Český tenisový svaz

Davis Cup: Týden snů završen! Skvělí Češi zvítězili bez zaváhání i nad Srby

17.09.2023

S něčím takovým se před výpravou na Davis Cup do Valencie vůbec nepočítalo! Český tým pod vedením kapitána Jaroslava Navrátila chtěl bojovat o slušný výsledek a poprat se třeba nějakým způsobem o postup do listopadového play-off. Nakonec jsou to ale právě Češi, kteří celou skupinu C ovládli. A navíc bez jediné porážky! Po Španělech a Korejcích totiž porazili poměrem 3:0 i Srby. Vítězství zařídili už v singlech Jiří Lehečka a Jakub Menšík, Adam Pavlásek a Tomáš Macháč následně uspěli ve čtyřhře.

Macháč s Pavláskem potvrdili českou dominanci
Český daviscupový tým opustí Valencii s dokonalým zápasovým skóre 9:0! O poslední příspěvek na české konto se postarali Tomáš Macháč a Adam Pavlásek, kteří v závěrečné čtyřhře porazili srbskou dvojici Nikola Čačič, Novak Djokovič 7:5, 6:7(7) a 10:3. Češi tak vyřídili po Španělech a Korejcích poměrem 3:0 také tradičně silné Srby.

„Byl to kvalitní debl, protože proti nám stál Novak, který neskutečně returnuje a má velký přehled. Byla to výzva hlavně v tom vyhrát 9:0 a porazit Novaka, světovou jedničku, ač je čtyřhra samozřejmě jiná disciplína. Myslím, že to byla paráda pro všechny, protože byla plná hala,“ řekl za českou dvojici Pavlásek.

Lehečka dokonal senzaci, Češi ovládli základní skupinu
Sedmý zápas v řadě. Jiří Lehečka (30.) protáhl svou úctyhodnou daviscupovou sérii na sedm vítězství. Tentokrát jeho kvality pocítil Srb Laslo Djere (37.), kterého česká jednička porazila po dvou hodinách a pěti minutách 7:6(7), 7:5.

Po prvním setu, kterému dominovaly servisy obou hráčů a k žádnému brejku nedošlo, se Lehečka rychle ujal vedení 3:0. Náskok ale neudržel, Djeremu se povedlo ve skóre dotáhnout a srovnat na 4:4. Koncovka ale už zase patřila českému tenistovi.

Třicátý hráč světa sice napřed nevyužil na returnu tři mečboly v desáté hře, načež ale proměnil v pořadí druhý mečbol ve dvanáctém gemu a zajistil, že český tým senzačně vyhraje základní skupinu C, ve které byl přitom los extrémně náročný.

„Jsem moc rád, že se mi to takhle povedlo a že jsem týmu přispěl třemi body,“ uvedl Lehečka. „Kdyby mi to někdo řekl před začátkem turnaje, nevěřil bych tomu. Ale stalo se. Vnímám to jako výborný odrazový můstek pro další roky a jako zadostiučinění za to, čím jsme si v Davis Cupu museli v posledních letech projít.“

Menšík v singlové premiéře dominoval
Svou premiéru v daviscupové dvouhře absolvoval v sobotu osmnáctiletý Jakub Menšík (151.), který nahradil pro singl na pozici dvojky svého parťáka Tomáše Macháče. A první zápas to byl ze strany českého mladíka takřka dokonalý! Srba Dušana Lajoviče (52.) deklasoval za pouhých 54 minut 6:3, 6:2.

Menšík v utkání nečelil ani jednomu brejkbolu a prezentoval se výtečným servisem, ostatně nastřílel 11 es. V prvním setu se prosadil na returnu ve druhém gemu, ve druhé sadě pak zapsal brejky v první a páté hře. Český tým se po jeho vítězství ujal vedení 1:0 nad Srbskem a útočí na konečné první místo ve skupině.

„Cítím se určitě skvěle, je to dobrý pocit, že jsem při své premiéře v singlu na Davis Cupu takhle zvítězil. Pro mě to bylo hlavně mentálně velmi náročné. Myslím, že jsem ho rozhodil tím, jak dobře jsem servíroval a returnoval. To bylo v utkání rozhodující,“ zhodnotil Menšík.

Zápasy 5. hracího dne
Skupina A: Kanada – Chile 2:1
Alexis Galarneau (200.) – Alejandro Tabilo (124.) 6:3, 7:6(5)
Gabriel Diallo (158.) – Nicolas Jarry (22.) 4:6, 4:6
Galarneau, Pospisil – Barrios Vera, Tabilo 6:3, 7:6(7)

Skupina B: Austrálie – Švýcarsko 3:0
Thanasi Kokkinakis (74.) – Dominic Stricker (90.) 6:3, 7:5
Alex De Minaur (12.) – Marc-Andrea Hüsler (101.) 6:4, 6:3
Ebden, Purcell – Hüsler, Stricker 6:2, 6:4

Skupina C: Srbsko – Česko 0:3
Dušan Lajovič (52.) – JAKUB MENŠÍK (151.) 3:6, 2:6
Laslo Djere (37.) – JIŘÍ LEHEČKA (30.) 6:7(7), 5:7
Čačič, Djokovič – MACHÁČ, PAVLÁSEK 5:7, 7:6(7), 3:10

Skupina D: USA – Finsko 0:3
Mackenzie McDonald (39.) – Otto Virtanen (125.) 6:7(5), 6:1, 6:7(7)
Tommy Paul (13.) – Emil Ruusuvuori (57.) 6:7(1), 4:6
Krajicek, Ram – Heliovaara, Kaukovalta 7:6(6), 6:7(5), 8:10

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Summer Cup: Dívky do 16-ti let hrají o bronz

O třetí místo na letošním ročníku Summer Cupu si zahrají české dívky do 16-ti let v Leysinu (SUI). Tým ve složení Heinová, Melounová, Kolodziejová prohrál v semifinále s Maďarkami 1:2 a o bronz změří síly s Francouzkami.

07.08.2013
MS světa v Prostějově: Po druhém hracím dni dívky první ve skupině

Na MS světa družstev do 14-ti let v Prostějově čeká naše reprezentanty poslední hrací den základních skupin. České dívky mají na kontě dvě výhry (Japonsko, Rumunsko) a jsou v čele skupiny A. Chlapci druhé utkání proti Brazílii zvládli 2:1 a jsou na 2. místě za Austrálií, které podlehli první den 1:2.

07.08.2013
Štěpánek v repríze Davis Cupu porazil Almagra

Radek Štěpánek porazil v prvním kole turnaje v Montrealu dvanáctého nasazeného Nicolase Almagra 6:3, 6:7, 6:3. V dalším kole ho čeká Kanaďan s českými kořeny Vašek Pospíšil, Který porazil obra Johna Isnera 5:7, 7:6(5), 7:6(4).

06.08.2013
Český souboj prvního kola v Torontu vyhrála Zakopalová

Nepříznivý los svedl proti sobě Kláru Zakopalovou a Lucii Šafářovou hned v prvním kole turnaje WTA v Torontu. České derby vyhrála po setech 5:7 6:3 6:1 Zakopalová a v dalším kole tak může vyzvat Saru Errani z Itálie.

06.08.2013
MS světa družstev do 14-ti let v Prostějově

Mistrovství světa družstev do 14-ti let má za sebou první hrací den. Chlapci prohráli první utkání skupiny A proti Austrálii 1:2 a dále je čekají týmy Brazílie a Itálie. Dívky naopak úvodní zápas proti Japonkám vyhrály 3:0 a v dalších bojích skupiny A změří síly s Egyptem a Rumunskem.
Sestava dívky: Vondroušová, Kilnarová, Slováková.
Sestava chlapci: Rikl, Patyk, Pechala.

06.08.2013
OPTIM TOUR 2013: Prestižní Juta cup ve Dvoře Králové pro Fraňka a Šmídovou

Tradiční Juta cup s dotací 60 000 Kč se hrál v prvním srpnovém víkendu ve Dvoře Králové. Úmorné vedro kladlo na všechny velké nároky. A možná i proto, nebyla nouze o četná překvapení, zejména pak v soutěži žen.

06.08.2013
Summer Cupy 2013: Finálové skupiny s českou účastí

Finálové skupiny Summer Cupu do 16-ti ((chlapci i dívky) a 18-ti let (chlapci) se konají ve dnech 5.-7.8.2013. Kategorie do 16-ti let zároveň slouží jako evropská kvalifikace na Junior Davis Cup a Fed Cup. Český tenis má zastoupení v kategorii dívek U16 (Leysin, SUI) a chlapců U18 (La Rochelle, FRA).
Sestava dívky U16: Simona Heinová, Miriam Kolodziejová, Petra Melounová
Sestava chlapci U18: Pavel Štaubert, David Poljak, Jakub Filipský

05.08.2013
Češi na žebříčku ATP a WTA: Veselý je nejvýše v kariéře

Jiří Veselý dosáhl v pondělí 5.8.2013 na své doposud nejlepší umístění na žebříčku ATP, a to na 81. místo. Český tenista poskočil o 17 pozic po zisku třetího letošního titulu na okruhu ATP Challenger, když ovládl domácí podnik $30,000 v Liberci. Do nejlepší desítky mužů v ČR se dostal Roman Jebavý po triumfu na futuru $15,000.

05.08.2013
Štěpánek s Fishem titul ve Washingtonu nezískali

Radek Štěpánek spolu s Mardy Fishem na titul ve washingtonské čtyřhře nedosáhli. Česko-americký pár ve finále nestačil na francouzsko-srbskou dvojici Benneteau, Zimonjic 6:7(5) 5:7.

05.08.2013
Jiří Veselý ovládl challenger v Liberci

Jiří Veselý se stal vítězem challengeru s dotací $30,000 v Liberci. Druhý nasazený hráč po cestě turnajem vyřadil dva Čechy, Kunčíka v prvním a Pavláska ve druhém kole. Ve finále potom česká čtyřka zdolala po boji Federica Delbonise (ARG) 6:7(2) 7:6(7) 6:4. Delbonis porazil na turnaji v Hamburgu Rogera Federera.

04.08.2013
Štěpánek si po boku Fishe zahraje ve Washingtonu finále čtyřhry

Radek Štěpánek si ve Washingtonu spravil chuť ve čtyřhře, kde si spolu s americkým tenistou Mardy Fishem zahraje finále. Jejich soupeři v boji o titul bude francouzsko-srbský pár Benneteau, Zimonjic.

04.08.2013
Daniel Orlita vyhrál TE 2 do 16-t let v Kremsu

Vítězem turnaje šestnáctiletých kategorie TE 2 v rakouském Kremsu se stal český junior Daniel Orlita (1997, TK AGROFERT Prostějov), který plnil roli nasazené jedničky. Po cestě turnajem ztratil pouze jeden set hned v prvním kole, ve finále naopak smetl Švýcara Yanika Kaelina 6:0 6:1.

04.08.2013
Jan Šátral vyhrál ITF futures $10,000 v Piešťanech

Svůj první letošní titul slaví ve slovenských Piešťanech Jan Šátral (545. ATP), který zde vyhrál futures s dotací $10,000. Ve finále si nasazený hráč č. 4 poradil s Marcem Bortolottim (ITA, 991. ATP) hladce 6:1 6:0 a připíše si 18 bodů. Do semifinále došel Jan Blecha, který prohrál s Bortolottim.

04.08.2013
Veselý si zahraje o svůj třetí titul na challengerech

Jiří Veselý (1993, ATP 98) v semifinále libereckého challengeru porazil Pere Ribu (ATP 198) 6:4, 6:1 a ve finále ho čeká nasazená jednička Argentinec Delbonis (ATP 65), kterému se před 10-ti dny podařilo porazil Rogera Federera na turnaji v Hamburku, kde z kvalifikace došel až do finále, kde z mečbolu prohrál s Fogninim.

03.08.2013
Mistry ČR staršího žactva jsou Paroulek a Pantůčková

Mistrovství ČR jednotlivců v kategorii starších žáků a žákyň zná své vítezě. Mezi chlapci zvítězil Tadeáš Paroulek, který ve finále porazil Evžena Holiše 6:3, 5:7, 6:3. Mistryní ČR mezi staršími žákyněmi je Magdaléna Pantůčková, která ve finále porazila Annu Kynčlovou 6:0, 6:2. Výsledky: chlapci, dívky.

03.08.2013
Summer Cup: Chlapci do 18-ti let a dívky do 16-ti let do finále

Do finálové skupiny se z kvalifikace podařilo projít dvěma českým týmům, chlapcům do 18-ti let a dívkám do 16-ti let. Naši junioři v Opavě sice prohráli ve finále s Německem 1:2, ale postup již měli zajištěn. Dívky ve finále v Rakovníku nestačily na Slovenky. Osmnáctileté dívky skončily v Mostě na 3. nepostupovém místě a chlapci do 16-ti let prohráli hned na úvod s Rumunskem.

03.08.2013
Liberec: Veselý v semifinále, Mertl končí

Jiří Veselý (1993, ATP 98) ve čtvrtfinále porazil Itala Fabbiana (ATP 178) 6:3, 7:6(4) a v semifinále ho čeká Španěl Riba (ATP 198). Druhý český zástupce ve čtvrtfinálových bojích Jan Mertl (ATP 184) nestačil na nasazenou jedničku Argentince Delbonise (ATP 65) 2:6, 3:6.

03.08.2013
Petra Kvitová končí v Carlsbadu ve čtvrtfinále na raketě Razzano

Petra Kvitová si semifinále v Carlsbadu nezahraje. Ve čtvrtfinálovém dramatu totiž nestačila na Francouzku Virginie Razzano, které podlehla 7:6, 5:7, 6:7. Česká hráčka v tie-breaku třetího setu navíc nevyužila dva mečboly. Francouzka startuje na turnaji na divokou kartu.

03.08.2013
Mistrovství světa družstev do 14-ti let v Prostějově

v pondělí 5.8. začíná tradičně v Prostějově Mistrovství světa družstev do 14-ti let. Mezi zúčastněnými týmy nebudou chybět ani čeští hráči, především děvčata mají letos vysoké ambice. Slavnostního zahájení se v pondělí zúčastní Jaromír Jágr. Nominace chlapci: Rikl, Patyk, Pechala. Nominace dívky: Vondroušová, Kilnarová, Slováková.

02.08.2013
Štěpánek byl blízko postupu, ve Washingtonu však končí ve 3. kole

Radkovi Štěpánkovi chyběly k postupu do čtvrtfinále dva gemy, nad Tursunovem vedl 6:4 a 4:1, ale slibně rozehraný zápas nakonec nedovedl do vítězného konce a s turnajem se loučí ve 3. kole. Ztratil tak možnost vyrovnat se svému nejlepšímu výsledku z roku 2011, kdy celý turnaj vyhrál. S Mardy Fishem si Radek zahraje semifinále čtyřhry.

02.08.2013