Český tenisový svaz

Los kvalifikace Australian Open: Tři Češky mezi nasazenými

11.01.2026

V neděli byla v Melbourne rozlosována kvalifikace úvodního grandslamu sezony. Do bojů o hlavní soutěž Australian Open se pustí celkem osm českých nadějí. Hned tři Češky – Nikola Bartůňková, Linda Fruhvirtová a Dominika Šalková – se dostaly mezi nasazené hráčky.

Papírově nejlepší výchozí pozici pro kvalifikaci má Nikola Bartůňková. Mladá česká hráčka je šestnáctou nasazenou a v úvodním kole se utká s třiadvacetiletou Francouzkou Selenou Janicijevicovou. 

Pozici dvacáté nasazené v melbournské kvalifikaci plní Linda Fruhvirtová. Na tu čeká utkání se zkušenou Němkou Annou-Lenou Friedsamovou. Pozici jednatřicáté nasazené pak bude hájit Dominika Šalková, která se střetne v prvním kole s Číňankou Chan-jü Kuo.

Naopak dost obtížný los má Laura Samson. Na tu čeká v úvodním kole v noci na pondělí duel s pátou nasazenou Zeynep Sonmezovou z Turecka.

Slušný los vyfasovala pro první kolo Barbora Palicová. Čeká ji sice bývalá světová trojka Sloane Stephensová, ale Američanka od roku 2024 nevyhrála žádný zápas a momentálně drží šňůru třinácti porážek v řadě.

Papírově vyrovnaný by mohl být souboj mezi Gabrielou Knutsonovou a domácí Lizette Cabreraovou. Česká tenistka by měla být mírnou favoritkou na postup do dalšího kola, Cabreraová je hráčkou z druhé poloviny třetí stovky světa.

Poslední českou zástupkyní v kvalifikaci je Darja Viďmanová, jež si zahraje s Britkou Mingge Xuovou, která se nachází na 230. místě světa, což je její kariérní maximum.

V mužské kvalifikaci startuje pouze Zdeněk Kolář. Aktuálně 176. tenista žebříčku se střetne s Francouzem Arthurem Geou, jenž začátek nové sezony okořenil titulem na challengeru v Noumee. Koláře tak nečeká vůbec nic snadného.

Los kvalifikace Australian Open
1. kolo dvouhry žen
Nikola Bartůňková (126.) – Selena Janicijevicová (FRA, 221.)
Linda Fruhvirtová (130.) – Anna-Lena Friedsamová (GER, 153.)
Dominika Šalková (142.) – Chan-jü Kuo (CHN, 171.)
Darja Viďmanová (145.) – Mingge Xuová (GBR, 230.)
Gabriela Knutsonová (182.) – Lizette Cabreraová (AUS, 275.)
Laura Samson (201.) Zeynep Sonmezová (TUR, 110.)
Barbora Palicová (229.) – Sloane Stephensová (USA, 1098.)

1. kolo dvouhry mužů
Zdeněk Kolář (176.) – Arthur Gea (FRA, 241.)

Foto: ČTS/Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Moravskoslezský kraj proti Slezskému wojewodztví
Ve čtvrtek 17.7.2014 proběhl v tenisovém areálu Ridera Sport v Ostravě-Vítkovicích maratón zápasů v rámci mezistátního utkání mezi celky mladšího,staršího žactva a dorostu Moravskoslezského kraje a Slezského wojewodztví.Oba družební regiony reprezentovali celkem 24 hráčů všech věkových kategorií.
21.07.2014
MČR družstev mladšího žactva vyhrál Prostějov

Mistrovství ČR družstev v kategorii mladšího žactva 2014 konané ve Zlíně vyhrál TK Agrofert Prostějov, který porazil ve finále TK Sparta Praha 6:3. Na třetím místě skončil I.ČLTK Praha a na čtvrtém místě TK Neridé.

20.07.2014
ITS CUP 2014: V českém finále vyhrála Cetkovská

Mezinárodní turnaj žen v Olomouci ITS Cup 2014 dotovaný $50,000 vyhrála Petra Cetkovská (1985, WTA 70), když ve finále porazila Denisu Allertovou (1993, WTA 202) 3:6, 6:1, 6:4. Soutěž čtyřher vyhrál český pár Cetkovská/Voráčová.

20.07.2014
Radek Štěpánek si finále v Bogotě nezahraje, podlehl Karlovičovi

Radek Štěpánek končí v Bogotě v semifinále. Český daviscupový reprezentant nestačil na Iva Karloviče, kterému nakonec podlehl po boji 4:6 6:3 4:6. Štěpánek si mohl poprvé od roku 2011, kdy získal titul ve Washingtonu, zahrát finále na turnaji okruhu ATP.

20.07.2014
Natálie Kallmünzerová vyhrála ITF 4 v Londýně

Natálie Kallmünzerová (1997, 492. ITF) si odváží titul z juniorského turnaje kategorie ITF 4 v Londýně. Ve druhém kole se jí podařilo vyřadit jedničku turnaje Britku Eden Richardson (213. ITF) 6:2 4:6 6:4 a ve finále si potom poradila i s druhou nasazenou Alannah Griffin (GBR) 7:6(3) 6:1. Za vítězství si připsala 40 bodů. Výsledky.

19.07.2014
Tři Češky v semifinále turnaje ITF $50,000 v Olomouci

Domácí hráčky ovládly závěrečná kola turnaje $50,000 v Olomouci. Tři ze čtyř semifinalistek jsou Češky. Jednička Petra Cetkovská se v něm střetne s Barborou Krejčíkovou a Denisa Allertová narazí na kvalifikantku Laru Michel ze Švýcarska. O titul ve čtyřhře si proti sobě opět zahrají Cetkovská a Krejčíková.

19.07.2014
Štěpánek postoupil do semifinále v Bogotě, Rosol a Plíšková končí

Radkovi Štěpánkovi se v Bogotě podařilo postoupit do semifinále. Český daviscupový reprezentant porazil domácího Alejandra Gonzaleze 6:4 6:4. Lukáš Rosol a Karolína Plíšková končí v Hamburku a Istanbulu před branami semifinále, když Rosol nestačil na Philippa Kohlschreibera 4:6 4:6 a Plíšková podlehla Dánce Wozniacki 1:6 6:3 2:6.

19.07.2014
Olomouc $50,000: Allertová porazila v českém souboji Hlaváčkovou

Čtyři české hráčky si zahrají čtvrtfinále turnaje $50,000 v Olomouci. Jediné české derby druhého kola suverénně ovládla Denisa Allertová (197. WTA), která porazila dvojku turnaje Andreu Hlaváčkovou (116. WTA) 6:3 6:2. V boji o semifinále se proti sobě postaví Krejčíková s Voráčovou, jednička Cetkovská vyzve Shapatavu a Allertová Tsurenko.

17.07.2014
Rosol i Štěpánek si zahrají čtvrtfinále v Hamburgu a Bogotě

Lukáš Rosol i Radek Štěpánek budou bojovat o semifinále na turnajích ATP v Hamburgu a Bogotě. Rosol ve třetím kole zdolal Španěla Tommy Robreda 7:5 7:6(6) a Radek Štěpánek si ve druhém kole poradil s Guidem Pellou (ARG) 7:6(2) 6:2. Jeho dalším soupeřem bude Alejandro Gonzalez.

17.07.2014
Koukalová končí v Istanbulu ve druhém kole, Martincová v Bastadu v prvním

Český tenistkám se dnes nevedlo, v Istanbulu do osmifinále nepostoupila Klára Koukalová, která skončila na raketě Kristiny Mladenovic 1:6 3:6, a Tereza Martincová nepřešla v Bastadu první kolo. Úspěšná kvalifikantka v něm podlehla Moně Barthel 4:6 4:6. Druhé kolo v Istanbulu čeká Karolínu Plíškovou a Kateřinu Siniakovou.

16.07.2014
Rosolovi se daří i v Hamburku, porazil Sousu a je v osmifinále

Lukáš Rosol pokračuje na vítězné vlně i v Hamburku. Ve druhém kole vyřadil Joaa Sousu z Portugalska 6:2 6:4 a v osmifinále vyzve turnajovou trojku Tommy Robreda.

16.07.2014
Vít Kopřiva vyhrál ITF 4 v Holandsku

Svůj první juniorský titul získal v holandském Haagu Vít Kopřiva (1997, TK PRECHEZA Přerov). Pátý nasazený hráč navíc prošel celým turnajem bez ztráty setu, ve čtvrtfinále porazil jedničku Tokudu (JPN, 205. ITF) 6:3 7:5 a ve finále si poradil s dalším Japoncem Chikamim 6:2 6:3. Vítězství mu přineslo nejlepší žebříčkové postavení na juniorském žebříčku – 211. místo. Výsledky.

15.07.2014
Rosol druhý titul na okruhu ATP nezískal

Lukáš Rosol (1985, ATP 48) na turnaji ve Štutgartu svůj druhý titul na okruhu ATP nezískal. Ve finále ve třech setech nestačil na Španěla Bautistu Aguta (1988, ATP 23) 3:6, 6:4, 2:6. Lukáš ve finále nastřílel 13 es. Za postup do finále získal 150 bodů do žebříčku ATP.

13.07.2014
Štyler a Nikolovová vyhráli turnaj Tennis Europe v Jablonci

Ondřej Štyler (2001, I.ČLTK Praha) a Vanesa Nikolovová (2001, I.ČLTK Praha) vyhráli dvouhru na mezinárodním turnaji Tennis Europe Grade 3 do hráčů do 14-ti let. Ondřej Štyler porazil ve finále Dominika Jedličku 6:2, 6:1, Vanesa Nikolovová ve finále porazila Terezu Najmanovou 6:2, 6:3. Výsledky.

13.07.2014
Lucie Kaňková došla do finále na turnaji ITF4 na Spartě

Lucie Kaňková (2000, TK Sparta Praha) došla do finále dvouhry na turnaji ITF 4 v Praze na TK Sparta Praha, kde nestačila na Rumunku Miriam Biancu Bulgaru, které podlehla 2:6, 1:6. Čtyřhru dívek vyhrály Lucie Procházková s Nasťou Zarytskou, čtyřhru chlapců vyhráli bratři Filip a Patrik Riklové. Výsledky.

13.07.2014
Mistrem ČR v kategorii mladších žáků je Jaroslav Šmédek

Jaroslav Šmédek (2002, TJ Jiskra Otrokovice) vyhrál mistrovství ČR mladších žáků v Mostu, kde ve finále porazil Kristiána Kubíka (2002, SK OAZA Praha) 4:6, 6:3, 6:4. Soutěž čtyřher vyhráli Dalibor Svrčina s Adamem Jurajdou. Výsledky.

13.07.2014
Mistryní ČR v kategorii mladších žákyň je Kristýna Lavičková

Kristýna Lavičková (2002, TK Sparta Praha) vyhrála mistrovství ČR v kategorii mladších žákyň v Liberci. Ve finále porazila nejvýše nasazenou Denisu Hindovou (2002, I.ČLTK Praha) 4:6, 6:3, 6:4. Soutěž čtyřher vyhrály Hindová s Lavičkovou. Výsledky.

13.07.2014
Rosol si ve Štutgartu zahraje finále

Lukáš Rosol (1985, ATP 48) v semifinále turnaje ATP 250 ve Štutgartu porazil Rusa Mikhaila Youzhnyho (1982, ATP 22) 7:6(3), 6:2 a ve finále ho čeká Španěl Bautista Agut (1988, ATP 23), který v semifinále přehrál Itala Fogniniho 6:3, 6:4.

12.07.2014
Radka Bužková má druhý letošní titul z turnaje TE 2 do 14-ti let

Svůj druhý titul v této sezoně si z turnaje TE 2 v rakouském Oberpullendorfu odváží Radka Bužková (2000, I.ČLTK Praha). Turnajová dvojka během celého turnaje ztratila pouze jeden set, a to ve finále proti Fince Oone Orpaně, kterou zdolala 6:7(3) 6:3 6:4. Výsledky.

12.07.2014
Tereza Koplová došla do finále ITF 5 v Kanadě

Česká juniorka Tereza Koplová (1998, 734. ITF) došla do finále juniorského turnaje kategorie ITF 5 v kanadském Edmontonu. Turnajová čtyřka v boji o titul nestačila na domácí Jenu Cheng (1120. ITF) 7:6(2) 2:6 1:6. Výsledky.

12.07.2014