Český tenisový svaz

Srdnatý výkon ani čtyři setboly nestačily. Menšík ve finále v Dauhá po velkém boji padl

25.02.2024

Český tenista Jakub Menšík má za sebou prozatím největší zápas kariéry. Ve svém premiérovém finále na okruhu ATP v katarském Dauhá předvedl srdnatý výkon proti nasazené dvojce Karenovi Chačanovovi, jemuž nakonec podlehl po hodině a 50 minutách 6:7(12), 4:6.

Osmnáctiletý Jakub Menšík má za sebou nejvydařenější turnaj na nejvyšším okruhu. V katarském Dauhá se po celý týden prezentoval skvělými výkony, díky nimž postupně vyřadil Alejandra Davidoviche Fokinu, Andyho Murrayho, Andreje Rubljova a Gaela Monfilse. Zejména vítězství nad Murraym, s nímž bojoval tři a půl hodiny, a skalp světové pětky Rubljova patří k hlavním highlightům Menšíkova představení na turnaji.

V semifinále pak slavil vítězství nad jedním ze svých vzorů Gaelem Monfilsem, kterého porazil ve třech setech. „Když jsem byl mladší, tak jsem se na něj často díval v televizi. Je to jeden z největších showmanů na kurtu a skvělý chlap, snad se ještě někdy potkáme,“ říkal po pátečním triumfu, kterým si zajistil postup do prvního finále kariéry na nejvyšším okruhu.

„Je to úžasné, snad to nebude poslední finále,“ smál se. „Celý týden je úžasný. Musím říct, že hraju nejlepší tenis svého života. Dostat se do finále je úžasný pocit, úplně mi dochází slova,“ radoval se.

V sobotu odpoledne se Menšík konečně dočkal a postavil se na kurt, kde v největším utkání krátké kariéry vyzval světovou sedmnáctku Karena Chačanova. A rozhodně zanechal na dvorci znovu skvělý dojem, když se prezentoval dalším srdnatým a bojovným výkonem.

V prvním setu si oba tenisté svědomitě drželi podání, a to až do rozhodujícího tiebreaku. Menšík ve zkrácené hře disponoval dohromady čtyřmi setboly, proměnit ale ani jeden nedokázal a nakonec v dramatické koncovce prohrál 12:14.

Tato těsná porážka Menšíka pravděpodobně trošku rozhodila, protože do druhého setu vstoupil ztraceným podáním, což byl vůbec jediný brejk celého střetnutí. Českému tenistovi se v dalším průběhu druhého dějství nepovedlo propracovat ani k jednomu brejkbolu a Chačanov díky tomu mohl v desáté hře duel dopodávat.

„Celý týden jsi hrál skvěle, Karene. Zasloužil sis to skvělými výkony. Doufejme, že se v budoucnu dočkáme více takových bitev,“ prohlásil na dvorci během ceremoniálu český tenista. „Za sebe jsem smutný, že jsem dnes nevyhrál. Přesto to byl úžasný týden. Chtěl bych poděkovat všem lidem, díky kterým se pro mě tento turnaj stal nezapomenutelným. Děkuju i všem fanouškům za to, že jste mě celý týden podporovali. Hnali jste mě dopředu, bez vás by to nešlo,“ dodal.

Menšík si postupem do finále v Dauhá zajistil posun na 87. místo světa, což bude jeho nové kariérní maximum, které si vylepší o 29 příček. O další vylepšení maxima může usilovat hned příští týden v Dubaji, kde jej v prvním kole prestižního turnaje kategorie ATP 500 čeká souboj s Chorvatem Bornou Čoričem.

Qatar ExxonMobil Open, Dauhá (muži, QAT, 1 395 875 USD, tvrdý povrch)
Finále dvouhry
JAKUB MENŠÍK (116.) – Karen Chačanov (17.) 6:7(12), 4:6

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Allertová končí po třísetové bitvě v Katowicích v prvním kole

Denisa Allertová se loučí s turnajem WTA v polských Katowicích v prvním kole. Česká tenistka nestačila v třísetové bitvě na Italku Camilu Giorgi 5:7 6:4 4:6. První kolo mají před sebou ještě Tereza Smitková, Klára Koukalová a Kateřina Siniaková.

07.04.2015
Vondroušová skončila osmá na ITF Junior Masters v Číně

Česká juniorka Markéta Vondroušová obsadila konečné osmé místo na ITF Junior Masters v čínském Chengdu. Po prvním prohraném utkání jí čekal boj o 5.-8. místo, kde podlehla Španělce Alioně Bolsové-Zadoinov 6:4 6:7(2) 1:6 a v posledním utkání také Rumunce Eleně Gabriele Ruse 5:7 ret. Výsledky.

05.04.2015
Miami: Tomáš Berdych podlehl Murraymu a končí v semifinále

Tomáš Berdych si finále na turnaji v Miami nezahraje. Český tenista končí na raketě Andy Murrayho po setech 4:6 4:6. O titul si Murray zahraje se světovou jedničkou Novakem Djokovicem. V semifinále končí také český deblový pár Hlaváčková, Hradecká, který nestačil na dvojici Makarova, Vesnina.

04.04.2015
Markéta Vondroušová na ITF Masters v Číně první zápas prohrála

Mezi osm nejlepších hráček podle juniorského žebříčku ITF za rok 2014 se dostala Markéta Vondroušová (1999, ITF 5), která tento týden bojuje na Masters v čínském Chengdu. První utkání proti Švýcarce Jil Teichman (1997, ITF 25) ale prohrála 3:6 2:6 a čeká ji tak boj o 5.-8. místo. Výsledky. Live score.

04.04.2015
Miami: Tomáš Berdych vyzve v semifinále Murrayho

Tomáš Berdych postoupil v Miami do semifinále po výhře nad Juanem Monacem 6:3 6:4. Jeho soupeřem v boji o finále bude Andy Murray.

02.04.2015
Turnaj A st. žactva v Plzni a ve Vésce vyhráli Lehečka a Wojciková

Vítězi posledního halového turnaje kategorie A staršího žactva se stali obě nasazené jedničky Jiří Lehečka (2001, TK AGROFERT Prostějov) a Viktorie Wojciková (2001, TK SC OSTRAVA). Lehečka ve finále zdolal Petra Stavrovskeho (2001, TK Neridé) 6:3 4:6 6:4 a Wojciková si poradila s Nikolou Břečkovou (2001, Severočeská tenisová o.s.) 6:4 6:3. Výsledky Plzeň. Výsledky Véska.

31.03.2015
Turnaj A dorostu v Ostravě a Hrádku vyhráli Novák a Kudelová

Poslední halový turnaj kategorie A dorostu ovládli Jakub Novák a Martina Kudelová. Novák (1998, TK AGROFERT Prostějov) ve finále na TK SC Ostrava zdolal Dominika Bartoně (1998, TK AGROFERT Prostějov) 4:6 6:6 6:3 a Kudelové (1999, TK PRECHEZA Přerov) v Hrádku n. Nisou vzdala Anna Slováková (1999, TK AGROFERT Prostějov). Výsledky Ostrava. Výsledky Hrádek.

31.03.2015
Miami: Berdych je ve čtvrtfinále, Plíšková prohrála s Petkovic

Tomáš Berdych se v osmifinále utkal s Francouzem Gaelem Monfilsem. Za stavu 6:3 3:2 pro Berdycha ale Monfils utkání skrečoval a český tenista je tak jednu výhru od obhajoby loňského semifinále. Mezi osmi končí Karolína Plíšková, která nestačila na Andreu Petkovic 4:6 2:6.

31.03.2015
Miami: Karolína Plíšková je ve čtvrtfinále, smetla Gavrilovou

Karolína Plíšková si na turnaji WTA v Miami zahraje čtvrtfinále. Česká tenistka nedala ve čtvrtém kole šanci Rusce Gavrilové, kterou za necelou hodinu vyprovodila z kurtu po setech 6:3 6:2. Její další soupeřkou bude Andrea Petkovic z Německa.

31.03.2015
Miami: Berdych porazil Tomice a je v osmifinále

Tomáš Berdych otočil utkání třetího kola v Miami proti Bernardu Tomicovi a po setech 6:7(4) 7:6(3) 6:1 postoupil do osmifinále, kde ho čeká Francouz Gael Monfils.

30.03.2015
Jaroslav Pospíšil slaví v Sharm el Sheikhu druhý titul sezony

Svůj druhý letošní triumf si na turnaji ITF futures s dotací $10,000 v egyptském Sharm el Sheikhu připsal Jaroslav Pospíšil (1981, ATP 236). Nasazená jednička ve finále porazil svého přemožitele z minulého týdne, domácího Mohameda Safwata 6:7(6) 6:3 7:6(5). Před týdnem se střetli také ve finále, z titulu se tehdy radoval Egypťan. Pospíšil s Jebavým vyhráli čtyřhru, v ryze českém finále nad dvojicí Salaba, Šátral. Výsledky.

29.03.2015
Andrew Paulson došel do finále turnaje TE 3 do 14-ti let v Isernhagenu

Finálovou účast na mezinárodním turnaji TE 3 do 14-ti let si v německém Isernahgenu připsal Andrew Paulson (2001, TK Sparta Praha). Český junior a turnajová dvojka ve finále podlehl domácímu Fynnu Kuenklerovi 1:6 2:5 ret. Výsledky.

29.03.2015
Miami: Plíšková je v osmifinále, druhé kolo zvládli Berdych a Rosol

Karolína Plíšková prošla na turnaji v Miami již do osmifinále. Světová patnáctka ve třetím kole porazila sedmnáctiletou Španělku Badosu Gibert 7:5 6:1 a její další soupeřkou bude Daria Gavrilova, startující stejně jako Španělka na divokou kartu. Do třetího kola mužského pavouka prošli Tomáš Berdych i Lukáš Rosol po výhrách nad Chungem a Zverevem.

29.03.2015
Vaidišová v Miami potrápila Halep, vzala jí set

Nicole Vaidišová (1989, WTA 328) na turnaji v Miami zvládla první kolo, když vyřadila Maďarku Babos (1993, WTA 87) 6:1, 7:6(4). V dalším kole potrápila nasazenou trojku Rumunku Halep (1991, WTA 3) 4:6, 6:2, 1:6 a potvrdila velmi reálnou šanci na úspěšný návrat do světové stovky.

28.03.2015
Jiří Novák jmenován patronem ITF Junior Masters v Číně

Český tenista Jiří Novák byl zvolen ambasadorem turnaje ITF Junior Masters, které se bude konat ve dnech 3.-5. dubna 2015 v čínském Chengdu. Soutěže se zúčastní osm nejlepších juniorů a osm juniorek, kteří se kvalifikovali na základě žebříčku ITF do 18-ti let za rok 2014. Mezi účastníky je i Markéta Vondroušová (1999, ITF 6).

27.03.2015
Miami: Plíšková vydřela postup do třetího kola, končí dvě Češky a Veselý

Po boji postoupila Karolína Plíšková do třetího kola podniku v Miami. Česká tenistka porazila Němku Aniku Beck 2:6 6.3 6:4 a v dalším kole ji čeká sedmnáctiletá Španělka Badosa Gibert startující na volnou kartu. Ve druhém kole končí Tereza Smitková na raketě Rumunky Begu a Bára Záhlavová-Strýcová, která podlehla Kristině Mladenovic. Mezi muži se hned v úvodním kole loučí Jiří Veselý, jež ve třech setech nestačil na Federicu Delbonisovi.

27.03.2015
Turnaj A ml. žactva na Štvanici a v Jablonci vyhráli Veigert a Gajdošová

Vítězi áčkového turnaje mladšího žactva na I.ČLTK Praha (chlapci) a v Jablonci (dívky) se stali Vojtěch Veigert (2003, TK Pernštýn 1897 Pardubice) a Liliana Gajdošová (2003, LTK Liberec). Turnajová jednička Veigert ve finále porazil Matyaáše Alana (2003, TK AGROFERT Prostějov) 6:2 6:2, Gajdošová vyhrála nad Kateřinou Mandelíkovou (2003, TK AGROFERT Prostějov) 6:2 6:1 a rovněž potvrdila roli jedničky na turnaji. Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

26.03.2015
Miami: Nicole Vaidišová je ve druhém kole, porazila Babos

Nicole Vaidišová zvládla na prestižním podniku WTA v Miami první kolo, když porazila kvalifikantku Tiemu Babos 6:1 7:6(4). Nicole startuje na divokou kartu a ve druhém kole vyzve světovou trojku a vítězku z Indian Wells Simonu Halep.

26.03.2015
Miami: V prvním kole úspěšná pouze Tereza Smitková, tři Češky vypadly

V prvním kole turnaje WTA v Miami končí tři české tenistky. Kateřina Siniaková nestačila na Karin Knapp, Klára Koukalová podlehla Kristině Mladenovic a Petra Cetkovská prohrála se Španělkou Badosa-Gibert. Úspěšná byla zatím pouze Tereza Smitková, která postoupila přes Vikhlyantsevu z Ruska.

25.03.2015
ITF 1 Umag: Miriam Kolodziejová vítězkou dvouhry dívek

Nejúspěšnější Češkou na juniorském turnaji ITF 1 v chorvatském Umagu byla Miriam Kolodziejová (1997, ITF 29). Na chorvatské antuce se českým juniorům příliš nedařilo. Ze čtyř startujících hráčů a pěti hráček do druhého kola postoupily pouze Kolodziejová a Novotná. Kolodziejová cestou k titulu neztratila ani set, ve finále porazila Rusku Pospelovou 6:3 6:2. Výsledky.

23.03.2015