pro jihlavský zápas by měl být stoprocentně připravený. „S Jirkou jsem mluvil včera. Říkal, že kotník už ho netrápí, že už trénuje a těší se na zápas. To je velice pozitivní zpráva. Informoval jsem ho o finální podobě týmu,“ podotkl Berdych.

V české sestavě budou také deblisté Petr Nouza a Patrik Rikl. Berdycha potěšily jejich výkony na Australian Open, kde se probojovali do čtvrtfinále. 

„Kluci mě mile překvapili, odehráli velice dobré Australian Open. Petr se nechával ve čtvrtfinále ošetřovat. Ale byli jsme ve spojení a říkal, že to nebylo nic vážného. Trošku ho táhlo v kyčli, ale po zápase už bylo všechno v pohodě. Věřím, že kluci jsou fit. A moc se těším na jejich zapojení do týmu. Určitě mají perspektivu,“ dodal.

Daviscupové utkání mezi Českem a Švédskem se uskuteční 7. a 8. února v jihlavské Horácké aréně.

Foto: ČTS / Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Montreal: Kvitová je v osmifinále, Strýcová nestačila na Venus Williams

Česká jednička Kvitová zvládla v Montrealu další kolo, když porazila Andreu Petkovic 6:2 6:4, a zahraje si osmifinále proti Rusce Kuznetsovové. Třetí kolo čeká i Karolínu Plíškovou, které vzdala Italka Errani. Ve druhém kole končí Barbora Strýcová, ta nestačila na Venus Williams 3:6 0:6.

28.07.2016
LIVESTREAM z Galeova poháru 2016 ve Vésce

Kvalifikaci na mistrovství Evropy družstev hráčů do 18-ti let se hraje od středy 27. července do pátku 29. července na dvorcích Sportovního klubu Véska. Český tým zde startuje ve složení: Duda, Vrbenský, Nouza, kapitán Jiří Novák. Živé přenosy: centrální kurt, kurt 4, kurt 5. Výsledky.

27.07.2016
Kvitová a Strýcová prošly v Montrealu do druhého kola

Úspěšný start do turnaje mají za sebou Petra Kvitová a Barbora Strýcová. Obě zvládly v Montrealu první kolo, Kvitová smetla Polku Linette 6:1 6:2 a Strýcová ve třech setech přehrála Francouzku Garcia 2:6 6:3 6:3.

26.07.2016
České týmy bez porážky v kavlifikaci Summer Cupu do 12-ti let

Oba české týmy prošly kvalifikačními skupinami Summer Cupu do 12-ti let v Rakovníku bez porážky. Chlapci reprezentovali ve složení Hynek Bartoň, Matthew William Donald a Oldřich Vejšícký. Trio dívek uspělo ve složení Linda Fruhvirtová, Linda Nosková a Agáta Černá. Finálové skupiny se konají 4.-7. srpna. Výsledky.

25.07.2016
TE 3 do 12-ti let v Uherském Hradišti vyhrála Kubíková

Patricie Kubíková (2004, TK Sparta Praha) se stala vítězkou mezinárodního turnaje TE 3 do 12-ti let v Uherském Hradišti. Patricie ve finále porazila Valentinu Dvořákovou 6:3 6:2. Mezi chlapci došel do finále Tomáš Růžička (2004, TK Sparta Praha), který nestačil na Alexandra Orlova. Výsledky.

25.07.2016
Martin Krumich došel do finále TE 3 do 16-ti let v Trnavě

Martin Krumich (2002, TK Sparta Praha) si v Trnavě na turnaji TE 3 do 16-ti let zahrál o další titul. Český junior ve finále prohrál se Španělem Polem Sanchezem Vinasem 1:6 1:6. Výsledky.

25.07.2016
OPTIM TOUR 2016: Dominik Suč a Pernilla Mendesová vyhráli áčko v Brně

Dominik Suč ve vyrovnaném a zajímavém finále zvládl koncovku třetího setu v zápase s Matějem Kracíkem a po čase si zase připsal cenný triumf z Optim Tour. Škoda, že Tomáš Toman a Pavel Nejedlý to finalistům ulehčili tím, že do semifinále nenastoupili. Čtyřhru ovládl pár Nebojsa-Vala. Výsledky: muži, ženy.

25.07.2016
Svrčina vyhrál mistrovství Evropy do 14-ti let v Plzni

Dalibor Svrčina (2002, TK AGROFERT Prostějov) vyhrál mistrovství Evropy hráčů do 14-ti let, které se konalo již tradičně v Plzni. Současná jednička žebříčku Tennis Europe do 14-ti let potvrdila skvělou formu a jako nejvýše nasazený hráč v turnaji neztratil ani set. Ve finále porazil Itala Lorenzo Musettiho 7:6(6), 6:3. V kategorii dívek do finále došla Denisa Hindová (2002, I.ČLTK Praha), která nestačila pouze na Helene Pellicano z Malty 4:6, 1:6. Hindová si spravila chuť ve čtyřhře s Kristýnou Lavičkovou, kde dívky vyhrály titul. Výsledky.

24.07.2016
ITF Véska 2016

V soutěži děvčat se do finále probojovaly desátá nasazená Nika RADIŠIČ ze Slovinska a nenasazená Rossana MAFFEI z Itálie. Úspěšnější byla nasazená hráčka ze Slovinska i přesto, že v koncovce druhého setu polevila a utkání ukončila až v tie-breaku. Ve čtyřhrách dominoval čistě Ruský pár, Adelina BARAVI s Mayyou GORBUNOVOU, které již ve druhém kole porazily turnajové jedničky.

24.07.2016
Siniaková svůj první titul WTA v Bastadu nezískala

Kateřina Siniaková (1996, WTA 92) ve svém prvním finále na okruhu WTA neuspěla, v Bastadu na turnaji WTA International prohrála s šestou nasazenou Laurou Siegemund (1988, WTA 40) 5:7, 1:6. Siniková si finálovou účastí zajistila 180 bodů do žebříčku WTA.

24.07.2016
Kateřina Siniaková si v Bastadu zahraje o první titul

Své první finále na okruhu WTA v kariéře má před sebou Kateřina Siniaková (WTA 93). Ve švédském Bastadu prošla kvalifikací, ve čtvrtfinále porazila turnajovou dvojku Errani a v boji o premiérový titul ji čeká Němka Laura Siegemund.

23.07.2016
Mezinárodní turnaj mužů a žen na Štvanici

V termínu 23. – 31.července se na pražské Štvanici koná ATP Challenger s dotací EUR 42.500 + H a ženský turnaj ITF s dotací USD 75.000. Ženská hlavní soutěž je skvěle obsazená, v přihláškách figuruje deset hráček s umístěním do 100. místa WTA. V turnaji mužů dominuje jméno Martina Kližana, který musí vzhledem ke svému umístění (ATP 47) startovat na volnou kartu. Více na www.pragueopen2016.com.

21.07.2016
3. ročník série turnajů Pražská Wilson Junior Tour 2016

Během léta se uskuteční série 4 turnajů v každé mládežnické kategorii, které bude zakončena Masters pro 8 nejlepších v každé kategorii. Ukázuje se, že PWJT začíná být vnímána jako prestižní soutěž o atraktivní ceny díky hlavním partnerům projektu společnosti WILSON, ČTS a PTS. V předešlých ročnících se jí zúčastnilo na 200 hráčů. Informace na envibal.cz.

21.07.2016
Turnaj A st. žactva na Neridé a v Táboře vyhráli Hauge a Klára Nováková

Vítězi turnaje kategorie A na Neridé (chlapci) a v Táboře (dívky) se stali Lukáš Hauge (2003, TK Neridé) a Klára Nováková (2002, TK Slavia Plzeň). Domácí Hauge ve finále porazil Maxmilliana Martina Damma (2002, I.ČLTK Praha) 7:5 6:4 a Nováková si poradila Danielou Jelínkovou (2002, TENIS-CENTRUM DTJ HK) 6:4 6:1. Výsledky Neridé. Výsledky Tábor.

20.07.2016
Michaela Bayerlová došla do finále ITF 3 na Ukrajině

Finálovou účast si z juniorského turnaje ITF 3 ve Lvově přivezla Michaela Bayerlová (1998, ITF 130). Turnajová dvojka v boji o první titul sezony nestačila na domácí Oleksandru Andrieievu 3:6 4:6. Spolu s Ukrajinkou Bilokin vyhrály čtyřhru. Výsledky.

20.07.2016
Olomoucká padesátka žen - ITS CUP 2016

Letošní ročník turnaje ovládly zahraniční hráčky. O ruské finále se postaraly Elizaveta Kulichkova (RUS) a Ekaterina Alexandrova (RUS). První nasazená Kulichkova využila svých zkušeností, kdy bývala 87. hráčka na žebříčku WTA, a zápas otočila na svou stranu poměrem 4:6, 6:2, 6:1. Pestrou podívanou připravily pro diváky také hráčky čtyřhry z Bosny a Hercegoviny Ema Burgic Bucko (BIH) a Jasmina Tinjic (BIH), které porazily Katharinu Lehnert (PHI) a Anastasiyu Shoshynu (UKR) 7:5, 6:3. Výsledky.

19.07.2016
Domácí finále brněnského turnaje ITF Futures

Ve finále turnaje Brno OPEN 2016 nastoupili proti sobě dva čeští hráči Václav Šafránek a Pavel Nejedlý. Oba jsou současnými oporami prvoligového týmu TC Brno (V. Šafránek jako hráč hostující z TK Agrofert Prostějov) a oba jsou od svých úplných tenisových začátků odchovanci pořádajícího klubu! Finále skončilo vítězstvím Václava Šafránka 6:1 6:2, který se výhrou posune přibližně na 340 místo žebříčku ATP. Pavel Nejedlý se druhým místem posune do deváté stovky žebříčku ATP. Čtyřhru vyhrála rakousko – ukrajinská dvojice Pichler – Kalenichenko, která ve finále porazila v supertiebreaku český par V. Šafránek – D. Kellovský. Výsledky.

18.07.2016
Ve finále MČR družstev ml. žactva porazil Prostějov Spartu

Mistrem ČR družstev mladšího žactva se stal TK Agrofert Prostějov, který ve finále ve Zlíně porazil tým Sparty. Po dvouhrách byl stav 4:2, když body Sparty získali Donald a Nicod. Konečný stav utkání pro celek ve složení Vejšický, Nápravník, Bartoň, Menšík, Nosková a Petric byl po čtyřhrách 6:3. Výsledky. Fotogalerie.

18.07.2016
Tomáš Papík vyhrál futures $10,000 v Egyptě

Po finálové účasti z minulého týdne vyhrál Tomáš Papík (1994, ATP 772) futures $10,000 v egyptském Sharm el Sheikhu. Ve finále porazil Itala Lucu Pancaldiho 6:3 6:4 a získal první titul kariéry. Výsledky.

18.07.2016
Macháč a Tereza Procházková vyhráli ITF 4 na Spartě

Vítězi mezinárodního juniorského turnaje ITF 4 na Spartě se stali Tomáš Macháč (2000, TK Sparta Praha) a Tereza Procházková (1999, I.ČLTK Praha). Turnajová dvojka Macháč ve finále porazil Slováka Jurase 6:0 6:1. Tereza Procházková si poradila s Ukrajinkou Laguzou 7:6(3) 6:4. Výsledky.

17.07.2016