Český tenisový svaz

Winter Prague Open: Knutsonová si z kvalifikace došla až pro největší titul kariéry!

23.02.2025

Turnaj ITF Winter Prague Open na pražské Štvanici, který pořádá Český tenisový svaz, má českou šampionku! Sedmadvacetiletá Gabriela Knutsonová, která turnaj zahajovala už v kvalifikaci, ustála dramatickou třísetovou bitvu s Destanee Aiavaovou a vyhrála finálový duel za dvě hodiny a 21 minut po setech 6:4, 3:6 a 7:5. Pro Knutsonovou se jedná o největší titul dosavadní kariéry.

Knutsonová se na pražském turnaji ITF W75 s dotací 60 tisíc dolarů nacházela od kvalifikace, do které musela nastoupit, ve výborné formě. V kvalifikaci deklasovala Číňanku Šuo Feng a následně hladce přešla v prvních dvou kolech přes Dalmu Gálfiovou a Andreu Lazarovou.

Ve čtvrtfinále Knutsonová zvládla derby s Nikolou Bartůňkovou, kterou porazila 6:3, 4:6, 6:3, a v následném semifinále došlo k jejímu vrcholnému výkonu. Nasazenou dvojku Ellu Seidelovou přejela 6:2, 6:3 a mohla se začít těšit na souboj s Destanee Aiavaovou. A i tu nakonec pokořila.

„Já už tak strašně nemůžu, je to můj šestý zápas a jsem strašně pyšná, že jsem nezkolabovala,“ smála se s úlevou Knutsonová, kterou vedle vyčerpání sužovala i nervozita z šance uhrát nejlepší výsledek kariéry. „Dnes jsem byla hodně silná, jako celý týden, mám strašnou radost,“ zářila.

Mírně favorizovanou Australanku, která v semifinále ztratila jen dva gemy, dokázala česká tenistka v prvním setu přehrávat. Ač vedení s brejkem původně neudržela, podruhé prorazila soupeřce servis v sedmé hře a úvodní dějství dopodávala.

Ve druhém setu se Knutsonové přestalo na returnu dařit a nevypracovala si ani jeden brejkbol. V osmé hře pak prohrála servis a rozhodnout musel až třetí set, který se přeměnil v dramatickou řež o každý gem.

Šest ze sedmi úvodních her třetí sady se rozhodovalo přes shody, obě hráčky si ale svědomitě držely podání. Knutsonová se v osmém gemu utrhla do vedení 5:3, avšak Aiavaová okamžitým rebrejkem ztrátu dohnala. Když už to vypadalo, že se půjde do závěrečného tiebreaku, povedlo se české hráčce prokousat ve dvanáctém gemu na returnu k mečbolu a zápas ke své obrovské radosti ukončila.

„Destanee předvedla neuvěřitelný boj a teď z toho bude hodně dlouho smutná. Já si také ve třetím setu, kdy jsem vedla 5:3, říkala, že jestli to prohraju, tak budu úplně hotová,“ řekla k boji, který se protáhl na více než dvě a čtvrt hodiny. „Bylo to těžké utkání, bojovaly jsme o každý míček.“

Co podle Knutsonové vyrovnanou bitvu rozhodlo? „Síla vůle. A fanoušci,“ uvedla bez přemýšlení. „Hrozně mi pomohli. Kdybych byla někde sama v nějaké tramtárii, kde většinou hraju, tak by to bylo bez té podpory hodně těžké. Strašně děkuju. Vím, že lidi mi přáli i on-line, fandili mi i tady. Je krásné hrát doma, hrát za Česko a vybojovat tady titul,“ poznamenala Knutsonová, jejíž cestu za trofejí sledovaly zaplněné ochozy ve štvanické hale.

Gabriela Knutsonová, která vyhrála dohromady šestý titul na okruhu ITF, se po vítězství v Praze posune ve světovém žebříčku ke 184. místu. Triumf na halové pětasedmdesátce by navíc měl české tenistce s předstihem zajistit účast v kvalifikaci Roland Garros, jelikož bodů v následujících měsících tolik neobhajuje.

Winter Prague Open (ženy, CZE, 60 000 USD, hala – tvrdý povrch)
Finále dvouhry
Destanee Aiavaová (AUS, 169.) – GABRIELA KNUTSONOVÁ (234.) 4:6, 6:3, 5:7

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Fed Cup: Hlaváčková se Záhlavovou-Strýcovou zvládly rozhodující čtyřhru

Česká Republika porazila Španělsko v utkání prvního kola Fed Cupu 3:2. Andrea Hlaváčková a Barbora Záhlavová-Strýcová zvládly rozhodující čtyřhru, když porazily pár Suarez Navarro, Soler-Espinosa 7:6(7) 6:3 a přidaly tak po dramatickém víkendu třetí vítězný bod. V semifinále se Češky utkají s obhájkyněmi titulu z Itálie.

10.02.2014
Češky vyhrály Winter Cup do 12-ti let

České dívky ve složení Denisa Hindová, Denisa Huňková a Kristýna Lavičková ovládly Winter Cup dvanáctiletých. V Sheffieldu postupně porazily Švýcarsko 3:0, domácí Velkou Británii 2:1 a ve finále Rusko 2:1, když Lavičková s Hindovou rozhodly již po dvouhrách.

09.02.2014
Fed Cup: Po prvním dni prohráváme se Španělskem 0:1

Počasí prvnímu hracímu dni Fed Cupu v Seville nepřálo, a tak se stihla odehrát pouze jedna dvouhra. V ní Barbora Záhlavová-Strýcová nestačila na Carlu Suarez Navarro 1:6 4:6. První český bod se bude snažit přinést jednička týmu Klára Zakopalová, která se v neděli střetne s Mariou-Teresou Torro-Flor.

08.02.2014
Halové mistrovství ČR staršího žactva 2014

V Prostějově a v Plzni začínají halová mistrovství staršího žactva 2014. V Prostějově hrají chlapci, v Plzni dívky. Mezi chlapci je nejvýše nasazeným Evžen Holiš (2000, TK AGROFERT Prostějov), mezi dívkami Karolína Beránková (2000, TK Sparta Praha). Výsledky: chlapci, dívky.

07.02.2014
FED CUP: Utkání se Španělskem rozehraje Strýcová, Šafářová v sobotu nenastoupí

Barbora Záhlavová-Strýcová zahájí proti Carle Suarez Navarro utkání 1. kola Fed Cupu českých tenistek ve španělské Seville. K druhé dvouhře nastoupí Klára Zakopalová a Maria-Teresa Torro-Flor. O pořadí zápasů rozhodl páteční los. Úvodní zápas začíná v sobotu v poledne.

07.02.2014
Winter Cup U12: Dívky na finále v Sheffieldu

Ve dnech 7.-9. února probíhají ve Vendryni (chlapci) a anglickém Sheffieldu (dívky) finálové skupiny Winter Cupu do 12-ti let. Chlapcům se do finále probojovat nepodařilo, dívky svou kvalifikační skupinu v Rakovníku vyhrály a postoupily z prvního místa. Reprezentovat bude trojice Denisa Hindová, Denisa Huňková a Kristýna Lavičková.

07.02.2014
FED CUP: Šafářová onemocněla a její start je nejistý

Český fedcupový tým před utkáním 1. kola ve Španělsku má po zdravotních potížích Petry Kvitové další problém. V chladném počasí v Seville onemocněla Lucie Šafářová a její start ve víkendových bojích je nejistý.

05.02.2014
Winter Cup U14: Chlapci postupují do finálové skupiny

Ve švédské Karlskroně (chlapci) a Rakovníku (dívky) skončily kvalifikace letošních Winter Cupů do 14-ti let. Do finálové skupiny se podařilo postoupit týmu chlapců, kteří vyhráli všechna tři utkání a postupují tak z prvního místa. Dívky skončily na třetím nepostupovém místě.

04.02.2014
Winter Cup U16: Dívky postupují z druhého místa, chlapci skončili třetí

Mezi šestnáctiletými si lépe vedly české dívky, které si v Istanbulu vybojovaly postup do finálové skupiny. Ta se bude konat 14.-16. února v Říčanech. Kluci skončili bronzoví a do finále nepostupují.

04.02.2014
HMČR mladšího žactva 2014 na Spartě a Štvanici vyhráli Kubík a Hindová

Kristián Kubík (2002, SK OAZA Praha) a Denisa Hindová (2002, I.ČLTK Praha) jsou haloví mistři v kategorii mladšího žactva pro rok 2014. Ve finále dvouhry chlapců Kristián Kubík porazil Jaroslava Šmédeka po setech 6:2, 6:4. Ve finále dvouhry dívek Denisa Hindová porazila Kristýnu Lavičkovou 6:2, 4:6, 6:1. Výsledky: chlapci, dívky.

03.02.2014
Jan Mertl došel na ITF futures $15,000 v Nusslochu do finále

Nasazená dvojka turnaje ITF $15,000 v německém Nusslochu Jan Mertl (202. ATP) došel do finále dvouhry. O titul ho připravil Thomas Schoorel (NED, 211. ATP) po setech 4:6 7:6(5) 4:6. Do semifinále došel také Marek Michalička (490. ATP), který v českém souboji nestačil na Mertla.

02.02.2014
Karolína Plíšková podlehla ve finále v Pattaye Makarovové

Karolína Plíšková svůj druhý titul na okruhu WTA v Pattaye nezískala. Česká hráčka ve finále podlehla světové osmadvacítce Ekaterině Makarovové 3:6 6:7(7), když nedokázala využít setbolu ve druhém setu. Ruska v semifinále vyřadila také Andreu Hlaváčkovou.

02.02.2014
Davis Cup ČR - Nizozemsko: Berdych zařídil třetí postupový bod

Tomáš Berdych nastoupil ke čtvrtému utkání Davisova poháru proti Nizozemsku a jeho soupeřem byl Thiemo De Bakker, který nahradil unaveného Robina Haaseho. Světová sedmička nepřipustila žádné komplikace a po méně než dvou hodinách zařídila pro Česko třetí postupový bod. Tomáš Berdych vyhrál 6:1 6:4 6:3.

02.02.2014
Petra Kvitová je nemocná, ve Fed Cupu ji nahradí Záhlavová-Strýcová

Česká jednička dnes na první kolo utkání Fed Cupu proti Španělsku neodletěla. Petru trápí zdravotní potíže, v týmu ji tedy nahradí Barbora Záhlavová-Strýcová. Andrea Hlaváčková se k týmu připojí ve čtvrtek, po semifinálové účasti v thajské Pattaye. Roli jedničky týmu bude plnit Lucie Šafářová. Utkání se uskuteční 8.-9. února na antuce v Seville.

02.02.2014
Pernilla Mendesová došla do finále $10,000 v Egyptě

Do finále turnaje s dotací $10,000 v egyptském letovisku Sharm el Sheikh se probojovala Pernilla Mendesová (526. WTA). Přerovská hráčka během turnaje vyřadila dvě Češky, v prvním kole Martinu Kudelovou a o kolo později Martinu Kubičíkovou. Ve finále česká hráčka nestačila na šestnáctiletou Daryu Kasatkinu z Ruska 3:6 4:6.

02.02.2014
Davis Cup ČR - Nizozemsko: Berdych se Štěpánkem vyhráli čtyřhru

Po druhém hracím dni vede Česká Republika nad Nizozemskem 2:1. Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem vybojovali druhý bod ve čtyřhře, kde zdolali nizozemskou dvojici 7:5 1:6 7:6(2) 7:6(4).

01.02.2014
Karolína Plíšková si v Pattaye zahraje o titul

Karolína Plíšková s na turnaji v Pattaye zahraje finále. Česká hráčka v semifinále zdolala Julii Goerges z Německa 6:3 4:6 6:3. České finále se ale v Thajsku konat nebude, Andrea Hlaváčková podlehla Ekaterině Makarovové 3:6 6:0 4:6.

01.02.2014
Davis Cup ČR - Nizozemsko: Berdych srovnal stav utkání na 1:1

První bod pro Českou Republiku přinesl Tomáš Berdych, který ve druhé dvouhře prvního hracího dne porazil Igora Sijslinga 6:3 6:3 6:0. Stav utkání mezi Českou Republikou a Nizozemskem je tak před sobotní čtyřhrou vyrovnaný 1:1.

31.01.2014
Davis Cup ČR - Nizozemsko: Štěpánkovi se nepodařilo získat úvodní bod

Radek Štěpánek nastoupil k úvodnímu utkání Davisova poháru proti Robinu Haasemu. Domácí tenista však první bod přinést nedokázal, když nizozemskému soupeři podlehl v pěti setech 6:3 4:6 7:6(4) 2:6 1:6. Druhou dvouhru sehrají Tomáš Berdych a Igor Sijsling.

31.01.2014
Karolína Plíšková i Hlaváčková jsou v Pattaye v semifinále

Dvě české hráčky se probojovaly do semifinále turnaje v Pattaye. Andrea Hlaváčková porazila s nasazenou osmičkou Shuai Peng (CHN) 6:2 7:5 a Karolína Plíšková zdolala Soranu Cirsteu (ROU) 1:6 7:6(3) 6:0. Česká hráčka utekla turnajové trojce ze dvou mečbolů a v dalším kole ji čeká Julia Goerges z Německa. Hlaváčková vyzve Ekaterinu Makarovou.

31.01.2014