Český tenisový svaz

Češi v prvním kole kvalifikace Davis Cupu 2026 budou doma hostit Švédsko

23.11.2025

Příští ročník Davis Cupu zahájí český tým na domácí půdě! V úvodním kole kvalifikace, která se bude hrát v únoru, Češi přivítají z pozice devátých nasazených v Jihlavě Švédsko. Rozhodl o tom nedělní los příštího ročníku mužské týmové soutěže, který určil i potenciálního soupeře pro druhé kolo. Tím mohou být znovu Američané.

Český daviscupový tým letos vedl z pozice kapitána poprvé Tomáš Berdych. Dvojnásobný vítěz prestižní soutěže dovedl své svěřence až do čtvrtfinále, v němž Češi prohráli se Španělskem. Na domácí půdě proti Švédsku budou plnit roli favoritů.

První kolo kvalifikace mezi Českem a Švédskem se bude hrát buď 6. a 7. února, nebo 7. a 8. února. Dějištěm bude jihlavská Horácká aréna.

„S možností, že budeme hrát doma, jsme samozřejmě předem počítali a těšili jsme se na ni. Utkání plánujeme odehrát díky vstřícnosti a ochotě jihlavských hokejistů, primátora města i kraje Vysočina ve zbrusu nové Horácké aréně v Jihlavě,“ uvedl k místu utkání předseda ČTS Jakub Kotrba.

„Všichni o ní mluví v superlativech a kapitánovi i hráčům se výběr místa líbil. Zvolili jsme další české město, kde se světový tenis ještě nehrál a kam to mají fanoušci ze všech koutů republiky podobně daleko,“ dodal.

Švédsko se během roku 2025 zúčastnilo prvního kola kvalifikace, ve kterém prohrálo 1:3 s Austrálií. Skandinávský celek tak čekala v září baráž, v níž se hráči Tre Kronor, jak se švédským reprezentacím tradičně přezdívá, střetli v dramatické bitvě s Tuniskem. O vítězství Švédska 3:2 musela rozhodnout až závěrečná dvouhra.

Zatímco Češi se mohou ve slavné mužské týmové soutěži opírat o členy širší světové špičky v podobě Jiřího Lehečky, Jakuba Menšíka či Tomáše Macháče, Švédsko je na tom z hlediska možností na pozice jednotlivých reprezentantů hůř.

„Musím říct, že los byl velmi přívětivý. Vnímám Švédy jako velkou velmoc, ale to už je hodně let zpátky,“ přiznal Berdych dobrý pocit z prvního soupeře svého týmu v příští sezoně. „Teď si myslím, že by ten tým měl být přijatelný, ale samozřejmě s velkou pokorou,“ upozornil.

Los přirovnal k letošnímu prvnímu kolu kvalifikace, ve kterém Češi narazili na Jižní Koreu a zvítězili 4:0. „Je to něco hodně podobného. Možná je to lehce silnější tým, než byla Korea. Ale pro nás je obrovská výhoda, že budeme mít možnost se představit doma, což je skvělé,“ potěšilo ho. „Jsou to příjemné zprávy z losování a moc se na to těším.“

Švédsko má žebříčkovou jedničku v Eliasovi Ymerovi, aktuálně 169. hráči světa. Ten ovšem v průběhu této sezony nereprezentoval a kapitán Simon Aspelin se musel v baráži opírat o člena páté stovky světa Olleho Wallina, což je zároveň švédská žebříčková dvojka, a hráče šesté světové stovky Lea Borga, syna legendárního Björna Borga. Menší výhodu může mít Švédsko v deblu, kde má k dispozici světovou dvaadvacítku Andreho Goranssona.

Vítěz zápasu mezi Českem a Švédskem se následně ve druhém kole kvalifikace utká v září s vítězem střetnutí mezi Spojenými státy a Maďarskem. Existuje tak vysoká pravděpodobnost, že dojde k repríze letošního druhého kola, které Češi vyhráli na půdě Američanů. Tentokrát by ale hráli doma.

Další zápasy 1. kola kvalifikace
Španělsko – volný los
Chile – Srbsko
Německo – Peru
Chorvatsko – Dánsko
Ekvádor – Austrálie
Norsko – Velká Británie
Bulharsko – Belgie
Japonsko – Rakousko
Indie – Nizozemsko
Jižní Korea – Argentina
Maďarsko – USA
Francie – Slovensko
Kanada – Brazílie

Foto: ČTS/Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Turnaj A dospělých v Poděbradech a Opavě vyhráli Knoflíček a Hrabalová

Vítězem áčkového turnaje mužů v Poděbradech se stal Daniel Knoflíček (1995, TK AGROFERT Prostějov), který ve finále porazil Tomáše Kalužíka (1988, TC Realsport Nymburk) 6:2 3:6 6:2. Mezi ženami se v Opavě radovala Kristýna Hrabalová (1996, TK AGROFERT Prostějov), která ve finále přehrála turnajovou jedničku Pernillu Mendesovou (1994, TK PRECHEZA Přerov) 6:4 6:4. Výsledky Opava, výsledky Poděbrady.

27.05.2014
České derby na Roland Garros vyhrál Veselý, vyřadil Rosola

Hned v úvodním kole letošního Roland Garros se střetli dva čeští daviscupoví reprezentanti, Lukáš Rosol a Jiří Veselý. Z postupu do druhého kola se po setech 6:2 7:6(6) 7:5 radoval mladší z nich. Veselý v dalším kole narazí na turnajovou osmicku Milose Raonice z Kanady.

26.05.2014
Berdych i Štěpánek ve druhém kole French Open 2014

Tomáš Berdych i Radek Štěpánek postoupili do druhého kola French Open 2014. Tomáš Berdych (1985, ATP 6) si poradil ve třech setech s kvalifikantem Peterem Polanskym (1988, ATP 137) 6:3, 6:4, 6:4. Radek Štěpánek (1978, ATP 41) otočil zápas s Argentincem Arguellem (1992, ATP 114) a nakonec vyhrál v pěti setech 6:7(8), 3:6, 6:4, 6:3, 6:2. V prvním kole končí Petra Cetkovská, která nestačila na Američanku Varvaru Lepchenko 4:6 1:6.

25.05.2014
Monika Kilnarová došla do finále na ITF v Černé Hoře

Monika Kilnarová (1999, ITF 390) došla na mezinárodním turnaji hráček do 18-ti let ITF Grade 4 v Černé Hoře do finále, kde však nestačila na Rumunku Oanu Gavrilu (1998, ITF 352) po setech 6:7(5), 6:3, 4:6. Monika za finále dvouhry získala 30 bodů do žebříčku ITF.

25.05.2014
Marek Michalička vyhrál future v Mostu

Marek Michalička (1986, ATP 421) vyhrál turnaj série Futures v Mostu, kde ve finále porazil kvalifikanta Bastiana Wagnera (1994, ATP 1012) 6:4, 6:1. Velmi dobrý výsledek na turnaji zaznamenal Marek Jaloviec (1994, ATP 1486), který došel až do semifinále.

25.05.2014
Barbora Štefková vyhrála desítku v Israeli

Barbora Štefková (1995, WTA 605) vyhrála mezinárodní turnaj žen v izraelském Ramle dotovaný $10,000. Ve finále porazila nejvýše nasazenou Rusku Lazarevu (1990, WTA 371) 6:1, 6:3. Vítězstvím získala 12 bodů do žebříčku WTA a posune se někam k 530. místu žebříčku WTA.

24.05.2014
Karolína Plíšková svůj druhý titul na okruhu v Norimberku nezískala

Karolíně Plíškové druhý titul na okruhu WTA unikl. V norimberském finále podlehla česká hráčka turnajové dvojce Eugenie Bouchard z Kanady 2:6 6:4 3:6. Příští týden čeká Karolínu Roland Garros, kde v prvním kole změří síly s Mathilde Johansson, která startuje na divokou kartu.

24.05.2014
Roland Garros: V kvalifikaci neuspěl ani jeden Čech

Ani jednomu českému tenistovi se nepodaří postoupit z kvalifikace Roland Garros do hlavní soutěže. Poslední česká zástupkyně Tereza Smitková prohrála v boji o postup s Dankou Kovinic (MNE) 0:6 6:4 1:6.

24.05.2014
Karolína Plíšková je ve finále turnaje WTA v Norimberku

Karolína Plíšková (1992, WTA 64) postoupila do finále turnaje WTA v Norimberku, když v semifinále porazila Ukrajinku Elinu Svitolinu (1994, WTA 38) 2:6, 6:1, 6:2. Ve finále si zahraje s Kanaďankou Eugenie Bouchard (1994, WTA 14).

23.05.2014
Jiří Veselý si své první finále turnaje ATP v Düsseldorfu nezahraje

Jiří Veselý (1993, ATP 104) v semifinále turnaje ATP 250 v Düsseldorfu nestačil na Chorvata Iva Karloviče (1979, ATP 49) po setech 6:7(6), 6:7(7). Karloviče čeká ve finále Philipp Kohlschreiber (1983, ATP 29), který v semifinále porazil Denise Istomina (1986, ATP 57) 6:2, 4:6, 6:4.

23.05.2014
Veselý postoupil přes Melzera do semifinále v Düsseldorfu

Svůj životní turnaj prožívá Jiří Veselý (107. ATP) v Düsseldorfu, kde dnes porazil Jürgena Melzera (AUT) hladce 6:1 6:1 a postoupil do semifinále. Český hráč tak poprvé postoupil mezi nejlepší čtyři, kde se střetne s vítězem duelu Karlovic – Monaco, a bude bojovat o premiérový titul na okruhu ATP.

22.05.2014
Karolína Plíšková je v Norimberku v semifinále, vyzve Svitolinu

Karolínu Plíškovou (62. WTA) nezastavila v Norimberku ani turnajová jednička Angelique Kerber (9. WTA), kterou naše hráčka zdolala ve dvou setech 7:6(5) 6:4. V semifinále ji čeká Elina Svitolina z Ukrajiny. Druhé semifinále sehrají Karin Knapp a dvojka turnaje Eugenie Bouchard.

22.05.2014
Roland Garros: Češkám se v kvalifikaci nevedlo

Celkem pět českých tenistek se loučí s antukovým grandslamem hned v prvním kole kvalifikace. Hradecká, Hlaváčková, Kr. Plíšková, Birnerová a Voráčová úvodní kolo nezvládly. Do druhého kola prošla Kateřina Siniaková, která porazila T. Majeric 6:2 6:0, a o postup do hlavní soutěže si zahrahe Tereza Smitková, která vyřadila Španělku Medinu Garrigues 7:5 6:1. V mužské části pavouka končí ve druhém kole Jan Mertl, poslední český zástupce, a to na raketě P. Polanskeho z Kanady.

22.05.2014
French Open: První kolo kvalifikace zvládli Mertl a Smitková

Kvalifikaci French Open trápí déšť, který nedovolil dohrát zápasy ani některým českým hráčům. Z těch, co mají svá první kola za sebou, se povedlo postoupit Janu Mertlovi a Tereze Smitkové. Mertl porazil M. Teixieru 6:4 6:3 a Smitková vyřadila 17. nasazenou V. Duval 6:3 7:6(4). Končí naopak Jaroslav Pospíšil a Jan Hernych.

21.05.2014
Veselý porazil Davydenka a je ve čtvrtfinále v Düsseldorfu

Poprvé v kariéře okusí Jiří Veselý atmosféru čtvrtfinálového utkání na okruhu ATP. Český tenista ve druhém kole porazil bývalou světovou trojku Nikolaje Davydenka 6:1 7:6(5) a v boji o semifinále vyzve Jürgena Melzera z Rakouska.

21.05.2014
Karolína Plíšková je v Norimberku ve čtvrtfinále, porazila Van Uytvanck

Jediná česká zástupkyně v Norimberku postoupila do čtvrtfinále. Karolína Plíšková ve druhém kole porazila Belgičanku Van Uytvanck 7:6(5) 6:3 a její další soupeřkou bude vítězka duelu Kerber – Friedsam.

20.05.2014
Rozlosována kvalifikace žen na French Open 2014

Sedm českých hráček hraje kvalifikaci na French Open 2014, která začíná ve středu 21. května na dvorcích Rolanda Garrose. Pro postup do hlavní soutěže je potřeba vyhrát 3 kola v kvalifikaci. Výsledky.

20.05.2014
v Norimberku postoupila jen Karolína Plíšková, Veselý jde dál v Düsseldorfu

První kolo v Norimberku se stalo konečnou pro čtyři české hráčky, v neděli vypadla Koukalová a v pondělí se nedařilo Melzerové, Záhlavové-Strýcové a Martincové. Jediná z Češek, která si zahraje druhé kolo, je Karolína Plíšková, která porazila nasazenou pětku Yvonne Meusburger 6:3 6:4. V Düsseldorfu jde dál Jiří Veselý, který přešel přes Igora Sijslinga po setech 7:6(2) 6:3.

20.05.2014
Rozlosována kvalifikace mužů na French Open 2014

V kvalifikaci mužů na French Open 2014 se představí tři čeští hráči. Jan Mertl (1982, ATP 217), kterého čeká v prvním kole Francouz Maxime Teixeira (1989, ATP 218). Jan Hernych (1979, ATP 189), kterého čeká Brazilec Dutra Silva (1984, ATP 175). Jaroslav Pospíšil (1981, ATP 203), kterého čeká Marcel Ilhan (1987, ATP 142).

19.05.2014
Klára Koukalová neprošla v Norimberku přes první kolo

Stejně jako v loňském roce narazila Klára Koukalová v prvním kole turnaje v Norimberku na Polonu Hercog (SLO). A ani letos se jí nepodařilo Slovinku porazit, nasazená trojka prohrála 6:1 2:6 1:6 a vzájemná bilance těchto dvou hráček se zvýšila na 7:0 pro Hercog. Úvodní zápas čeká ještě Barboru Záhlavovou-Strýcovou, Karolínu Plíškovou a Ivetu Melzer.

19.05.2014