Český tenisový svaz

Titul bez ztráty setu. Chci se dostat do kvalifikace Australian Open, říká Svrčina

11.11.2024

Dvaadvacetiletý Dalibor Svrčina vyhrál turnaj kategorie futures v indickém Bubanešváru dotovaný částkou 25 000 amerických dolarů, získal do světového žebříčku 25 bodů a přiblížil se účasti na svém oblíbeném grandslamu v australském Melbourne. Tam před necelými dvěma roky postoupil z kvalifikace až do druhého kola, když vyřadil i tehdejšího 62. hráče světa Španěla Jaumeho Munara. V Indii potvrdil roli nasazené jedničky a na celém turnaji neztratil ani set. Na světovém žebříčku se posune k 235. místu a na dalším futuru v indické Mumbaji či pak na dvou challengerech v japonských městech Jokohama a Jokkaiči se pokusí potvrdit žebříčkové postavení, které by mu zaručovalo účast na Australian Open.

Opět jste se vrátil do Indie, kde jste ale na začátku roku utrpěl nepříjemné zranění. Jezdíte do Indie rád?
Ano, jezdím. Naposledy, když jsem tady byl v únoru, tak se mi tu dařilo. Hrál jsem slušně a uhrál jsem čtvrtfinále a semifinále, ale zlomil jsem si prst, kvůli čemuž jsem pak dva a půl měsíce nemohl hrát. Indii mám ale jinak docela rád a určitě mi nevadí tady hrát. Naopak. Říkal jsem si, že by bylo dobré si tady zkusit nějaké futury, protože by tu mohlo být trochu slabší obsazení a mohl bych si tu spíš dojít pro výhru. Říkali jsme si s týmem, že to spojíme s challengery tady v Asii. Nejdříve jsem tu hrál challenger v Jižní Koreji, teď hraju dvě pětadvacítky v Indii a pak mě čekají ještě challengery v Japonsku.

Futury jste už dlouho nehrál. Co vás vedlo k tomu, že jste se na ně do Indie přihlásil?
Už jsem nad tím delší čas přemýšlel, protože se změnilo bodování turnajů kategorie challenger. Za semifinále challengeru kategorie “75” je méně bodů než za vítězství na futuru tady v Indii. Myslím, že nejen já, ale i spousta dalších hráčů si myslí, že to není správně. Tady v Indii jsem nehrál s žádným hráčem, který by měl úroveň challengeru. I proto jsem tady nasbíral 25 bodů.

Hrála nějakou roli i snaha nasbírat body potřebné k tomu, abyste si zahrál kvalifikaci na Australian Open?
Neřekl bych, že to je nějaký cíl. Z krátkodobého hlediska to nějakou roli hraje. Nelpím na tom, ale samozřejmě mám spočítáno, kolik mi ještě chybí bodů k tomu, abych se tam kvalifikoval. Když se to povede, tak se to povede. Austrálii mám moc rád, je to grandslam, ale když se to nepovede, tak mě to nějak extra mrzet nebude.

Máte spočítáno, kolik turnajů máte na to body nasbírat a kolik by těch bodů mělo být?
Mám na to ještě celý listopad, takže tři turnaje. Budu hrát future v Mumbaji a dva challengery v Japonsku.

Turnaj v Indii jste vyhrál přesvědčivě bez ztráty setu. Jak to v Bubanešváru vypadalo?
Tady v Bubanešváru jsem určitě poprvé. Je to na indické poměry menší město s asi 800 000 obyvateli. Každopádně jako v každém jiném velkém městě v Indii je tu velký chaos, všude je strašně moc lidí, na ulici velký nepořádek a smrad. Tím, že je to future a nemáme tu placený hotel, tak jsem si vybral, že si tu najdu bydlení po vlastní ose. Našel jsem si tu za velice dobrou cenu pětihvězdičkový hotel. Celý týden jsem tu měl pohodlí luxusního hotelu s dobrým jídlem. Na kurty jsem dojížděl každý den místním tuk-tukem. Mně ale podobné věci vůbec nevadí. Jeden týden zažívám luxus, třeba teď na Masters v Šanghaji nás vozili luxusními Mercedesy a bydleli jsme v jednom z nejluxusnějších hotelů ve městě. A další týden jezdím tady tuk-tukem. Vidím tak obě třídy. Po obrovském luxusu se trochu uzemním a užívám si tady trochu tu nižší třídu.

Jak to vypadalo v Bubanešváru po tenisové stránce? Panovaly tam dobré podmínky?
Bubanešvár je hlavní město indického státu Odiša. Tenisové kurty, na kterých jsme hráli, byly v národním centru tohoto státu. Bylo tam velice dobré zázemí, pěkný centrkurt, osm dalších kurtů, takže tam byly dobré podmínky pro trénink. Byly tam k dispozici ledové koupele. V tomhle ohledu to bylo na futuru, a ještě k tomu v Indii, velmi solidní.

Jaký zápas byl pro vás nejtěžší a jak byste zhodnotil kvalitu turnaje po tenisové stránce? Hrál jste postupně se čtyřmi Indy a teprve ve finále s jedním Američanem.
Hrálo se tu trochu jinak než na jiných turnajích, protože ty kurty tady byly doslova extrémně pomalé, hlavně pak ten centrální. Míče tu byly Wilson Tour, které jsou také pomalé a rychle se ohrávají. Bylo to tedy hodně o fyzické stránce. Nejtěžší byl určitě zápas ve druhém kole s šestnáctiletým Indem Manasem Dhamnem. S ním jsem měl největší potíže, když jsem prohrával v prvním setu 2:5 a odvracel jsem dva setboly. Myslím, že zahrál jeden ze svých nejlepších zápasů, protože jeho hra určitě neodpovídala žebříčku, na kterém aktuálně je (1084. pozice – pozn. red.). Na ty podmínky, které tam byly, hrál extrémně dobře. V prvním setu neudělal snad jedinou chybu a všechno jsem si musel sám uhrát. Když jsem pak první set otočil, trochu jsem přišel na to, co mu vadí a ve druhém setu už jsem dominoval. On po fyzické stránce trošku odešel.

Je mu šestnáct let. Myslíte, že Dhamne před sebou může mít velkou budoucnost?
Myslím, že určitě ano. A i ti další dva Indové, se kterými jsem hrál. Dev Javia byl můj ročník a Arjanu Šáhovi, se kterým jsem hrál semifinále, bylo osmnáct a už je kolem pětistého místa na žebříčku. Určitě jsem u nich viděl velký potenciál. Když se s nimi bude dobře pracovat a budou mít dobré zázemí pro trénink, můžou se zlepšovat a může z nich něco vyrůst.

Ve finále jste už úplně dominoval, když jste Američanu Nicku Chappelovi povolil pouze dva gemy a vyhrál jste 6:2, 6:0…
Věděl jsem, co od soupeře čekat. Nick byl fyzicky velice dobře připravený a dobře se pohyboval, na druhou stranu mi moc neměl čím ublížit. Proto si myslím, že se dostal do finále zrovna tady, protože jak tu jsou pomalé kurty, dokázal hráče přehrávat solidností a neudělal žádnou lehkou chybu. A ti ostatní hráči ho nebyli schopni na takhle pomalém povrchu přehrát. Já jsem se nenechal upinkat a snažil jsem se to uhrát sám. Vždycky jsem si počkal, až si dobře připravím dobrou pozici ve výměně a pak jsem zaútočil. Soupeř mi ničím neublížil.

Teď se v Indii hrají ještě dva futury. Pojedete na oba dva?
V pondělí se chystám do Mumbaje a ten další future v Indii už hrát nebudu. Měl bych odjet na dva challengery do Japonska.

Častým tématem v Indii je také stravování. Ne každý český žaludek ho zvládne bez potíží. Navíc indické jídlo v Česku a v Indii je asi velký rozdíl. Jak to s indickým jídlem máte vy?
Jídlo tady je trochu jinačí, než když jdete v Česku do indické restaurace. Už jsem v Indii počtvrté, takže vím, co tu od toho můžu čekat. Vždycky si tu najdu nějakou slušnou restauraci, ve které se stravuji. Ze začátku jsem tu jedl výhradně v luxusních hotelích, ve kterých jsem bydlel. Mám tu jedno nebo dvě hlavní jídla, které tu jím pořád dokola, nejčastěji tu jím “butter chicken with garlic naan” s rýží.

Stále vás trénuje Marek Jaloviec? Kdo vás na turnajích v Indii doprovází?
Ano, stále je mým trenérem. V Jižní Koreji mě doprovázela mamka, která se mnou byla i první čtyři dny v Indii, ale pak musela odjet. Jsem tu s jedním indickým fyzioterapeutem, který se tu o mě fakt dobře stará. Dělá mi masáže a řeším s ním i kondiční přípravu.

Vy jste si v letošní sezoně prošel několika zraněními. Jak se po zdravotní stránce sezona vyvíjela? A jste teď zcela v pořádku?
Na začátku roku to bylo trochu složitější, protože jsem si před Australian Open zvrtnul kotník. Neodehrál jsem ani přípravné turnaje. Na Australian Open jsem odjel, ale bylo to takové, že jsem mohl hrát, ale nepřijel jsem tam úplně perfektně připravený. Kotník ani po turnaji nebyl úplně stoprocentní, tak jsem si dopřál trochu volna. Pak jsem vyjel na turnaje do Indie, kde jsem uhrál semifinále v Čennaí a čtvrtfinále v Novém Dillí. Tam jsem si zase zlomil prst a nakonec musel na operaci. To mě vyřadilo na dva a půl měsíce a teď musím zaklepat, že hraju zcela bez omezení a dostávám se do toho.

Ve druhé polovině roku jste odehrál pět turnajů v Číně a jeden v Thajsku. A hned na tom prvním v Čang-ťia-kangu jste byl ve čtyřhře diskvalifikován a následně jste nemohl nastoupit ani do čtvrtfinále dvouhry proti Norbertu Gombosovi. Co se tam přihodilo?
Na prvním turnaji čínské túry jsem začal velice slušně, kdy jsem vyhrál první dvě kola docela lehce, ale do čtvrtfinále jsem bohužel nemohl nastoupit, protože jsme hráli první kolo čtyřhry a tam mi byl zápas skrečován.

S francouzským spoluhráčem Tristanem Lamasinem jste hráli proti bělorusko-slovenské dvojici Haliak, Pokorný a za stavu 7:5 a 4:5 jste byl diskvalifikován… Chcete nebo můžete o tom mluvit?
Určitě o tom mluvit můžu. Bylo to tak, že jsme hráli asi hodinu a půl čtyřhru a na konci druhého setu tam udělala rozhodčí lehkou chybu, když neviděla balon správně, což se může stát. Byl jsem podrážděný, protože jsme hráli hrozně dlouho snad ve čtyřicetistupňovém horku, a pak jsem zkazil return. V tu chvíli jsem se podíval na rozhodčí a řekl: “P*čo.” Rozhodčí byla Asiatka a ona rozuměla anglické slovo “B*tch.” Zavolala supervizora a řekla mu, co slyšela. Supervizor rozhodl, že budu diskvalifikován.

Pak jste nemohl nastoupit ani do čtvrtfinále dvouhry, což vás asi hodně mrzelo.
Byl jsem diskvalifikován ze čtyřhry i z dvouhry. Přišel jsem o všechny body a dostal jsem pokutu 8 000 dolarů. Pak jsem se odvolal a pokutu mi nakonec snížili. Vrátili mi získané body za turnaj a prize money.

To jste dobře udělal, že jste se odvolal…
I supervizor na turnaji se mnou nakonec soucítil, protože to bylo velké nedorozumění. Za jedno slovo, kterému rozhodčí špatně rozuměla, dostat takový trest... Samozřejmě, takové věci nemám říkat, to byla jasně moje chyba. A pak byla smůla, že jsme se střetli očima, protože kdyby tomu tak nebylo, tak by to bylo kvalifikováno jako nadávka pro sebe a dostal bych jen varování bez nějaké pokuty. Ona si myslela, že mluvím k ní a ještě špatně rozuměla. Pak mi říkali, že když si to slovo přeložili, není to o nic lepší.

Jak hodnotíte výsledky na asijském turné, kde jste odehrál šest turnajů? Asi nebyly úplně takové, jaké jste očekával…
To je těžká otázka. Naopak si myslím, že herně to bylo na poměry, jak jsem hrál předtím, velice dobré. Neměl jsem velké výpadky. Hrál jsem s výbornými hráči a řadu z nich jsem porazil. Hrál jsem čtyři challengery, z toho ve třech jsem byl ve čtvrtfinále. Vždycky jsem porazil dva hráče, kteří byli většinou žebříčkově přede mnou a ve čtvrtfinále jsem prohrál dvakrát s pozdějším vítězem, přičemž jednou velice těsně, podruhé mě trochu skolila nemoc a jednou mi to skrečovali. V kvalifikaci na turnaj ATP jsem porazil Albota a pak jsem prohrál s Jevsejevem 4:6 ve třetím. Ten zápas jsem asi měl vyhrát, ale byl to kvalitní zápas a bohužel to nevyšlo. Na posledním turnaji jsem už byl vzhledem k obrovskému vedru trochu vyšťavený a prohrál jsem s Američanem Kruegerem, který je o sto míst přede mnou, 5:7, 5:7. Výkony byly daleko lepší, než jsem hrál touhle dobou před rokem, kde jsem byl o sto míst v žebříčku výše. Bohužel se mi tento rok nepodařilo vyhrát nějaký turnaj, ale ty výsledky na konci sezony byly daleko stabilnější než předtím.

Jak byste tedy zhodnotil celkově letošní sezonu? A jaké cíle do jejího zbytku si dáváte?
Zranění tu sezonu hodně ovlivnilo. Déle jsem se do toho dostával. Neuhrál jsem žádný velký výsledek. I když jsem občas porazil v prvním kole výborného hráče, ve druhém jsem pak nepředvedl tak dobrý výkon. Chyběly mi trochu konzistentní výsledky. Závěr sezony jsem ale zahrál dobře, i když jsem neuhrál nějaký velký výsledek. Byl jsem i v semifinále v italské Olbii, kde jsem mohl to semifinále vyhrát. Od chvíle, kdy jsem odjel do Číny, jsem už hrál dobře. Teď jsem hrál v Indii se slabšími hráči, žebříčkově i herně, ale i ty podmínky tady byly složité, bylo tu obrovské vedro a daleko pomalejší kurty, než jsou na challengerech. V každém zápase jsem byl favorit a jsem moc rád, že jsem tu roli dokázal jasně potvrdit. Teď bych se chtěl pokusit dostat se do kvalifikace na Australian Open, ale hlavně chci hrát dobrý tenis a dát do toho všechno. Když zahraju dobře, můžu nějaký challenger třeba i vyhrát, ale žebříčkové cíle si nedávám žádné.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Roland Garros: Fantastická Krejčíková vybojovala grandslamový titul!
Barbora Krejčíková to dokázala! Česká tenistka ve finále Roland Garros slaví životní úspěch a ve 25 letech se stala grandslamovou šampionkou! V sobotní bitvě s další finálovou debutantkou Anastasijí Pavljučenkovovou opět prokázala pevné nervy a zdolala svou soupeřku po setech 6:1, 2:6, 6:4.
12.06.2021
Nosková ovládla na Roland Garros dvouhru juniorek
Linda Nosková vyhrála jako čtvrtá Češka dvouhru juniorek na grandslamovém Roland Garros. Šestnáctiletá hráčka v sobotním finále na pařížské antuce porazila Rusku Eriku Andrejevovou ve dvou setech 7:6 a 6:3.
12.06.2021
Fajmonová vyhrála dva turnaje Tennis Europe v Turecku
Sarah Melany Fajmonová (2007, TE U14 74) vyhrála dva mezinárodní turnaje Tennis Europe hráček do 14 let v turecké Antálii. Na konci května vyhrála turnaj kategorie 2 a o týden později turnaj kategorie 3. Gratulujeme.
11.06.2021
Roland Garros: Krejčíková odvrátila mečbol a vyhrála titánskou bitvu se Sakkariovou!
Barbora Krejčíková vydřela v semifinále Roland Garros třísetovou výhru nad Řekyní Marií Sakkariovou, přičemž v závěrečném setu odvrátila mečbol! Proti české reprezentantce nastoupí v sobotním finále Ruska Anastasija Pavljučenkovová, která porazila Slovinku Tamaru Zidanšekovou ve dvou setech. Česká juniorka Linda Nosková postoupila do semifinále dvouhry i čtyřhry. Naopak v deblovém juniorském čtvrtfinále končí Linda Fruhvirtová i Adam Jurajda.
11.06.2021
Dokonalé emoce, výjimečný zážitek! Juniorka Nosková slaví postup do finále Roland Garros
Den po Barboře Krejčíkové postoupila do finále Roland Garros také česká juniorka Linda Nosková. Šestnáctiletá tenistka otočila na pařížské antuce náročné semifinále s Ruskou Dianou Šnajdrovou (1:6, 6:3, 6:3), a v sobotu si tak zahraje o svou premiérovou grandslamovou trofej. „Emoce byly nahoru dolů, po posledním míčku dokonalé. Je to skvělý pocit a výjimečný zážitek, tohle se neděje každý den,“ radovala se na tiskové konferenci česká finalistka.
11.06.2021
Divokou kartu do kvalifikace turnaje žen ve Starých Splavech vyhrála Štruplová
Julie Štruplová (2004, TK AGROFERT Prostějov) vyhrála áčkový turnaj dorostenek ČTS v Doksech a tím si vybojovala divokou kartu do kvalifikace na Macha Lake Open 2021 – mezinárodní turnaj žen $60,000 ve Starých Splavech. Turnaj začíná již v pondělí 14. června. Julie ve finále áčka v Doksech porazila Terezu Valentovou 6:4, 6:1. Čtyhru vyhrály Urbanová s Valentovou. Více o turnaji Macha Lake najdete na www.machalakeopen.cz.
11.06.2021
U Máchova jezera se představí tenistky ze všech kontinentů. Naváže české mládí na Krejčíkovou?
Tradiční mezinárodní tenisový turnaj ITF žen Crystalex Mácha Lake Open by Moneta Money Bank se odehraje na dvorcích ve Starých Splavech od pondělí 14. do neděle 20. června 2021. Po loňském domácím ročníku za účasti našich předních žen i mužů se letos opět bude hrát o dotací 60 tisíc amerických dolarů a body do světového žebříčku WTA. Vítězka dvou uplynulých ročníků Barbora Krejčíková válí na grandslamu v Paříži a míří do první dvacítky nejlepších světových hráček dvouhry. Cestu do elitní společnosti odstartovala před dvěma lety právě titulem u Máchova jezera. Veškeré informace naleznete na www.machalakeopen.cz.
08.06.2021
Šalková vyhrála turnaj ITF J1 v Polsku
Dominika Šalková (2004, ITF 167) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J1 v polské Bytomi. Dominika ve finále porazila Rusku Zaytsevu 6:4, 7:6(2).
08.06.2021
Syrová vyhrála turnaj Tennis Europe v Hrádku nad Nisou
Natálie Syrová (2006, I.ČLTK Praha) vyhrála meinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 16 let v Hrádku nad Nisou. V českém finále porazila Alenu Kovačkovou 6:4, 6:3. Čtyřhru vyhrály Forejtková s Kovačkovou. V kategorii chlapců do finále došel Jiří Čížek (2005, LTC Houštka), který ve finále nestačil na Němce Baumerta 3:6, 3:6. Čtyřhru chlapců vyhráli Švojgr a Hanzelín.
08.06.2021
Změna povinností při vstupu do areálu na mezinárodní akce
Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví s účinností ode dne 31. května 2021 od 00:00 hod. do odvolání stanovují následující podmínky pro vstup osob do některých vnitřních a venkovních prostor nebo pro účast na hromadných akcích, je-li to vyžadováno tímto mimořádným opatřením:
07.06.2021
Sekerková vyhrála turnaj Tennis Europe ve Slovinsku
Veronika Sekerková (2009, I.ČLTK Praha) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 1 ve slovinském Koperu. V českém finále porazila Sofii Hettlerovou 6:3, 7:5. Veronika ovládla i turnaje čtyřher spolu s Polkou Sybickou.
30.05.2021
Most Open 2021: Svrčina překvapil favorita a slaví premiérový titul
Dalibor Svrčina (744.) slaví na konci května první titul ze singlu mezi dospělými. Osmnáctiletý Čech porazil na turnaji ITF v Mostě s dotací 25 tisíc dolarů favorizovaného Itala Franca Agamenoneho (483.) 6:4, 7:6(3). Titul ho vynese těsně za 600. pozici singlu, čímž znovu vylepší své maximum. „Jsem samozřejmě moc rád, že to vyšlo,“ sdělil Tenisovému světu český šampion. „Je to určitě super pro sebevědomí. Nicméně chci zůstat nohama na zemi a nezbláznit se z toho, že jsem vyhrál jednu pětadvacítku.“
30.05.2021
Šalková vyhrála turnaj ITF J3 v Chorvatsku
Dominika Šalková (2004, ITF 167) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J3 hráček do 18 let v chorvatském Čakovci. Ve finále porazila Slovenku Vargovou 7:6(1), 6:1. Spolu s Julií Štruplovou vyhrála Dominika i soutěž čtyřher.
30.05.2021
Na třetí pokus se dočkala! Krejčíková po triumfu ve Štrasburku zavzpomínala na Novotnou
Barbora Krejčíková se pouhý den před začátkem Roland Garros raduje z prvního singlového titulu na okruhu WTA. Pětadvacetiletá Češka ve finále turnaje ve Štrasburku porazila Soranu Cirsteaovou dvakrát 6:3 a vylepší své žebříčkové maximum, kterým bude od pondělí 33. místo světa. Po svém triumfu zavzpomínala i na předčasně zesnulou legendu Janu Novotnou, která Krejčíkovou trénovala a byla pro ni vzorem.
30.05.2021
Kanár a skalp bývalé hráčky TOP 100! Kolodziejová vybojovala sedmou trofej
Miriam Kolodziejová (414.) na turnaji nižší kategorie v Otočeci vybojovala sedmou singlovou trofej kariéry. Čtyřiadvacetiletá tenistka ve finále smetla bývalou hráčku elitní stovky Dalilu Jakupovičovou (298.) 6:0, 6:2. Do hlavní soutěže se přitom musela probít z kvalifikace.
30.05.2021
Jablonec nad Nisou Open: Skvělý Lehečka! Vybojoval druhý letošní titul
Jablonec nad Nisou Open skončil podle papírových předpokladů. Domácí triumf získal nejvýše nasazený hráč dvouhry Jiří Lehečka, který v nedělním dopoledním finále přišel o pouhých pět gemů. Nástup do zápasu přitom nebyl dle jeho představ.
24.05.2021
Kalina vyhrál turnaj ITF J5 v Albánii
Vít Kalina (2005, ITF 952) vyhrál mezinárodní turnaj ITF hráčů do 18 let v albánské Tiraně. Ve finále porazil Řeka Paliourase 6:3, 6:3. Kalina spolu s Brunclíkem vyhrál i soutěž čtyřher.
24.05.2021
Kovačková vyhrála turnaj Tennis Europe ve Slovinsku
Alena Kovačková (2008, TE U14 35) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 2 hráček do 14 let ve slovinském Mariboru. Ve finále porazila Rakušanku Rabl 6:2, 6:3. Navíc spolu s Sarah Melany Fajmonovou vyhrály i turnaj čtyřher.
24.05.2021
Rozpis finálového turnaje Davisova poháru odtajněn. S kým začnou Češi?
Prvním soupeřem českých tenistů na finálovém turnaji Davisova poháru bude tým Francie. Duel se uskuteční 25. listopadu od 16 hodin. O tři dny později se výběr kapitána Jaroslava Navrátila utká s Velkou Británií. Zápasy kvalifikační skupiny C hostí Olympijská hala v rakouském Innsbrucku.
21.05.2021
Turnaje dospělých UTR s dotací $20,000
Český tenisový svaz by vám chtěl prezentovat partnera na sezónu 2021 na turnaje prize money UTR Pro Tennis Tour Events $20,000. Kdo se může zúčastnit turnaje UTR Pro Tennis Tour $25K? Hráči a hráčky musí mít UTR alespoň 12,5 a být mimo první dvoustovku žebříčku PTT. Ženy musí mít UTR minimálně 9,7 a být mimo prvních 200 míst žebříčku PTT. Hráči na žebříčku 1-200 nebo mimo top 2000 budou přijati pouze s divokou kartou schválenou UTR. Všichni ostatní způsobilí hráči budou zařazeni na seznam náhradníků a startovné jim bude vráceno. Turnaje UTR Pro Tennis Tour $25K jsou otevřené všem tenistům. Hráči mladší 14 let nemají nárok na vstup do turnaje. Pro účely těchto pravidel se použije věk hráče k pondělí turnajového týdne.
20.05.2021
ZPRÁVA STÚ ČTS ze dne 18. 5. 2021
1) Mistrovské soutěže smíšených družstev řízené ČTS (2. LIGA A POHÁR PREZIDENTA ČTS) v žebříčkových kategoriích (mladší žactvo – dospělí) budou zkráceny na 3 kola play off v  termínech 29. – 30. 5. 2021, 5. – 6. 6. 2021 a 19. – 20. 6. 2021. Systém soutěží zůstává stejný jako v loňském roce, včetně postupů a sestupů. Pro rozlosování 2. ligy platí pro úvodní kolo původní los 7. kola. Rozpis soutěže je zveřejněn do 14. 5. 2021. Rozlosování nejvyšších oblastních soutěží mládeže a hrací systém všech nižších soutěží je v kompetenci oblastních tenisových svazů.
18.05.2021
Šalková vyhrála turnaj ITF J4 v Maďarsku
Dominika Šalková (2004, ITF 181) vyhrála mezinárodní turnaj hráček do 18 let ITF J4 v Budapešti. Ve finále porazila Terezu Valentovou (2007, ITF 265) 6:1, 6:1. V kategorii chlapců došel do finále Jakub Nicod (2004, ITF 152), kde nestačil na Francouze Debru 6:1, 0:6, 0:3 ret.
17.05.2021
I.ČLTK Prague Open: Ženský turnaj ovládla německá kvalifikantka, mezi muži slaví po obratu Griekspoor
Turnaj I.ČLTK Prague Open by Moneta Money Bank poznal v neděli své šampiony. Mužský challenger kategorie 80 se stal kořistí Nizozemce Tallona Griekspoora, jenž otočil finálovou bitvu s Němcem Ottem. V ženské části turnaje se ze zisku trofeje raduje německá kvalifikantka Jule Niemeierová.
09.05.2021
Brunclík vyhrál turnaj Tennis Europe v Albánii
Petr Brunclík (2006, TE U16 47) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 3 hráčů do 16 let v Tiraně v Albánii. Ve finále porazil Belgičana Huysmanse 6:4, 6:1.
09.05.2021
Havlíčková vyhrála juniorský turnaj v Rumunsku
Lucie Havlíčková (2005, ITF 89) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J2 hráček do 18 let v rumunském Oradea. V českém finále porazila Sáru Bejlek (2006, ITF 103) 6:3, 6:3. Lucie se Sárou vyhrály i soutěž čtyřher.
09.05.2021
Zpráva STÚ ČTS ze dne 7.5.2021
Mistrovské soutěže smíšených družstev řízené ČTS (2. LIGA A POHÁR PREZIDENTA ČTS) v žebříčkových kategoriích (mladší žactvo – dospělí) budou zkráceny na 3 kola play off v předpokládaných termínech 29. – 30. 5. 2021, 5. – 6. 6. 2021 a 19. – 20. 6. 2021. V případě problémů s prvním termínem budou soutěže o týden odloženy, pokud se nepodaří zahájit ani 5. 6., budou pravděpodobně zrušeny. Systém soutěží zůstává stejný jako v loňském roce, včetně postupů a sestupů. Pro rozlosování 2. ligy platí pro úvodní kolo původní los 7. kola. Rozpis soutěže bude zveřejněn do 14. 5. 2021. Rozlosování nejvyšších oblastních soutěží mládeže a hrací systém všech nižších soutěží je v kompetenci oblastních tenisových svazů.
07.05.2021
RPM Junior Říčany Open: Bartůňková titul nevybojovala, favorizované soupeřce podlehla až v tiebreaku třetí sady
V Říčanech v neděli vyvrcholil kvalitně obsazený mládežnický turnaj RPM Junior Říčany Open, ani závěrečný hrací den přitom nebyl bez domácí účasti. Patnáctiletá Nikola Bartůňková ve finále vyzvala 44. juniorku světa Julii Middendorfovou z Německa, jíž ale v dramatické bitvě podlehla 3:6, 6:4, 6:7(4). Chlapecké finále ovládl ve dvou setech Estonec Lajal.
03.05.2021
Kilnarová vyhrála turnaj žen ITF $15 v Tunisku
Monika Kilnarová (1999, WTA 486) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF s dotací $15,000 v tuniském Monastiru. Ve finále porazila Litevku Danielu Vismane (200, WTA 500) 6:4, 7:6(4).
03.05.2021
Vítězem ostravského challengeru pro rok 2021 se stal Francouz Bonzi
Benjamin Bonzi (1996, ATP 126) vyhrál tradiční ostravský ATP challenger dotovaný $50,000. Ve finále porazil Argentince Renzo Olivo (1992, ATP 231) 6:4, 6:4. Vítězi soutěže čtyřher se stali Sergiy Stakhovsky a Marc Polmans, kteří ve finále porazili český pár Patrik Rikl / Andrew Paulson 7:6(5), 3:6, 10:7. Více na www.ostragroupopen.cz.
02.05.2021
Mrva vyhrál turnaj Tennis Europe U14 v Rusku
Maxim Mrva (2007, TE U14 10) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 14 let Super Category v ruském Khimki. Ve finále porazil Rusa Gorina 6:3, 7:6(4).
01.05.2021
Každá pohádka jednou končí: Paulson a Rikl titul v Ostravě nezískali
Patrik Rikl a Andrew Paulson se probojovali do finále ostravského challengeru, kde nestačili na zkušené Sergiy Stakhovsky a Marc Polmans 6:7(4), 6:3, 7:10. Rikl s Paulsonem startující v soutěži na divokou kartu v prvním kole porazili Kopřivu se Svrčinou, ve čtvrtfinále Čilany Tabilo/Barrios Vera a v semifinále Američany Kinga a Reeseho. Do finále dvouhry se probojovali Francouz Benjamin Bonzi, který udolal Eliase Ymera 6:3, 4:6, 7:6(5) a Argentinec Renzo Olivo, kterému pro zranění skrečoval Francouz Rinderknech. Více na www.ostragroupopen.cz.
01.05.2021
Štvanice na začátku května opět ožije tenisem, hlásí se Macháč i Kokkinakis
Vycházející česká tenisová naděje Tomáš Macháč, nejlepší slovenští hráči Norbert Gombos a Andrej Martin. Ale třeba i Australan Thanasi Kokkinakis, který se pyšní skalpem Rogera Federera. To je malý výčet jmen pro blížící se turnaj I.ČLTK Prague Open by MONETA Money Bank, jehož 21. edice se uskuteční od 2. do 9. května na pražské Štvanici.
01.05.2021
Ostrava: Rikl a Paulson ve finále čtyřhry
V prvním semifinále čtyřhřy Lukáš Rosol se Zdeňkem Kolářem nestačili na dvojici Stakhovsky/Polmans, které podlehli 6:3, 2:6, 7:10. Co se nepodařilo jedné české dvojici, podařilo se druhé. V druhém semifinále Patrik Rikl a Andrew Paulson ukázali svoji dravost a porazili americkou dvojici King/Reese 6:4, 6:4. Více na www.ostragroupopen.cz.
30.04.2021
Lehečka ani Rosol do čtvrtfinále nepostoupili
Lukáš Rosol (1985, ATP 185) ve včerejším zápase druhého kola ostravského challengeru nestačil na Slováka Lukáše Kleina (1998, ATP 269) 6:7(2), 6:4, 2:6. Dnes byl na řadě Jiří Lehečka, který však měl těžkého soupeře - třetího nasazeného Francouze Bonziho (1996, ATP 126). Větrné počasí nedělalo Lehečkovi dobře, trefoval míče nečistě a proto také nedokázal dostat soupeře pod tlak. Také na podání se mu nedařilo, když vítr si pohrával s jeho nadhozem. Upřímně musíme přiznat, že Bonzi byl dnes lepší. Konečný výsledek Lehečka - Bonzi 3:6, 4:6. V soutěži čtyřher zůstávají dva české páry. Lukáš Rosol se Zdeňkem Kolářem v soutěži čtyřher, kteří dnes porazili nejvýše nasazený česko-slovenský pár Jebavý/Zelenay 6:3, 6:1. Patrik Rikl s Andrew Paulsonem porazili Čilany Barrios Vera/Tabilo 3:6, 7:5, 10:8. Více na www.ostragroupopen.cz.
29.04.2021
Sekerková vyhrála turnaje Tennis Europe U12 ve Španělsku a Turecku
Veronika Sekerková (2009, I.ČLTK Praha) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 12 let v turecké Antályi. Ve finále porazila Rusku Ruchkinu 6:3, 6:3. Veronika vyhrála i turnaj ve Španělsku, kde ve finále porazila Francouzku Pop 6:0, 6:1.
28.04.2021
Ostrava: Rosol vydřel postup do 2. kola
Některé věci se nemění. Lukáš Rosol byl vždy bojovník, což ukázal i dnes na centrálním dvorci proti nasazenému Egypťanovi Safwatovi. Lukáš v prvním setu stále dotahoval a nakonec prohrál v tiebreaku 4:7. Safwat výborně servíroval a byl solidnější i ve výměnách. Ve druhém setu se obraz hry změnil, Rosol prorazil dvakrát servis soupeře a vyhrál 6:2. Ve třetím setu Rosol prohrával už 1:4 a za stavu 3:5 Egypťan zápas nedoservíroval a navíc ještě jednou prohrál svůj servis a šanci uzavřít zápas na servisu nabídl svému soupeři. Lukáš Rosol na svém servisu odvrátil jeden brejkbol a zvítězil 6:7(4), 6:2, 7:5. Krásný zápas od obou aktérů. Do bojů dnes zasáhl i Martin Krumich, který zde startoval na divokou kartu pořadatele, kterou si vybojoval vítězstvím na Pardubické juniorce 2020. Herní systém má Krumich dobý, bohužel chyběly dnes nejen zkušenosti, ale i kvalita. Pro mladého Sparťana je to každopádně dobrá zkušenost.
26.04.2021
Ostravský challenger - LIVESCORE a LIVESTREAM
Ostravský challenger Ostra Group Open 2021 se hraje bez diváků. Veškeré dění však můžete sledovat na LIVESCORE a LIVESTREAMu. Odkaz na LIVESTREAM a WEB: https://www.atptour.com/en/scores/current-challenger/ostrava/1797/live-scores. Odkaz na LIVESTREAM: https://ostragroupopen.cz/.
26.04.2021
Kilnarová došla do finále turnaje ITF $15 v Tunisku
Monika Kilnarová (1999, WTA 486) došla do finále mezinárodního turnaje žen ITF $15,000 v tuniském Monastiru. Ve finále nestačila na Novozélanďanku Hourigan 3:6, 2:6.
26.04.2021
Valentová vyhrála turnaj Tennis Europe v Maďarsku
Tereza Valentová (2007, TE U16 338) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 2 hráček do 16 let v Budapešti. Ve finále porazila Polku Stankiewicz 7:6(1), 6:1. Spolu se Sárou Mlenskou vyhrály i turnaj čtyřher.
26.04.2021
Čeští junioři se v Říčanech společně chystali na turnaj. Teď zaútočí na cenné žebříčkové body
Stejně jako v polovině ledna se v Říčanech uskutečnilo pod hlavičkou Českého tenisového svazu reprezentační soustředění, tentokrát se zaměřením na mládež. Cíl byl jednoduchý – připravit české juniory a juniorky na právě začínající turnaj ITF v Říčanech. „Od soustředění před velkým lockdownem je to první oficiální akce Českého tenisového svazu,“ řekl jeho šéftrenér Jan Stočes.
24.04.2021