Český tenisový svaz

Ohlédnutí za Pardubickou juniorkou 2022

13.08.2022

Hynek Bartoň (2004, ITF 24) je vítězem 95. ročníku Pardubické juniorky. Ve finále porazil Jakuba Nicoda (2004, ITF 17) 7:5, 6:2. V kategorii dívek zvítězila Tereza Valentová (2007, ITF 24), která ve finále porazila Magdalénu Smékalovou (2006, ITF 270) 6:1, 6:4. Čtyřhru chlapců vyhráli Jakub Nicod a Matthew William Donald. Vítězkami čtyřhry dívek se staly Nela Jandová a Katrin Pávková. Fotogalerie. Výsledky: chlapci, dívky. Více na www.pardubickajuniorka.cz.

Finále chlapců
Tak to tedy bylo něco. Jakub Nicod i Hynek Bartoň jsou zkušení matadoři a atmosféra finále je nabudila k parádnímu výkonu. Jen úvodní gem trval 15 minut a měl ATP kvalitu. Nicod si sice podržel v tomto gemu servis, ale na síti dostal několik světových prohozů z bekhendu Bartoně, což možná trochu zviklalo jeho představu, že tlak a náběh do bekhendu je cestou k úspěchu. A právě nedohrávání dobře rozehraných výměn u sítě stálo Jakuba Nicoda titul.

Co říci k výkonu Bartoně? Jen a pouze slova chvály. Výborný pohyb, skvělé čtení hry, v úderech byla razance a jeho řeč těla říkala: „dneska si jdu pro titul a odehraju to ve velkém stylu“. Bartoň byl na zápas evidentně dobře takticky připraven, šikovně mixoval vyšší spiny s razantními údery. Zdálo se, že má načtené Nicodovy kombinace.

Po vyhrané první sadě 7:5 Bartoň ještě přidal a Nicod už nevěděl, co má hrát. Dámy a pánové, nevěřil jsem, že to budu psát, ale Hynek Bartoň vyhrál Pardubickou juniorku po výkonu, který je hoden velkého šampiona.

Finále dívek
Tereza Valentová si dojela do Pardubic pro titul. Střevní viróza, která postihla několik hráčů a hráček, ji málem o titul připravila. Ve druhém kole Tereza chtěla krečovat Mihokové, ale ta ji svou skrečí předběhla a dala tak Tereze den volna k zotavení. Jsou to příběhy, co říkáte? V semifinále už to zase byla ta Valentová, jak ji známe. A ve finále předvedla asi svůj nejlepší výkon na turnaji. Smékalovou tlačila s razancí, které Magdaléna nebyla schopna čelit. Přesněji, z bekhendu se Smékalová bránila celkem slušně, ale z forhendu to moc nešlo.

Začátek druhé sady vyšel lépe Smékalové, která se nadechla k odvážnějšímu tenisu a bylo to znát i na skóre 3:0. Odvaha však nevydržela a Valentová to znovu vzala do svých rukou a Smékalovou víceméně rozstřílela. Tereza Valentová je vítězkou Pardubické juniorky 2022.

Příběh turnaje
Vít Kalina přijel do Pardubic dobře připraven ale neměl dobrý los. V prvním kole hrál se Švojgrem, zvládl to skvěle 6:4, 6:0. V dalším kole Skleničku 6:3, 7:6(3), opět dobrý výkon. Ve čtvrtfinále měl poraženého Bartoně, měl 7:6(5), 4:1 a servis.

Bartoň byl na tvrdém kurtu č.5 jak na bruslích a Kalina ho hnal z rohu do rohu za nenápadného koučingu velezkušeného Jana Kodeše mladšího ukrytého mimo zorný úhel rozhodčího. V té chvíli jsem odešel z kurtu, protože bylo hotovo. Jaké bylo moje překvapení, když Kalina prohrál set a skrečoval zápas kvůli křečím. Jak říkal Ivan Lendl: „konec je až když je konec“.

Můžeme spekulovat, že kdyby Kalina zápas dohrál, tak do finále šel Kalina nebo Homola. Každý z nich by byl ve finále pro Nicoda asi příjemnější soupeř než Bartoň. Takže Kalina připravil Nicoda o titul? Néééé. Naštěstí hrajeme tenis a ne „co by kdyby“ tenis.

Kažkopádně Bartoň dostal druhou šanci, využil ji a jede domů s titulem a plným kufrem věcí od Applu. Bartoň byl vždy velmi sebevědomý hráč (možná až moc), ale chyběl mu velký titul. Teď ho má. Navíc má nový účes, ty houfy dívek bude muset odhánět, aby zbyl nějaký ten čas taky na trénink. Česko našlo svou tenisovou superstar :-) Není to krásný příběh?

Kdo předvedl dobrý výkon?

CHLAPCI
Jakub Nicod (2004, TK Sparta Praha) hrál dobrý tenis, přesto odjíždí z Pardubic zklamaný. Na poslední pokus to málem vyšlo. Musí to strašně bolet. Hodně štěstí Jakube mezi muži. Máš na to.
Jakub Vrba (2005, TK Sparta Praha) vyhrál 2 těžké zápasy, porazil Valeše a Vejšického.
Petr Brunclík (2006, TK Sparta Praha) porazil Jupu a nestačil na důrazně hrajícího Mrůzka.
Štěpán Mrůzek (2004, TK AGROFERT Prostějov) je rychlý hrát s velkým švihem, porazil Brunclíka a nestačil na Nicoda.
Matthew William Donald (2004, TK Sparta Praha) hrál solidně, nestačil na mladého talentovaného Mrvu.
Maxim Mrva (2007, TK AGROFERT Prostějov) je český tenisový supertalent. Těžké míče hraje s přehledem starého mazáka. Ta jeho jemná porce drzosti a arogance je vlastně dobrý předpoklad pro úspěch ve sportu.
Jakub Filip (2005, TK Sparta Praha) porazil Paroulka a Macha. Bohužel musel skrečovat z důvodu střeví virózy.
Štěpán Mach (2004, TK Frýdlant v Čechách) porazil Rouchala a Nápravníka, prohrál s Filipem.
Patrik Homola (2004, TK AGROFERT Prostějov) došel do semifinále, byl schopen konkurovat největším favoritům. Jen tak dál.
Vít Kalina (2005, TK Sparta Praha) hrál velmi dobře, výborný turnaj. Tak zase za rok.
Tomáš Zlatohlávek (2004, I.ČLTK Praha) je hráč s potenciálem, má dobrou techniku, výborně servíruje. Chce to nabrat trochu svaly a přidat razanci.
Hynek Bartoň (2004, TK AGROFERT Prostějov) vyhrál titul a ve finále hrál jako král.


DÍVKY
Tereza Valentová (2007, TK Sparta Praha) hrála dobře a vyhrála titul.
Nela Jandová (2007, I.ČLTK Praha) je talentovaná hráčka, která jistě v dalších letech bude bojovat o titul.
Eliška Forejtková (2008, TK Slavia Plzeň) došla do semifinále, velký úspěch. Eliška může přijet ještě čtyřikrát.
Sarah Melany Fajmonová (2007, TK Neridé) byla pro mne milým překvapením. Velmi dobrá hráčka s velkým potenciálem.
Vendula Valdmannová (2007, Tennis Hill Havířov o.s.) hrála velmi dobře, přejela Krejčovou a vyřadila jí střevní viróza. Za rok bude hodně kousat.
Nela Charvátová (2006, TK Most) došla do semifinále, kde si myslím, že chybělo málo a bylo z toho finále.
Katrin Pávková (2005, I.ČLTK Praha) hrála celkem dobře, ale čekal jsem, že bude víc střílet, že bude nebezpečnější.
Tereza Poláková (2004, TK Oáza Říčany) hrála velmi dobře, porazila Šílovou a indisponovanou Malou.
Nikol Janíčkovičová (2007, I.ČLTK Praha) porazila Oliveriusovou a Rainke, potrápila Smékalovou.
Magdaléna Smékalová (2006, TK AGROFERT Prostějov) je šťastná i za postup do finále. Magdaléna hraje trochu jinak než většina dívek a to je recept na úspěch. Jen tak dál.

Závěrem
Střevní virózu a absenci některých našich nejlepších juniorů resp. juniorek smazalo famózní finále chlapců. S virózou asi nic neděláme a s absencí našich top hráčů má něco v plánu sportovní ředitel svazu Jan Stočes, který nastínil, že vzniknou žebříčkové parametry pro povinnou účast na mistrovstvích ČR a to nejen v kategorii dorostu. Jak řekl letos v Pardubicích Tomáš Berdych: „asi bych měl větší šanci vyhrát grandslam, když bych nehrál v éře Federera, Nadala a Djokoviče, ale stoprocentně mohu říci, že mě to udělalo lepším hráčem“. Konkurence je důležitá a vyhýbat se konfrontaci se svými rivaly je krátkozraké.

Napsal: Lukáš Březina

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Donald a Černá vyhráli turnaj Tennis Europe v Rakovníku

Matthew William Donald (2004, TK Sparta Praha) vyhrál turnaj Tennis Europe hráčů do 14-ti let Grade 1 v Rakovníku, když v českém finále porazil Hynka Bartoně 6:1, 6:7(2), 6:3. Čtyřhru vyhráli Bartoň a Vejšický. V kategorii dívek zvítězila Agáta Černá (2004, I.ČLTK Praha), která ve finále porazila Rusku Volgapkinu 5:7, 6:1, 6:3. Čtyřru vyhrály Černá a Panchartek. Výsledky.

13.05.2018
Pavlásek vyhrál challenger v Římě

Adam Pavlásek (1994, ATP 245) vyhrál svůj první titul na turnajích ATP challenger a to v Římě. Ve finále turnaje dotovaného 64 tis. EUR porazil Srba Laslo Djere (1995, ATP 106) 7:6(1), 6:7(9), 6:4. Pavlásek se posune na pozici 185 žebříčku ATP.

13.05.2018
Kvitová slaví čtvrtý letošní titul, vyhrála i turnaj v Madridu

Petra Kvitová (1990, WTA 10) vyhrála potřetí v kariéře antukový turnaj v Madridu. V letošním finále porazila Nizozemku Kiki Bertens 7:6(6), 4:6, 6:3 po skoro tříhodinovém boji. Je to čtvrtý titul Petry Kvitové v této tenisové sezóně. Ve světovém žebříčku se v pondělí posune na osmé místo.

13.05.2018
Barnat vyhrál áčko v Karlových Varech, Kubáňová ve Valašském Meziříčí

Jiří Barnat (2001, TK Neridé) vyhrál turnaj třídy A ČTS v kategorii dorostenců v Karlových Varech. Ve finále porazil Martina Vondráka (2001, TK Agrofert Prostějov) 6:3, 6:3. Čtyřhru vyhráli Kraus a Kozler (oba TK Slavia Plzeň). Karolína Kubáňová (2001, TK Slavia Orlová) vyhrála áčkový turnaj dorostenek ve Valašském Meziříčí. Ve fiále porazila Beatu Havlíčkovou (2002, Severočeská tenisová o.s.) 3:6, 7:6(4), 6:2. Čtyřhru vyhrály Kubáňová a Malatinská. Výsledky: chlapci, dívky.

13.05.2018
Vrbenský došel do finále turnaje $15,000 v Polsku

Michael Vrbenský (1999, ATP 850) došel do finále mezinárodního turnaje mužů dotovaného $15,000 v polské Wisle. Ve finále nestačil na Belgičana Bergse 6:3, 1:6, 2:6. Vrbenský získal 10 bodů a posune se na pozici 722 žebříčku ATP. Výsledky.

08.05.2018
Kristián Kubík došel do finále turnaje ITF5 v Makedonii

Kristián Kubík (2002, ITF 685) došel do finále mezinárodního turnaje hráčů do 18-ti let ve Skopje. Ve finále nestačil na Srba Miliceviče (2002, ITF 771) 1:6, 3:6. Výsledky.

08.05.2018
Belgičan De Greef vyhrál Prosperita Open 2018

Belgičan Arthur De Greef (1992, ATP 289) vyhrál 15. ročník ostravského challengeru mužů dotovaného 75 tis. USD. Ve finále porazil Chorvata Nino Serdarusice 4:6, 6:4, 6:2. Čtyřhru vyhráli Maďar Attila Balazs a Portugalec Goncalo Oliveira. Výsledky: kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Program dne.

06.05.2018
Ostrava: Finále Serdarusic - De Greef v neděli od 14 hod.

Do finále 15. ročníku ostravského challengeru mužů – Prosperita Open 2018 se probojoval Chorvat Nino Serdarusic (1996, ATP 241) a Belgičan Arthur De Greef (1992, ATP 289). Finále začíná od 14 hod. na centrálním dvorci areálu SC Ostrava v Komenského sadech. Čtyřhru vyhráli Goncalo Oliveira a Attila Balazs, kteří ve finále porazili Lukáše Rosola a Sergiye Stakhovského 6:0, 7:5. Výsledky: kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Program dne.

05.05.2018
Kvitová vydřela na WTA v Praze svůj 23. titul

Petra Kvitová (1990, WTA 10) se stala vítězkou domácího pražského turnaje WTA. V třísetové bitvě ve finále porazila Rumuncu Mihaelu Buzarnescu 4:6, 6:2, 6:3 a získala svůj třiadvacátý titul na okruhu WTA. Čtyřhru vyhrála Květa Peschke a Nicole Melichar.

05.05.2018
Ostrava: Rosol a Stakhovsky na titul nedosáhli

Vítězi čtyřhry na 15. ročníku ostravského challengeru mužů – Prosperita Open 2018 se stali Attila Balazs a Goncalo Oliveira, kteří ve finále porazili Lukáše Rosola a Sergiye Stahkovskeho 6:0, 7:5. Finále dvouhry mužů je plánováno na neděli od 14 hod. Výsledky: kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Program dne.

05.05.2018
Ostrava: Rosol a Stakhovsky ve finále čtyřhry

Lukáš Rosol (1985, ATP 261 a Sergiy Stakhovky (1986, ATP 126) postoupili do finále čtyřhry na ostravském challengeru mužů – Prosperita Open 2018. V sobotním finále od 12 hod. se o titul utkají s dvojicí Attila Balazs, Goncalo Oliveira. Výsledky: kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Program dne.

04.05.2018
WTA Praha: Kvitová ve finále. Peschke vyhrála čtyřhru

Petra Kvitová (1990, WTA 10) si na pražském turnaji WTA zahraje o titul. V semifinále porazila Číňanku Zhang 7:6(6), 6:0 a postoupila do svého třicátého finále na okruhu WTA. Květa Peschke obhájila titul ve čtyřhře. S Nicole Melichar ve finále porazily Rumunku Buzarnescu a Marozavu z Běloruska 6:4, 6:2.

04.05.2018
Ostrava: Kolář porazil Pavláska, ale končí ve čtvrtfinále

Zdeněk Kolář (1996, ATP 237) zvládl dopolední dohrávku s Pavláskem, když vyhrál 6:7(5), 6:0, 7:5. Za stavu 4:5 ve třetí sadě dokonce odvrátil jeden mečbol soupeře. Odpoledne Kolář nastoupil ke čtvrtfinálovému zápasu proti Arthuru De Greefovi, ve kterém prohrál ve dvou tiebreacích 6:7(4), 6:7(2). Složení semifinálových dvojic je Serdarusic – Barrere, Donati – De Greef. Výsledky: kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Program dne.

04.05.2018
Ostrava: Duel Pavláska a Koláře přerušil déšť

Déšť přerušil zápas 2. kola ostravského challengeru mužů – Prosperita Open 2018. Poprvé byl zápas přerušen za stavu 5:5 a definitivně pro středeční program ukončen za stavu 6:6. Dohrávat se bude ve čtvtek od 11 hodin. Ve čtvrtek je na programu i semifinále čtyřhry, ve které se představí Lukáš Rosol. Výsledky: kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Program dne.

03.05.2018
Ostrava: Ve dvouhře už jen Pavlásek a Kolář

Ostravský challenger – Prosperita Open 2018 – přišel o další české hráče. Ve dvouhře končí Rosol, Kellovský, Vocel a Gengel. Dále postupují Pavlásek a Kolář. S turnajem se v prvním kole rozloučila i nasazená jednička Belgičan Bemelmans, který hladce prohrál s Francouzem Millotem 1:6, 1:6. Nejdramatičtějším zápasem dne byl český duel Kolář – Kellovský, který by se dal směle označit za horskou dráhu. Favorizovaný Kolář vedl 6:2, 6:5 a měl i mečbol. Kellovský zápas dostal do tiebreaku, který vyhrál 7:1 a třetí sadu začal velmi sebevědomě, když si vybudoval náskok 5:0 a navíc servíroval. Od této chvíle však nevyhrál už ani gem a po výsledku 6:2, 6:7(1), 7:5 do druhého kola postupuje Zdeněk Kolář, který zde narazí na Adama Pavláska. Výsledky: kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Program dne.

02.05.2018
Kvitová je ve čtvrtfinále a jde na Siniakovou, vyhrála i Plíšková

Pražský turnaj WTA na antukových dvorcích TK Sparta Praha ve Stromovce má jistou domácí semifinalistku. Ve čtvrtfinále se totiž střetnou Petra Kvitová s Kateřinou Siniakovou. Kvitová dnes porazila Rusku Vikhlyantsevu 6:3, 6:1 a Siniaková porazila Rusku Alexandrovu 6:4, 3:6, 6:3. Uspěla i loňská finalistka Kristýna Plíšková, ve druhém kole tak vypadla jen Denisa Allertová.

02.05.2018
Ostrava: Rikl vypadl v prvním kole

Patrik Rikl (1999, ATP 643) startující na ostravském challengeru mužů na volnou kartu nestačil v prvním kole na Itala Giustina (1991, ATP 250) 3:6, 6:7(3). Do druhého kola čtyřhry postoupili Michnev s Poljakem a Rosol se Stakhovskym. Na úterním programu jsou česká derby Pavlásek-Gengel a Kellovský-Kolář. V zápasech dvouhry se představí i Lukáš Rosol a Matěj Vocel. Výsledky: kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Program dne.

30.04.2018
Nikola Bartůňková vítězně na TE 3 do 12-ti let v Rakovníku

Vítězkou mezinárodního turnaje TE 3 do 12-ti let v Rakovníku se stala Nikola Bartůňková (2006, I.ČLTK Praha). Nikola ve finále nedala šanci Srbce Mie Ristic, které povolila pouhé dva gemy. V soutěži chlapců došel nejdále Vojtěch Valeš (2006, LTC Modřany 2005), který si zahrál o titul. Výsledky.

30.04.2018
Karolína Plíšková vítězkou turnaje WTA ve Stuttgartu

Svůj desátý titul v kariéře a první v této sezoně slaví ve Stuttgartu Karolína Plíšková. Česká jednička ve finále porazila Američanku Coco Vandeweghe 7:6(2) 6:4.

29.04.2018
Jonáš Forejtek došel do finále turnaje ITF 1 v Beaulieu-sur-Mer

Český junior Jonáš Forejtek (ITF 48) došel do finále turnaje ITF 1 ve francouzském Beaulieu-sur-Mer. Turnajová desítka ve finále nestačila na Španěla Nicolase Alvareze Varonu (ITF 56) 1:6 0:6, za postup do finále se však posune na 32. místo juniorského žebříčku ITF, tedy na své dosavadní maximum. Výsledky.

29.04.2018