Český tenisový svaz

Titul bez ztráty setu. Chci se dostat do kvalifikace Australian Open, říká Svrčina

11.11.2024

Dvaadvacetiletý Dalibor Svrčina vyhrál turnaj kategorie futures v indickém Bubanešváru dotovaný částkou 25 000 amerických dolarů, získal do světového žebříčku 25 bodů a přiblížil se účasti na svém oblíbeném grandslamu v australském Melbourne. Tam před necelými dvěma roky postoupil z kvalifikace až do druhého kola, když vyřadil i tehdejšího 62. hráče světa Španěla Jaumeho Munara. V Indii potvrdil roli nasazené jedničky a na celém turnaji neztratil ani set. Na světovém žebříčku se posune k 235. místu a na dalším futuru v indické Mumbaji či pak na dvou challengerech v japonských městech Jokohama a Jokkaiči se pokusí potvrdit žebříčkové postavení, které by mu zaručovalo účast na Australian Open.

Opět jste se vrátil do Indie, kde jste ale na začátku roku utrpěl nepříjemné zranění. Jezdíte do Indie rád?
Ano, jezdím. Naposledy, když jsem tady byl v únoru, tak se mi tu dařilo. Hrál jsem slušně a uhrál jsem čtvrtfinále a semifinále, ale zlomil jsem si prst, kvůli čemuž jsem pak dva a půl měsíce nemohl hrát. Indii mám ale jinak docela rád a určitě mi nevadí tady hrát. Naopak. Říkal jsem si, že by bylo dobré si tady zkusit nějaké futury, protože by tu mohlo být trochu slabší obsazení a mohl bych si tu spíš dojít pro výhru. Říkali jsme si s týmem, že to spojíme s challengery tady v Asii. Nejdříve jsem tu hrál challenger v Jižní Koreji, teď hraju dvě pětadvacítky v Indii a pak mě čekají ještě challengery v Japonsku.

Futury jste už dlouho nehrál. Co vás vedlo k tomu, že jste se na ně do Indie přihlásil?
Už jsem nad tím delší čas přemýšlel, protože se změnilo bodování turnajů kategorie challenger. Za semifinále challengeru kategorie “75” je méně bodů než za vítězství na futuru tady v Indii. Myslím, že nejen já, ale i spousta dalších hráčů si myslí, že to není správně. Tady v Indii jsem nehrál s žádným hráčem, který by měl úroveň challengeru. I proto jsem tady nasbíral 25 bodů.

Hrála nějakou roli i snaha nasbírat body potřebné k tomu, abyste si zahrál kvalifikaci na Australian Open?
Neřekl bych, že to je nějaký cíl. Z krátkodobého hlediska to nějakou roli hraje. Nelpím na tom, ale samozřejmě mám spočítáno, kolik mi ještě chybí bodů k tomu, abych se tam kvalifikoval. Když se to povede, tak se to povede. Austrálii mám moc rád, je to grandslam, ale když se to nepovede, tak mě to nějak extra mrzet nebude.

Máte spočítáno, kolik turnajů máte na to body nasbírat a kolik by těch bodů mělo být?
Mám na to ještě celý listopad, takže tři turnaje. Budu hrát future v Mumbaji a dva challengery v Japonsku.

Turnaj v Indii jste vyhrál přesvědčivě bez ztráty setu. Jak to v Bubanešváru vypadalo?
Tady v Bubanešváru jsem určitě poprvé. Je to na indické poměry menší město s asi 800 000 obyvateli. Každopádně jako v každém jiném velkém městě v Indii je tu velký chaos, všude je strašně moc lidí, na ulici velký nepořádek a smrad. Tím, že je to future a nemáme tu placený hotel, tak jsem si vybral, že si tu najdu bydlení po vlastní ose. Našel jsem si tu za velice dobrou cenu pětihvězdičkový hotel. Celý týden jsem tu měl pohodlí luxusního hotelu s dobrým jídlem. Na kurty jsem dojížděl každý den místním tuk-tukem. Mně ale podobné věci vůbec nevadí. Jeden týden zažívám luxus, třeba teď na Masters v Šanghaji nás vozili luxusními Mercedesy a bydleli jsme v jednom z nejluxusnějších hotelů ve městě. A další týden jezdím tady tuk-tukem. Vidím tak obě třídy. Po obrovském luxusu se trochu uzemním a užívám si tady trochu tu nižší třídu.

Jak to vypadalo v Bubanešváru po tenisové stránce? Panovaly tam dobré podmínky?
Bubanešvár je hlavní město indického státu Odiša. Tenisové kurty, na kterých jsme hráli, byly v národním centru tohoto státu. Bylo tam velice dobré zázemí, pěkný centrkurt, osm dalších kurtů, takže tam byly dobré podmínky pro trénink. Byly tam k dispozici ledové koupele. V tomhle ohledu to bylo na futuru, a ještě k tomu v Indii, velmi solidní.

Jaký zápas byl pro vás nejtěžší a jak byste zhodnotil kvalitu turnaje po tenisové stránce? Hrál jste postupně se čtyřmi Indy a teprve ve finále s jedním Američanem.
Hrálo se tu trochu jinak než na jiných turnajích, protože ty kurty tady byly doslova extrémně pomalé, hlavně pak ten centrální. Míče tu byly Wilson Tour, které jsou také pomalé a rychle se ohrávají. Bylo to tedy hodně o fyzické stránce. Nejtěžší byl určitě zápas ve druhém kole s šestnáctiletým Indem Manasem Dhamnem. S ním jsem měl největší potíže, když jsem prohrával v prvním setu 2:5 a odvracel jsem dva setboly. Myslím, že zahrál jeden ze svých nejlepších zápasů, protože jeho hra určitě neodpovídala žebříčku, na kterém aktuálně je (1084. pozice – pozn. red.). Na ty podmínky, které tam byly, hrál extrémně dobře. V prvním setu neudělal snad jedinou chybu a všechno jsem si musel sám uhrát. Když jsem pak první set otočil, trochu jsem přišel na to, co mu vadí a ve druhém setu už jsem dominoval. On po fyzické stránce trošku odešel.

Je mu šestnáct let. Myslíte, že Dhamne před sebou může mít velkou budoucnost?
Myslím, že určitě ano. A i ti další dva Indové, se kterými jsem hrál. Dev Javia byl můj ročník a Arjanu Šáhovi, se kterým jsem hrál semifinále, bylo osmnáct a už je kolem pětistého místa na žebříčku. Určitě jsem u nich viděl velký potenciál. Když se s nimi bude dobře pracovat a budou mít dobré zázemí pro trénink, můžou se zlepšovat a může z nich něco vyrůst.

Ve finále jste už úplně dominoval, když jste Američanu Nicku Chappelovi povolil pouze dva gemy a vyhrál jste 6:2, 6:0…
Věděl jsem, co od soupeře čekat. Nick byl fyzicky velice dobře připravený a dobře se pohyboval, na druhou stranu mi moc neměl čím ublížit. Proto si myslím, že se dostal do finále zrovna tady, protože jak tu jsou pomalé kurty, dokázal hráče přehrávat solidností a neudělal žádnou lehkou chybu. A ti ostatní hráči ho nebyli schopni na takhle pomalém povrchu přehrát. Já jsem se nenechal upinkat a snažil jsem se to uhrát sám. Vždycky jsem si počkal, až si dobře připravím dobrou pozici ve výměně a pak jsem zaútočil. Soupeř mi ničím neublížil.

Teď se v Indii hrají ještě dva futury. Pojedete na oba dva?
V pondělí se chystám do Mumbaje a ten další future v Indii už hrát nebudu. Měl bych odjet na dva challengery do Japonska.

Častým tématem v Indii je také stravování. Ne každý český žaludek ho zvládne bez potíží. Navíc indické jídlo v Česku a v Indii je asi velký rozdíl. Jak to s indickým jídlem máte vy?
Jídlo tady je trochu jinačí, než když jdete v Česku do indické restaurace. Už jsem v Indii počtvrté, takže vím, co tu od toho můžu čekat. Vždycky si tu najdu nějakou slušnou restauraci, ve které se stravuji. Ze začátku jsem tu jedl výhradně v luxusních hotelích, ve kterých jsem bydlel. Mám tu jedno nebo dvě hlavní jídla, které tu jím pořád dokola, nejčastěji tu jím “butter chicken with garlic naan” s rýží.

Stále vás trénuje Marek Jaloviec? Kdo vás na turnajích v Indii doprovází?
Ano, stále je mým trenérem. V Jižní Koreji mě doprovázela mamka, která se mnou byla i první čtyři dny v Indii, ale pak musela odjet. Jsem tu s jedním indickým fyzioterapeutem, který se tu o mě fakt dobře stará. Dělá mi masáže a řeším s ním i kondiční přípravu.

Vy jste si v letošní sezoně prošel několika zraněními. Jak se po zdravotní stránce sezona vyvíjela? A jste teď zcela v pořádku?
Na začátku roku to bylo trochu složitější, protože jsem si před Australian Open zvrtnul kotník. Neodehrál jsem ani přípravné turnaje. Na Australian Open jsem odjel, ale bylo to takové, že jsem mohl hrát, ale nepřijel jsem tam úplně perfektně připravený. Kotník ani po turnaji nebyl úplně stoprocentní, tak jsem si dopřál trochu volna. Pak jsem vyjel na turnaje do Indie, kde jsem uhrál semifinále v Čennaí a čtvrtfinále v Novém Dillí. Tam jsem si zase zlomil prst a nakonec musel na operaci. To mě vyřadilo na dva a půl měsíce a teď musím zaklepat, že hraju zcela bez omezení a dostávám se do toho.

Ve druhé polovině roku jste odehrál pět turnajů v Číně a jeden v Thajsku. A hned na tom prvním v Čang-ťia-kangu jste byl ve čtyřhře diskvalifikován a následně jste nemohl nastoupit ani do čtvrtfinále dvouhry proti Norbertu Gombosovi. Co se tam přihodilo?
Na prvním turnaji čínské túry jsem začal velice slušně, kdy jsem vyhrál první dvě kola docela lehce, ale do čtvrtfinále jsem bohužel nemohl nastoupit, protože jsme hráli první kolo čtyřhry a tam mi byl zápas skrečován.

S francouzským spoluhráčem Tristanem Lamasinem jste hráli proti bělorusko-slovenské dvojici Haliak, Pokorný a za stavu 7:5 a 4:5 jste byl diskvalifikován… Chcete nebo můžete o tom mluvit?
Určitě o tom mluvit můžu. Bylo to tak, že jsme hráli asi hodinu a půl čtyřhru a na konci druhého setu tam udělala rozhodčí lehkou chybu, když neviděla balon správně, což se může stát. Byl jsem podrážděný, protože jsme hráli hrozně dlouho snad ve čtyřicetistupňovém horku, a pak jsem zkazil return. V tu chvíli jsem se podíval na rozhodčí a řekl: “P*čo.” Rozhodčí byla Asiatka a ona rozuměla anglické slovo “B*tch.” Zavolala supervizora a řekla mu, co slyšela. Supervizor rozhodl, že budu diskvalifikován.

Pak jste nemohl nastoupit ani do čtvrtfinále dvouhry, což vás asi hodně mrzelo.
Byl jsem diskvalifikován ze čtyřhry i z dvouhry. Přišel jsem o všechny body a dostal jsem pokutu 8 000 dolarů. Pak jsem se odvolal a pokutu mi nakonec snížili. Vrátili mi získané body za turnaj a prize money.

To jste dobře udělal, že jste se odvolal…
I supervizor na turnaji se mnou nakonec soucítil, protože to bylo velké nedorozumění. Za jedno slovo, kterému rozhodčí špatně rozuměla, dostat takový trest... Samozřejmě, takové věci nemám říkat, to byla jasně moje chyba. A pak byla smůla, že jsme se střetli očima, protože kdyby tomu tak nebylo, tak by to bylo kvalifikováno jako nadávka pro sebe a dostal bych jen varování bez nějaké pokuty. Ona si myslela, že mluvím k ní a ještě špatně rozuměla. Pak mi říkali, že když si to slovo přeložili, není to o nic lepší.

Jak hodnotíte výsledky na asijském turné, kde jste odehrál šest turnajů? Asi nebyly úplně takové, jaké jste očekával…
To je těžká otázka. Naopak si myslím, že herně to bylo na poměry, jak jsem hrál předtím, velice dobré. Neměl jsem velké výpadky. Hrál jsem s výbornými hráči a řadu z nich jsem porazil. Hrál jsem čtyři challengery, z toho ve třech jsem byl ve čtvrtfinále. Vždycky jsem porazil dva hráče, kteří byli většinou žebříčkově přede mnou a ve čtvrtfinále jsem prohrál dvakrát s pozdějším vítězem, přičemž jednou velice těsně, podruhé mě trochu skolila nemoc a jednou mi to skrečovali. V kvalifikaci na turnaj ATP jsem porazil Albota a pak jsem prohrál s Jevsejevem 4:6 ve třetím. Ten zápas jsem asi měl vyhrát, ale byl to kvalitní zápas a bohužel to nevyšlo. Na posledním turnaji jsem už byl vzhledem k obrovskému vedru trochu vyšťavený a prohrál jsem s Američanem Kruegerem, který je o sto míst přede mnou, 5:7, 5:7. Výkony byly daleko lepší, než jsem hrál touhle dobou před rokem, kde jsem byl o sto míst v žebříčku výše. Bohužel se mi tento rok nepodařilo vyhrát nějaký turnaj, ale ty výsledky na konci sezony byly daleko stabilnější než předtím.

Jak byste tedy zhodnotil celkově letošní sezonu? A jaké cíle do jejího zbytku si dáváte?
Zranění tu sezonu hodně ovlivnilo. Déle jsem se do toho dostával. Neuhrál jsem žádný velký výsledek. I když jsem občas porazil v prvním kole výborného hráče, ve druhém jsem pak nepředvedl tak dobrý výkon. Chyběly mi trochu konzistentní výsledky. Závěr sezony jsem ale zahrál dobře, i když jsem neuhrál nějaký velký výsledek. Byl jsem i v semifinále v italské Olbii, kde jsem mohl to semifinále vyhrát. Od chvíle, kdy jsem odjel do Číny, jsem už hrál dobře. Teď jsem hrál v Indii se slabšími hráči, žebříčkově i herně, ale i ty podmínky tady byly složité, bylo tu obrovské vedro a daleko pomalejší kurty, než jsou na challengerech. V každém zápase jsem byl favorit a jsem moc rád, že jsem tu roli dokázal jasně potvrdit. Teď bych se chtěl pokusit dostat se do kvalifikace na Australian Open, ale hlavně chci hrát dobrý tenis a dát do toho všechno. Když zahraju dobře, můžu nějaký challenger třeba i vyhrát, ale žebříčkové cíle si nedávám žádné.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Turnaj Tennis Europe v Hrádku nad Nisou vyhráli Duda a Oliveriusová
Adam Duda (2008, TE U16 106) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 16 let v Hrádku nad Nisou. Ve finále porazil Thomase Eversfielda 6:3, 6:0. Čtyřhru vyhráli Jonáš Kollert a Oskar Sirotek. V kategorii dívek zvítězila Sára Oliveriusová (2009, TE U16 42), která v českém finále porazila Lauru Chlumskou 6:4, 6:2. Čtyřhru dívek vyhrály Barbora Beková a Aneta Čermáková.
20.05.2024
Přikrylová vyhrála turnaj Tennis Europe v Rakousku
Kristýna Přikrylová (2010. TE U14 104) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 14 let v rakouském Vídni. Ve finále porazila Ukrajinku Protsenko 7:5, 6:2. Do finále čtyřhry došla Terezie Hrdličková spolu s Portugalkou Ferreira da Silva.
20.05.2024
Šmídová vyhrála turnaj Tennis Europe v Polsku
Třináctiletá Karolína Šmídová (2010, TE U16 302) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 2 hráček do 16 let v polském Zabrze. Ve finále porazila Polku Annu Skorupskou 6:3 6:2.
19.05.2024
Čtyři výhry ve dvou dnech! Šestnáctiletá Samson slaví druhý profesionální titul
Šestnáctiletá Laura Samson má za sebou neskutečně náročný a zároveň ohromně úspěšný víkend. V sobotu a v neděli zvládla dohromady čtyři singlové zápasy a během nedělního odpoledne zvítězila ve finále turnaje ITF v Kranjské Goře. Tenistka pražské Sparty porazila Rumunku Oanu Gavrilovou 6:1, 6:4 a získala druhý profesionální titul kariéry.
19.05.2024
FESTIVAL oranžové úrovně
Akce je určena pro ROČNÍKY 2016 a mladší. Na programu je: TENIS ¾ DVORCE, DVOUHRY A ČTYŘHRY, VŠEOBECNÉ DOVEDNOSTI, ZÁBAVA. Zúčastní se: 8 KRAJSKÝCH VÝBĚRŮ. Termín a místo konání: SOBOTA 29.6.2024, tenisové dvorce I.ČLTK PRAHA - Štvanice.
15.05.2024
Kynčl vyhrál áčko mladších žáků ve Frýdku-Místku
Jakub Kynčl (2013, TK Sparta Praha) vyhrál áčkový turnaj mladších žáků ve Frýdku-Místku. Ve finále porazil Jakuba Šudu (2012, TK Agrofert Prostějov) 6:3, 7:5. Kynčl vyhrál i soutěž čtyřher spolu s Adamem Zykmundem.
14.05.2024
Veselý prolomil čekání na titul, zvládl tříhodinové finále
Kombinovaný turnaj Advantage Cars Prague Open 2024 by Sport-Technik Bohemia je u konce! V areálu klubu I. ČLTK Praha na Štvanici se v neděli odehrály finálové zápasy ve dvouhrách, v nichž se z trofejí radovali dva členové pražské Sparty. Dominika Šalková deklasovala ve dvou setech Polku Maju Chwaliňskou, načež Jiří Veselý ve svém prvním finále od února 2022 udolal po třech hodinách Belgičana Gauthiera Onclina.
12.05.2024
Štvanický double oslaví knížkou či maččou. Šalková si před RG pořádně zvedla sebevědomí
Tenistka pražské Sparty Dominika Šalková vybojovala na Advantage Cars Prague Open double za triumf ve dvouhře i čtyřhře. Veleúspěšný domácí turnaj na pražské Štvanici navíc završila kanárem, jenž udělila v singlovém finále Polce Maje Chwaliňské, kterou porazila na první pohled hladce 6:3, 6:0. Ač česká tenistka připustila, že se za štvanický double nějakým způsobem odmění, tak už ale míří své myšlenky k blížící se kvalifikaci Roland Garros.
12.05.2024
Dobiášová vyhrála turnaj ITF J60 v Maďarsku
Vanesa Dobiášová (2008, ITF 575) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J60 v maďarském Dunakeszi. Ve finále porazila Slovenku Mlkva 6:2, 6:4. Do finále turnaje čtyřher došly Amélie Drukerová a Nikol Janíčkovičová.
12.05.2024
Charvátová vyhrála turnaj ITF J200 v Německu
Nela Charvátová (2006, ITF 162) vyhrála turnaj ITF J200 v německém Hanoveru. Ve finále porazila Francouzku Iliev 6:1, 6:3. Nela získala 200 bodů do žebříčku ITF, což jí posune na pozici 111.
12.05.2024
Zajíčková vyhrála turnaj Tennis Europe v Rakovníku
Kateřina Zajíčková (2010, TE U14 14) vhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 2 hráček do 14 let v Rakovníku. V českém finále porazila Barboru Fialovou 4:6, 6:2, 7:5. Čtyřhru dívek vyhrály Adriana Bukalová a Nela Padrnosová. Čtyřhru chlapců vyhráli Josef Kovář a Filip Šebek.
12.05.2024
Áčko mladších žákyň v Hradci Králové vyhrála Kateřina Kubíková
Dvanáctiletá Kateřina Kubíková z klubu I.ČLTK Praha vyhrála áčko mladších žákyň v termínu 6.-10.5.2024 na kurtech SK HIT v Hradci Králové. Ve finále porazila po dlouhém třísetovém boji 6:1, 2:6, 6:2 klubovou soupeřku Sofii Jirákovou.
12.05.2024
Macha Lake Open se koncem června vrací do Starých Splavů
22. ročník mezinárodního tenisového turnaje žen ITF 75 Macha Lake Open se letos po roční přestávce uskuteční od 24. do 30. června 2024 v Doksech - Starých Splavech na Českolipsku. Informoval o tom turnajový ředitel Ronald Wawrečka, který stojí v čele pořadatelského spolku MLO.
09.05.2024
Áčko dorostenek v Doksech vyhrála Nikola Šturcová
Patnáctiletá nenasazená Nikola Šturcová z LTC Modřany 2005 vyhrála letošní celostátní turnaj dorostenek třídy A. Macha Lake Junior v Doksech. U Máchova jezera vyřadila v semifinále první nasazenou klubovou spoluhráčku Vanessu Svobodovou 6:2, 6:2 a ve finále zdolala turnajovou dvojku Barboru Slavíkovou z Vlašimi 6:3, 3:6, 6:4. Čtyřhru ovládla v Doksech Natalie Donald z Olympu Praha se spoluhráčkou Nikolou Marií Jarolímkovou ze Sokola Říčany. Vítězky ve finále přehrály dvojici Drukerova Amelie Essie - Slavíková Barbora 7:5, 6:4. Ve dvouhře startovalo v hlavní soutěži 52 dorostenek a 23 párů ve čtyřhře. Obnovený turnaj žen ITF Macha Lake Open se má podle turnajového ředitele Ronalda Wawrečky uskutečnit v posledním červnovém týdnu.
08.05.2024
Informace k mimořádné valné hromadě ČTS
V souvislosti s nadcházející mimořádnou valnou hromadou Českého tenisového svazu, z. s. (dále jen „ČTS“), která se koná dne 7. 6. 2024, uvádíme, že s ohledem na plánované změny stanov ČTS a změnu statutárního orgánu bude probíhat na mimořádné valné hromadě volba nového tříčlenného předsednictva, ze kterého vzejde i nový předseda Českého tenisového svazu.
07.05.2024
Marešová vyhrála turnaj Tennis Europe v Srbsku
Beata Marešová (2012) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 12 let v srbském Prokuplje. Ve finále porazila Slovenku Novakovou 6: 2, 6:3.
06.05.2024
Krejčová vyhrála turnaj ITF J200 v Rakousku
Tereza Krejčová (2008, ITF 123) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J200 hráček do 18 let v rakouském Villachu. Ve finále porazila Ukrajinku Firmam (2006, ITF 127) 6:2, 6:3. Tereza spolu s Magdalénou Smékalovou (2006, ITF 102) vyhrály i soutěž ve čtyřhře.
06.05.2024
Pajer a Dřevojanová vyhráli áčkové turnaje st. žactva v Prostějově a Říčanech
Vítek Pajer (2010, TK MILO Olomouc) vyhrál první letní áčkový turnaj starších žáků, který se konal v Prostějově. Ve finále porazil Adama Blažeje (2010, TC BORS CLUB) 6:2, 7:6(1). Čtyřhru vyhráli Filip Šebek a Josej Kovář. V kategorii starších žákyň první letní áčko vyhrála Anežka Dřevojanová (2010, HTK Třebíč), která ve finále porazila Aináz Farajpourovou (2011, Pliskova Tennis Academy Říčany) 6:4, 6:4. Čtyřhru vyhrály Aináz Farajpourová a Viktorie Havlíková.
30.04.2024
Mrva vyhrál turnaj ITF J500 v Německu
Maxim Mrva (2007, ITF 18) vyhrál mezinárodní turnaj ITF J500 v německém Offenbachu. Ve finále porazil Rumuna Predu 3:0 ret. Čtyřhru vyhrál Vojtěch Valeš s Brazilcem De Almeidou.
29.04.2024
Turnaj Tennis Europe v Brně vyhráli Vágner a Oliveriusová
Dominik Vágner (2009, TE U16 144) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 16 let v Brně. Ve finále porazil Němce Scheffera 6:2, 6:7(4), 7:6(5). Čtyřhru vyhráli Pavel Oliver Dufek a Dominik Vágner. V kategorii dívek zvítězila Sára Oliveriusová (2009, TE U16 41), která v českém finále porazila Annu Dvořáčkovou 6:2, 6:2. Do finále čtyřhry dívek došly Anna Dvořáčková a Karolína Ječmínková.
29.04.2024
Mrazivý ostravský challenger vyhrál Dzumhur
Vítězem ostravského challengeru OSTRA GROUP Open 2024 by Purposia se stal Damir Dzumhur (BIH), který ve finále porazil Henri Squire (GER) 6:2, 4:6, 7:5. Čtyřhru vyhráli Portugalci Jaime Faria a Henrique Rocha, kteří ve finále porazili Němce Jakoba Schnaittera a Marka Wallnera 7:5, 6:3. Turnaj byl ovlivněn nepřízní počasí. Od kvalifikace až po čtvrtfinále se hrálo v téměř mrazivém počasí, což se nepříznivě projevilo v návštěvnosti a nárůstu práce pro fyzioterapeuta. Pro zranění zad na turnaji předčasně skončili hned 4 hráči. Tak nízké teploty turnaj za 21 ročníků nepamatuje.
28.04.2024
Suchá vyhrála turnaj ITF J100 v Tunisku
Amy Suchá (2007, ITF 155) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J100 hráček do 18 let v tuniském Sousse. V českém finále porazila Denisu Žoldákovou 6:4, 6:4.
26.04.2024
Jana Kovačková vyhrála turnaj Tennis Europe v Portugalsku
Jana Kovačková (2010, TE U14 1) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Super Category hráček do 14 let v portugalském městě Maia. Ve finále porazila Litevku Cesonyte 6:2, 6:2. Čtyřhru vyhrály Jana Kovačková a Kateřina Zajíčková.
24.04.2024
Horák vyhrál áčkový turnaj mužů v Praze-Bohnicích
Vítek Horák (2002, Pliskova Tennis Academy-Říčany) vyhrál první letní áčkový turnaj mužů, který se konal v areálu LOB S.A. Bohnice, z.s. Ve finále porazil Jaroslava Šmédeka (2002, Jiskra Otrokovice) 6:3, 7:5. Čtyřhru vyhráli Jakub Vrba a Ondřej Štětka.
24.04.2024
Ostrava: Nicod po velké otočce ve druhém kole, Veselý a Kellovský končí
Jakub Nicod (2004, ATP 351) dokázal otočit zápas s Polákem Kašnikowskim (2003, ATP 249) a po výborném výkonu postoupil do druhého kola ostravského ATP challengeru OSTRA GROUP Open 2024 by Purposia, kde ho čeká obhájce loňského titulu Zdeněk Kolář (1996, ATP 225). Nicod prohrál první set 1:6 a ve druhém setu prohrával 2:4, ale zabojoval a zápas fantasticky otočil 1:6, 7:6(2), 6:1. V prvním kole končí Jiří Veselý (1993, ATP 283), který nestačil na Francouze Couacauda (1995, ATP 217) 2:6, 3:6. Nedařilo se ani úspěšnému kvalifikantovi Dominiku Kellovskému (1996, ATP 680), který prohrál se Slovákem Privarou (2004, ATP 682) 4:6, 4:6.
23.04.2024
Ostrava: Kvalifikací prošli Kellovský a Nicod. Do druhého kola postoupil Kolář
Dvoukolovou kvalifikaci ostravského challengeru OSTRA GROUP Open 2024 by Purposia zvládli 2 čeští hráči. Dominik Kellovský (1996, ATP 680) v prvním kole kvalifikace porazil Argentince Andreozziho 6:4, 6:1 a ve finále kvalifikace porazil Filipa Dudu 7:5, 6:1. Kellovského v hlavní soutěži čeká Slovák Privara. Druhým úspěšným kvalifikantem je mladý Jakub Nicod (2004, ATP 351), který v kvalifikaci s Italem Castagnolou ani Němcem Strombachsem neztratil ani set. Nicod si v hlavní soutěži zahraje s Polákem Kasnikowskim.
22.04.2024
Halfarová došla do finále turnaje Tennis Europe v Trnavě
Eva Halfarová (2011, TE U14 285) došla do finále turnaje Tennis Europe hráček do 14 let v Trnavě. Ve finále nestačila na Slovenku Masarykovou 4:6, 5:6 ret. Čtyřhru vyhrály Adriana Bukalová a Karolína Šmídová.
21.04.2024
Ticháčková vyhrála turnaj ITF J200 na Slovensku
Eliška Ticháčková (2006, ITF 69) vyhrála mezinárodní turnaj ITF hráček do 18 let v Piešťanech. V českém finále porazila Julii Paštikovou 6:1, 7:6(4). Čtyřhru vyhrály Nela Charvátová a Slovenka Žabková.
21.04.2024
Hindová vyhrála turnaj ITF žen v Turecku
Denisa Hindová (2002, WTA 612) vyhrála mezinárodní turnaj ITF žen dotovaný $15,000 v turecké Antályi. Ve finále porazila Němku Sauvant 6:2, 6:7(3), 7:6(5). Denisa získala 15 bodů do žebříčku WTA, což jí posune na pozici 568.
21.04.2024
Ostravský challenger Ostra Group Open 2024 by Purposia startuje v pondělí
Tradiční tenisový turnaj mužů kategorie ATP Challenger se letos odehraje ve dnech 22. až 28. dubna v Ostravě. Letošní ročník podpoří nový titulární partner, společnost Purposia Group. Dotace turnaje je v letošním roce 80 000 USD. Český tenista Zdeněk Kolář bude obhajovat loňské vítězství.
17.04.2024
Český tenisový svaz nevrátil část dotace, Národní sportovní agentura předá pohledávku finančnímu úřadu
Předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek a Jan Stočes pověřený dočasným vedením Českého tenisového svazu dnes odpoledne na tiskové konferenci konané v sídle NSA seznámili média s vývojem kauzy kolem zneužívání dotací. Dnešním dnem totiž skončí lhůta, během níž měl Český tenisový svaz vrátit část dotace, bezmála 30 milionů. Jan Stočes však oznámil, že svaz není v současné chvíli schopen požadovanou částku vrátit, věc je tedy dále postoupena finančnímu úřadu, s nímž si svaz bude chtít domluvit splátkový kalendář.
16.04.2024
Chladová vyhrála turnaj Tennis Europe v Rakousku
Ema Chladová (2010, TE U16 483) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 3 v rakouském Maria Lanzendorfu. Ve finále porazila Bulharku Moniku Gospodinovu 6:1, 6:3.
14.04.2024
Informace pro dodavatele a partnery ČTS
Vážení dodavatelé a partneři, v rámci našich snah o optimalizaci finančního řízení a procesů v Českém tenisovém svazu, z.s., IČO 00538388 (dále jen ,,ČTS“), a České tenisové obchodní společnosti, s.r.o., IČO 25692283 (dále jen „ČTOS“), jsme navázali spolupráci se společností Grant Thornton. Věříme, že nám tato spolupráce pomůže překonat aktuální složité období a pomůže zvýšit transparentnost našich finančních operací.
12.04.2024
Chlumská vyhrála turnaj Tennis Europe v Chorvatsku
Laura Chlumská (2010, TE U14 13) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 14 let v chorvatském Veli Losinj. Ve finále porazila Urkajinku Nikolaievu 4:6, 6:4, 7:5. Čtyřhru vyhrála Laura Chlumská a Slovenka Nováková.
09.04.2024
Informace o prvním dubnovém jednání výkonného výboru ČTS
Výkonný výbor se zabýval přípravou mimořádné valné hromady, která se uskuteční 7. 6. 2024. Odsouhlasil změnu místa konání, protože původní místo v zasedacím sále ČUS z kapacitních důvodů nedostačuje. Protože o mimořádnou valnou hromadu panuje zájem nejen ze strany delegátů, ale i ze strany médií, bylo rozhodnuto o jejím přesunu do konferenčního sálu Fantovy budovy v Praze na Hlavním nádraží, což usnadní i dopravu řady delegátů.
04.04.2024
Seminář Tenis Dětem ve spolupráci s ČTS s rekordní účastí
Dne 30.3.2024 proběhlo další navazující školení Tenis Dětem ve spolupráci s ČTS v areálu TK Sparta Praha. I přes prodloužený velikonoční víkend a letní počasí dorazilo rekordních 94 účastníků, kteří se sjeli ze všech koutů republiky od Karlovarského, Jihočeského kraje, Vysočinu až po Moravskoslezský kraj.
04.04.2024
Urbanová vyhrála turnaj ITF J200 v Itálii
Lucie Urbanová (2006, ITF 32) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J200 hráčů do 18 let v italském Firente. Ve finále porazila Ukrajinku Kotliar 1:6, 6:2, 6:1. Čtyřhru vyhráliy Julie Paštiková a Magdalena Smékalová.
04.04.2024
Český tenisový svaz zveřejnil oficiální verzi letních žebříčků
Český tenisový svaz 3. dubna zveřejnil oficiální verzi letních žebříčků. Letní žebříček obsahuje bodové zisky z turnajů v loňské letní sezóny a aktuálně ukončené halové sezóny. Tyto žebříčky budou platit po celou letní sezónu 2024 na turnajích jednotlivců i soutěžích družstev. Od 4. dubna mohou kluby zadávat soupisky družstev v Informačním systému. Výjimkou jsou pražské kluby, které budou moci soupisky zadávat až příští týden, protože Pražský tenisový svaz nestihl vylosovat soutěže. Pro ty, kteří zapomněli udělat hostování, je 5.-26. dubna v IS možnost vytvořit tzv. dodatečné hostování. Od 4. dubna se hráči mohou přihlašovat na turnaje Letní termínové listiny ČTS.
03.04.2024
Turnaj ITF v Praze Měcholupech vyhráli Lukáš Dvořák a Jana Kovačková
Lukáš Dvořák (2006, ITF NR) vyhrál mezinárodní turnaj ITF J30 hráčů do 18 let v pražských Měcholupech. Ve finále porazil Adama Dudu (2008, ITF 2448) 7:5, 6:4. Čtyřhru vyhráli Adamm Duda a Lukáš Dvořák. V kategorii dívek zvítězila Jana Kovačková (2010, ITF 1001), která ve finále porazila Nikol Janíčkovičovou (2007, ITF 1324) 6:3, 6:0. Čtyřhru vyhrály Jana kovačková a Kateřina Zajíčková.
01.04.2024
Český tenisový svaz zveřejnil reklamační verzi letních žebříčků
Český tenisový svaz 29. března zveřejnil reklamační verzi letních žebříčků. Letní žebříček obsahuje bodové zisky z turnajů v loňské letní sezóny a aktuálně ukončené halové sezóny. Reklamace můžete posílat na email ladislav.klein@cztenis.cz do úterý 2. dubna (včetně). Ve středu 3. dubna ČTS zveřejní oficiální letní žebříčky, které budou platit po celou letní sezónu 2024 na turnajích jednotlivců i soutěžích družstev.
29.03.2024