Český tenisový svaz

Titul bez ztráty setu. Chci se dostat do kvalifikace Australian Open, říká Svrčina

11.11.2024

Dvaadvacetiletý Dalibor Svrčina vyhrál turnaj kategorie futures v indickém Bubanešváru dotovaný částkou 25 000 amerických dolarů, získal do světového žebříčku 25 bodů a přiblížil se účasti na svém oblíbeném grandslamu v australském Melbourne. Tam před necelými dvěma roky postoupil z kvalifikace až do druhého kola, když vyřadil i tehdejšího 62. hráče světa Španěla Jaumeho Munara. V Indii potvrdil roli nasazené jedničky a na celém turnaji neztratil ani set. Na světovém žebříčku se posune k 235. místu a na dalším futuru v indické Mumbaji či pak na dvou challengerech v japonských městech Jokohama a Jokkaiči se pokusí potvrdit žebříčkové postavení, které by mu zaručovalo účast na Australian Open.

Opět jste se vrátil do Indie, kde jste ale na začátku roku utrpěl nepříjemné zranění. Jezdíte do Indie rád?
Ano, jezdím. Naposledy, když jsem tady byl v únoru, tak se mi tu dařilo. Hrál jsem slušně a uhrál jsem čtvrtfinále a semifinále, ale zlomil jsem si prst, kvůli čemuž jsem pak dva a půl měsíce nemohl hrát. Indii mám ale jinak docela rád a určitě mi nevadí tady hrát. Naopak. Říkal jsem si, že by bylo dobré si tady zkusit nějaké futury, protože by tu mohlo být trochu slabší obsazení a mohl bych si tu spíš dojít pro výhru. Říkali jsme si s týmem, že to spojíme s challengery tady v Asii. Nejdříve jsem tu hrál challenger v Jižní Koreji, teď hraju dvě pětadvacítky v Indii a pak mě čekají ještě challengery v Japonsku.

Futury jste už dlouho nehrál. Co vás vedlo k tomu, že jste se na ně do Indie přihlásil?
Už jsem nad tím delší čas přemýšlel, protože se změnilo bodování turnajů kategorie challenger. Za semifinále challengeru kategorie “75” je méně bodů než za vítězství na futuru tady v Indii. Myslím, že nejen já, ale i spousta dalších hráčů si myslí, že to není správně. Tady v Indii jsem nehrál s žádným hráčem, který by měl úroveň challengeru. I proto jsem tady nasbíral 25 bodů.

Hrála nějakou roli i snaha nasbírat body potřebné k tomu, abyste si zahrál kvalifikaci na Australian Open?
Neřekl bych, že to je nějaký cíl. Z krátkodobého hlediska to nějakou roli hraje. Nelpím na tom, ale samozřejmě mám spočítáno, kolik mi ještě chybí bodů k tomu, abych se tam kvalifikoval. Když se to povede, tak se to povede. Austrálii mám moc rád, je to grandslam, ale když se to nepovede, tak mě to nějak extra mrzet nebude.

Máte spočítáno, kolik turnajů máte na to body nasbírat a kolik by těch bodů mělo být?
Mám na to ještě celý listopad, takže tři turnaje. Budu hrát future v Mumbaji a dva challengery v Japonsku.

Turnaj v Indii jste vyhrál přesvědčivě bez ztráty setu. Jak to v Bubanešváru vypadalo?
Tady v Bubanešváru jsem určitě poprvé. Je to na indické poměry menší město s asi 800 000 obyvateli. Každopádně jako v každém jiném velkém městě v Indii je tu velký chaos, všude je strašně moc lidí, na ulici velký nepořádek a smrad. Tím, že je to future a nemáme tu placený hotel, tak jsem si vybral, že si tu najdu bydlení po vlastní ose. Našel jsem si tu za velice dobrou cenu pětihvězdičkový hotel. Celý týden jsem tu měl pohodlí luxusního hotelu s dobrým jídlem. Na kurty jsem dojížděl každý den místním tuk-tukem. Mně ale podobné věci vůbec nevadí. Jeden týden zažívám luxus, třeba teď na Masters v Šanghaji nás vozili luxusními Mercedesy a bydleli jsme v jednom z nejluxusnějších hotelů ve městě. A další týden jezdím tady tuk-tukem. Vidím tak obě třídy. Po obrovském luxusu se trochu uzemním a užívám si tady trochu tu nižší třídu.

Jak to vypadalo v Bubanešváru po tenisové stránce? Panovaly tam dobré podmínky?
Bubanešvár je hlavní město indického státu Odiša. Tenisové kurty, na kterých jsme hráli, byly v národním centru tohoto státu. Bylo tam velice dobré zázemí, pěkný centrkurt, osm dalších kurtů, takže tam byly dobré podmínky pro trénink. Byly tam k dispozici ledové koupele. V tomhle ohledu to bylo na futuru, a ještě k tomu v Indii, velmi solidní.

Jaký zápas byl pro vás nejtěžší a jak byste zhodnotil kvalitu turnaje po tenisové stránce? Hrál jste postupně se čtyřmi Indy a teprve ve finále s jedním Američanem.
Hrálo se tu trochu jinak než na jiných turnajích, protože ty kurty tady byly doslova extrémně pomalé, hlavně pak ten centrální. Míče tu byly Wilson Tour, které jsou také pomalé a rychle se ohrávají. Bylo to tedy hodně o fyzické stránce. Nejtěžší byl určitě zápas ve druhém kole s šestnáctiletým Indem Manasem Dhamnem. S ním jsem měl největší potíže, když jsem prohrával v prvním setu 2:5 a odvracel jsem dva setboly. Myslím, že zahrál jeden ze svých nejlepších zápasů, protože jeho hra určitě neodpovídala žebříčku, na kterém aktuálně je (1084. pozice – pozn. red.). Na ty podmínky, které tam byly, hrál extrémně dobře. V prvním setu neudělal snad jedinou chybu a všechno jsem si musel sám uhrát. Když jsem pak první set otočil, trochu jsem přišel na to, co mu vadí a ve druhém setu už jsem dominoval. On po fyzické stránce trošku odešel.

Je mu šestnáct let. Myslíte, že Dhamne před sebou může mít velkou budoucnost?
Myslím, že určitě ano. A i ti další dva Indové, se kterými jsem hrál. Dev Javia byl můj ročník a Arjanu Šáhovi, se kterým jsem hrál semifinále, bylo osmnáct a už je kolem pětistého místa na žebříčku. Určitě jsem u nich viděl velký potenciál. Když se s nimi bude dobře pracovat a budou mít dobré zázemí pro trénink, můžou se zlepšovat a může z nich něco vyrůst.

Ve finále jste už úplně dominoval, když jste Američanu Nicku Chappelovi povolil pouze dva gemy a vyhrál jste 6:2, 6:0…
Věděl jsem, co od soupeře čekat. Nick byl fyzicky velice dobře připravený a dobře se pohyboval, na druhou stranu mi moc neměl čím ublížit. Proto si myslím, že se dostal do finále zrovna tady, protože jak tu jsou pomalé kurty, dokázal hráče přehrávat solidností a neudělal žádnou lehkou chybu. A ti ostatní hráči ho nebyli schopni na takhle pomalém povrchu přehrát. Já jsem se nenechal upinkat a snažil jsem se to uhrát sám. Vždycky jsem si počkal, až si dobře připravím dobrou pozici ve výměně a pak jsem zaútočil. Soupeř mi ničím neublížil.

Teď se v Indii hrají ještě dva futury. Pojedete na oba dva?
V pondělí se chystám do Mumbaje a ten další future v Indii už hrát nebudu. Měl bych odjet na dva challengery do Japonska.

Častým tématem v Indii je také stravování. Ne každý český žaludek ho zvládne bez potíží. Navíc indické jídlo v Česku a v Indii je asi velký rozdíl. Jak to s indickým jídlem máte vy?
Jídlo tady je trochu jinačí, než když jdete v Česku do indické restaurace. Už jsem v Indii počtvrté, takže vím, co tu od toho můžu čekat. Vždycky si tu najdu nějakou slušnou restauraci, ve které se stravuji. Ze začátku jsem tu jedl výhradně v luxusních hotelích, ve kterých jsem bydlel. Mám tu jedno nebo dvě hlavní jídla, které tu jím pořád dokola, nejčastěji tu jím “butter chicken with garlic naan” s rýží.

Stále vás trénuje Marek Jaloviec? Kdo vás na turnajích v Indii doprovází?
Ano, stále je mým trenérem. V Jižní Koreji mě doprovázela mamka, která se mnou byla i první čtyři dny v Indii, ale pak musela odjet. Jsem tu s jedním indickým fyzioterapeutem, který se tu o mě fakt dobře stará. Dělá mi masáže a řeším s ním i kondiční přípravu.

Vy jste si v letošní sezoně prošel několika zraněními. Jak se po zdravotní stránce sezona vyvíjela? A jste teď zcela v pořádku?
Na začátku roku to bylo trochu složitější, protože jsem si před Australian Open zvrtnul kotník. Neodehrál jsem ani přípravné turnaje. Na Australian Open jsem odjel, ale bylo to takové, že jsem mohl hrát, ale nepřijel jsem tam úplně perfektně připravený. Kotník ani po turnaji nebyl úplně stoprocentní, tak jsem si dopřál trochu volna. Pak jsem vyjel na turnaje do Indie, kde jsem uhrál semifinále v Čennaí a čtvrtfinále v Novém Dillí. Tam jsem si zase zlomil prst a nakonec musel na operaci. To mě vyřadilo na dva a půl měsíce a teď musím zaklepat, že hraju zcela bez omezení a dostávám se do toho.

Ve druhé polovině roku jste odehrál pět turnajů v Číně a jeden v Thajsku. A hned na tom prvním v Čang-ťia-kangu jste byl ve čtyřhře diskvalifikován a následně jste nemohl nastoupit ani do čtvrtfinále dvouhry proti Norbertu Gombosovi. Co se tam přihodilo?
Na prvním turnaji čínské túry jsem začal velice slušně, kdy jsem vyhrál první dvě kola docela lehce, ale do čtvrtfinále jsem bohužel nemohl nastoupit, protože jsme hráli první kolo čtyřhry a tam mi byl zápas skrečován.

S francouzským spoluhráčem Tristanem Lamasinem jste hráli proti bělorusko-slovenské dvojici Haliak, Pokorný a za stavu 7:5 a 4:5 jste byl diskvalifikován… Chcete nebo můžete o tom mluvit?
Určitě o tom mluvit můžu. Bylo to tak, že jsme hráli asi hodinu a půl čtyřhru a na konci druhého setu tam udělala rozhodčí lehkou chybu, když neviděla balon správně, což se může stát. Byl jsem podrážděný, protože jsme hráli hrozně dlouho snad ve čtyřicetistupňovém horku, a pak jsem zkazil return. V tu chvíli jsem se podíval na rozhodčí a řekl: “P*čo.” Rozhodčí byla Asiatka a ona rozuměla anglické slovo “B*tch.” Zavolala supervizora a řekla mu, co slyšela. Supervizor rozhodl, že budu diskvalifikován.

Pak jste nemohl nastoupit ani do čtvrtfinále dvouhry, což vás asi hodně mrzelo.
Byl jsem diskvalifikován ze čtyřhry i z dvouhry. Přišel jsem o všechny body a dostal jsem pokutu 8 000 dolarů. Pak jsem se odvolal a pokutu mi nakonec snížili. Vrátili mi získané body za turnaj a prize money.

To jste dobře udělal, že jste se odvolal…
I supervizor na turnaji se mnou nakonec soucítil, protože to bylo velké nedorozumění. Za jedno slovo, kterému rozhodčí špatně rozuměla, dostat takový trest... Samozřejmě, takové věci nemám říkat, to byla jasně moje chyba. A pak byla smůla, že jsme se střetli očima, protože kdyby tomu tak nebylo, tak by to bylo kvalifikováno jako nadávka pro sebe a dostal bych jen varování bez nějaké pokuty. Ona si myslela, že mluvím k ní a ještě špatně rozuměla. Pak mi říkali, že když si to slovo přeložili, není to o nic lepší.

Jak hodnotíte výsledky na asijském turné, kde jste odehrál šest turnajů? Asi nebyly úplně takové, jaké jste očekával…
To je těžká otázka. Naopak si myslím, že herně to bylo na poměry, jak jsem hrál předtím, velice dobré. Neměl jsem velké výpadky. Hrál jsem s výbornými hráči a řadu z nich jsem porazil. Hrál jsem čtyři challengery, z toho ve třech jsem byl ve čtvrtfinále. Vždycky jsem porazil dva hráče, kteří byli většinou žebříčkově přede mnou a ve čtvrtfinále jsem prohrál dvakrát s pozdějším vítězem, přičemž jednou velice těsně, podruhé mě trochu skolila nemoc a jednou mi to skrečovali. V kvalifikaci na turnaj ATP jsem porazil Albota a pak jsem prohrál s Jevsejevem 4:6 ve třetím. Ten zápas jsem asi měl vyhrát, ale byl to kvalitní zápas a bohužel to nevyšlo. Na posledním turnaji jsem už byl vzhledem k obrovskému vedru trochu vyšťavený a prohrál jsem s Američanem Kruegerem, který je o sto míst přede mnou, 5:7, 5:7. Výkony byly daleko lepší, než jsem hrál touhle dobou před rokem, kde jsem byl o sto míst v žebříčku výše. Bohužel se mi tento rok nepodařilo vyhrát nějaký turnaj, ale ty výsledky na konci sezony byly daleko stabilnější než předtím.

Jak byste tedy zhodnotil celkově letošní sezonu? A jaké cíle do jejího zbytku si dáváte?
Zranění tu sezonu hodně ovlivnilo. Déle jsem se do toho dostával. Neuhrál jsem žádný velký výsledek. I když jsem občas porazil v prvním kole výborného hráče, ve druhém jsem pak nepředvedl tak dobrý výkon. Chyběly mi trochu konzistentní výsledky. Závěr sezony jsem ale zahrál dobře, i když jsem neuhrál nějaký velký výsledek. Byl jsem i v semifinále v italské Olbii, kde jsem mohl to semifinále vyhrát. Od chvíle, kdy jsem odjel do Číny, jsem už hrál dobře. Teď jsem hrál v Indii se slabšími hráči, žebříčkově i herně, ale i ty podmínky tady byly složité, bylo tu obrovské vedro a daleko pomalejší kurty, než jsou na challengerech. V každém zápase jsem byl favorit a jsem moc rád, že jsem tu roli dokázal jasně potvrdit. Teď bych se chtěl pokusit dostat se do kvalifikace na Australian Open, ale hlavně chci hrát dobrý tenis a dát do toho všechno. Když zahraju dobře, můžu nějaký challenger třeba i vyhrát, ale žebříčkové cíle si nedávám žádné.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Mezinárodní turnaj mužů v Praze vyhrál Kopřiva

Vít Kopřiva (1997, ATP 620) vyhrál mezinárodní turnaj mužů WTT dotovaný $15,000 Praze na dvorcích TJ Spoje. Ve finále porazil Patrika Rikla (1999, ATP 538) 6:2, 6:3. Čtyřhru vyhráli Filip Duda a Marek Gengel, kteří ve finále porazili Kopřivu a Pospíšila 6:1, 7:5. Výsledky.

19.05.2019
Karolína Plíšková vyhrála turnaj WTA Premier v Římě

Karolína Plíšková (1992, WTA 7) vyhrála turnaj WTA Premier v Římě. Ve finále Karolína porazila Britku Johannu Kontu (1991, WTA 42) 6:3, 6:4. Karolína v zápase neztratila ani jednou své podání. Za vítězství získala 900 bodů do žebříčku WTA, což jí posune na pozici 2 žebříčku WTA.

19.05.2019
TE 1 do 14-ti let v Rakovníku vyhrála Nikola Bartůňková

Nikola Bartůňková (2006, I.ČLTK Praha) se stala vítězkou mezinárodního turnaje do 14-ti let kategorie TE 1 v Rakovníku. Česká juniorka ve finále porazila Petru Marcinko z Chorvatska 4:6 6:2 7:5. Mezi chlapci nejdále došel Lukáš Velík (2005, I.ČLTK Praha), vítěz TE 2 z minulého týdne. Výsledky. Fotogalerie.

12.05.2019
Johana Marková ovládla turnaj $15,000 v Tučepi

Johana Marková (WTA 615, ITF 115) vyhrála v chorvatském Tučepi turnaj s dotací $15,000, když zvládla roli turnajové jedničky. Johana prošla turnajem bez ztráty setu, ve finále porazila Slovinku Veroniku Erjavec 6:4 6:1 a připsala si první titul ve dvouhře. Po boku Slovinky Radisic došla do semifinále čtyřhry. Výsledky.

12.05.2019
Aneta Laboutková vyhrála $15,000 ve Švédsku

Premiérový titul ve dvouhře na okruhu si připsala Aneta Laboutková (WTA 889, ITF 312). Turnajová sedmička ve finále podniku s dotací $15,000 ve švédském Gothenburgu porazila domácí Caijsu Hennemann 2:6 7:6(4) 6:3 a získala tak 100 bodů do žebříčku ITF Transition Tour. Spolu s Klárou Hájkovou navíc bojovaly o titul i ve čtyřhře, kde nakonec nestačily na dvojici Hennemann, Yasar. Výsledky.

12.05.2019
Další titul pro Barboru Krejčíkovou, vyhrála $60,000 ve Wiesbadenu

Barbora Krejčíková (WTA 138) zažívá skvělé období, když si v německém Wiesbadenu připsala třetí singlový titul v řadě. Po triumfech na turnajích $80,000 a $25,000 v Americe nyní ovládla podnik s dotací $60,000. Bára po cestě do finále byla zcela suverénní a během čtyř zápasů ztratila pouze deset gemů. Ve finále potom porazila Katarinu Zavatskou (WTA 172) 6:4 7:6(2) a získala 80 bodů do žebříčku WTA, které ji posunou na 125. místo. Výsledky.

06.05.2019
Ohlédnutí za ostravským challengerem

Vítězem ostravského challengeru Prosperita Open 2019 by MONETA se stal Polák Kamil Majchrzak (1996, ATP 129), který ve finále porazil Itala Jannika Sinnera 6:1, 6:0. Vítězem čtyřhry se stali Luca Margacoli a Filip Polášek. Nejsilnější příběh v Ostravě letos napsal Tomáš Macháč, který startoval na volnou kartu a po třech vítězných zápasech se probojoval až do čtvrtfinále.

06.05.2019
Michal Konečný vyhrál futures $15,000 v Tbilisi

Vítězný double si na turnaji futures $15,000 v Tbilisi připsal Michal Konečný (ITF 268). Český tenista ve finále dvouhry porazil Marka Whitehouse z Velké Británie 7:6(6) 7:5. Po boku Ondřeje Krsteva přidal titul také ve čtyřhře, kde ve finále porazili dvojici Lomakin, Tsivadze. Výsledky.

05.05.2019
Zemřel Pavel Korda

Ve věku 84 let zemřel Pavel Korda, jedna z největších tenisových osobností druhé poloviny dvacátého století. Blízcí mu říkali „Státní“ podle názvu jeho funkce – státního trenéra československé reprezentace. Legendární Štvanice byla jeho osudem, přišel na ní v roce 1952 jako nadějný junior, aby pak do posledních svých sil pracoval na sportovním úseku ČTS. Byl hrdý na to, že daviscupový tým pod jeho trenérským vedením na Štvanici vyhrál během dvanácti let (1970 – 1981) jedenatřicet zápasů ze 42 daviscupových duelů, jako trenér přivedl český tým do finále v roce 1975 ve Stockholmu a k triumfu nad Itálií v sezoně 1980.

05.05.2019
Ostravský challenger vyhrál Polák Majchrzak

Kamil Majchrzak (1996, ATP 129) zvítězil ve finále ostravského challengeru Prosperita Open 2019 by MONETA nad mladým Italem Sinnerem (2001, ATP 298) 6:1, 6:0. Majchrzak se posune na 115. místo žebříčku ATP, Sinner na 263. místo. Vítězem čtyřhry jsou Švýcar Luca Margaroli a Slovák Filip Polášek, kteří ve finále porazili Nizozemce De Bakkera a Griespoora 6:4, 2:6, 10:8. Výsledky: dvouhra, čtyřhra, program.

05.05.2019
Ostrava: Finále Majchrzak-Sinner. Čtyřhru vyhráli Polášek a Margaroli

Vítězem čtyřhry na Prosperita Open 2019 by MONETA jsou Švýcar Luca Margaroli a Slovák Filip Polášek, kteří ve finále porazili Nizozemce De Bakkera a Griespoora 6:4, 2:6, 10:8. Finále dvouhry Majchrzak (POL) – Sinner (ITA) začíná v neděli v 11:30 hod. v areálu SC Ostrava, Budečská 3214/4 (Komenského sady). Výsledky: dvouhra, čtyřhra, program.

04.05.2019
Turnaj WTA na Spartě vyhrála Švýcarka Teichmann, ve finále porazila Muchovou

Vítězkou turnaje WTA na pražské Spartě se stala Jil Teichmann (WTA 149) ze Švýcarska. Šampionka musela nejdříve projít tříkolovou kvalifikací, celkem tedy vyhrála osm zápasů. Ve finále po téměř třech hodinách zdolala Karolínu Muchovou (WTA 106) 7:6(5) 3:6 6:4, která se do hlavní soutěže dostala na divokou kartu pořadatelů, jež jí přenechala Lucie Šafářová. Muchová se po premiérové finálové účasti na okruhu WTA posune na 75. příčku žebříčku. Ve čtyřhře se ze zisku titulu radovala dvojice Kalinskaya, Kužmová. Výsledky.

04.05.2019
Ostrava: Veselý ve čtvrtfinále prohrál s mladíkem Sinnerem

Jiří Veselý (1993, ATP 91) ve čtvrtfinále ostravského challengeru nestačil na mladého Itala Jannika Sinnera (2001, ATP 298). Sinner hraje v obrovské formě, v letošním roce již vyhrál challenger v Bergamu a dva turnaje s dotací $25,000. Veselý se prohraném prvním setu nezlomil a vedl 5:3, ale nakonec set nedoservíroval a v tiebreaku nakonec ztratil. Sinner – Veselý 6:4, 7:6(4). Výsledky: dvouhra, čtyřhra, program.

03.05.2019
Ostrava: Tomáš Macháč končí ve čtvrtfinále

Nad jeho síly byl Kanaďan Steven Diez, který se lépe vypořádal s deštivým pátečním počasím. Tomáš Macháč postupen do čtvrtfinále ostravského challengeru získal získal 15 bodů do žebříčku ATP. Diez – Macháč 6:4, 6:1. Výsledky: dvouhra, čtyřhra, program.

03.05.2019
Tenisová extraliga 2019 rozlosována

Tenisová extraliga 2019 se odehraje 13.-18.12.2019 v Ří­čanech, Prostějově a Přerově. Předkolo: Přerov-Severočeská (v Přerově), Jihlava-Pardubice (v Říčanech). Vítěz předkola v Přerově doplní prostějovskou semifinálovou skupinu, kde je Prostějov a Říčany. Vítěz předkola v Říčanech doplní pražskou semifinálovou skupinu, kde je Sparta a Štvanice. Titul obhajuje tým ze Štvanice I.ČLTK Praha.

02.05.2019
Ostrava: Macháč a Veselý jsou ve čtvrtfinále

I čtvrteční program ostravského challengeru přál českým barvám. O největší překvapení turnaje se postaral Tomáš Macháč (startující na divokou kartu), který v osmifinále vyřadil obhájce titulu Belgičana De Greefa 1:6, 7:6(6), 7:6(4). Hvězda turnaje Jirka Veselý se dnes zapotil s Rusem Gakhovem, kterého udolal 7:6(6), 6:3. Nedařilo se Šátralovi a Lehečkovi. Výsledky: dvouhra, čtyřhra, program.

02.05.2019
Ostrava: Do osmifinále Lehečka, Macháč a Veselý

Středeční program přinesl 3 postupy pro české hráče. Tomáš Macháč ve 2. kole ostravského challengeru porazil Itala Napolitana 6:1, 7:6(4). Do třetího kola postoupil i Jiří Lehečka, který udolal Jürgena Zoppa 7:5, 6:7(4), 6:4. Hvězda turnaje Jiří Veselý porazil Jelle Selse 6:1, 6:1. Ve druhém kole končí David Poljak a Adam Pavlásek. Poljak nestačil na Chorvata Galovice 2:6, 1:6 a Pavlásek prohrál s Maďarem Pirosem 3:6, 6:0, 3:6. Výsledky: dvouhra, čtyřhra, program.

01.05.2019
Ostrava: Poljak a Macháč ve druhém kole, Šátral ve třetím

V úterní program provázel déšť, přesto se podařilo odehrát všechny plánované zápasy dvouher. V zápase o postup do 2. kola Macháč porazil Forejtka 6:3, 6:3. Jan Šátral v napínavém zápase otočil nepříznivý stav ve třetím setu proti Thiemo De Bakkerovi a postoupil do 3. kola. David Poljak porazil náhradníka Itala Vavassori. Výsledky: dvouhra, čtyřhra, program.

30.04.2019
Ostrava: Šátral a Lehečka postupují

První hrací den ostravského challengeru Prosperita Open 2019 by MONETA byl ve znamení deštivého počasí. I přesto se podařilo odehrát všechny plánované zápasy prvního kola. Vítězem ostře sledovaného duelu našich juniorů Lehečka – Svrčina se stal po třísetové bitvě Jiří Lehečka, který v dalším kole vyzve Jürgena Zoppa. Výsledky: dvouhra, čtyřhra, program.

29.04.2019
Válek a Bejlek vyhráli TE 2 do 16-ti let v Brně

Ondřej Válek (2003, HTK Třebíč) a Sára Bejlek (2006, TK AGROFERT Prostějov) se stali vítězi mezinárodního turnaje TE 2 do 16-ti let v Brně. Válek, který musel projít kvalifikací, ve 2. kole vyřadil turnajovou jedničku Jurajdu, ve finále potom porazil Matyáše Alana (2003, TK AGROFERT Prostějov) 6:4 6:2. Třináctiletá Bejlek ztratila během celého turnaje jediný set, a to ve finále proti Nikole Bartůňkové (2006, I.ČLTK Praha) 5:7 6:3 6:3. Na cestě do finále jí pět soupeřek vzalo pouhých sedm gemů, Sára tak ovládla turnaj naprosto suverénně. Výsledky.

29.04.2019
Lehečka a Linda Fruhvirtová vyhráli ITF 2 v Piešťanech

Mezinárodní turnaj ITF 2 v Piešťanech ovládli čeští junioři. Vítězi se stali Jiří Lehečka (2001, ITF 21) a Linda Fruhvirtová (2005, ITF 91). Lehečka ve finále porazil Williama Granta z USA 6:4 6:1 a Fruhvirtová si poradila s domácí Michaelou Kadlečkovou 6:2 6:3. Linda spolu s Markétou Panáčkovou navíc vyhrály i čtyřhru. Výsledky.

29.04.2019
Petra Kvitová ovládla turnaj WTA ve Stuttgartu

Druhý titul sezóny přidala Petra Kvitová na turnaji WTA Stuttgartu. Po vítězství v Sydney na začátku roku se nyní Češka radovala, když ve finále Porsche Tennis Grand Prix porazila Anett Kontaveit z Estonska 6:3 7:6(2). Výsledky.

29.04.2019
WTA Istanbul: Markéta Vondroušová bojovala o titul

Markéta Vondroušová (WTA 41) pokračuje v prozatím velice úspěšné sezóně, když se na turnaji WTA v Istanbulu probojovala do finále. Česká hráčka v souboji o titul narazila na Petru Martic (WTA 36), se kterou již třikrát prohrála. Ani tentokrát se Markétě nepodařilo Chorvatku porazit a po setech 6:1 4:6 1:6 odjíždí z Turecka bez trofeje pro vítězku. Tento týden čeká Markétu turnaj na Spartě, kde v prvním kole změří síly s některou z kvalifikantek. Výsledky Istanbul.

29.04.2019
Velík a Brenda Fruhvirtová ovládli TE 2 do 14-ti let v Trnavě

Mezinárodní turnaj TE 2 do 14-ti let v Trnavě má v obou kategoriích českého vítěze. Mezi chlapci se radoval Lukáš Velík (2005, I.ČLTK Praha) a mezi dívkami nenašla přemožitelku Brenda Fruhvirtová (TK Sparta Praha). Velík ve finále nadělil Patricku Jozwickemu z Polska dva „kanáry“, Brenda si ve finále poradila s domácí Sárou Sarinovou 6:3 6:2. Výslekdy.

28.04.2019
TE 1 do 12-ti let v Rakovníku vyhráli Kumstát a Valentová

Vítězi Neridé Cupu 2019 v Rakovníku se stali Jan Kumstát (2007, TK AGROFERT Prostějov) a Tereza Valentová (2007, TK Sparta Praha). Kumstátovi ve finále za stavu 3:0 vzdal Sebastian Chodura (2007, TK AGROFERT Prostějov), mezi dívkami zcela suverénně kralovala Valentová, která ve finále porazila Nelu Jandovou (2007, I.ČLTK Praha) jasně 6:1 6:1. Výsledky.

28.04.2019
Jonáš Forejtek skončil na futures $15,000 v Antalyi ve finále

O titul si na ITF futures s dotací $15,000 v turecké Antalyi zahrál Jonáš Forejtek (). Ve finále byl nad jeho síly Australan O´Connell, kterému Jonáš podlehl 6:2 4:6 1:6. Výsledky.

28.04.2019
Ondřej Horák vítězem ITF 5 v Íránu

Vítězný double si v Isfahanu připsal Ondřej Horák (2002, SK LAMA). Šestnáctiletý Čech v semifinále dvouhry vyřadil svého deblového partnera Alexandra Kolijeva (2002, TK Sparta Praha) 6:2 6:4, ve finále si potom poradil s Arturem Kukasianem z Ruska 6:2 6:2. Spolu s Kolijevem navíc ovládli i čtyřhru. Výsledky.

28.04.2019
Natálie Cinková došla do finále TE 3 do 14-ti let v Montreaux

Do finále dvouhry se na turnaji TE 3 do 14-ti let ve švýcarském Montreaux probojovala Natálie Cinková (2005, SK LAMA). Česká juniorka nejdříve prošla kvalifikací, v hlavní soutěži potom vyhrála čtyři utkání a ve finále podlehla domácí Anině Lanz 5:7 0:6. Výsledky.

28.04.2019
Utkání SmTS a Slezského wojewodztví(PL)
Dne 23.4.2019 proběhlo na kurtech TK MOSTOSTAL ZABRZE(PL) a TK Gornik Zabrze(PL) již tradiční utkání mládeže mezi družstvy SmTS a Slezského wojewodztví(PL).Na celkem 19 dvorcích po celý den proběhl maratón celkem 80 utkání ve dvouhře a čtyřhře v kategoriích U10-U18.Z celkového vítězství 51:29 se nakonec radoval výběr SmTS,který byl tvořech 32 hráči všech kategorií.Zápasy měly kvalitní úroveň a hráči si pochvali možnost rozehrání se před mistrovskými zápasy družstev.Utkání proběhlo v přátelské atmosféře a již nyní se těšíme na odvetu,která proběhne 3.9.2019 na dvorcích SC a Baníku Ostrava.Děkujeme touto cestou všem hráčům za předvedené výkony.
26.04.2019
Jakub Svoboda došel do finále ITF 5 v Guadaloupe

O titul si na juniorském turnaji ITF 5 v Guadaloupe zahrál Jakub Svoboda (2003, ITF 932). Jeho přemožitelem byl Nicolas Cortes Campos z Kolumbie, kterému Svoboda podlehl 3:6 4:6. Výsledky.

22.04.2019
Baráž o Fed Cup: Češky slaví záchranu

České tenistky se udržely mezi fedcupovou elitou i pro příští sezonu. Svěřenkyně kapitána Petra Pály porazily v baráži Kanadu bez ztráty setu 4:0 na zápasy. Rozhodující třetí bod na prostějovské antuce přidala domácí jednička Markéta Vondroušová (1999, WTA 46) výhrou nad Rebeccou Marinovou (1990, WTA 198) 6:3, 6:4. V závěrečné čtyřhře Lucie Šafářová s Barborou Krejčíkovou porazily kanadský pár Fichman/Dabrowski 7:6(4), 7:5.

22.04.2019
Baráž o Fed Cup: Česko – Kanada 2:0

České tenistky vedou 2:0 v baráži o udržení ve Světové skupině Fed Cupu proti Kanadě. První bod zajistila debutantka Karolína Muchová (1996, WTA 106), která porazila Rebeccu Marinovou (1990, WTA 184) 6:3, 6:0. Ve druhé dvouhře zvítězila Markéta Vondroušová (1999, WTA 47) nad šestnáctiletou Leylah Fernandezovou (2002, WTA 376) 6:4, 6:1. Češky tak po prvním hracím dni vedou 2:0.

21.04.2019
Vojtěch Petr vyhrál turnaj Tennis Europe v Portugalsku

Vojtěch Petr (2005, TE 17) vyhrál mezinárodní turnaj hráčů do 14-ti let Tennis Europe Category 1 v Maia v Portugalsku. Ve finále porazil Brita Luca Pow (2005, TE 11) 6:3, 6:1. Výsledky.

17.04.2019
Druhý titul v řadě pro Barboru Krejčíkovou

Barbora Krejčíková (WTA 156) pokračuje vítězně. Po titulu na turnaji $80,000 si hned následující týden připsala další triumf, tentokrát na turnaji s dotací $25,000 v americkém Pelhamu. Bára ve finále porazila domácí Caroline Dolehide (WTA 153) 6:4 6:3 a má tak 10 vyhraných utkání v řadě. Za vítězství získala 50 bodů do žebříčku WTA, které ji posunou na 140. místo. Výsledky.

14.04.2019
Turnaj A staršího žactva v Prostějově vyhráli Velík a Smékalová

Úvodní áčkový turnaj letní tenisové sezóny v kategorii staršího žactva vyhráli Lukáš Velík (2005, I.ČLTK Praha) a Magdaléna Smékalová (2006, TK AGROFERT Prostějov). Velík ve finále dvouhry chlapců porazil Jana Kusého 6:2, 7:5 a Smékalová ve finále dvouhry dívek porazila Sáru Bejlek 6:4, 3:6, 6:1. Čtyřhru chlapců vyhráli Brunclík s Doubkem. Čtyřhru dívek vyhrály Bejlek a Urbanová. Výsledky: chlapci, dívky.

11.04.2019
Jonáš Forejtek ovládl juniorský turnaj ITF 1 ve Vrsaru

Mezinárodní juniorský turnaj ITF 1 v chorvatském Vrsaru má českého vítěze. Stal se jím Jonáš Forejtek (ITF 13), který potvrdil roli turnajové jedničky. Ve finále Jonáš v třísetové bitvě zdolal Brazilce Pucinelli de Almeidu 6:2 5:7 7:6(1). Do čtvrtfinále dvouhry došel Dalibor Svrčina, který nestačil na Poláka Mareka, Jiří Lehečka skončil ve čtvrtfinále. Výsledky.

08.04.2019
Barbora Krejčíková vyhrála $80,000 na Floridě

Barbora Krejčíková (WTA 225) se stala vítězkou turnaje žen ITF s dotací $80,000 v Innis­brooku. Turnajová pětka a světová deblová dvojka ve finále smetla nejvýše nasazenou domácí Nicole Gibbs (WTA 124) 6:0 6:1 a připsala si první letošní titul ve dvouhře. Výsledky.

08.04.2019
Slavnostní večer PTS 2019

Již po osmé se sešli pražští tenisté, aby ocenili nejlepší družstva i jedince ze svého středu. Tentokrát to bylo poslední březnový čtvrtek v Nostickém paláci na Malé Straně, kde tato akce proběhla již potřetí. Programem elegantně provedl Petr Salava, k zábavě přispěla kapela jižanského rocku The Cell se zpěvákem Michalem Cermanem a Duo Sfumatora – flétnistka O. Vlachová a kytarista M. Křehnáč. V hledišti pak slavnost sledovala řada významných osobností v čele s Ing. Ivo Kaderkou, CSc. Jako první byli oceněni z rukou Františka a Petra Pály stříbrní reprezentanti Prahy v Junior Davis Cupu a vítězné dívky z Junior Fed Cupu. Podobného ocenění se dostalo i družstvu, které pod hlavičkou TK Sparta Praha zvítězilo v MČR v minitenisu. Zasloužených sladkých odměn, spolu s nádhernými skleněnými putovními poháry, se dostalo i vítězům nejvyšších tříd Přeboru Prahy smíšených družstev mládeže – v Baby tenisu kralovala Sparta, v mladším žactvu pak I. ČLTK, za starší žáky si ocenění odvezl TK Olymp Praha, v dorostu to byl Sokol Vysočany. Dospělé kategorie si mimo pohárů odnesli i láhev kvalitního sektu spolu s voucherem na karton míčů. V Pražské divizi to bylo družstvo TK Start Praha – Topolka, v kategorii seniorů LTC Modřany 2005 a v kategorii Superseniorů byli cenami potěšeni hráči LTC Michle 1927.

04.04.2019
Tennis Europe Annual General Meeting
Ve dnech 28.3. – 30.3.2019 proběhlo výroční zasedání Tennis Europe Annual General Meeting 2019. Jednání se konalo na Maltě, v hlavní městě Valleta. Prezident Českého tenisového svazu převzal několik ocenění, konkrétně 2018 European Junior Tennis Trophy, dále za první místo ve 2018 European Junior Championship (Nations Cup 14/16/18 & U), poté za tým roku dívky do 12 let ve složení Brenda Fruhvirtová, Nikola Bartůňková, Sara Bejlek a Tereza Valentová (kapitán Tomáš Janda) a také za nejlepší hráčku roku dívky do 14 let Lindu Noskovou.
01.04.2019
Václav Šafránek vyhrál futures $15,000 v Antalyi

Václav Šafránek (ATP 326) ovládl turnaj ITF futures s dotací $15,000 v turecké Antalyi. Nejvýše nasazený Šafránek ve finále porazil Marvina Netuschila (ATP 431) z Německa 4:6 6:1 6:2 a připsal si první titul sezony. Výsledky.

31.03.2019