Český tenisový svaz

Český tenisový svaz digitalizuje hospodaření, aby předešel chybám z minulosti

27.11.2025

Praha 26. listopadu 2025 – Po letech nepořádku v účetnictví, chybějících dokladů a nesrovnalostí v čerpání dotací, a následném zásahu policie vstupuje Český tenisový svaz do nové éry finančního řízení. Současné vedení ve spolupráci s poradenskou kanceláří Grant Thornton provedlo revizi účetnictví a nastavilo systém, který do hospodaření přináší pořádek, odpovědnost a digitální kontrolu nad finančními toky. Díky platformě wflow, která digitalizuje účetní procesy, a odbornému vedení poradců z Grant Thornton, převedl svaz své účetnictví do online podoby, zavedl víceúrovňové schvalování výdajů a zajistil plnou transparentnost všech dokladů.

„Český tenisový svaz stojí na veřejných prostředcích a důvěře klubů, hráčů i partnerů. Proto jsme hned po nástupu začali řešit finanční řízení a nastavili systém, který je přehledný, digitální a založený na odpovědnosti. Dnes je každý doklad dohledatelný a každá platba má jasného schvalovatele. Je to zásadní krok k tomu, aby svaz fungoval transparentně a profesionálně,“ objasňuje Jakub Kotrba, předseda Českého tenisového svazu.

Současné vedení Českého tenisového svazu se po svém nástupu v roce 2024 kromě jiného zaměřilo na kompletní revizi finančního řízení. Do té doby svaz fungoval bez transparentního a srozumitelného rozpočtu a bez jasně nastavených kontrolních mechanismů. K výdajům nebylo možné najít osobu, která za něj odpovídá a dokumenty byly pouze v papírové podobě. V praxi to vedlo k tomu, že část účetních dokladů nebyla dohledatelná, chyběly podpisy či návaznost na podepsané a aktuální smlouvy, a celý systém byl spíše postavený na odpovědnosti jednotlivců než na datech. Kauza týkající se čerpání dotací navíc ukázala, jak křehký takový model je, a stala se impulsem ke změně. Chyběla přehlednost, odpovědnost i jistota, že všechny doklady mají odpovídající smluvní zázemí.

„Když jsme převzali vedení účetnictví, část podkladů chyběla a bylo nutné začít prakticky od nuly. Naším cílem bylo nastavit systém, který podobným situacím do budoucna zabrání a přinese jasná pravidla i odpovědnost. Zatímco dříve nebylo dohledatelné, kdo výdaje schvaloval, dnes má každý výdaj svého odpovědného schvalovatele a prochází několika úrovněmi kontroly. Všechny platby a dokumenty vidíme na jednom místě, což nám dává plnou kontrolu nad tím, jak je s finančními prostředky nakládáno. Digitalizace zároveň zrychlila práci, snížila riziko chyb a sjednotila procesy mezi hlavní sportovní a servisní částí organizace,“ uvádí Peter Burnus, partner z oddělení finančního účetnictví společnosti Grant Thornton.

Digitalizace pro kontrolu i jistotu
Zavedení nového systému zefektivnilo práci finančního oddělení. Administrativní zátěž se zpracováním dokumentace klesla přibližně o polovinu a většina procesů dnes probíhá automatizovaně. Účetnictví zajišťuje externí společnost Grant Thornton, zatímco samotnou digitalizaci umožňuje platforma wflow, která propojuje všechny kroky finančního řízení a umožňuje jejich přímé napojení na banku. Kromě faktur svaz digitálně spravuje také smlouvy, interní dokumenty a výdaje trenérů během reprezentačních akcí. Systém rozděluje odpovědnost mezi více rolí, takže žádná platba neprojde bez formální ani věcné kontroly.

„Sportovní svazy hospodaří s veřejnými finančními prostředky, takže je důležité mít přehled o každé koruně. Digitalizace celý proces výrazně zjednodušuje – všechny doklady, smlouvy i platby jsou na jednom místě a lze je dohledat během krátkého okamžiku. Společně s Českým tenisovým svazem jsme nastavili systém, ve kterém se žádný doklad neztratí a žádná platba neprojde bez kontroly. Většina plateb se dnes zpracovává přímo v systému napojeném na banku, trenéři začali využívat virtuální karty a výdaje se schvalují online. Výsledkem je prostředí, kde se s financemi pracuje rychle, efektivně a plně transparentně,“ vysvětluje Robert Soudný, CEO společnosti wflow.

Český tenisový svaz dnes spravuje všechny výdaje v online systému, který pokrývá celý proces od přijetí faktury až po její úhradu. Každý doklad prochází kontrolou účetního oddělení, schválením odpovědné osoby a u vyšších částek také členů předsednictva. Díky tomu je vždy jasné, kdo výdaj schválil a na základě jakých podkladů. Elektronické schvalování umožňuje kontrolu i na dálku, což zjednodušuje práci funkcionářům mimo Prahu. Propojení s účetním softwarem navíc zajišťuje bezpečnou archivaci všech dokladů a jejich okamžitou dostupnost pro audit či kontrolu Národní sportovní agentury.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Karolína Plíšková je v Indian Wells v osmifinále, Rosol ve 3. kole

Karolína Plíšková úspěšně zvládla v Indian Wells i třetí kolo, ve kterém porazila Šapnělku Garbine Muguruzu 7:5 6:4 a postoupila do osmifinále, kde ji čeká vítězka duelu Halep – Lepchenko. Do třetího kola mezi muži postoupil Lukáš Rosol, který otočil duel se Slovákem Kližanem 4:6 6:0 6:3.

16.03.2015
Sabina Machalová vyhrála juniorský turnaj ITF 4 v Trnavě

Vítězkou mezinárodního turnaje ITF 4 v Trnavě se stala Sabina Machalová (1997, ITF 1088). Česká hráčka musela projít kvalifikací, kde vyhrála dva zápasy, během celého turnaje navíc neztratila ani set a v semifinále oplatila porážku Kateřině Stloukalové z nedávného HMČR dorostenek. Ve finále Sabina smetla domácí Nikolu Dolákovou (1997, ITF 226) 6:2 6:1. Mezi chlapci došel nejdále Tadeáš Paroulek, který skončil ve čtvrtfinále. Výsledky.

16.03.2015
Patrik Rikl vyhrál ITF 4 v Bruneji

Patrik Rikl (1999, ITF 148) vyhrál juniorský turnaj kategorie ITF 4 v Bruneji. Turnajová dvojka ve finále porazil Japonce Toru Horie (ITF 116) hladce 6:0 6:1 a získla svůj druhý titul v letošní sezoně na juniorském okruhu. Výsledky.

15.03.2015
Jan Šátral vyhrál ITF futures $10,000 v Sharm el Sheikhu

Svůj druhý letošní titul si z egyptského Sharm el Sheikhu odváží Jan Šátral (ATP 373). Český tenista během turnaje neztratil ani set, ve finále si poradil s domácím Mohamedem Safwatem (ATP 266) 6:3 6:4. Výsledky.

15.03.2015
Plíšková a Šafářová jsou v Indian Wells ve třetím kole

Do třetího kola turnaje v Indian Wells postoupily dvě české hráčky. Lucie Šafářová porazila Monu Barthel 6:4 7:6(4) a Karolína Plíšková si poradila se Španělkou Arruabarrenou 6:3 7:5. Ve druhém kole naopak končí Kateřina Siniaková, Lucie Hradecká, Bára Záhlavová-Strýcová a Klára Koukalová.

15.03.2015
Hradecká a Koukalová vyhrály česko-slovenské duely a jsou ve druhém kole Indian Wells

Ke Kateřině Siniakové se v Indian Wells postupem do druhého kola připojily Lucie Hradecká a Klára Koukalová. Hradecká si po úspěšné kvalifikaci snadno poradila s Janou Čepelovou 6:3 6:1 a Koukalová porazila Danielu Hantuchovou 6:4 1:6 6:3. Jejich dalšími soupeřkami budou Eugenie Bouchard a Madison Keys.

13.03.2015
Kateřina Siniaková postoupila v Indian Wells do druhého kola

Úspěšné první kolo má za sebou na turnaji WTA v Indian Wells Kateřina Siniaková, která porazila kvalifikantku Evgenii Rodinu 6:3 6:3. Její další soupeřkou bude Svetlana Kuznetsova.

12.03.2015
Markéta Vondroušová došla do finále na $10,000 v Egyptě

Patnáctiletá Markéta Vondroušová (1999, I.ČLTK Praha) došla do finále na desítce žen v egyptském Sharm el Sheikhu. Česká juniorka prošla kvalifikací, kde vyhrála dva zápasy, na úvod hlavní soutěže porazila krajanku Kamínkovou a ve finále potom nestačila na o rok starsí Veru Lapko (BLR, WTA 838) 5:7 3:6. Výsledky.

09.03.2015
Tomáš Macháč ve finále turnaje TE 2 do 16-ti let v Milovicích

Nejúspěšnějším českým hráčem na mezinárodním turnaji TE 2 do 16-ti let byl Tomáš Macháč (2000, TK Sparta Praha), který došel do finále. Tam nestačil na Roberta Strombachse z Německa 4:6 1:6. Mezi dívkami došla nejdále Laura Benešová (2001, TK Sparta Praha), která skončila ve čtvrtfinále. Výsledky.

09.03.2015
Davis Cup: Česko prohrálo s Austrálií a bude hrát baráž

Lukáš Rosol podlehl ve třetí dvouhře daviscupového utkání prvního kola Bernardu Tomicovi 6:7(4) 3:6 6:7(5) a naši tenisté tak nestačili na celek Austrálie. Na konečných 2:3 upravil při své premiéře Jan Mertl, který porazil Samuela Grotha 6:3 6:2. Pro Česko to tak po čtyřech letech znamená boj o světovou skupinu Davis Cupu v baráži.

09.03.2015
Davis Cup: Pavlásek s Veselým vybojovali bod ve čtyřhře a snížili na 1:2

Důležitý kontaktní bod vybojovali ve čtyřhře proti Australanům Adam Pavlásek s Jiřím Veselým. Český pár v pěti setech porazil favorizovanou dvojici Sam Groth, Lleyton Hewit 1:6 7:6(2) 3:6 7:6(4) 6:2 a udržel tak naději na zvrácení nepříznivého stavu 0:2 po pátečních dvouhrách. V prvním kole Davis Cupu 2015 tak Česko doma prohrává s Austrálií 1:2.

07.03.2015
Davis Cup: Rosol ani Veselý neuspěli. Prohráváme 0:2

Po prvním hracím dni utkání 1. kola světové skupiny Davisova poháru mezi Českou republikou a Austrálií v ostravské ČEZ Aréně prohráváme 0:2. V úvodním zápase Rosol ztratil dobře rozehraný zápas s Thanisem Kokkinakisem 6:4, 6:2, 5:7, 5:7, 3:6 a ve druhém zápase Jiří Veselý nestačil na Bernarda Tomiče 4:6, 3:6, 6:7.

07.03.2015
14th Realsport Open - mezinárodní turnaj TE 2 do 16-ti let v Milovicích

V Milovicích se v týdnu od 9. března koná mezinárodní turnaj šestnáctiletých 14th Realsport Open, kategorie TE 2. V hlavní soutěži startuje celkem 12 Čechů a 9 Češek. Výsledky junioři. Výsledky juniorky.

06.03.2015
K prvnímu utkání Davis Cupu proti Austrálii nastoupí Lukáš Rosol

Prvním, kdo se v rámci daviscupového utkání prvního kola proti Austrálii, v Ostravě představí, je Lukáš Rosol. Český tenista změří síly s Thanasi Kokkinakisem, po nich bude o český bod bojovat Jiří Veselý, který vyzve Bernarda Tomiče.

06.03.2015
Michal Konečný vyhrál ITF futures $10,000 v Turecku

První letošní triumf a celkově šestý v kariéře si na své konto připsal Michal Konečný (1989, ATP 594). V turecké Antalyi vyhrál na tvrdém povrchu ITF futures s dotací $10,000, když v semifinále přehrál krajana Adama Pavláska 6:2 6:3 a ve finále Američana Petera Kobelta 6:3 6:3. Výsledky.

01.03.2015
Tereza Malíková došla do finále turnaje $10,000 v Tunisku

Tereza Malíková (1991, WTA 631) se na turnaji ITF $10,000 v tuniském letovisku El Kantaoui probojovala do finále dvouhry. Tam jí přehrála Slovenka Kristina Schmiedlová ve dvou setech 7:5 6:2. Pro Terezu je to její první letošní finále a prozatím nejlepší výsledek v sezoně. Výsledky.

01.03.2015
Lucie Šafářová porazila Azarenku a vyhrála turnaj v Doha

Lucie Šafářová se stala vítězkou turnaje WTA v katarském Doha. Česká hráčka ve finále porazila Bělorusku Victorii Azarenku 6:4 6:3 a získala svůj šestý a zároveň největší singlový titul v kariéře.

28.02.2015
Barbora Krejčíková došla do finále turnaje $25,000 v Beinascu

O svůj první titul v sezoně bojovala Barbora Krejčíková (1995, WTA 163) na turnaji ITF s dotací $25,000 v italském Beinascu. Čtvrtá nasazená hráčka hned na úvod porazila krajanku Pernillu Mendesovou, ve finále potom podlehla Slovence Kristině Kučové 4:6 6:7(3). Výsledky.

28.02.2015
Karolína Beránková ve finále juniorského ITF 4 v Lucembursku

Do finále juniorského turnaje ITF 4 v lucemburském Esch/Alzette došla Karolína Beránková (2000, ITF 684). V utkání o titul Karolína prohrála s Němkou Anastazji Rosnowskou (ITF 493) 6:4 0:6 3:6. Ve čtyřhře skončila po boku Belgičanky Salden v semifinále. Výsledky.

28.02.2015
Lucie Šafářová porazila Suarez Navarro a v Doha si zahraje finále

Lucie Šafářová zvládla semifinálové utkání v Doha proti Carle Suarez Navarro, kterou smetla 6:2 6:3 a pomstila tak dvě své krajanky Karolínu Plíškovou a Petru Kvitovou, které Španělce podlehly. Šafářová se ve finále utká s Victorií Azarenkou o svůj šestý turnajový titul.

27.02.2015