Český tenisový svaz

Český tenisový svaz digitalizuje hospodaření, aby předešel chybám z minulosti

27.11.2025

Praha 26. listopadu 2025 – Po letech nepořádku v účetnictví, chybějících dokladů a nesrovnalostí v čerpání dotací, a následném zásahu policie vstupuje Český tenisový svaz do nové éry finančního řízení. Současné vedení ve spolupráci s poradenskou kanceláří Grant Thornton provedlo revizi účetnictví a nastavilo systém, který do hospodaření přináší pořádek, odpovědnost a digitální kontrolu nad finančními toky. Díky platformě wflow, která digitalizuje účetní procesy, a odbornému vedení poradců z Grant Thornton, převedl svaz své účetnictví do online podoby, zavedl víceúrovňové schvalování výdajů a zajistil plnou transparentnost všech dokladů.

„Český tenisový svaz stojí na veřejných prostředcích a důvěře klubů, hráčů i partnerů. Proto jsme hned po nástupu začali řešit finanční řízení a nastavili systém, který je přehledný, digitální a založený na odpovědnosti. Dnes je každý doklad dohledatelný a každá platba má jasného schvalovatele. Je to zásadní krok k tomu, aby svaz fungoval transparentně a profesionálně,“ objasňuje Jakub Kotrba, předseda Českého tenisového svazu.

Současné vedení Českého tenisového svazu se po svém nástupu v roce 2024 kromě jiného zaměřilo na kompletní revizi finančního řízení. Do té doby svaz fungoval bez transparentního a srozumitelného rozpočtu a bez jasně nastavených kontrolních mechanismů. K výdajům nebylo možné najít osobu, která za něj odpovídá a dokumenty byly pouze v papírové podobě. V praxi to vedlo k tomu, že část účetních dokladů nebyla dohledatelná, chyběly podpisy či návaznost na podepsané a aktuální smlouvy, a celý systém byl spíše postavený na odpovědnosti jednotlivců než na datech. Kauza týkající se čerpání dotací navíc ukázala, jak křehký takový model je, a stala se impulsem ke změně. Chyběla přehlednost, odpovědnost i jistota, že všechny doklady mají odpovídající smluvní zázemí.

„Když jsme převzali vedení účetnictví, část podkladů chyběla a bylo nutné začít prakticky od nuly. Naším cílem bylo nastavit systém, který podobným situacím do budoucna zabrání a přinese jasná pravidla i odpovědnost. Zatímco dříve nebylo dohledatelné, kdo výdaje schvaloval, dnes má každý výdaj svého odpovědného schvalovatele a prochází několika úrovněmi kontroly. Všechny platby a dokumenty vidíme na jednom místě, což nám dává plnou kontrolu nad tím, jak je s finančními prostředky nakládáno. Digitalizace zároveň zrychlila práci, snížila riziko chyb a sjednotila procesy mezi hlavní sportovní a servisní částí organizace,“ uvádí Peter Burnus, partner z oddělení finančního účetnictví společnosti Grant Thornton.

Digitalizace pro kontrolu i jistotu
Zavedení nového systému zefektivnilo práci finančního oddělení. Administrativní zátěž se zpracováním dokumentace klesla přibližně o polovinu a většina procesů dnes probíhá automatizovaně. Účetnictví zajišťuje externí společnost Grant Thornton, zatímco samotnou digitalizaci umožňuje platforma wflow, která propojuje všechny kroky finančního řízení a umožňuje jejich přímé napojení na banku. Kromě faktur svaz digitálně spravuje také smlouvy, interní dokumenty a výdaje trenérů během reprezentačních akcí. Systém rozděluje odpovědnost mezi více rolí, takže žádná platba neprojde bez formální ani věcné kontroly.

„Sportovní svazy hospodaří s veřejnými finančními prostředky, takže je důležité mít přehled o každé koruně. Digitalizace celý proces výrazně zjednodušuje – všechny doklady, smlouvy i platby jsou na jednom místě a lze je dohledat během krátkého okamžiku. Společně s Českým tenisovým svazem jsme nastavili systém, ve kterém se žádný doklad neztratí a žádná platba neprojde bez kontroly. Většina plateb se dnes zpracovává přímo v systému napojeném na banku, trenéři začali využívat virtuální karty a výdaje se schvalují online. Výsledkem je prostředí, kde se s financemi pracuje rychle, efektivně a plně transparentně,“ vysvětluje Robert Soudný, CEO společnosti wflow.

Český tenisový svaz dnes spravuje všechny výdaje v online systému, který pokrývá celý proces od přijetí faktury až po její úhradu. Každý doklad prochází kontrolou účetního oddělení, schválením odpovědné osoby a u vyšších částek také členů předsednictva. Díky tomu je vždy jasné, kdo výdaj schválil a na základě jakých podkladů. Elektronické schvalování umožňuje kontrolu i na dálku, což zjednodušuje práci funkcionářům mimo Prahu. Propojení s účetním softwarem navíc zajišťuje bezpečnou archivaci všech dokladů a jejich okamžitou dostupnost pro audit či kontrolu Národní sportovní agentury.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Lucie Šafářová podlehla Hampton a v Eastbourne končí ve čtvrtfinále

Stejně jako na French Open podlehla Lucie Šafářová Jamie Hampton. Americká kvalifikantka zdolala českou dvojku ve třech setech 3:6 7:6(1) 6:4 a Šafářová tak končí přípravný turnaj před Wimbledonem ve čtvrtfinále.

20.06.2013
Jan Hernych si semifinále v Hertogenboschi nezahraje

Honza Hernych skončil svou pouť turnajem ATP v Hertogenboschi ve čtvrtfinále na raketě Španěla Guillerma Garcia-Lopeze, kterému podlehl 4:6 1:6, a semifinále si tak nezahraje. Hernych si za postup z kvalifikace mezi osm nejlepších připíše cenných 45 bodů do žebříčku.

20.06.2013
Wimbledon: Záhlavová-Strýcová, Cetkovská a Birnerová postoupily do hlavní soutěže

Barbora Záhlavová-Strýcová, Petra Cetkovská a Eva Birnerová zvládly tříkolovou kvalifikaci a postoupily do hlavní soutěže Wimbledonu 2013. Záhlavová-Strýcová porazila Vaniu King (USA) 6:2 6:4, Cetkovská smetla další Američanku Grace Min 6:0 6:2 a Birnerová zdolala Slovenku Schmiedlovou 6:4 7:5.

20.06.2013
Wimbledon: Záhlavová-Strýcová, Birnerová a Cetkovská ve finále kvalifikace

Všechny tři české tenistky postoupily do finálového kola kvalifikace Wimbledonu. Bára Záhlavová-Strýcová porazila Foretz-Gacon 6:2 6:4, Petra Cetkovská vyřadila nasazenou čtyřku Hercog 7:6(4) 6:3 a Evě Birnerové vzdala Patricia Mayr-Achleitner.

19.06.2013
Jan Hernych vyřadil i Llodru a v Hertogenboschi si zahraje čtvrtfinále

Jan Hernych pokračuje v Hertogenboschi ve skvělé formě. Český hráč zvládl i druhou třísetovou bitvu a vyřadil Francouze Michaela Llodru 6:7(5) 6:4 7:5. Ve čtvrtfinále ho čeká Guillermo Garcia-Lopez (ESP).

19.06.2013
Štěpánek a Šafářová v Eastbourne postoupili do čtvrtfinále, Kvitová končí

Mezi osm nejlepších postoupili v Eastbourne Radek Štěpánek a Lucie Šafářová. Štěpánek si poradil s nasazenou trojkou Philippem Kohlschreiberem 7:5 6:3 a Šafářová zdolala Samanthu Stosur 7:6(5) 6:3. V dalším kole změří česká dvojka síly s Jamie Hampton (USA), které podlehla na French Open. Štěpánek čeká na vítěze duelu Seppi – Harrison.

19.06.2013
Turnaj A mladšího žactva na Neridé a v Havířově vyhráli Lehečka a Najmanová

Jiří Lehečka (2001) se stal vítězem áčkového turnaje mladších žáků, který se ve dnech 10.-14.6. konal na TK Neridé. Ve finále Jiří porazil dvojku turnaje Lukáše Jirouška (2001) 7:6 7:6. Dívky měly „áčko“ Havířově, kde se vítězkou stala Tereza Najmanová (2001), když ve finále přehrála Annu Siskovou (2001) jasně 6:1 6:1.

18.06.2013
V Eastbourne se dařilo Kvitové, Šafářové i Štěpánkovi

Tři z pěti českých hráčů postoupili do druhého kola turnaje v Eastbourne. Na anglické trávě Kvitová porazila Niculescu 6:4 6:1, Šafářová v českém souboji vyřadila Zakopalovou 6:4 7:6(3) a Radek Štěpánek si poradil s Matosevicem 6:3 6:2. Končí naopak Kristýna Plíšková na raketě Baltachy.

18.06.2013
Jan Hernych porazil Goffina a je v Hertogenboschi ve druhém kole

Jan Hernych postoupil v Hertogenboschi do druhého kola. V prvním kole zdolal český kvalifikant Davida Goffina (BEL) 6:3 3:6 7:6(4) a v dalším kole vyzve Michaela Llodru (FRA). Andrea Hlaváčková, která také úspěšně prošla kvalifikací však skončila hned na úvod hlavní soutěže, když podlehla Lauren Davis (USA) 3:6 4:6.

18.06.2013
Wimbledon: Tři Češky postoupily, Veselý si hlavní soutěž nezahraje

Jiří Veselý se do hlavní soutěže Wimbledonu nepodívá. Ve druhém kole kvalifikace podlehl Dustinu Brownovi (USA) 4:6 6:7(4). Mezi ženami zvládly první kolo Petra Cetkovská, Eva Birnerová a Barbora Záhlavová-Strýcová. V prvním kole končí Sandra Záhlavová, která nestačila na Sesil Karatantchevu (KAZ) 6:1 5:7 4:6.

18.06.2013
TK Sparta Praha: Zrušení turnaje ITF a Futures

Po dohodě Českého tenisového svazu a klubu TK Sparta Praha, který byl začátkem června 2013 zasažen povodní, se ruší turnaj hráčů do 18-ti let ITF (Grade 4), Moravia Steel Sparta Cup 10.-14.7.2013 a turnaj mužů série Futures ($15,000) 15.-21.7.2013.

18.06.2013
Češi na žebříčku ATP a WTA: Minář poskočil o téměř 60 míst

Po úspešném challengeru v Praze, kde došel do semifinále, poskočil Ivo Minář o 59 míst na 369. místo žebříčku ATP. O dvě pozice si polepšila také Lucie Šafářová, která je po semifinálové účasti v Norimberku na 28. místě.

17.06.2013
Wimbledon: V kvalifikaci postupuje pouze Jiří Veselý

Celkem tři čeští tenisté zasáhli do hry v kvalifikaci na Wimbledonu 2013. Úspěšný byl však pouze Jiří Veselý, který porazil Australana Smithe 7:6(3) 6:3. V prvním kole končí Jan Mertl, který nestačil na Jaziriho (TUN) 3:6 7:5 4:6, a Dušan Lojda, který podlehl Przysieznymu (POL) 6:2 3:6 2:6. Ženy rozehrají kvalifikaci v úterý 18. června.

17.06.2013
Krejčíková vyhrála silně obsazený juniorský turnaj v Offenbachu

Patnáctá hráčka juniorského žebříčku ITF Barbora Krejčíková (1995, TK Agrofert Prostějov) vyhrála juniorský turnaj v německém Offenbachu (Grade 1). Do čtvrtfinále se také probojovala mladinká Marie Bouzková (1998, TK Sparta Praha).

16.06.2013
Kolodziejová vyhrála turnaj ITF Grade 4 v Polsku

Miriam Kolodziejová (1997, I.ČLTK Praha) vyhrála turnaj ITF Grade 4 v polském Bytomu, kde v českém finále porazila Petru Melounovou (1997, TK Agrofert Prostějov) 6:3, 2:6, 6:4. Už semifinále mělo ryze české zastoupení, ale Marie Mayerová nestačila na pozdější vítězku Kolodziejovou a Barbora Miklová prohrála s Melounovou.

16.06.2013
Challenger Praha: Nedovyesov je vítězem Prague Open 2013

Ukrajinský tenista Oleksandr Nedovyesov (ATP 160) vyhrál pražský challenger dotovaný $50,000, když ve finále porazil přemožitele Iva Mináře Javiera Martiho (ATP 219) 6:0 6:1. Čtyřhru vyhrála dvojice Lee/Peng.

16.06.2013
Květa Peschke skončila v Norimberku ve finále čtyřhry

Deblistka Květa Peschke s Annou-Lenou Grönefeld (GER) titul v Norimberku nezískaly. Česko-německá dvojice ve finále prohrála s párem Olaru, Solovyeva 6:2 6:7(3) 9:11, když nevyužila tři mečboly.

15.06.2013
ITF 1 Offenbach: Bára Krejčíková si zahraje o titul

Ani Domenica Gonzalez (ECU) nedokázala vzít Báře Krejčíkové v semifinále turnaje ITF 1 v Offenbachu set. Česká juniorka a nasazená dvojka si tak zahraje o titul s Irynou Shymanovich (BLR). Ve finále čtyřhry skončila Simona Heinová po boku Anastasiye Komardiny (RUS).

15.06.2013
Challenger Praha: Minář si finále nezahraje

Ivo Minář si své druhé finále štvanického challengeru nezahraje. V semifinále Prague Open 2013 prohrál se Španělem Martím 0:6, 4:6. Účastí v semifinále získal Minář 29 bodů do žebříčku ATP a měl by se posunout zhruba o 70 míst žebříčkem nahoru.

15.06.2013
ITF 1 Offenbach: Bára Krejčíková si zahraje semifinále

Druhá nasazená Barbora Krejčíková nezaváhala ani ve čtvrtfinále, kde vyřadila Katharinu Hobgarski 6:1 6:4 a postoupila na turnaji ITF 1 do semifinále. S turnajem se naopak loučí druhá Češka Marie Bouzková, která nestačila na Ilze Hattingh 3:6 5:7.

14.06.2013