Český tenisový svaz

Vítězství je pro mě sladkou tečkou za sezonou, usmívá se spokojená Štruplová

05.12.2023

Svůj druhý sezonní titul vybojovala na posledním letošním turnaji v italském lyžařském středisku Selva Gardena devatenáctiletá Julie Štruplová a poprvé v kariéře se posune do první světové třístovky. Tím splnila svůj letošní cíl. „V příštím roce bych si už ráda zahrála na grandslamových turnajích, alespoň kvalifikace,“ věří talentovaná Češka s tím, že by se nejraději probojovala už na Roland Garros.

Letos jste v dubnu vyhrála turnaj v turecké Antalyi. Druhý titul přišel až teď v prosinci. Nebylo to čekání trochu delší, než jste čekala?
Čekání bylo dlouhé, ale dočkala jsem se. Asi bych to neměnila. Byla to hodně dramatická sezona. Letos jsem byla kromě titulu v Antalyi na dalších pěti turnajích ve finále, často na pětadvacítkách, ale podařilo se mi vyhrát až na posledním letošním turnaji. Asi je lepší sezonu zakončit takhle vítězně, než končit prohrou. Jsem ráda za všechny úspěchy v letošní sezoně, ale takhle je to taková sladká tečka.

V poslední době se vám příliš nedařilo. V jakém rozpoložení jste do Itálie přijížděla? A jak se vám líbily tamní podmínky?
Teď na konci sezony jsem se sebou byla hodně nespokojená. Byl na mě docela vyvíjený tlak, abych se dostala do první třístovky, a asi jsem chtěla až moc, což nebylo pro mou psychiku úplně dobré. Už při příjezdu jsem se ale cítila docela v klidu, možná jsem byla i trochu rezignovaná a už jsem moc nevěřila, že se mi to povede. Tréninkové kurty tu byly úplně jiné než ty zápasové, z čehož jsem byla trochu v šoku. Při prvním zápase se mi ale podařilo si na povrch zvyknout a srovnala jsem se i s míči, které v téhle vysoké výšce 1600 metrů nad mořem létaly naprosto šíleně. V každém zápase jsem se zlepšovala a vyrovnala jsem se i s nataženým stehnem ve čtvrtfinále.

V prvním kole vás čekala Japonka Ajumi Košiišiová, kterou jste porazila 6:4, 6:2. Co vám tento zápas pověděl? Cítila jste už od začátku, že byste mohla dojít daleko?
Tu holku jsem úplně neznala. Podle obličeje jsem ji poznala, ale nevěděla jsem, jak hraje. Japonky jsou obecně zaťaté a dobře se pohybují. Věděla jsem, že mě nečeká nic snadného. Cítila jsem, že soupeřka je na beton více zvyklá, než jsem třeba já. Pro mě to byl teprve devatenáctý zápas na betonu v mé celé mezinárodní kariéře mezi ženami. Šla jsem na kurt s tím, že bych měla být lepší, nebyl to úplně špatný los. Hrála jsem útočněji, dobře jsem podávala a nutila jsem soupeřku k chybám. Byl to dobrý začátek turnaje.

Nejhladší pro vás bylo druhé kolo, v němž jste změřila síly s o tři roky starší Belgičankou Clarou Vlasselaerovou, která předtím porazila zkušenou Ozgenovou z Turecka…
Tuhle hráčku jsem viděla úplně poprvé v životě. Vůbec jsem nevěděla, o koho se jedná. Hrála první kolo po mě, ale v hale byla taková šílená zima, že jsme jeli co nejdříve po zápase na hotel a do tepla. Měřila asi metr devadesát a její servis byl, jako když kopne kůň. Svou hrou mě hodně překvapila a nebyla to vůbec snadná protihráčka. Musím ale uznat, že tenhle zápas byl spolu se semifinále asi to nejlepší, co jsem na turnaji předvedla.

Ve čtvrtfinále jste se skoro tři hodiny trápila s Amarni Banksovou z Velké Británie. Ve druhém setu se zdálo, že je hotovo, ale nakonec to bylo ještě velké drama…
Byl to těžký a taky nejdelší zápas, ale určitě nebyl nejtěžší na turnaji. Bylo to hodně na houpačce. V prvním setu jsem prohrávala 3:5, ale pak jsem vyhrála šest gemů v řadě a otočila jsem na 7:5 a 2:0. Držela jsem si servis až do stavu 5:4, ale pak zakročila rozhodčí, která se rozhodla, že si chce na umpiru ještě chvilku posedět… Vedla jsem 30:0 a 40:30. Soupeřka otočila na mou nevýhodu a pak jsem zahrála kraťas a soupeřka kopečkem poslala míč deset nebo patnáct centimetrů za. Jen jsem to plácla přes síť a rozhodčí ukázala, že to byl dobrý míč. Soupeřka pak zahrála smeč, na kterou jsem už nereagovala. Tam jsem měla trochu psychický úlet a rozhodčí jsem trochu seřvala a řekla jí, že by vůbec neměla mít rozhodcovskou licenci. Pak jsem se s tím úplně nesrovnala a za dvě minuty i s výměnou stran to bylo 5:7. Po setu jsem šla na záchod a dvě minuty jsem tam měla tak trochu “break down”. Byla jsem hodně rozsypaná. Byla jsem tak blízko tomu to dohrát a rozhodčí mi to nedovolila. Naštěstí jsem to v sobě našla, ale bylo to trochu s přemlouváním. Třetí set už byl hodně dobrý.

Během čtvrtfinálového zápasu se zdálo, že jste trochu zraněná. Jak jste se s tím vypořádávala?
Někdy za stavu 5:3 ve druhém setu jsem šla na returnu do velkého rizika, hodně se tam natáhla a zaplakalo stehno. Po zbytek turnaje jsem si musela stehno vázat, abych předešla většímu zranění. Naštěstí pak to zranění nebylo tak hrozné. Původně jsem si myslela, že to bude horší.

V semifinále vás čekala zkušená devětadvacetiletá Kathinka von Deichmannová z Lichtenštejnska. Prohrála jste poměrně hladce první set, v rozhodující sadě jste pak ztrácela 1:3. V čem byla soupeřka nebezpečná?
Těmi zkušenostmi byla hodně nepříjemná. Bylo to, jako kdybych hrála proti trenérovi. Věděla přesně, jaké mám slabiny a kam mi to má zahrát. Držela se pečlivě své taktiky, ale naštěstí nebyla tak silná ze svého bekhendu, což mi vyhovovalo, protože jsem jí mohla hrát můj silný bekhend cross. Oproti Banksové nebo Vlasselaerové nehrála s takovou razancí, ona mnohem více umisťovala své údery a hrála hodně zkušeně. Měla také až nechutně dobrý pohyb.

Ke konci se mi trochu zdálo, že zápas je tak trochu šachová partie…
Ke konci jsem už v sobě hledala poslední zbytky sil. Dala jsem do toho úplně všechno a sotva jsem po zápase došla na lavičku. Jakmile dopadla ta moje poslední smeč, všechno z mého těla mentálně i fyzicky odešlo. Celé tělo zkolabovalo a měla jsem baterku vybitou na nula procent. Tohle byl určitě můj nejtěžší zápas na turnaji. Byla jsem to já, kdo musel tvořit a tlačit, což úplně není moje parketa. Byla jsem spokojená, že jsem to dokázala dohrát do konce, i když mě to stálo úplně všechny síly. První set neměl vůbec takhle být. Bylo to 2:6, ale už v prvním gemu jsem vedla 40:0 na returnu a ztratila ho. Musela jsem si trochu zvyknout na to, že v tomhle zápase musím udávat tempo já a ne soupeřka. Pak jsem se rozehrála a vedla 5:1 ve druhém setu. Ve třetím jsem promarnila na začátku spoustu šancí a místo 1:3 to mohlo být i 4:0. Potřebovala jsem znovu zapnout spínač, že ještě není konec. Po druhém setu jsem si říkala, že už to bude lehké, ale kulové. Důležité bylo, že jsem dokázala udržet servisy na 2:3 a pak na 5:4 (za stavu 1:3 prohrávala Štruplová 0:30, za stavu 4:4 čelila brejkbolu – pozn. red.).

Sobotní finále bylo oproti zápasu s Lichtenštejnkou procházkou růžovou zahradou. Polku Martynu Kubkovou jste porazila hladce 6:2, 6:2. Tak jste si to si představovala, že?
Naštěstí jsem posbírala všechny síly, které jsem v sobě našla. Říkala jsem trenérům, že musím hrát krátký zápas a udržet to v každém případě pod dvěma hodinami, spíše však pod hodinou a půl. Kdyby šel zápas do tří setů, asi bych tahala za kratší konec. Řekla bych, že soupeřka nehrála svůj nejlepší zápas, po celou dobu jsem ale cítila, že hraju lépe a lépe se i hýbu. Zvládala jsem returnovat ty její bomby ze servisu a naštěstí to vyšlo.

Nemám vás zaškatulkovanou úplně jako tenistku do haly, tedy alespoň do této chvíle tomu tak nebylo. Co tady bylo jinak? Byla jste silnější v hlavě než jindy? Nebo vám seděly nestandardní podmínky v italském lyžařském středisku? Nebo to bylo tím, že jste byla uvolněnější, když šlo o váš poslední turnaj sezony?
Myslím, že to byla souhra úplně všeho. Všechno to zapadlo do sebe. Byla jsem uvolněná. Od konce září jsem se dost trápila. Spousta lidí mi říkala, ať už ukončím sezonu a raději udělám nějakou pořádnou přípravu. Já se hnala za tou třístovkou jako vyšinutá a pak jsem stejně přijela z turnajů po dvou či třech kolech, někdy ani to ne. Říkala jsem si, že to bylo zbytečné, mohla jsem běhat kopečky a pořádně trénovat, ale já pořád chtěla hrát. Kurty mi tu sedly, ale mentálně jsem určitě odehrála nejlepší turnaj svého života. Ubránila jsem se negativním myšlenkám a to je s trenéry náš celoživotní cíl – dostat se do tohohle módu. Trenéři tak ze mě měli jednou za rok taky radost.

Na turnaji v kyperském Limassolu jste předtím uhrála v prvním kole jen čtyři gemy se Švýcarkou Kungovou, která hned poté vypadla. Na druhou stranu jste vyhrála čtyřhru. V jaké jste vůbec byla formě?
Čtyřhra pro mě byla příjemné odreagování. Celou sezonu jsem hrála hrozně málo deblů. Byla to pro mě příjemná změna a dostala jsem se do příjemné týmové nálady. Hrála jsem teď v deblu dva turnaje a oba jsem vyhrála s vítězkami turnajů v singlu (v Solarinu vyhrála Štruplová po boku Klimovičové, v Limassolu po boku Belgičanky Vandewinkelové – pozn. red.). Byla jsem pro své spoluhráčky spíše taková podpora nebo druhá radost. Ta druhá výhra mi pak darovala tetování. I díky tomu jsem pak odreagovala hlavu od tlaku.

Prosím? Vy jste se nechala tetovat?
Upsala jsem se tomu, že pokud vyhrajeme v Limassolu debla, nechám se tetovat. Hlavou jsem už byla úplně mimo vesmír. Když jsem viděla svou hru v singlu, tak jsem už po druhém dni věděla, že odlétám. V prvním kole jsme měly třetí nasazené Rusky, o kterých jsem věděla, že hrají strašné peklo. Zacharovová postoupila do semifinále singla a hrála strašně dobře. Na obědě jsem pronesla, že jsem tak šílená, že jsem schopná si dát tetování, když turnaj vyhrajeme. Dohrála jsem turnaj esem, tak mám teď eso na pravém boku.

To první kolo jste vyhrály proti Jatčenkové a Zacharovové 10:8 v supertiebreaku. To byl asi základ… Hlavně jsme vedly 5:1 a prohrály jsme první set 5:7. To bylo výborné. Bylo to s výkyvy, ale zvládly jsme to.

I předtím v Solarinu se vám v singlu tolik nedařilo. Obecně od konce září mi přišlo, že se vám příliš nedaří…
Ani bych neřekla, že bych něco drasticky změnila. Spíš jsem se vždycky nějakou blbostí rozhodila a odešla jsem. Moc jsem od září netrénovala. Jela jsem turnaje nejdřív pět týdnů v řadě, pak další tři v kuse. Přijela jsem, dostala vytknuto, že málo trénuju a pořád hraju, ale já se hnala pořád za tím, abych se dostala do první třístovky na světě. Chtěla jsem hrát co nejvíc turnajů, abych měla co nejvíc šancí se tam dostat. Teď zpětně vidím, že se to asi nevyplatilo, ale asi to tak mělo být.

V Selva Gardeně to pro vás byl poslední turnaj sezony?
Ano, přesně tak. Byla to pro mě taková třešnička na dortu. Ještě teď budu hrát polskou ligu a českou extraligu. Pak konec, šmytec.

Inspirovaly vás k vítězství na turnaji nějak vaše kamarádky Klimovičová s Šalkovou, které také sezonu zakončily triumfy? Linda Klimovičová vás vždycky pomstila v Solarinu. Pokaždé porazila vaši přemožitelku a turnaj vyhrála. S vámi ovládla i turnaj v deblu. Skvělý závěr sezony měla i Dominika Šalková, která si dokonce vybojovala letenku do Melbourne.
Vždycky je to dobrá motivace, když vidíte, že holky kolem vás mají úspěchy. Zdravé odhodlání se k tomu trochu připojit tam určitě bylo. Linda si ten kurt v Solarinu snad postavila. Neskutečně jí seděl a bylo neuvěřitelné, co na něm předváděla. Všichni se tam s tím praly a ona přišla a vystřílela to tam tak, jako by to bylo udělané přímo pro ni. Dva turnaje člověk se štěstím nevyhraje. Domča měla výborné výsledky celou sezonu a v Seville jsem s ní byla jako takový travel kouč. Holky si to moc zaslouží. Dávají mi naději, že je to možné.

Jak byste zhodnotila letošní sezonu?
Vždycky to může být lepší. Dali jsme si cíl být do třístovky a ten jsme nakonec splnili. V příští sezoně budu makat ještě víc a náš cíl je teď postup na Roland Garros, aspoň tedy kvalda (smích). Kdyby těch finálových výher na turnajích bylo víc, bylo by to samozřejmě ještě veselejší. I tak je ale dobré, že jsem neměla nějaká hlušší místa na moc dlouho.

Letos jste postoupila hned do sedmi finále, ale jen dvakrát jste dokázala uspět. Mrzí vás to?
V Antalyi jsem dvakrát těsně prohrála, jednou na tři sety, podruhé těsně ve dvou. Tam jsem ještě nebyla úplně zaběhlá a trochu mi chyběly zkušenosti. Loňský Frýdek byl alespoň doma, tady jsem byla sama daleko od rodiny a trenérů. V rakouském Villachu jsem byla blízko, ale soupeřka Kalievová byla výborná a teď už hraje grandslamy. V německém Aschaffenburgu jsem proti Benoitové nebyla blízko. Tam jsem to vystřílela a bojovala jsem z posledních zbytků sil. Nejvíc mě mrzí Frýdek-Místek. Kdyby se mi to podařilo obhájit, to by byl sen, který se nesplnil. Mám z Frýdku dvoje náušnice. Nemůžu mít doma dvoje stejné (smích). Ve Frýdku Silvia Ambrosiová otočila zápas z mečbolů za stavu 0:5. Já šla na kurt po ní a Silvia mi říkala, ať taky hraju dlouho a vyrovnám ty časové handicapy a Šinikovová mi pak vzdala za deset minut za stavu 2:1. V tom finále to pak ale byl úplný výstřel. Vůbec jsem to nezvládla. To je největší škoda téhle sezony.

Máte už nějaký plán na příští sezonu? Chcete se poprat o účast v kvalifikaci na French Open...
Poslední zimy jsem vždycky promarodila. Vždyť tohle byl teprve můj devatenáctý zápas na betonu mezi ženami. Loni jsem musela jít na antuku, protože jsme vždycky začali na betonu a hned přišlo zranění. Spíš jsme létali po doktorech než po turnajích. Díky antuce jsem ale mohla být více v teple, což bylo pro mé svaly přirozenější. Příští rok bych chtěla začít hrát turnaje na začátku února. Mám tam ale maturitu, takže to bude příští rok hodně zajímavé.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Ostrava: Rikl a Paulson ve finále čtyřhry
V prvním semifinále čtyřhřy Lukáš Rosol se Zdeňkem Kolářem nestačili na dvojici Stakhovsky/Polmans, které podlehli 6:3, 2:6, 7:10. Co se nepodařilo jedné české dvojici, podařilo se druhé. V druhém semifinále Patrik Rikl a Andrew Paulson ukázali svoji dravost a porazili americkou dvojici King/Reese 6:4, 6:4. Více na www.ostragroupopen.cz.
30.04.2021
Lehečka ani Rosol do čtvrtfinále nepostoupili
Lukáš Rosol (1985, ATP 185) ve včerejším zápase druhého kola ostravského challengeru nestačil na Slováka Lukáše Kleina (1998, ATP 269) 6:7(2), 6:4, 2:6. Dnes byl na řadě Jiří Lehečka, který však měl těžkého soupeře - třetího nasazeného Francouze Bonziho (1996, ATP 126). Větrné počasí nedělalo Lehečkovi dobře, trefoval míče nečistě a proto také nedokázal dostat soupeře pod tlak. Také na podání se mu nedařilo, když vítr si pohrával s jeho nadhozem. Upřímně musíme přiznat, že Bonzi byl dnes lepší. Konečný výsledek Lehečka - Bonzi 3:6, 4:6. V soutěži čtyřher zůstávají dva české páry. Lukáš Rosol se Zdeňkem Kolářem v soutěži čtyřher, kteří dnes porazili nejvýše nasazený česko-slovenský pár Jebavý/Zelenay 6:3, 6:1. Patrik Rikl s Andrew Paulsonem porazili Čilany Barrios Vera/Tabilo 3:6, 7:5, 10:8. Více na www.ostragroupopen.cz.
29.04.2021
Sekerková vyhrála turnaje Tennis Europe U12 ve Španělsku a Turecku
Veronika Sekerková (2009, I.ČLTK Praha) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 12 let v turecké Antályi. Ve finále porazila Rusku Ruchkinu 6:3, 6:3. Veronika vyhrála i turnaj ve Španělsku, kde ve finále porazila Francouzku Pop 6:0, 6:1.
28.04.2021
Ostrava: Rosol vydřel postup do 2. kola
Některé věci se nemění. Lukáš Rosol byl vždy bojovník, což ukázal i dnes na centrálním dvorci proti nasazenému Egypťanovi Safwatovi. Lukáš v prvním setu stále dotahoval a nakonec prohrál v tiebreaku 4:7. Safwat výborně servíroval a byl solidnější i ve výměnách. Ve druhém setu se obraz hry změnil, Rosol prorazil dvakrát servis soupeře a vyhrál 6:2. Ve třetím setu Rosol prohrával už 1:4 a za stavu 3:5 Egypťan zápas nedoservíroval a navíc ještě jednou prohrál svůj servis a šanci uzavřít zápas na servisu nabídl svému soupeři. Lukáš Rosol na svém servisu odvrátil jeden brejkbol a zvítězil 6:7(4), 6:2, 7:5. Krásný zápas od obou aktérů. Do bojů dnes zasáhl i Martin Krumich, který zde startoval na divokou kartu pořadatele, kterou si vybojoval vítězstvím na Pardubické juniorce 2020. Herní systém má Krumich dobý, bohužel chyběly dnes nejen zkušenosti, ale i kvalita. Pro mladého Sparťana je to každopádně dobrá zkušenost.
26.04.2021
Ostravský challenger - LIVESCORE a LIVESTREAM
Ostravský challenger Ostra Group Open 2021 se hraje bez diváků. Veškeré dění však můžete sledovat na LIVESCORE a LIVESTREAMu. Odkaz na LIVESTREAM a WEB: https://www.atptour.com/en/scores/current-challenger/ostrava/1797/live-scores. Odkaz na LIVESTREAM: https://ostragroupopen.cz/.
26.04.2021
Kilnarová došla do finále turnaje ITF $15 v Tunisku
Monika Kilnarová (1999, WTA 486) došla do finále mezinárodního turnaje žen ITF $15,000 v tuniském Monastiru. Ve finále nestačila na Novozélanďanku Hourigan 3:6, 2:6.
26.04.2021
Valentová vyhrála turnaj Tennis Europe v Maďarsku
Tereza Valentová (2007, TE U16 338) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 2 hráček do 16 let v Budapešti. Ve finále porazila Polku Stankiewicz 7:6(1), 6:1. Spolu se Sárou Mlenskou vyhrály i turnaj čtyřher.
26.04.2021
Čeští junioři se v Říčanech společně chystali na turnaj. Teď zaútočí na cenné žebříčkové body
Stejně jako v polovině ledna se v Říčanech uskutečnilo pod hlavičkou Českého tenisového svazu reprezentační soustředění, tentokrát se zaměřením na mládež. Cíl byl jednoduchý – připravit české juniory a juniorky na právě začínající turnaj ITF v Říčanech. „Od soustředění před velkým lockdownem je to první oficiální akce Českého tenisového svazu,“ řekl jeho šéftrenér Jan Stočes.
24.04.2021
Ostravský challenger začíná kvalifikací
Tradiční jarní challenger mužů, který se koná v areálu SC Ostrava v Komenského sadech začal v sobotu kvalifikací, která byla vypsána na 32 účastníků (postupují 4), přesto 6 míst zůstalo volných. V kvalifikaci startuje 17 českých hráčů. Byla rozlosována hlavní soutěž a zajímavým zápasem bude české derby Pavlásek (1994) – Rikl (1999). Více na www.ostragroupopen.cz.
24.04.2021
Sdělení STÚ ČTS ze dne 19. dubna 2021
1. Vedení ČTS podniká všechny kroky k co možná nejrychlejšímu zahájení letní sezony 2021. Vedeme jednání s Národní sportovní agenturou a čekáme na další rozhodnutí Vlády ČR, která avizuje další rozvolnění sportu ke dni 26. 4. 2021.

2. Všechny turnaje a přebory zařazené do Letní TL 2021 do 25. 4. 2021 se ruší, pořadatelé je mohou po dohodách s příslušnými OTS přeložit na pozdější termíny.

3. Soutěže smíšených družstev řízené ČTS (1. a 2. liga dospělých) a nejvyšší oblastní soutěže všech žebříčkových kategorií plánujeme odehrát v původním formátu dlouhodobě ve skupinách. Pokud se nepodaří na základě vládních ustanovení tyto soutěže zahájit nejpozději do 22. 5. 2021 budou zkráceny na vyřazovací formu na 3 kola. Postupy a sestupy by zůstaly zachovány.

4. O jiném formátu všech ostatních soutěží mohou rozhodnout vedení oblastních tenisových svazů.

5. Přestupy a hostování jsou uzavřeny, možnost vyplňování soupisek je prodloužena do 25. 4. 2021.

6. Provozování areálů a organizace tréninku se řídí hygienicko-epidemiologickými opatřeními Vlády ČR, ministerstva zdravotnictví a Národní sportovní agentury.

Leoš Fiala, ředitel STÚ ČTS
19.04.2021
Kolodziejová došla do finále turnaje žen $15 v Turecku
Miriam Kolodziejová (1997, WTA 433) došla do finále mezinárodního turnaje žen ITF $15,000 v trecké Antályi. Ve finále nestačila na Rumunku Rosca 5:7, 3:6. Spolu s Lucií Havlíčkovou došly i do finále turnaje čtyřher.
13.04.2021
Oznámení STÚ ze dne 6. 4. 2021
1) Všechna HMČR, turnaje a přebory zařazené do Zimní TL ČTS 2020/21 do 11. 4. 2021 se ruší. Poplatky za zařazení těchto turnajů do ZTL budou klubům oblastními svazy vráceny.
2) O systému soutěží smíšených družstev dospělých řízené ČTS (2. liga) a nejvyšších oblastních soutěží všech žebříčkových kategorií (divize dospělých a Moneta Pohár prezidenta ČTS dorostu a obou kategorií žactva) bude rozhodnuto do 20.4. 2021. STÚ ČTS preferuje odehrát soutěže v plném rozsahu na 7 kol.
3) O systému odehrání ostatních oblastních soutěží družstev ve všech kategorií rozhodnou příslušné oblastní tenisové svazy, termín rozhodnutí není ustanoven.
4) Termínová listina Léto 2021 vyšla 15. 3. 2021.
5) Hostování musí být v Informačního systému ČTS včetně souhlasu obou klubů a uskutečněných plateb vyřízeno nejpozději do 31. 3. 2021 24:00.
6) Zadávání soupisek do Informačního systému ČTS všech soutěží bude možné od 10. do 20. dubna 2021.
10.04.2021
Jiří Lehečka ve finále turnaje $25,000 v Bielu
O svůj druhý titul letošní sezóny si na turnaji $25,000 ve švýcarském Bielu zahrál Jiří Lehečka (2001, ATP 306). Český tenista však nestačil na Tima Van Rijthovena z Nizozemí 2:6 1:6, spolu s Michaelem Vrbenským došli do semifinále čtyřhry.
10.04.2021
Zemřel Jaroslav Tačner
Devátého dubna v nedožitých dvaasedmdesátinách zemřel Jaroslav TAČNER, jedna z největších tenisových osobností posledních desetiletí. Byl prvním viceprezidentem Českého tenisového svazu, skoro čtyřiadvacet let šéfem Severočeského tenisového svazu a předsedou TK Most od roku 1990. „Jarda Tačner byl mým tenisovým kamarádem, vždy jsem se na něho mohl spolehnout, stál vždycky tam, kde to český tenis potřeboval. Byl mou velkou oporou ve chvílích, kdy byla potřeba prosadit novou filozofii českého tenisu, postavenou na dokonalé péči o tenisové talenty. Na jeho optimismus se nedá zapomenout, českému tenisu bude hodně chybět,“ konstatoval prezident ČTS Ivo Kaderka.
10.04.2021
Jak vyhrát divokou kartu do kvalifikace Macha Lake Open 2021
Ve dnech 7.-11.6.2021 se na dvorcích TK Doksy koná áčkový turnaj dorostenek. Pro vítězku dvouhry je kromě jiného připravena i divoká karta na mezinárodní turnaj žen dotovaný $60,000, který se koná o týden později v nedalekých Starých Splavech pod názvem Macha Lake Open 2021. Mimochodem za nástup do kvalifikace hráčka získá prizemoney 141 dolarů. Více na www.machalakeopen.cz.
08.04.2021
Tradiční jarní challenger v Ostravě bude asi bez diváků
Byli jsme zvyklí, že první mezinárodní akcí antukové sezóny v ČR je ostravský challenger mužů. V loňském roce tradici přerušila pandemie, ale letos je challenger zpět a s novým titulárním partnerem, kterým se stala ostravská společnost OSTRA GROUP. Turnaj se odehraje tradičně na dvorcích SC Ostrava v Komenského sadech v termínu 26.4.-2.5., bohužel asi bez diváků. Startovat bude 16 hráčů v kvalifikaci (postupují 4) a 32 hráčů v hlavní soutěži. Z českých hráčů uvidíme Macháče, Rosola, Koláře a možná i další Čechy, pokud projdou dvoukolovou kvalifikací. Zajímavým jménem ve startovní listině je Bernard Tomič – nechvalně známý bouřlivák. Seznam přihlášených. Web turnaje: www.ostragroupopen.cz.
08.04.2021
Anna Sisková došla do finále na $15,000 v Egyptě
O titul ve dvouhře si na turnaji $15,000 v egyptském Sharm el Sheikhu zahrála Anna Sisková (2001, WTA 518). Ve třech setech ale nakonec podlehla Paige Mary Hourigan z Nového Zélandu 6:3 1:6 2:6. Spolu s Kanaďankou Lacasse si Sisková zahrála i finále čtyřhry.
06.04.2021
Životní úspěch! Kolář vybojoval premiérový titul z challengeru, porazil bývalého 57. hráče světa
Zdeněk Kolář slaví na challengeru v portugalském Oeiras životní úspěch! Ve svém druhém finále na okruhu ATP Challenger Tour se dočkal zisku svého premiérového titulu. V nedělním klání dokázal český tenista porazit bývalého 57. hráče světa Gastaa Eliase po setech 6:4, 7:5.
04.04.2021
Druhý titul v řadě! Nosková znovu opanovala turnaj v Bratislavě
estnáctiletá Linda Nosková má za sebou ve slovenské Bratislavě dva parádní týdny. Po zisku premiérového titulu minulou neděli dokázala svůj úspěch tento týden zopakovat a znovu na Slovensku triumfovala. Svůj druhý titul mezi profesionálkami vybojovala po výhře 6:3, 7:6(4) nad Chorvatkou Ivou Primoracovou.
29.03.2021
Premiérový titul mezi profesionály. Šestnáctiletá Nosková čelila mečbolům, finále s krajankou otočila

Talentovaná Linda Nosková se ve svém druhém profesionálním finálovém utkání dočkala zisku premiérového titulu. Šestnáctiletá Češka na turnaji ITF v Bratislavě porazila svou o deset let starší krajanku Terezu Smitkovou po setech 4:6, 7:6(4), 7:5. V průběhu druhé i třetí sady přitom musela skóre otáčet. Výsledky.

21.03.2021
Kilnarová slaví po třech letech turnajový titul. Otočila finále v Monastiru

České tenistce Monice Kilnarové se povedlo poprvé od června 2018 vybojovat na okruhu ITF turnajový titul. Ve finále se povedlo páté nasazené porazit turnajovou sedmičku Anastasii Nefedovovou po setech 2:6, 6:2, 6:4. Výsledky.

21.03.2021
Mrva vyhrál turnaj TE Cat 2 v Turecku

Maxim Mrva (2007, TE14 10) vyhrál mezinárodní turnaj hráčů do 14 let v tureckém Instanbulu. Ve finále porazil Němce Engela 5:7, 6:3, 6:3. V soutěži čtyřher došel Mrva do finále, kde společně s Maďarem Kincsesem nestačili na Italy Cina a Sciahbasi 2:6, 4:6. V kategorii dívek do semifinále dvouhry došly Kovačková a Samsonová, které společně vyhrály soutěž čtyřher. Výsledky.

21.03.2021
Linda Fruhvirtová vyhrála juniorský turnaj J2 v Santo Domingo

Bez ztráty setu získala na juniorském turnaji J2 v Santo Domingo Linda Fruhvirtová (2005, ITF 13) titul ve dvouhře. Turnajová jednička ve finále porazila kvalifikantku Gracie Epps z USA jasně 6:2 6:1. Spolu s mladší sestrou Brendou navíc vyhrály i čtyřhru. Výsledky.

14.03.2021
Barbora Krejčíková titul v Dubaji nezískala

Po více než dvou hodinách podlehla Barbora Krejčíková Španělce Garbine Muguruze 6:7(6) 3:6 a singlový titul v Dubaji tak nezískala. Pro Krejčíkovou to byla druhá finálová účast ve dvouhře na okruhu WTA, kde usilovala o první titul. I přesto si Bára vylepší své žebříčkové maximum a poprvé v kariéře pronikne do první světové padesátky, konkrétně na 36. místo. Výsledky Dubai.

14.03.2021
Kvitová v Dauhá vybojovala titul

Petra Kvitová porazila ve finále turnaje WTA v Dauhá Španělku Garbiňe Muguruzaovou po setech 6:2 a 6:1, díky čemuž oslavila už svůj 28. kariérní titul.

07.03.2021
Parádní Macháčův týden! V Nur-Sultanu získal největší titul kariéry, znovu zlepší žebříčkové maximum

Turnaj kategorie ATP Challenger 125 v kazašském Nur-Sultanu se stal kořistí Tomáše Macháče! Dvacetiletý Čech v Kazachstánu vybojoval největší titul své dosavadní kariéry, když ve finále zdolal Rakušana Sebastiana Ofnera 4:6, 6:4, 6:4. Za své prvenství si připíše 125 bodů do žebříčku ATP a vystoupá na 137. místo světa.

07.03.2021
Prachař vyhrál turnaj ITF J5 v Estonsku

Jakub Prachař (2003, ITF 233) vyhrál mezinárodní turnaj juniorů ITF J5 v estonském Tartu. Ve finále porazil Srba Jovanoviče (2004, ITF 379) 4:6, 6:2, 6:2. Výsledky.

04.03.2021
Jurajda vyhrál turnaj ITF J2 v Litvě, Klimovičová došla do finále

Adam Jurajda (2003, ITF 59) vyhrál mezinárodní turnaj hráčů do 18 let ITF J2 v litevském Siauliai. Ve finále porazil Španěla Rodenase (2004, ITF 145) 6:4, 4:6, 6:3. Adam vyhrál i soutěž čtyřher spolu s Makedoncem Ivanovski. V kategorii dívek došla Linda Klimovičová (2004, ITF 90) do finále, kde nestačila na Rusku Barkovou (2003, ITF 52) 3:6, 3:6. Ve čtyřhře zvítězila Sára Bejlek spolu s Francouzkou Berecoechea. Výsledky.

04.03.2021
Hynek Bartoň došel do finále turnaje ITF J5 v Turecku

Hynek Bartoň (2004, ITF 262) došel do finále mezinárodního turnaje juniorů ITF J5 v turecké Antályi. Ve finále nestačil na Belgičana Blockxe (2005, ITF 403) 6:7(2), 4:6. Hynek vyhrál i soutěž čtyřher spolu s Francouzem Arthurem Gea. Výsledky.

22.02.2021
Druhý titul kariéry! Lehečka ve finále v Egyptě dominoval

Devatenáctiletý Jiří Lehečka oslavil v egyptském šarm aš-Šajchu svůj druhý profesionální titul v kariéře. Ve finále místního turnaje ITF deklasoval polského kvalifikanta Pawla Ciase 6:1, 6:3. Výsledky.

22.02.2021
Premiérové finále v titul neproměnila. Šestnáctiletá Nosková padla po boji s nasazenou dvojkou

Linda Nosková, která se v této sezoně představila na svém prvním turnaji, dokázala v egyptském Šarm aš-Šajchu dojít až do svého premiérového finále mezi dospělými. Na turnajovou trofej však nakonec v souboji s nasazenou dvojkou Šalimar Talbiovou nedosáhla, když prohrála po boji 3:6, 6:2, 3:6. Výsledky.

22.02.2021
Pátý titul z grandslamu? Zní to nádherně! jásá Krejčíková. Čím se odmění?

Tomu se říká dominance! Barbora Krejčíková je potřetí v řadě šampionkou smíšené čtyřhry na Australian Open. Stejně jako předloni dokráčela k trofeji po boku zkušeného Američana Rajeeva Rama. Česko-americká dvojice ve finále vyřídila domácí pár Samantha Stosurová, Matthew Ebden za necelou hodinu 6:1 a 6:4. „Myslím, že to byl náš nejlepší výkon na turnaji. Zatím mi ještě nedochází, že máme další grandslam,“ rozplývala se nadšením Krejčíková.

21.02.2021
Třetí grandslam páru K+S unikl. Jsme zklamané, ale vděčné, hodnotí Češky

V Melbourne vyhrály devět z deseti zápasů, neuspěly až v tom posledním. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková ve finále Australian Open nenašly recept na belgicko-běloruské duo Elise Mertensová, Aryna Sabalenková a prohrály 2:6, 3:6. Šampionky si své vítězství vysloužily především skvělým výkonem na podání. „Dnes to byl největší rozdíl. Soupeřky si servisem hodně pomáhaly, získávaly jednoduché body,“ komentovala za českou dvojici Siniaková.

20.02.2021
Bouzkovou zradilo zdraví, útok na první titul jí nevyšel. Padly na mě poslední dny, přiznala Češka

Phillip Island Trophy se české vítězky nedočkal. Marie Bouzková, která odehrála fantastický turnaj a pronikla až do finále, přišla v souboji s Darjou Kasatkinovou i vinou únavy a obrovského vedra o vedení. Česká tenistka prohrála 6:4, 2:6, 2:6 a přiznala, že poslední dny ji fyzicky zcela vysály.

20.02.2021
Muchová po postupu do semifinále: Málem jsem omdlela, zachránil mě led

Karolína Muchová na Australian Open nadále směle upevňuje svou novou přezdívku „královna obratů“. Česká tenistka už letos v Melbourne otočila stav 2:5 i 0:5, ve čtvrtfinále proti favorizované světové jedničce Ashleigh Bartyové svou houževnatost dokonce potvrdila úprkem z téměř beznadějného stavu 1:6 a 0:2! K tomu jí pomohla i pauza na ošetření zkraje druhé sady. „Myslela jsem, že na kurtu omdlím, a tak jsem požádala o pomoc. Myslím, že mě zachránil led,“ vrátila se ke klíčovému okamžiku duelu čerstvá semifinalistka.

17.02.2021
Australian Open: Muchová skolila další favoritku! Ve čtvrtfinále narazí na světovou jedničku

Čtyřiadvacetiletá Karolína Muchová dokázala v pondělí v Melbourne vyrovnat své osobní maximum z grandslamových turnajů a podruhé v kariéře prošla do čtvrtfinále. V náročném souboji porazila favorizovanou Elise Mertensovou ve dvou setech. Ve čtvrtfinále ji čeká světová jednička Ashleigh Bartyová. Ve čtyřhrách se dařilo Barboře Krejčíkové, která prošla do čtvrtfinále mezi ženami i v mixu.

15.02.2021
Gengel vyhrál turnaj ITF $15 v Egyptě

Marek Gengel (1995, ATP 473) vyhrál mezinárodní turnaj ITF mužů dotovaný $15,000 v egyptském Sharm El Sheikhu, když v českém finále porazil Jana Šátrala (1990, ATP 362) 6:2, 6:2. Výsledky.

15.02.2021
Australian Open: Vondroušová si čtvrtfinále nezahraje. Češky nastoupily i do mixu

Markéta Vondroušová končí na letošním Australian Open v osmifinále, kde byla nad její síly tchajwanská veteránka Su-wej Sie. Jednadvacetiletá Češka podlehla stejné soupeřce taktéž zkraje roku na turnaji v Abú Zabí. Během nedělního programu se v Melbourne rozhodlo o první polovině čtvrtfinalistů dvouhry, mezi nimiž nebude scházet ani Novak Djokovič, který i přes bolesti břicha zvládl duel s Milosem Raonicem. Na úvodním grandslamu sezóny se hrají také deblové soutěže. Barbora Krejčíková s Američanem Rajeevem Ramem postoupili do druhého kola smíšené čtyřhry, naopak Barbora Strýcová s Chorvatem Nikolou Mektičem dohráli.

15.02.2021
Rosol na titul v Cherbourgu nedosáhl

Lukáš Rosol (198.) po čtyřech úspěšných třísetových zápasech nakonec v Cherbourgu končí těsně pod samotným vrcholem. Ve finále francouzského challengeru nestačil na Belgičana Rubena Bemelmanse (232.), s nímž prohrál za 70 minut ve dvou setech 4:6, 4:6.

15.02.2021
Linda Fruhvirtová vyhrála turnaj ITF $15 v Tunisku

Linda Fruhvirtová (2005, WTA 580) vyhrála mezinárodní turnaj žen s dotací $15,000 v tuniském Monastiru. Ve finále porazila Alžířanku Innes Ibbou (1999, WTA 600) 6:2, 6:2. Spolu s Polkou Falkowskou vyhrála i čtyřhru. Pro Lindu Fruhvirtovou je to druhý vyhraný turnaj $15 v řadě. Gratulujeme. Výsledky.

15.02.2021