Český tenisový svaz

Fantazie, Lehečka má první trofej! V Adelaide otočil finále s Draperem

14.01.2024

Jiří Lehečka (32.) se raduje ze zisku premiérové trofeje z turnajů ATP! Český tenista tahal v prvním setu i na začátku toho druhého za kratší konec, nakonec ale dokázal finále proti Jacku Draperovi (62.) otočit a vyhrál 4:6, 6:4 a 6:3. Do nadcházejícího Australian Open tak bude dvaadvacetiletý tenista vstupovat jako čerstvý vítěz turnaje ATP 250 v Adelaide a také jako 23. tenista světového žebříčku, což bude jeho nové maximum.

Do druhého finále kariéry vstoupil český tenista sebevědomě, úvodní gem při svém podání získal čistou hrou. Ve třetím gemu už musel odvracet první dva brejkboly, což zvládl, sám ale zatím cestu k tomu, jak ohrozit výborně servírujícího Drapera, hledal.

Za stavu 3:3 potkal Lehečku první větší výpadek na svém podání, o svůj servis přišel čistou hrou. Za stavu 3:5 dokázal český hráč odvrátit první dva Draperovy setboly, v následujícím gemu už ale jeho britský soupeř dovedl první set do vítězného konce.

Až ve druhém setu se dvaadvacetiletý Lehečka dočkal prvního brejkbolu, ve čtvrtém gemu ho ale zužitkovat nedokázal. Do nepříjemné pozice se naopak rodák z Mladé Boleslavi dostal v devátém gemu, kdy za stavu 4:4 prohrával při svém podání už 0:30. Z těchto těžkostí se ale díky kvalitnímu servisu i pevným nervům v těžkých výměnách dostal a důležitou hru nakonec získal pro sebe.

Jak důležitá doopravdy byla, se ukázalo hned záhy. Lehečka totiž na Drapera zatlačil a dostal se při jeho podání do vedení 0:40 a ke třem setbolům. Ten druhý výstavním kraťasem využil a vynutil si rozhodující sadu.

Třetí set začal Lehečka fantasticky. Vyhrál šest úvodních fiftýnů a tuto sérii pak podpořil brejkem na 2:0, který vzápětí hravě potvrdil. Pro českého tenistu to byl v tu chvíli pátý vyhraný gem v řadě a byl na nejlepší cestě za svým první titulem.

Lehečka si však ještě musel projít dalšími těžkými okamžiky. V páté hře při svém podání ztrácel 0:40, dokázal se ale vzepřít osudu a pěti vyhranými míčky v řadě odskočil znovu do vedení o tři gemy na 4:1.

Od té doby už se český tenista nemusel ohlížet zpátky a nic ho nezastavilo v cestě za vysněnou premiérovou trofejí z turnajů ATP. Mečbol proměnil na druhý pokus přímým bodem z podání.

Lehečka se stal prvním českým vítězem turnaje ATP od roku 2020, kdy vyhrál v indickém Puné Jiří Veselý.

Svěřenec Michala Navrátila si těsně před Australian Open, kde obhajuje loňské čtvrtfinále, žebříčkově polepší, posune se na nové maximum v podobě 23. příčky.

Adelaide International (muži, AUS, 661 585 USD, tvrdý povrch)
Finále dvouhry
Jack Draper (GBR, 62.) – JIŘÍ LEHEČKA (32.) 6:4, 4:6, 3:6

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Tomáš Berdych končí v Šanghaji ve čtvrtfinále na raketě Simona

Stopku na turnaji ATP v Šanghaji vystavil Tomáši Berdychovi Francouz Gilles Simon. Berdych mu podlehl ve čtvrtfinále po třech setech 6:7(4) 6:4 0:6 a semifinále si tak nezahraje.

10.10.2014
Tomáš Jiroušek na prvním místě v konečném žebříčku TE do 14-ti let 2014

Po skončení turnaje TE Junior Masters byly zveřejněny konečné žebříčky Tennis Europe do 14-ti a 16-ti let za rok 2014. Česká republika má prvenství v kategorii chlapců do 14-ti let, kde Tomáš Jiroušek (2000, TK AGROFERT Prostějov) skončil v čele žebříčku. Je tak prvním českým hráčem od roku 2002, který se stal evropskou jedničkou. Tehdy se to podařilo Dušanu Lojdovi. Chlapci U14. Dívky U14. Chlapci U16. Dívky U16.

09.10.2014
Berdych porazil Karloviče a postoupil do čtvrtfinále v Šanghaji

Tomáš Berdych pokračuje na turnaji v Šanghaji vítězně. Český tenista nezaváhal ani proti Chorvatovi Karlovičovi, kterého ve třetím kole porazil 6:3 6:4. Ve čtvrtfinále čeká Tomáše Francouz Gilles Simon. Tomáš Berdych se postupem mezi osm opět více přiblížil Turnaji mistrů.

09.10.2014
Marie Bouzková má první titul na ženském okruhu ITF

Marie Bouzková (1998, WTA 777) sbírá po vítězství na juniorském US Open úspěchy i mezi ženami. Minulý týden došla na desítce na Floridě do semifinále, nyní z Hilton Head Islandu si již odváží svůj první titul. Marie ve finále porazila Rusku Vikhlyantsevu 7:5 6:1. Výsledky.

09.10.2014
Tomáš Berdych je v Shanghaji v osmifinále, porazil Gasqueta

Tomáš Berdych porazil ve druhém kole turnaje ATP v Shanghaji Richarda Gasqueta hladce 6:3 6:1 a postoupil do osmifinále. Francouzovi tak oplatil porážku z Davis Cupu. Ve třetím kole čeká českého tenistu Ivo Karlovic.

08.10.2014
Koukalová v Linci vyřadila Siniakovou, postupuje i Karolína Plíšková

Český duel prvního kola v Linci vyhrála Klára Koukalová. S Kateřinou Siniakovou svedla třísetovou bitvu, úspěšná byla až v tie-breaku třetího setu 7:5 3:6 7:6(3). Do druhého kola postoupila i Karolína Plíšková, která ve dvou setech porazila Kirsten Flipkens z Belgie.

07.10.2014
Siniaková porazila Smitkovou a čeká ji další český souboj

O postup do hlavní soutěže na turnaji WTA v Linci se utkaly dvě české tenistky. Kateřina Siniaková (1996, WTA 118) změřila síly s Terezou Smitkovou (1994, WTA 84). Z postupu se po třech setech radoavala Siniaková, který vyhrála 5:7 7:5 6:1. Na úvod hlavní soutěže ji ale čeká další české derby, tentokrát se postaví Kláře Koukalové (1982, WTA 40).

07.10.2014
Hlaváčková prošla do druhého kola v Tianjinu, ostatním Češkám se nevedlo

První kolo má za sebou tento týden úspěšně zatím pouze Andrea Hlaváčková (WTA 177). Vítězka čtyřhry v Pekingu v Tianjinu porazila sedmou nasazenou Monicu Puig 7:5 6:1 a čeká ji Rumunka Sorana Cirstea. V Linzi vypadla Barbora Záhlavová-Strýcová a v Osace končí v úvodním kole Renata Voráčová.

07.10.2014
Peking: Petra Kvitová titul nezískala, ve finále nestačila na Sharapovou

Druhý titul v Číně Petře Kvitové unikl. Ve finálovém duelu v Pekingu proti Marii Sharapové prohrála česká tenistka po třísetové bitvě 4:6 6:2 3:6. Asijské turné se Petře vydařilo, minulý týden získala trofej pro vítězku ve Wuhanu.

05.10.2014
Třetí titul pro Pernillu Mendesovou z bulharské Albeny

Svůj třetí letošní titul si z bulharské Albeny $10,000 odváží Pernilla Mendesová (339. WTA). Pernilla ve čtvrtfinále vyřadila Karolínu Stuchlou 6:4 ve 3. setu, ve finále potom zdolala Elenu Bogdan 6:4 0:6 6:3. Mezi osmi skončila také Lenka Kunčíková, vítězka desítky žen v Hluboké n. Vltavou. Výsledky.

05.10.2014
Jan Hernych vítězem ITF futures $10,000 v Turecku

Jan Hernych (29. ATP) se stal vítězem turnaje ITF futures s dotací $15,000 v turecké Antalyi. Honza prošel turnajem bez ztráty setu, ve finále si poradil s Ricardem Rodriguezem-Pace 6:3 7:5 a získal druhý letošní titul. Výsledky.

05.10.2014
Kateřina Vaňková došla do finále turnaje $10,000 v Antalyi

Kateřina Vaňková (253. WTA) skončila v turecké Antalyi na turnaji ITF $10,000 ve finále. Turnajová jednička v boji o titul nestačila na Sherazad Reix (FRA, 487. WTA) 4:6 4:6. Francouzka v semifinále vyřadila další Češku Kateřinu Kramperovou. Výsledky.

05.10.2014
Češi v Pekingu: Kvitová i Berdych jsou ve finále, Hlaváčková vyhrála čtyřhru

Čeští tenisté doslova ovládli turnaj v Pekingu. Petra Kvitová a Tomáš Berdych budou v neděli bojovat o singlový titul, Andrea Hlaváčková si odváží ten deblový. Petra v semifinále zdolala Australanku Stosur 6:3 5:7 6:2 a Tomáš si poradil s Kližanem 6:4 6:1. Jejich finálovými soupeři jsou Maria Sharapova a Novak Djokovic.

04.10.2014
Kvitová i Berdych postoupili v Pekingu do semifinále

Petra Kvitová vydřela postup do semifinále turnaje v Pekingu, když otočila nepříznivě se vyvíjející úvodní set proti Robertě Vinci. Česká tenistka prohrávala 1:5, nakonec však zvítězila 7:6(2) 6:4 a v boji o finále ji čeká Australanka Stosur. O finále si zahraje také Tomáš Berdych, který vyřadil Johna Isnera 6:1 6:4 a v semifinále ho vyzve Slovák Kližan. Ten překvapivě porazil Rafaela Nadala.

03.10.2014
ČTS zveřejnil reklamační verzi žebříčků za sezónu 2014

Český tenisový svaz zveřejnil tzv. reklamační verzi žebříčků pro rok 2014. Hráči mají možnost uplatnit reklamace nejpozději do 31.10.2014 e-mailem na ladislav.klein@cztenis.cz, poté budou zveřejněny verze oficiální, které budou platit po dobu sezóny 2015 (listopad 2014 – září 2015).

03.10.2014
Kvitová a Berdych v Pekingu postoupili, končí Šafářová

Petra Kvitová si na turnaji v Pekingu zahraje čtvrtfinále. Třetí kolo jí usnadnila Američanka Venus Williams, která k utkání nenastoupila. Serena Williams naopak vyřadila další Češku, Lucii Šafářovou po třech setech 6:1 1:6 6:2. Dařilo se i Tomášovi Berdychovi, který porazil Srba Troického a ve čtvrtfinále ho čeká John Isner.

02.10.2014
Kvitová pokračuje vítězně, v Pekingu postoupila do osmifinále

Petra Kvitová navázala na vítěznou sérii z turnaje ve Wuhanu a v Pekingu zvládla úvodní zápas. Turnajová trojka v něm porazila Shuai Peng 6:4 6:2 a postoupila do osmifinále. Tam ji čeká Venus Williams.

01.10.2014
Turnaj A dorostu v Plzni a Zlíně vyhráli Motl a Machalová

Poslední áčkový turnaj letní sezony v kategorii dorostu vyhráli Pavel Motl (1997, TK Sparta Praha) a Sabina Machalová (1997, TK SK Zlín). Motl ve finále v Plzni porazil Matěje Vocela (1997, TK Olymp Praha) 7:6(8) 4:6 6:3 a Machalová ve Zlíně zdolala Kateřinu Stloukalovou (1997, TK Znojmo) 6:2 2:6 6:4. Výsledky Plzeň. Výsledky Zlín.

30.09.2014
Lucie Šafářová je v osmifinále v Pekingu, čeká ji Serena Williams

Česká tenistka Lucie Šafářová už postoupila na turnaji v Pekingu do třetího kola. Ve druhém kole si poradila s Němkou Monou Barthel, která postoupila z kvalifikace, 6:3 6:3. V utkání o čtvrtfinále ji čeká světová jednička Serena Williams.

30.09.2014
Berdych smetl v prvním kole v Pekingu Lopeze

Tomáš Berdych zahájil turnaj v Pekingu skvěle. Turnajová trojka doslova smetl z kurtu Španěla Feliciana Lopeze 6:1 6:2 a v dalším kole ho čeká duel se Srbem Troickim.

30.09.2014