Český tenisový svaz

Vítězství je pro mě sladkou tečkou za sezonou, usmívá se spokojená Štruplová

05.12.2023

Svůj druhý sezonní titul vybojovala na posledním letošním turnaji v italském lyžařském středisku Selva Gardena devatenáctiletá Julie Štruplová a poprvé v kariéře se posune do první světové třístovky. Tím splnila svůj letošní cíl. „V příštím roce bych si už ráda zahrála na grandslamových turnajích, alespoň kvalifikace,“ věří talentovaná Češka s tím, že by se nejraději probojovala už na Roland Garros.

Letos jste v dubnu vyhrála turnaj v turecké Antalyi. Druhý titul přišel až teď v prosinci. Nebylo to čekání trochu delší, než jste čekala?
Čekání bylo dlouhé, ale dočkala jsem se. Asi bych to neměnila. Byla to hodně dramatická sezona. Letos jsem byla kromě titulu v Antalyi na dalších pěti turnajích ve finále, často na pětadvacítkách, ale podařilo se mi vyhrát až na posledním letošním turnaji. Asi je lepší sezonu zakončit takhle vítězně, než končit prohrou. Jsem ráda za všechny úspěchy v letošní sezoně, ale takhle je to taková sladká tečka.

V poslední době se vám příliš nedařilo. V jakém rozpoložení jste do Itálie přijížděla? A jak se vám líbily tamní podmínky?
Teď na konci sezony jsem se sebou byla hodně nespokojená. Byl na mě docela vyvíjený tlak, abych se dostala do první třístovky, a asi jsem chtěla až moc, což nebylo pro mou psychiku úplně dobré. Už při příjezdu jsem se ale cítila docela v klidu, možná jsem byla i trochu rezignovaná a už jsem moc nevěřila, že se mi to povede. Tréninkové kurty tu byly úplně jiné než ty zápasové, z čehož jsem byla trochu v šoku. Při prvním zápase se mi ale podařilo si na povrch zvyknout a srovnala jsem se i s míči, které v téhle vysoké výšce 1600 metrů nad mořem létaly naprosto šíleně. V každém zápase jsem se zlepšovala a vyrovnala jsem se i s nataženým stehnem ve čtvrtfinále.

V prvním kole vás čekala Japonka Ajumi Košiišiová, kterou jste porazila 6:4, 6:2. Co vám tento zápas pověděl? Cítila jste už od začátku, že byste mohla dojít daleko?
Tu holku jsem úplně neznala. Podle obličeje jsem ji poznala, ale nevěděla jsem, jak hraje. Japonky jsou obecně zaťaté a dobře se pohybují. Věděla jsem, že mě nečeká nic snadného. Cítila jsem, že soupeřka je na beton více zvyklá, než jsem třeba já. Pro mě to byl teprve devatenáctý zápas na betonu v mé celé mezinárodní kariéře mezi ženami. Šla jsem na kurt s tím, že bych měla být lepší, nebyl to úplně špatný los. Hrála jsem útočněji, dobře jsem podávala a nutila jsem soupeřku k chybám. Byl to dobrý začátek turnaje.

Nejhladší pro vás bylo druhé kolo, v němž jste změřila síly s o tři roky starší Belgičankou Clarou Vlasselaerovou, která předtím porazila zkušenou Ozgenovou z Turecka…
Tuhle hráčku jsem viděla úplně poprvé v životě. Vůbec jsem nevěděla, o koho se jedná. Hrála první kolo po mě, ale v hale byla taková šílená zima, že jsme jeli co nejdříve po zápase na hotel a do tepla. Měřila asi metr devadesát a její servis byl, jako když kopne kůň. Svou hrou mě hodně překvapila a nebyla to vůbec snadná protihráčka. Musím ale uznat, že tenhle zápas byl spolu se semifinále asi to nejlepší, co jsem na turnaji předvedla.

Ve čtvrtfinále jste se skoro tři hodiny trápila s Amarni Banksovou z Velké Británie. Ve druhém setu se zdálo, že je hotovo, ale nakonec to bylo ještě velké drama…
Byl to těžký a taky nejdelší zápas, ale určitě nebyl nejtěžší na turnaji. Bylo to hodně na houpačce. V prvním setu jsem prohrávala 3:5, ale pak jsem vyhrála šest gemů v řadě a otočila jsem na 7:5 a 2:0. Držela jsem si servis až do stavu 5:4, ale pak zakročila rozhodčí, která se rozhodla, že si chce na umpiru ještě chvilku posedět… Vedla jsem 30:0 a 40:30. Soupeřka otočila na mou nevýhodu a pak jsem zahrála kraťas a soupeřka kopečkem poslala míč deset nebo patnáct centimetrů za. Jen jsem to plácla přes síť a rozhodčí ukázala, že to byl dobrý míč. Soupeřka pak zahrála smeč, na kterou jsem už nereagovala. Tam jsem měla trochu psychický úlet a rozhodčí jsem trochu seřvala a řekla jí, že by vůbec neměla mít rozhodcovskou licenci. Pak jsem se s tím úplně nesrovnala a za dvě minuty i s výměnou stran to bylo 5:7. Po setu jsem šla na záchod a dvě minuty jsem tam měla tak trochu “break down”. Byla jsem hodně rozsypaná. Byla jsem tak blízko tomu to dohrát a rozhodčí mi to nedovolila. Naštěstí jsem to v sobě našla, ale bylo to trochu s přemlouváním. Třetí set už byl hodně dobrý.

Během čtvrtfinálového zápasu se zdálo, že jste trochu zraněná. Jak jste se s tím vypořádávala?
Někdy za stavu 5:3 ve druhém setu jsem šla na returnu do velkého rizika, hodně se tam natáhla a zaplakalo stehno. Po zbytek turnaje jsem si musela stehno vázat, abych předešla většímu zranění. Naštěstí pak to zranění nebylo tak hrozné. Původně jsem si myslela, že to bude horší.

V semifinále vás čekala zkušená devětadvacetiletá Kathinka von Deichmannová z Lichtenštejnska. Prohrála jste poměrně hladce první set, v rozhodující sadě jste pak ztrácela 1:3. V čem byla soupeřka nebezpečná?
Těmi zkušenostmi byla hodně nepříjemná. Bylo to, jako kdybych hrála proti trenérovi. Věděla přesně, jaké mám slabiny a kam mi to má zahrát. Držela se pečlivě své taktiky, ale naštěstí nebyla tak silná ze svého bekhendu, což mi vyhovovalo, protože jsem jí mohla hrát můj silný bekhend cross. Oproti Banksové nebo Vlasselaerové nehrála s takovou razancí, ona mnohem více umisťovala své údery a hrála hodně zkušeně. Měla také až nechutně dobrý pohyb.

Ke konci se mi trochu zdálo, že zápas je tak trochu šachová partie…
Ke konci jsem už v sobě hledala poslední zbytky sil. Dala jsem do toho úplně všechno a sotva jsem po zápase došla na lavičku. Jakmile dopadla ta moje poslední smeč, všechno z mého těla mentálně i fyzicky odešlo. Celé tělo zkolabovalo a měla jsem baterku vybitou na nula procent. Tohle byl určitě můj nejtěžší zápas na turnaji. Byla jsem to já, kdo musel tvořit a tlačit, což úplně není moje parketa. Byla jsem spokojená, že jsem to dokázala dohrát do konce, i když mě to stálo úplně všechny síly. První set neměl vůbec takhle být. Bylo to 2:6, ale už v prvním gemu jsem vedla 40:0 na returnu a ztratila ho. Musela jsem si trochu zvyknout na to, že v tomhle zápase musím udávat tempo já a ne soupeřka. Pak jsem se rozehrála a vedla 5:1 ve druhém setu. Ve třetím jsem promarnila na začátku spoustu šancí a místo 1:3 to mohlo být i 4:0. Potřebovala jsem znovu zapnout spínač, že ještě není konec. Po druhém setu jsem si říkala, že už to bude lehké, ale kulové. Důležité bylo, že jsem dokázala udržet servisy na 2:3 a pak na 5:4 (za stavu 1:3 prohrávala Štruplová 0:30, za stavu 4:4 čelila brejkbolu – pozn. red.).

Sobotní finále bylo oproti zápasu s Lichtenštejnkou procházkou růžovou zahradou. Polku Martynu Kubkovou jste porazila hladce 6:2, 6:2. Tak jste si to si představovala, že?
Naštěstí jsem posbírala všechny síly, které jsem v sobě našla. Říkala jsem trenérům, že musím hrát krátký zápas a udržet to v každém případě pod dvěma hodinami, spíše však pod hodinou a půl. Kdyby šel zápas do tří setů, asi bych tahala za kratší konec. Řekla bych, že soupeřka nehrála svůj nejlepší zápas, po celou dobu jsem ale cítila, že hraju lépe a lépe se i hýbu. Zvládala jsem returnovat ty její bomby ze servisu a naštěstí to vyšlo.

Nemám vás zaškatulkovanou úplně jako tenistku do haly, tedy alespoň do této chvíle tomu tak nebylo. Co tady bylo jinak? Byla jste silnější v hlavě než jindy? Nebo vám seděly nestandardní podmínky v italském lyžařském středisku? Nebo to bylo tím, že jste byla uvolněnější, když šlo o váš poslední turnaj sezony?
Myslím, že to byla souhra úplně všeho. Všechno to zapadlo do sebe. Byla jsem uvolněná. Od konce září jsem se dost trápila. Spousta lidí mi říkala, ať už ukončím sezonu a raději udělám nějakou pořádnou přípravu. Já se hnala za tou třístovkou jako vyšinutá a pak jsem stejně přijela z turnajů po dvou či třech kolech, někdy ani to ne. Říkala jsem si, že to bylo zbytečné, mohla jsem běhat kopečky a pořádně trénovat, ale já pořád chtěla hrát. Kurty mi tu sedly, ale mentálně jsem určitě odehrála nejlepší turnaj svého života. Ubránila jsem se negativním myšlenkám a to je s trenéry náš celoživotní cíl – dostat se do tohohle módu. Trenéři tak ze mě měli jednou za rok taky radost.

Na turnaji v kyperském Limassolu jste předtím uhrála v prvním kole jen čtyři gemy se Švýcarkou Kungovou, která hned poté vypadla. Na druhou stranu jste vyhrála čtyřhru. V jaké jste vůbec byla formě?
Čtyřhra pro mě byla příjemné odreagování. Celou sezonu jsem hrála hrozně málo deblů. Byla to pro mě příjemná změna a dostala jsem se do příjemné týmové nálady. Hrála jsem teď v deblu dva turnaje a oba jsem vyhrála s vítězkami turnajů v singlu (v Solarinu vyhrála Štruplová po boku Klimovičové, v Limassolu po boku Belgičanky Vandewinkelové – pozn. red.). Byla jsem pro své spoluhráčky spíše taková podpora nebo druhá radost. Ta druhá výhra mi pak darovala tetování. I díky tomu jsem pak odreagovala hlavu od tlaku.

Prosím? Vy jste se nechala tetovat?
Upsala jsem se tomu, že pokud vyhrajeme v Limassolu debla, nechám se tetovat. Hlavou jsem už byla úplně mimo vesmír. Když jsem viděla svou hru v singlu, tak jsem už po druhém dni věděla, že odlétám. V prvním kole jsme měly třetí nasazené Rusky, o kterých jsem věděla, že hrají strašné peklo. Zacharovová postoupila do semifinále singla a hrála strašně dobře. Na obědě jsem pronesla, že jsem tak šílená, že jsem schopná si dát tetování, když turnaj vyhrajeme. Dohrála jsem turnaj esem, tak mám teď eso na pravém boku.

To první kolo jste vyhrály proti Jatčenkové a Zacharovové 10:8 v supertiebreaku. To byl asi základ… Hlavně jsme vedly 5:1 a prohrály jsme první set 5:7. To bylo výborné. Bylo to s výkyvy, ale zvládly jsme to.

I předtím v Solarinu se vám v singlu tolik nedařilo. Obecně od konce září mi přišlo, že se vám příliš nedaří…
Ani bych neřekla, že bych něco drasticky změnila. Spíš jsem se vždycky nějakou blbostí rozhodila a odešla jsem. Moc jsem od září netrénovala. Jela jsem turnaje nejdřív pět týdnů v řadě, pak další tři v kuse. Přijela jsem, dostala vytknuto, že málo trénuju a pořád hraju, ale já se hnala pořád za tím, abych se dostala do první třístovky na světě. Chtěla jsem hrát co nejvíc turnajů, abych měla co nejvíc šancí se tam dostat. Teď zpětně vidím, že se to asi nevyplatilo, ale asi to tak mělo být.

V Selva Gardeně to pro vás byl poslední turnaj sezony?
Ano, přesně tak. Byla to pro mě taková třešnička na dortu. Ještě teď budu hrát polskou ligu a českou extraligu. Pak konec, šmytec.

Inspirovaly vás k vítězství na turnaji nějak vaše kamarádky Klimovičová s Šalkovou, které také sezonu zakončily triumfy? Linda Klimovičová vás vždycky pomstila v Solarinu. Pokaždé porazila vaši přemožitelku a turnaj vyhrála. S vámi ovládla i turnaj v deblu. Skvělý závěr sezony měla i Dominika Šalková, která si dokonce vybojovala letenku do Melbourne.
Vždycky je to dobrá motivace, když vidíte, že holky kolem vás mají úspěchy. Zdravé odhodlání se k tomu trochu připojit tam určitě bylo. Linda si ten kurt v Solarinu snad postavila. Neskutečně jí seděl a bylo neuvěřitelné, co na něm předváděla. Všichni se tam s tím praly a ona přišla a vystřílela to tam tak, jako by to bylo udělané přímo pro ni. Dva turnaje člověk se štěstím nevyhraje. Domča měla výborné výsledky celou sezonu a v Seville jsem s ní byla jako takový travel kouč. Holky si to moc zaslouží. Dávají mi naději, že je to možné.

Jak byste zhodnotila letošní sezonu?
Vždycky to může být lepší. Dali jsme si cíl být do třístovky a ten jsme nakonec splnili. V příští sezoně budu makat ještě víc a náš cíl je teď postup na Roland Garros, aspoň tedy kvalda (smích). Kdyby těch finálových výher na turnajích bylo víc, bylo by to samozřejmě ještě veselejší. I tak je ale dobré, že jsem neměla nějaká hlušší místa na moc dlouho.

Letos jste postoupila hned do sedmi finále, ale jen dvakrát jste dokázala uspět. Mrzí vás to?
V Antalyi jsem dvakrát těsně prohrála, jednou na tři sety, podruhé těsně ve dvou. Tam jsem ještě nebyla úplně zaběhlá a trochu mi chyběly zkušenosti. Loňský Frýdek byl alespoň doma, tady jsem byla sama daleko od rodiny a trenérů. V rakouském Villachu jsem byla blízko, ale soupeřka Kalievová byla výborná a teď už hraje grandslamy. V německém Aschaffenburgu jsem proti Benoitové nebyla blízko. Tam jsem to vystřílela a bojovala jsem z posledních zbytků sil. Nejvíc mě mrzí Frýdek-Místek. Kdyby se mi to podařilo obhájit, to by byl sen, který se nesplnil. Mám z Frýdku dvoje náušnice. Nemůžu mít doma dvoje stejné (smích). Ve Frýdku Silvia Ambrosiová otočila zápas z mečbolů za stavu 0:5. Já šla na kurt po ní a Silvia mi říkala, ať taky hraju dlouho a vyrovnám ty časové handicapy a Šinikovová mi pak vzdala za deset minut za stavu 2:1. V tom finále to pak ale byl úplný výstřel. Vůbec jsem to nezvládla. To je největší škoda téhle sezony.

Máte už nějaký plán na příští sezonu? Chcete se poprat o účast v kvalifikaci na French Open...
Poslední zimy jsem vždycky promarodila. Vždyť tohle byl teprve můj devatenáctý zápas na betonu mezi ženami. Loni jsem musela jít na antuku, protože jsme vždycky začali na betonu a hned přišlo zranění. Spíš jsme létali po doktorech než po turnajích. Díky antuce jsem ale mohla být více v teple, což bylo pro mé svaly přirozenější. Příští rok bych chtěla začít hrát turnaje na začátku února. Mám tam ale maturitu, takže to bude příští rok hodně zajímavé.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Chodora vyhrál turnaj ITF J30 v Trnavě
Radek Chodora (2007, ITF 1147) vyhrál mezinárodní turnaj ITF hráčů do 18 let v Trnavě. Ve finále porazil domácího Samuela Melagu 6:3, 7:6(2). Radek získal 30 bodů do žebříčku ITF, což ho posunulo na pozici 802. Čtyřhru vyhráli Tobiáš Čank a Kryštof vymazal.
30.01.2024
Australian Open: Kumstát na grandslamové prvenství nedosáhl. Sabalenková usiluje o obhajobu titulu
Předposlední den letošního Australian Open nabídl finálové utkání juniorské dvouhry. Blízko grandslamovému titulu byl sedmnáctiletý Jan Kumstát, avšak ten nakonec po velkém boji podlehl Japonci Sakamotovi. Od půl desáté bude na programu boj o titul ze ženského singlu, ve kterém Aryna Sabalenková hodlá navázat na loňský triumf. Překazit se jí to pokusí Čchin-wen Čeng. Na programu je i finále mužské čtyřhry.
27.01.2024
Davis Cup: ČR-Izrael začátkem února v Třinci
První kolo kvalifikace Davisova poháru ČR - Izrael se odehraje 2.-4. února v Třinci resp. ve Vendryni v hale Vitality Slezsko. V nominaci jsou Lehečka, Macháč, Kopřiva, Menšík, Pavlásek (kapitán Jaroslav Navrátil). Izraelskou jedničkou je Yshai Oliel (ATP 415), kterého naši reprezentanti znají už od žákovských kategorií, když hrával soutěže družstev za Spartu.
24.01.2024
OPTIM TOUR 2024: Patrik Homola vyhrál áčko v Hradci Králové
Třetí ročník turnaje mužů MEDILAB CUP proběhl v termínu 19–23.1.2024 v halách tenisového klubu SK HIT v Hradci Králové. Turnaj byl plně obsazen předními hráči českého žebříčku. Díky kamerám VISTA TV byly všechny zápasy vysílány živě a diváci mohli průběžné výsledky sledovat online.
24.01.2024
První v tomto století! Nosková jako teenagerka vyřadila světovou jedničku poprvé od Mauresmové
Linda Nosková má za sebou životní zápas v Areně Roda Lavera! Nejen, že poprvé v kariéře postoupila do osmifinále grandslamového turnaje, ale navíc vybojovala skalp světové jedničky Igy Šwiatekové. Polskou hvězdu porazila po obratu 3:6, 6:3, 6:4 a stala se první teenagerkou od roku 1999, která si na Australian Open na první hráčku světa vyšlápla. Naposledy se to povedlo Amelii Mauresmové.
20.01.2024
Turnaj Tennis Europe v Praze vyhráli Krejčí a Heřmanová
Tomáš Krejčí (2009, TE U16 15) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 16 let v pražských Měcholupech. V českém finále porazil Jakuba Kusého 7:6(9), 4:6, 6:1. Kusý s Krejčím vyhráli i soutěž čtyřher. V kategorii dívek do 16 let zvítězila Tereza Heřmanová (2009, TE U16 101), která v českém finále porazila Sofii Marešovou 6:1, 6:1. Soutěž čtyřher vyhrály Tereza Heřmanová a Nikol Marie Jarolímková.
14.01.2024
Fantazie, Lehečka má první trofej! V Adelaide otočil finále s Draperem
Jiří Lehečka (32.) se raduje ze zisku premiérové trofeje z turnajů ATP! Český tenista tahal v prvním setu i na začátku toho druhého za kratší konec, nakonec ale dokázal finále proti Jacku Draperovi (62.) otočit a vyhrál 4:6, 6:4 a 6:3. Do nadcházejícího Australian Open tak bude dvaadvacetiletý tenista vstupovat jako čerstvý vítěz turnaje ATP 250 v Adelaide a také jako 23. tenista světového žebříčku, což bude jeho nové maximum.
14.01.2024
Peták vyhrál turnaj ITF J200 v Bratislavě
Denis Peták (2006, ITF 58) vyhrál mezinárodní turnaj ITF J200 v Bratislavě. vefinále porazil Švýcara Berneta 7:5, 6:3. Denis Peták vyhrál i soutěž čtyřher spolu s Janem Klimasem. V kategorii dívek do finále čtyřhry došly Eliška Forejtková a Lucie Urbanová.
14.01.2024
Devatenáctiletý talent Nicod odstartoval sezónu titulem z Monastiru
Jakub Nicod (2004, ATP 534) se raduje ze zisku titulu na turnaji ITF M15 v Monastiru, poté co ve finále porazil japonského tenistu Rjukiho Macudu (616.) po setech dvakrát 6:4. Pro českého tenistu je to vynikající start do sezóny 2024, když zvítězil hned na prvním turnaji, do kterého letos nastoupil.
14.01.2024
Šmídová vyhrála turnaj Tennis Europe v Norsku
Karolína Šmídová (2010, TE U14 92) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 14 let v norském Oslu. Ve finále porazila Švédku Nicole Saidizano 6:1, 6:4. Spolu s Natálií Havelkovou vyhrála i soutěž čtyřher.
12.01.2024
OPTIM TOUR 2024: Natálie Šalková vyhrála v Mělníku
První lednový víkend proběhl v Mělníku první turnaj serie OPTIM TOUR žen,hraný již tradičně jako ŠNAJDR stavby cup. Ve startovním poli byli hráčky okolo 20ti let a mladší. Nejvýše nasazenými hráčkami byli Adéla Moravcová a loňská vítězka Lenka Munzarová.
12.01.2024
Menšík skončil těsně pod vrcholem. V odvetě za finále ze Sparty uspěl první nasazený
Jakub Menšík na druhý challengerový titul kariéry v australské Canbeře nedosáhl. V repríze loňského finále z pražské Stromovky tentokrát nestačil na Dominika Köpfera, s nímž prohrál za hodinu a 12 minut poměrem 3:6 a 2:6.
07.01.2024
Fajmonová vyhrál turnaj ITF ve Švédsku
Sarah Melany Fajmonová (2007, ITF 129) vyhrála mezinárodní turnaj ITF hráček do 18 let ve švédské Brommě. Ve finále porazila Polku Podhajeckou 6:1, 4:6, 6:4. Fajmonová spolu s podhajeckou vyhrály i soutěž čtyřher. Fajmonová tak poskočí na pozici 108 žebříčku ITF.
07.01.2024
Britský kvalifikant byl nad jeho síly. Forejtek čtvrtý titul kariéry nevybojoval
Jonáš Forejtek se na první akci roku 2024 v lucemburském Esch/Alzette probojoval do finále, těsně před vrcholem však svou jízdu turnajem nedotáhl do úspěšného konce. V souboji o titul český tenista podlehl britskému kvalifikantovi Jacobovi Fearnleymu 4:6, 4:6 a čtvrtou trofej své kariéry nevybojoval.
07.01.2024
Premiérový titul! Osmnáctiletá Šmejkalová vyhrála turnaj v Monastiru
Na turnaji ITF W15 v Monastiru se Amélie Šmejkalová (1104.) poprvé v kariéře probojovala do finále a hned je z toho premiérový profesionální titul ve dvouhře. Ve finále mladá česká tenistka porazila Němku Tessu Johannu Brockmannovou (-) po setech 6:2, 6:3. Česká tenistka v obou setech finále přišla hned v prvním gemu o svůj servis, v obou případech se jí ale povedlo průběh setů otočit.
07.01.2024
Jana Kovačková vyhrála Orange Bowl do 14 let
Jana Kovačková (2010, TE U14 1) vyhrála prestižní Orange Bowl hráček do 14 let v Miami na Floridě. Kovačková prošla bez ztráty setu hracím plánem, který čítal 128 hráček.
01.01.2024
Jste rozhodčí? Požádejte o přístup do IS
Rozhodčí turnaje jednotlivců ČTS doposud neměli svůj přístup do Informačního systému (dále jen IS).
Nyní je již vše vyřešeno. Co je potřeba udělat?
Rozhodčí musí požádat o přístup do IS u paní Aleny Brožové (tel. 222 333 423, email: alena.brozova@cztenis.cz).
31.12.2023
Wimbledonská šampionka Vondroušová zvolena sportovcem roku! Umístily se i další Češky
Vítězkou 65. ročníku ankety Sportovec roku se ve čtvrtek stala úřadující wimbledonská šampionka Markéta Vondroušová. Zástupce tenisu ovládl hlasování Klubu sportovních novinářů počtvrté v historii a poprvé od roku 2014.
22.12.2023
Zlatý kanár: Vondroušová slaví premiérový triumf, uspěli i Lehečka či Siniaková
Wimbledonská šampionka Markéta Vondroušová se podle očekávání stala vítězkou 31. ročníku populární ankety OKsystem Zlatý kanár 2023, kterou pořádá časopis TENIS ve spolupráci s Českým tenisovým svazem. Čtyřiadvacetiletá Vondroušová zvítězila poprvé v hlavní kategorii, kromě toho se premiérově stala i tenistkou roku. V kategorii hráč roku uspěl potřetí v řadě Jiří Lehečka. Mezi dalšími oceněnými bychom našli i Jakuba Menšíka, Karolínu Muchovou a Kateřinu Siniakovou.
21.12.2023
OSTRA tenisovou extraligu 2023 vyhrál Prostějov
TK Agrofert Prostějov vyhrál OSTRA tenisovou extraligu 2023, když ve finále porazil tým TK Sparta Praha 5:1. Jediný bod Sparty zařídila Tereza Valentová. Prostějov tak získal již dvacátý titul mistra ČR v kategorii dospělých.
19.12.2023
Extraliga: Most prohrál i v baráži a sestupuje do 1.ligy, do extraligy jde Pliskova tennis academy
TK Most, poslední tým OSTRA tenisové extraligy prohrál barážové utkání s vítězem 1. ligy ČTS, týmem Pliskova tennis academy 3:5. TK Most tak sestupuje do 1. ligy ČTS a Pliskova tennis academy si příší rok zahraje tenisovou extraligu. V úterý 19. prosince je na programu poslední utkání OSTRA tenisové extraligy – finále mezi TK Sparta Praha a TK Agrofert Prostějov. Utkání začíná v 9:30 hod.
18.12.2023
OPTIM TOUR 2023: MASTERS vyhráli Daniel Pátý a Aneta Kučmová
V Hradci Králové na HITU byl zakončen již 19.ročník Optim Tour. Vítězem turnaje MASTERS se v kategorii mužů stal Daniel Pátý, který obhájil tento titul z loňského roku. Do finále se dostal po velmi vyrovnaném semifinálovém boji, který svedl s mladým Markem Pazderou, kterého nakonec porazil 4:6,6:0,7:6.
18.12.2023
Extraliga: Druhým finalistou je Prostějov, I.ČLTK Praha udolala Spoje
TK Agrofert Prostějov jasně porazil LTC Pardubice 5:1 stal se vítězem moravské skupiny a druhým finalistou OSTRA tenisové extraligy 2023. V úterý 19. prosince (od 9:30 hod.) se o titul utká s vítězem pražské skupiny Spartou Praha. V pražské skupině se dnes hrálo zajímavé utkání mezi I.ČLTK Praha a TK Spoje Praha, které pro sebe rozhodl až v pánských čtyřhrách štvanický I.ČLTK Praha 5:4 a poslal tak TK Spoje Praha v příštím ročníku do předkola. V pondělí 18. prosince se hraje jediné utkání OSTRA tenisové extraligy a to baráž mezi posledním týmem letošního ročníku (TK Most) a vítězem 1. ligy ČTS (Pliskova tennis academy).
17.12.2023
Extraliga: Sparta porazila I.ČLTK Praha 5:1 a je prvním finalistou extraligy
Extraligový tým TK Sparta Praha v sobotním utkání se štvanickým I.ČLTK Praha zvítězil 5:1. O den dříve v pátek Sparta porazila Spoje 5:4 a se dvěma vítězstvími je již jistým vítězem skupiny a tím i prvním finalistou OSTRA tenisové extraligy 2023. V prostě­jovské skupině Přerov podle očekávání porazil Pardubice 6:1. V neděli se hrají poslední zápasy ve skupinách. V pražské skupině I.ČLTK Praha vyzve Spoje a poražený z tohoto duelu bude v příštím ročníku hrát předkolo, zatímco vítěz má jistotu účasti ve skupině. V prostějovské skupině domácí TK Agrofert Prostějov vyzve LTC Pardubice a pokud Prostějov zvítězí, zahraje si v úterý 19. prosince finále OSTRA tenisové extraligy proti Spartě.
16.12.2023
Sparta proti I.ČLTK také v basketbalu
Po roce se opět střetnou tenisté Sparty a I.ČLTK a poměří své síly v basketbalu. Utkání se bude hrát ve čtvrtek 21.prosince v 17 hodin v hale v Nuslích na adrese: Na Květnici 700.Před rokem zvítězili tenisté I.ČLTK Praha celkem těsně 59:50. Přesto, že oba týmy jsou letos částečně oslabeni o některé své opory, bude se jistě na co dívat. Zveme všechny a přijďte povzbudit své týmy. Zápas lze sledovat i na livestreamu, který bude vysílat VISTASPORT TV.
16.12.2023
Extraliga: Sparta porazila Spoje až v závěrečné čtyřhře
TK Sparta Praha porazila TJ Spoje Praha 5:4. Po dvouhrách byl stav 3:3, což před čtyřhrami dávalo větší šance Spojům. Čtyřhra žen však mnohé napověděla, když Sparťanky Šalková s Valentovou porazily Kolodziejovou s Malečkovou 7:5, 6:2. Spartě pak stačilo vyhrát jeden mužský debl a to se podařilo dvojici Rikl/Bartoň. V prostějovské skupině domácí TK Agrofert prostějov podle očekávání porazil TK Prechezu Přerov 6:1. V utkání o 7. místo hrané v Jihlavě domácí TK Spartak Jihlava porazil TK Most 5:3. Most si tak v pondělí zahraje baráž proti Pliskova tennis academy v Říčanech.
16.12.2023
Extraliga: Předkola vyhráli I.ČLTK Praha a LTC Pardubice
Podle očekávání předkolo v Říčanech mezi Štvanicí a Mostem vyhrál štvanický I.ČLTK Praha již po dvouhrách. Jediný bod TK Most zajistila Nikola Břečková, která porazila Amélii Šmejkalovou 7:5, 6:3. V prostějovském předkole LTC Pardubice porazily Jihlavu 5:1. Jihlava a TK Most se spolu utkají v pátek 15.12.2023 v Jihlavě o 7. místo. Pořažený z tohoto duelu se následně v pondělí 18.12.2023 utká v baráži o Tenisovou extraligu s vítězem 1. ligy ČTS, klubem Pliskova tennis academy.
14.12.2023
Lístky na finále Tenisové extraligy 2023
OSTRA Tenisová extraliga 2023 se hraje 14.-19.12.2023 v Ří­čanech a Prostějově. Finále mezi vítězi skupin v Říčanech a Prostějově se odehraje v Říčanech 19.12.2023. Na finále je jen omezený počet lístků, které můžete zakoupit na Ticketportálu. Cena vstupenky 150 Kč.
14.12.2023
Tenisová extraliga 2023
Tenisová extraliga pro rok 2023 se hraje v termínu 14.-19.12.2023 v Ří­čanech a Prostějově. V pražské skupině jsou SPOJE a Sparta, v prostějovské skupině je Prostějov a Přerov. Předkolo (14.12.2023) si v Říčanech zahraje I.ČLTK Praha s TK Most, předkolo v Prostějově (14.14.2023) si zahraje Jihlava a Pardubice. Vítěz předkola se zařadí do místně příslušné skupiny. Finále mezi vítězi jednotlivých skupin se odehraje v Říčanech 19.12.2023. Více na www.tenisovaextraliga.cz.
14.12.2023
Junior Fed Cup vyhrály dívky ze středočeské oblasti
Ve dnech 25.-27.112023 se v Rakovníku uskutečnil tradiční turnaj družstev reprezentací jednotlivých krajů. Fed cup 2023 ovládnul tým Středočeského kraje ve složení: Suchánková Nikol - TK Neridé, Nikodymová Kristýna - Wilson TC Modletice , Strachová Eliška - TK Čelákovice a kapitán Martin Beran. Středočešky si postupně poradily se všemi soupeřkami a dokráčely k historickému vítězství v této soutěži.
11.12.2023
Seminář ČTS - tenis dětem
Třetí pokračování semináře ČTS – zelená úroveň. Ucelená tenisová metodika rozvíjející děti dětí do 9 let. V areálu Pliskova Tennis Academy (V Chobotě 2112, Říčany) se 30.3.2024 bude konat seminář na téma tenis v zelené úrovni. Přihlášky v sekci ŠKOLENÍ.
11.12.2023
Úvodní halové áčko dorostu vyhráli Knesl a Dvořáčková
David Knesl (2006, TK TENNISPOINT FM) vyhrál áčkový turnaj v kategorii dorostenců, který se hrál v Přerově. Ve finále porazil Radka Chodoru 2:6, 6:3, 7:5. Čtyřhru vyhráli Lukáš Dvořák a David Petrofský. Emma Dvořáčková (2006, ŽLTC Brno) vyhrála áčkový turnaj dorostenek ve Starém Městě. Ve finále porazila Kláru Štěpánkovou 6:4, 6:4. Čtyřhru vyhrály Amélie Brožová a Emma Dvořáčková.
06.12.2023
Vítězství je pro mě sladkou tečkou za sezonou, usmívá se spokojená Štruplová
Svůj druhý sezonní titul vybojovala na posledním letošním turnaji v italském lyžařském středisku Selva Gardena devatenáctiletá Julie Štruplová a poprvé v kariéře se posune do první světové třístovky. Tím splnila svůj letošní cíl. „V příštím roce bych si už ráda zahrála na grandslamových turnajích, alespoň kvalifikace,“ věří talentovaná Češka s tím, že by se nejraději probojovala už na Roland Garros.
05.12.2023
Halové mistrovství mužů a žen vyhráli Černý a Valentová
Tereza Valentová (2007, TK Sparta Praha) vyhrála halové mistrovství ČR v kategorii žen, které se premiérově hrálo v Havířově. Ve finále porazila Julii Paštikovou (2008, TK Agrofert Prostějov) 6:3, 6:0. Čtyřhru vyhrály Kristýna Tomajková a Julie Paštiková. V kategorii mužů se halovým mistrem ČR stal Matyáš Černý (2001, LTK Liberec), který na domácích dvorcích nenašel přemožitele. Ve finále porazil Vojtěcha Mareše (2001, TK Neridé) 6:4, 6:7(6), 6:4. Čtyřhru mužů vyhráli Jakub Vrba a Ondřej Štětka. Výsledky: muži, ženy.
05.12.2023
Diplomatický majstrštyk prezidenta ČTS, hráčky BJKC se vyhnou kvalifikaci
Relativně krátce po vyvrcholení letošního ročníku Poháru Billie Jean Kingové byla rozlosována kvalifikace ročníku příštího. Šestnáct týmů bylo rozlosováno do dvojic, z nichž se postupující osmička kvalifikuje na finálový turnaj, který se odehraje ve Španělsku. Česka se ale kvalifikace týkat nebude, protože obdrželo od ITF divokou kartu. „Že se nám podařilo vybojovat pro Česko divokou kartu, je pro nás obrovským úspěchem,“ uvedl potěšeně prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.
26.11.2023
!!! DŮLEŽITÉ !!! Oznámení VV ČTS
Vážení sportovní přátelé, na našich stránkách jste již byli informování o stanovisku Výkonného výboru i Rady Českého tenisového svazu k bezprecedentnímu mediálnímu útoku směřovanému proti Českému tenisovému svazu a jeho vedení. Prohlédněte si kontrolní protokol z Národní sportovní agentury (PDF)
26.11.2023
Sklenička došel do finále turnaje ITF J60 ve Slovinsku
Štěpán Sklenička (2007, ITF 491) došel do finále mezinárodního turnaje ITF J60 hráčů do 18 let ve slovinském Mariboru. Ve finále nestačil na Srba Jankanje 4:6, 3:6. Štěpán došel i do finále ve čtyřhře, kde spolu se Slovákem Poklembou nestačili na italský pár Guidi/Pasi.
26.11.2023
Nicod turnajovou trofej nevybojoval
Jakub Nicod (625.) prohrál finálový zápas na turnaji ITF v kyperském Limassolu a pro titul si tentokrát nedokráčel. V neděli byl nad síly třetího nasazeného Dán Elmer Möller (415.), kterému podlehl ve dvou setech 4:6, 3:6.
26.11.2023
Brenda Fruhvirtová vyhrála turnaj žen ITF $40,000 v Mexiku
Brenda Fruhvirtová (2007, WTA 119) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF dotovaný $40,000 v mexické Guadalajaraře. Ve finále porazila Ukrajinku Strakhovou (1995, WTA 309) 6:1, 6:3. Brenda se posune žebříčkem WTA o 10 míst nahoru na pozici 109.
26.11.2023
Los Davis Cupu 2024: Češi se vrátí po pěti letech domů, čeká je příjemný soupeř
Španělská Málaga, kde se odpoledne bude hrát finále letošního Davis Cupu, ještě před vyvrcholením mužské týmové soutěže hostila los kvalifikace Davisova poháru pro rok 2024. Součástí losu byl i český daviscupový tým, jenž byl určen jako šestý nasazený a dočkal se pro únorovou kvalifikaci velmi příjemného soupeře. Do České republiky přicestuje Izrael.
26.11.2023