Český tenisový svaz

Český tenisový svaz digitalizuje hospodaření, aby předešel chybám z minulosti

27.11.2025

Praha 26. listopadu 2025 – Po letech nepořádku v účetnictví, chybějících dokladů a nesrovnalostí v čerpání dotací, a následném zásahu policie vstupuje Český tenisový svaz do nové éry finančního řízení. Současné vedení ve spolupráci s poradenskou kanceláří Grant Thornton provedlo revizi účetnictví a nastavilo systém, který do hospodaření přináší pořádek, odpovědnost a digitální kontrolu nad finančními toky. Díky platformě wflow, která digitalizuje účetní procesy, a odbornému vedení poradců z Grant Thornton, převedl svaz své účetnictví do online podoby, zavedl víceúrovňové schvalování výdajů a zajistil plnou transparentnost všech dokladů.

„Český tenisový svaz stojí na veřejných prostředcích a důvěře klubů, hráčů i partnerů. Proto jsme hned po nástupu začali řešit finanční řízení a nastavili systém, který je přehledný, digitální a založený na odpovědnosti. Dnes je každý doklad dohledatelný a každá platba má jasného schvalovatele. Je to zásadní krok k tomu, aby svaz fungoval transparentně a profesionálně,“ objasňuje Jakub Kotrba, předseda Českého tenisového svazu.

Současné vedení Českého tenisového svazu se po svém nástupu v roce 2024 kromě jiného zaměřilo na kompletní revizi finančního řízení. Do té doby svaz fungoval bez transparentního a srozumitelného rozpočtu a bez jasně nastavených kontrolních mechanismů. K výdajům nebylo možné najít osobu, která za něj odpovídá a dokumenty byly pouze v papírové podobě. V praxi to vedlo k tomu, že část účetních dokladů nebyla dohledatelná, chyběly podpisy či návaznost na podepsané a aktuální smlouvy, a celý systém byl spíše postavený na odpovědnosti jednotlivců než na datech. Kauza týkající se čerpání dotací navíc ukázala, jak křehký takový model je, a stala se impulsem ke změně. Chyběla přehlednost, odpovědnost i jistota, že všechny doklady mají odpovídající smluvní zázemí.

„Když jsme převzali vedení účetnictví, část podkladů chyběla a bylo nutné začít prakticky od nuly. Naším cílem bylo nastavit systém, který podobným situacím do budoucna zabrání a přinese jasná pravidla i odpovědnost. Zatímco dříve nebylo dohledatelné, kdo výdaje schvaloval, dnes má každý výdaj svého odpovědného schvalovatele a prochází několika úrovněmi kontroly. Všechny platby a dokumenty vidíme na jednom místě, což nám dává plnou kontrolu nad tím, jak je s finančními prostředky nakládáno. Digitalizace zároveň zrychlila práci, snížila riziko chyb a sjednotila procesy mezi hlavní sportovní a servisní částí organizace,“ uvádí Peter Burnus, partner z oddělení finančního účetnictví společnosti Grant Thornton.

Digitalizace pro kontrolu i jistotu
Zavedení nového systému zefektivnilo práci finančního oddělení. Administrativní zátěž se zpracováním dokumentace klesla přibližně o polovinu a většina procesů dnes probíhá automatizovaně. Účetnictví zajišťuje externí společnost Grant Thornton, zatímco samotnou digitalizaci umožňuje platforma wflow, která propojuje všechny kroky finančního řízení a umožňuje jejich přímé napojení na banku. Kromě faktur svaz digitálně spravuje také smlouvy, interní dokumenty a výdaje trenérů během reprezentačních akcí. Systém rozděluje odpovědnost mezi více rolí, takže žádná platba neprojde bez formální ani věcné kontroly.

„Sportovní svazy hospodaří s veřejnými finančními prostředky, takže je důležité mít přehled o každé koruně. Digitalizace celý proces výrazně zjednodušuje – všechny doklady, smlouvy i platby jsou na jednom místě a lze je dohledat během krátkého okamžiku. Společně s Českým tenisovým svazem jsme nastavili systém, ve kterém se žádný doklad neztratí a žádná platba neprojde bez kontroly. Většina plateb se dnes zpracovává přímo v systému napojeném na banku, trenéři začali využívat virtuální karty a výdaje se schvalují online. Výsledkem je prostředí, kde se s financemi pracuje rychle, efektivně a plně transparentně,“ vysvětluje Robert Soudný, CEO společnosti wflow.

Český tenisový svaz dnes spravuje všechny výdaje v online systému, který pokrývá celý proces od přijetí faktury až po její úhradu. Každý doklad prochází kontrolou účetního oddělení, schválením odpovědné osoby a u vyšších částek také členů předsednictva. Díky tomu je vždy jasné, kdo výdaj schválil a na základě jakých podkladů. Elektronické schvalování umožňuje kontrolu i na dálku, což zjednodušuje práci funkcionářům mimo Prahu. Propojení s účetním softwarem navíc zajišťuje bezpečnou archivaci všech dokladů a jejich okamžitou dostupnost pro audit či kontrolu Národní sportovní agentury.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Davis Cup: ČR-Izrael začátkem února v Třinci
První kolo kvalifikace Davisova poháru ČR - Izrael se odehraje 2.-4. února v Třinci resp. ve Vendryni v hale Vitality Slezsko. V nominaci jsou Lehečka, Macháč, Kopřiva, Menšík, Pavlásek (kapitán Jaroslav Navrátil). Izraelskou jedničkou je Yshai Oliel (ATP 415), kterého naši reprezentanti znají už od žákovských kategorií, když hrával soutěže družstev za Spartu.
24.01.2024
OPTIM TOUR 2024: Patrik Homola vyhrál áčko v Hradci Králové
Třetí ročník turnaje mužů MEDILAB CUP proběhl v termínu 19–23.1.2024 v halách tenisového klubu SK HIT v Hradci Králové. Turnaj byl plně obsazen předními hráči českého žebříčku. Díky kamerám VISTA TV byly všechny zápasy vysílány živě a diváci mohli průběžné výsledky sledovat online.
24.01.2024
První v tomto století! Nosková jako teenagerka vyřadila světovou jedničku poprvé od Mauresmové
Linda Nosková má za sebou životní zápas v Areně Roda Lavera! Nejen, že poprvé v kariéře postoupila do osmifinále grandslamového turnaje, ale navíc vybojovala skalp světové jedničky Igy Šwiatekové. Polskou hvězdu porazila po obratu 3:6, 6:3, 6:4 a stala se první teenagerkou od roku 1999, která si na Australian Open na první hráčku světa vyšlápla. Naposledy se to povedlo Amelii Mauresmové.
20.01.2024
Turnaj Tennis Europe v Praze vyhráli Krejčí a Heřmanová
Tomáš Krejčí (2009, TE U16 15) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 16 let v pražských Měcholupech. V českém finále porazil Jakuba Kusého 7:6(9), 4:6, 6:1. Kusý s Krejčím vyhráli i soutěž čtyřher. V kategorii dívek do 16 let zvítězila Tereza Heřmanová (2009, TE U16 101), která v českém finále porazila Sofii Marešovou 6:1, 6:1. Soutěž čtyřher vyhrály Tereza Heřmanová a Nikol Marie Jarolímková.
14.01.2024
Fantazie, Lehečka má první trofej! V Adelaide otočil finále s Draperem
Jiří Lehečka (32.) se raduje ze zisku premiérové trofeje z turnajů ATP! Český tenista tahal v prvním setu i na začátku toho druhého za kratší konec, nakonec ale dokázal finále proti Jacku Draperovi (62.) otočit a vyhrál 4:6, 6:4 a 6:3. Do nadcházejícího Australian Open tak bude dvaadvacetiletý tenista vstupovat jako čerstvý vítěz turnaje ATP 250 v Adelaide a také jako 23. tenista světového žebříčku, což bude jeho nové maximum.
14.01.2024
Peták vyhrál turnaj ITF J200 v Bratislavě
Denis Peták (2006, ITF 58) vyhrál mezinárodní turnaj ITF J200 v Bratislavě. vefinále porazil Švýcara Berneta 7:5, 6:3. Denis Peták vyhrál i soutěž čtyřher spolu s Janem Klimasem. V kategorii dívek do finále čtyřhry došly Eliška Forejtková a Lucie Urbanová.
14.01.2024
Devatenáctiletý talent Nicod odstartoval sezónu titulem z Monastiru
Jakub Nicod (2004, ATP 534) se raduje ze zisku titulu na turnaji ITF M15 v Monastiru, poté co ve finále porazil japonského tenistu Rjukiho Macudu (616.) po setech dvakrát 6:4. Pro českého tenistu je to vynikající start do sezóny 2024, když zvítězil hned na prvním turnaji, do kterého letos nastoupil.
14.01.2024
Šmídová vyhrála turnaj Tennis Europe v Norsku
Karolína Šmídová (2010, TE U14 92) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 14 let v norském Oslu. Ve finále porazila Švédku Nicole Saidizano 6:1, 6:4. Spolu s Natálií Havelkovou vyhrála i soutěž čtyřher.
12.01.2024
OPTIM TOUR 2024: Natálie Šalková vyhrála v Mělníku
První lednový víkend proběhl v Mělníku první turnaj serie OPTIM TOUR žen,hraný již tradičně jako ŠNAJDR stavby cup. Ve startovním poli byli hráčky okolo 20ti let a mladší. Nejvýše nasazenými hráčkami byli Adéla Moravcová a loňská vítězka Lenka Munzarová.
12.01.2024
Menšík skončil těsně pod vrcholem. V odvetě za finále ze Sparty uspěl první nasazený
Jakub Menšík na druhý challengerový titul kariéry v australské Canbeře nedosáhl. V repríze loňského finále z pražské Stromovky tentokrát nestačil na Dominika Köpfera, s nímž prohrál za hodinu a 12 minut poměrem 3:6 a 2:6.
07.01.2024
Fajmonová vyhrál turnaj ITF ve Švédsku
Sarah Melany Fajmonová (2007, ITF 129) vyhrála mezinárodní turnaj ITF hráček do 18 let ve švédské Brommě. Ve finále porazila Polku Podhajeckou 6:1, 4:6, 6:4. Fajmonová spolu s podhajeckou vyhrály i soutěž čtyřher. Fajmonová tak poskočí na pozici 108 žebříčku ITF.
07.01.2024
Britský kvalifikant byl nad jeho síly. Forejtek čtvrtý titul kariéry nevybojoval
Jonáš Forejtek se na první akci roku 2024 v lucemburském Esch/Alzette probojoval do finále, těsně před vrcholem však svou jízdu turnajem nedotáhl do úspěšného konce. V souboji o titul český tenista podlehl britskému kvalifikantovi Jacobovi Fearnleymu 4:6, 4:6 a čtvrtou trofej své kariéry nevybojoval.
07.01.2024
Premiérový titul! Osmnáctiletá Šmejkalová vyhrála turnaj v Monastiru
Na turnaji ITF W15 v Monastiru se Amélie Šmejkalová (1104.) poprvé v kariéře probojovala do finále a hned je z toho premiérový profesionální titul ve dvouhře. Ve finále mladá česká tenistka porazila Němku Tessu Johannu Brockmannovou (-) po setech 6:2, 6:3. Česká tenistka v obou setech finále přišla hned v prvním gemu o svůj servis, v obou případech se jí ale povedlo průběh setů otočit.
07.01.2024
Jana Kovačková vyhrála Orange Bowl do 14 let
Jana Kovačková (2010, TE U14 1) vyhrála prestižní Orange Bowl hráček do 14 let v Miami na Floridě. Kovačková prošla bez ztráty setu hracím plánem, který čítal 128 hráček.
01.01.2024
Jste rozhodčí? Požádejte o přístup do IS
Rozhodčí turnaje jednotlivců ČTS doposud neměli svůj přístup do Informačního systému (dále jen IS).
Nyní je již vše vyřešeno. Co je potřeba udělat?
Rozhodčí musí požádat o přístup do IS u paní Aleny Brožové (tel. 222 333 423, email: alena.brozova@cztenis.cz).
31.12.2023
Wimbledonská šampionka Vondroušová zvolena sportovcem roku! Umístily se i další Češky
Vítězkou 65. ročníku ankety Sportovec roku se ve čtvrtek stala úřadující wimbledonská šampionka Markéta Vondroušová. Zástupce tenisu ovládl hlasování Klubu sportovních novinářů počtvrté v historii a poprvé od roku 2014.
22.12.2023
Zlatý kanár: Vondroušová slaví premiérový triumf, uspěli i Lehečka či Siniaková
Wimbledonská šampionka Markéta Vondroušová se podle očekávání stala vítězkou 31. ročníku populární ankety OKsystem Zlatý kanár 2023, kterou pořádá časopis TENIS ve spolupráci s Českým tenisovým svazem. Čtyřiadvacetiletá Vondroušová zvítězila poprvé v hlavní kategorii, kromě toho se premiérově stala i tenistkou roku. V kategorii hráč roku uspěl potřetí v řadě Jiří Lehečka. Mezi dalšími oceněnými bychom našli i Jakuba Menšíka, Karolínu Muchovou a Kateřinu Siniakovou.
21.12.2023
OSTRA tenisovou extraligu 2023 vyhrál Prostějov
TK Agrofert Prostějov vyhrál OSTRA tenisovou extraligu 2023, když ve finále porazil tým TK Sparta Praha 5:1. Jediný bod Sparty zařídila Tereza Valentová. Prostějov tak získal již dvacátý titul mistra ČR v kategorii dospělých.
19.12.2023
Extraliga: Most prohrál i v baráži a sestupuje do 1.ligy, do extraligy jde Pliskova tennis academy
TK Most, poslední tým OSTRA tenisové extraligy prohrál barážové utkání s vítězem 1. ligy ČTS, týmem Pliskova tennis academy 3:5. TK Most tak sestupuje do 1. ligy ČTS a Pliskova tennis academy si příší rok zahraje tenisovou extraligu. V úterý 19. prosince je na programu poslední utkání OSTRA tenisové extraligy – finále mezi TK Sparta Praha a TK Agrofert Prostějov. Utkání začíná v 9:30 hod.
18.12.2023
OPTIM TOUR 2023: MASTERS vyhráli Daniel Pátý a Aneta Kučmová
V Hradci Králové na HITU byl zakončen již 19.ročník Optim Tour. Vítězem turnaje MASTERS se v kategorii mužů stal Daniel Pátý, který obhájil tento titul z loňského roku. Do finále se dostal po velmi vyrovnaném semifinálovém boji, který svedl s mladým Markem Pazderou, kterého nakonec porazil 4:6,6:0,7:6.
18.12.2023