Český tenisový svaz

Český tenisový svaz digitalizuje hospodaření, aby předešel chybám z minulosti

27.11.2025

Praha 26. listopadu 2025 – Po letech nepořádku v účetnictví, chybějících dokladů a nesrovnalostí v čerpání dotací, a následném zásahu policie vstupuje Český tenisový svaz do nové éry finančního řízení. Současné vedení ve spolupráci s poradenskou kanceláří Grant Thornton provedlo revizi účetnictví a nastavilo systém, který do hospodaření přináší pořádek, odpovědnost a digitální kontrolu nad finančními toky. Díky platformě wflow, která digitalizuje účetní procesy, a odbornému vedení poradců z Grant Thornton, převedl svaz své účetnictví do online podoby, zavedl víceúrovňové schvalování výdajů a zajistil plnou transparentnost všech dokladů.

„Český tenisový svaz stojí na veřejných prostředcích a důvěře klubů, hráčů i partnerů. Proto jsme hned po nástupu začali řešit finanční řízení a nastavili systém, který je přehledný, digitální a založený na odpovědnosti. Dnes je každý doklad dohledatelný a každá platba má jasného schvalovatele. Je to zásadní krok k tomu, aby svaz fungoval transparentně a profesionálně,“ objasňuje Jakub Kotrba, předseda Českého tenisového svazu.

Současné vedení Českého tenisového svazu se po svém nástupu v roce 2024 kromě jiného zaměřilo na kompletní revizi finančního řízení. Do té doby svaz fungoval bez transparentního a srozumitelného rozpočtu a bez jasně nastavených kontrolních mechanismů. K výdajům nebylo možné najít osobu, která za něj odpovídá a dokumenty byly pouze v papírové podobě. V praxi to vedlo k tomu, že část účetních dokladů nebyla dohledatelná, chyběly podpisy či návaznost na podepsané a aktuální smlouvy, a celý systém byl spíše postavený na odpovědnosti jednotlivců než na datech. Kauza týkající se čerpání dotací navíc ukázala, jak křehký takový model je, a stala se impulsem ke změně. Chyběla přehlednost, odpovědnost i jistota, že všechny doklady mají odpovídající smluvní zázemí.

„Když jsme převzali vedení účetnictví, část podkladů chyběla a bylo nutné začít prakticky od nuly. Naším cílem bylo nastavit systém, který podobným situacím do budoucna zabrání a přinese jasná pravidla i odpovědnost. Zatímco dříve nebylo dohledatelné, kdo výdaje schvaloval, dnes má každý výdaj svého odpovědného schvalovatele a prochází několika úrovněmi kontroly. Všechny platby a dokumenty vidíme na jednom místě, což nám dává plnou kontrolu nad tím, jak je s finančními prostředky nakládáno. Digitalizace zároveň zrychlila práci, snížila riziko chyb a sjednotila procesy mezi hlavní sportovní a servisní částí organizace,“ uvádí Peter Burnus, partner z oddělení finančního účetnictví společnosti Grant Thornton.

Digitalizace pro kontrolu i jistotu
Zavedení nového systému zefektivnilo práci finančního oddělení. Administrativní zátěž se zpracováním dokumentace klesla přibližně o polovinu a většina procesů dnes probíhá automatizovaně. Účetnictví zajišťuje externí společnost Grant Thornton, zatímco samotnou digitalizaci umožňuje platforma wflow, která propojuje všechny kroky finančního řízení a umožňuje jejich přímé napojení na banku. Kromě faktur svaz digitálně spravuje také smlouvy, interní dokumenty a výdaje trenérů během reprezentačních akcí. Systém rozděluje odpovědnost mezi více rolí, takže žádná platba neprojde bez formální ani věcné kontroly.

„Sportovní svazy hospodaří s veřejnými finančními prostředky, takže je důležité mít přehled o každé koruně. Digitalizace celý proces výrazně zjednodušuje – všechny doklady, smlouvy i platby jsou na jednom místě a lze je dohledat během krátkého okamžiku. Společně s Českým tenisovým svazem jsme nastavili systém, ve kterém se žádný doklad neztratí a žádná platba neprojde bez kontroly. Většina plateb se dnes zpracovává přímo v systému napojeném na banku, trenéři začali využívat virtuální karty a výdaje se schvalují online. Výsledkem je prostředí, kde se s financemi pracuje rychle, efektivně a plně transparentně,“ vysvětluje Robert Soudný, CEO společnosti wflow.

Český tenisový svaz dnes spravuje všechny výdaje v online systému, který pokrývá celý proces od přijetí faktury až po její úhradu. Každý doklad prochází kontrolou účetního oddělení, schválením odpovědné osoby a u vyšších částek také členů předsednictva. Díky tomu je vždy jasné, kdo výdaj schválil a na základě jakých podkladů. Elektronické schvalování umožňuje kontrolu i na dálku, což zjednodušuje práci funkcionářům mimo Prahu. Propojení s účetním softwarem navíc zajišťuje bezpečnou archivaci všech dokladů a jejich okamžitou dostupnost pro audit či kontrolu Národní sportovní agentury.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Český slib splněn. Děkuji vám za skvělou práci, vzkazuje prezident ITF Haggerty
Letošní Roland Garros nebylo pro český tenis výjimečné jen tím, že Barbora Krejčíková senzačně dokráčela pro trofej. Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka totiž při finále pařížského grandslamu slíbil prezidentovi Mezinárodní tenisové federace Davidu Haggertymu, že se v Praze pokusí uspořádat Pohár Billie Jean Kingové, tedy mistrovství světa ženských týmů. A tento odvážný slib se nyní stal skutečností – prestižní akce vypukne za účasti dvanácti reprezentací už v pondělí 1. listopadu.
31.10.2021
Obří juniorský turnaj kategorie A má českého vítěze! Menšík ve finále pokořil syna slavného Borga
Teprve šestnáctiletý Jakub Menšík dosáhl na juniorském okruhu obrovského úspěchu! V Kapském Městě v Jižní Africe vyhrál titul ve dvouhře na turnaji kategorie A, což je spolu s juniorskými grandslamy (a ITF World Tennis Tour Junior Finals) nejvyšší kategorie podniků pod hlavičkou ITF. Český tenista ve finále jednoznačně přehrál prvního nasazeného Lea Borga, syna slavného grandslamového šampiona, jehož porazil 6:3, 6:2.
30.10.2021
Bez ztráty setu k titulu! Klimovičová slaví největší úspěch juniorské kariéry
Sedmnáctiletá Linda Klimovičová se v neděli zařadila mezi své krajanky, které v probíhající sezoně vybojovaly tituly v juniorské kategorii J1 na okruhu ITF. Česká juniorka si bez ztráty setu podmanila turnaj ve španělském Sanxenxu a vybojovala největší trofej své kariéry, když ve finále porazila Mirru Andrejevovou z Ruska 6:1, 6:2.
25.10.2021
Kalina vyhrál turnaj IFT J4 v Bosně a Hercegovině
Vít Kalina (2005, ITF 289) vyhrál mezinárodní turnaj ITF J4 hráčů do 18 let v Siroki Brijeg v Bosně a Hercegovině. V českém finále porazil Jakuba Prachaře 7:6(5), 7:6(4). Společně pak oba finalisté dvouhry vyhráli i soutěž čtyřher. Výsledky.
25.10.2021
Samsonová vyhrála 2021 Tennis Europe Junior Masters do 14 let
Laura Samsonová (2008, TE U14 12) vyhrála 2021 Tennis Europe Junior Masters, které hostilo Monte Carlo. Samsonová vyhrála všechny tři své zápasy bez ztráty setu a po ceremoniálu řekla: Vím, že zde hrály např. Benčič nebo Halep, tak doufám, že si proti nim někdy zahraji. Třetí místo vybojovala Alena Kovačková (2008, TE U14 7). Výsledky.
18.10.2021
Gengel vyhrál turnaj ITF Future $15,000 v Egyptě
Marek Gengel (1995, ATP 442) vyhrál mezinárodní turnaj ITF Futures dotovaný $15,000 v egyptském Sharm El Sheikhu. Ve finále porazil Maďara Fajta 6:4, 6:0. Spolu s Rumunem Cretu vyhrál Marek Gengel i čtyřhru. Výsledky.
17.10.2021
Filip vyhrál turnaj ITF J5 v Přerově, Slaměníková došla do finále
Jakub Filip (2005, ITF 543) vyhrál mezinárodní turnaj ITF J5 hráčů do 18 let v Přerově. Ve finále porazl Maďara Meszarose 6:3, 3:6, 6:2. Čtyřhru vyhráli Jakub Filip a Tomáš Zlatohlávek. V kategorii dívek došla do finále Marie Slaměníková (2007, ITF 1113), která ve finále nestačila na Slovenku Nadaskou 6:4, 4:6, 4:6. Výsledky.
17.10.2021
Mistrovství ČR minitenisu 2021 vyhrála Praha
28. září se již tradičně na Pražské Spartě uskutečnilo Mistrovství České republiky minitenistů. Sjeli se sem nejlepší týmy jednotlivých krajů, aby zasoutěžili o titul Mistra ČR v této kategorii.
15.10.2021
Obrat okořenila kanárem! Sisková vybojovala v Limě největší singlový titul kariéry
Dvacetiletá Anna Sisková na turnaji kategorie W25 v peruánské Limě dokázala dotáhnout svou účast až k zisku největšího singlového titulu kariéry. V nedělním finále si po obratu poradila s nasazenou sedmičkou Deou Herdzelasovou z Bosny, kterou porazila 3:6, 7:5, 6:0. Česká tenistka, jež zvládla i čtvrtý třísetový zápas v řadě, vybojovala celkově svou třetí trofej na okruhu ITF.
11.10.2021
Opluštil a Samsonová vyhráli turnaj ITF J5 v Prostějově
Patrik Opluštil (2005, ITF 922) vyhrál mezinárodní turnaj ITF J5 hráčů do 18 let v Prostějově. V českém finále porazil Nikolase Fedaska 6:1, 6:2. Čtyřhru vyhráli Patrik Homola a Lukáš Janoušek. V kategorii dívek zvítězila Laura Samsonova (2008, ITF 1258), která ve finále porazila Victorii Bervid 6:2, 6:2.
11.10.2021
Hájek na první singlovou trofej nedosáhl. V žebříčku přesto poskočí o více než 100 míst
Petr Hájek ve svém premiérovém finále dvouhry na okruhu ITF neuspěl. Čtyřiadvacetiletý Čech prohrál v egyptském Šarm aš-Šajchu s Brazilcem Gabrielem Decampsem po dvouhodinové bitvě 5:7, 7:6(4) a 0:6. Hájek přesto může být se svou účastí na turnaji spokojen – vždyť už v sobotu se stal také finalistou ve čtyřhře (jeho parťákem byl právě Decamps). A finálová účast ve dvouhře mu vynese posun z jedenácté do deváté stovky světového pořadí.
10.10.2021
Neridé Indoor Prague Open: Poljak vítězný double nezavršil, chyběl mu jediný set
David Poljak se vítězného konce parádního týdne nedočkal. Pětadvacetiletý Čech podlehl ve finále dvouhry na akci ITF Neridé Indoor Prague Open Uzbekovi Chumojunu Sultanovovi po dvou hodinách a 13 minutách 2:6, 6:3 a 4:6. Poljak prohrával ve druhém setu už 1:3, sérií pěti získaných gemů ale poslal finále do rozhodujícího dějství. V něm si tenisté drželi servis až do desáté hry, v níž se Uzbekovi podařilo duel zakončit na returnu. Poljak se včera na stejném turnaji radoval z deblové trofeje, kterou získal společně s krajanem Andrewem Paulsonem.
10.10.2021
Nečelil žádnému brejkbolu! Veselý si skvělým servisem dokráčel po roce a půl pro titul
Český tenista Jiří Veselý slaví na francouzském challengeru v Mouilleron-Le-Captif zisk turnajového titulu. V nedělním finále dokázala nasazená dvojka přehrát slovenského hráče Norberta Gombose, jehož porazila 6:4, 6:4, přičemž v utkání nečelila ani jednomu brejkbolu! Suverénní výkon na servisu vynesl Veselému první titul od loňského února, kdy triumfoval na turnaji ATP v Puné.
10.10.2021
Druhý double čtrnáctileté Brendy! Fruhvirtová si podmanila další velký turnaj v Chorvatsku
Čtrnáctiletá Brenda Fruhvirtová pokračuje v předvádění fantastických výkonů. Po skvělém vystoupení na juniorském Billie Jean King Cupu, kde spolu se Sárou Bejlek a Nikolou Bartůňkovou získala titul v prestižní týmové trofeji, si podmanila v chorvatském Vrsaru další juniorský turnaj z kategorie J1, přičemž si připsala na této úrovni už druhý letošní double.
10.10.2021
Áčkový turnaj staršího žactva na Spartě a v Mostě vyhráli Brückner a Krejčová
David Brückner (2008, Tenisový klub Havlíčkův Brod,z.s.) vyhrál poslední áčkový turnaj v kategorii starších žáků v Praze na dvorcích TK Sparta Praha. Ve finále porazil Davida Petrofského 6:3, 6:3. Čtyřhru chlapců vyhráli David Petrofský a Filip Dvořák. Áčkový turnaj starších žákyň v Mostě vyhrála Tereza Krejčová (2008, TK Slavia Plzeň), která ve finále porazila Nikol Janíčkovičovou 6:3, 6:3. Čtyřhru dívek vyhrály Tereza Krejčová a Monika Jiroušková. Výsledky: chlapci, dívky.
07.10.2021
Dominantní Češky nedaly šanci Japonkám a ovládly juniorský BJK Cup
Už po úvodních dvouhrách rozhodly o svém triumfu talentované české tenistky, které ve finále juniorského Poháru Billie Jean Kingové v turecké Antalyi bez potíží vyzrály na Japonsko! První bod pro české barvy vybojovala Brenda Fruhvirtová, jež ztratila jen čtyři gemy se Sarou Sajtovou (6:1, 6:3). Set neztratila ani Sára Bejlek, která přehrála Sajaku Išiovou 6:3 a 7:6(7). Češky ovládly juniorský BJK Cup počtvrté v historii (popáté, pokud počítáme i jeden československý triumf).
03.10.2021
Kalina vyhrál už druhý turnaj ITF J5 v Albánii
Vít Kalina (2005, ITF 374) vyhrál mezinárodní turnaj hráčů do 18 let v albánské Tiraně. Ve finále porail Itala Augentiho 6:4, 6:4. Vítězství by mělo Víta Kalinu posunout zhruba o 90 míst vzhůru žebříčkem ITF.
03.10.2021
Kovačková došla do finále turnaje Tennis Europe U14 v Mostě
Alena Kovačková (2008, TE U14 10) došla do finále mezinárodního Tennis Europe hráčů do 14 let v Mostě. Ve finále nestačila na Rusku Oktiabrevu 6:4, 5:7, 4:6. Čtyřhru vyhrála Kovačková se Slovenkou Belanskou. Do finále čtyřhry chlapců došli Kozlovský a Sklenička.
26.09.2021
Valentová vyhrála turnaj ITF J5 ve Španělsku
Tereza Valentová (2007, ITF 111) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J5 ve španělském Mijas Costa. Ve finále porazila Řekyni Karantali 6:1, 6:3.
26.09.2021
Lehečka vyhrál ATP challenger v Rumunsku
Jiří Lehečka (2001, ATP 195) vyhrál ATP challenger v rumunské Bukurešti. Ve finále porazil Slováka Horanského 6:3, 6:2. Do finále čtyřhry došel Lukáš Rosol spolu s Němcem Martererem.
26.09.2021