Český tenisový svaz

Svrčina v Chorvatsku útok na double nedotáhl, vylepší si ale žebříčkové maximum

20.03.2022

Dalibor Svrčina měl našlápnuto ke svému třetímu singlovému titulu v kariéře a prvnímu letošnímu, svou jízdu však do vítězného finiše nedotáhl. Ve finále antukového podniku ITF 25 v chorvatské Rovinji český tenista podlehl Španělovi Javieru Barrancovi Cosanovi po setech dvakrát 1:6. S prázdnou však Svrčina z turnaje neodjíždí, už včera získal titul ve čtyřhře.

Mohl to být dokonalý týden. Dalibor Svrčina včera nejprve zvládl semifinále dvouhry a poté dokázal po boku rakouského spoluhráče Davida Pichlera získat titul ve čtyřhře. Dnes však svou snahu o zisk double, tedy titulu ve dvouhře i ve čtyřhře, do úspěšného konce nedotáhl.

Ve finále se devatenáctiletému českému hráči postavila do cesty turnajová jednička Španěl Javier Berranco Cosano. Bohužel se nejednalo o žádné drama, ale velmi rychlou záležitost v podání Svrčinova soupeře. Berranco Cosano předvedl na chorvatské antuce skvělý výkon a Svrčinu porazil hladce 6:1, 6:1 za pouhých 64 minut.

Svrčina svou cestu do finále singlového turnaje započal vítězstvím v prvním kole nad Petrosem Tsitsipasem, bratrem slavnějšího Stefanose Tsitsipase. Řeckého mladíka Svrčina porazil se ztrátou pouhého jednoho gemu.

Ani v osmifinále se rodák z Ostravy příliš nezdržel, Juhasi Kristijanovi ze Srbska dokonce nemilosrdně nadělil hned dva kanáry. Čtvrtfinále už Svrčinu prověřilo mnohem více, ale ani v souboji s pátým nasazeným Španělem Oriolem Rocou Batallem set neztratil, zvítězil 7:6(6), 7:5. V obou setech sice svěřenec Jana Mašíka na začátku ztratil servis, pokaždé však dokázal sadu otočit ve svůj prospěch.

Do sobotního semifinále proti Turkovi Ergimu Kirkinovi vstoupil Svrčina výborně, první set ovládl 6:2. Druhý set však naopak českému hráči vůbec nevyšel, uhrál v něm jen jeden gem, takže o postupujícím do finále musela rozhodnout až třetí sada. V ní se Svrčina dokázal vrátit k tomu, co mu fungovalo v prvním setu a dokonal v ní své vítězství 6:2, 1:6 a 6:2.

Ve finále pak Svrčinu k titulu nepustil po dominantním představení Barranco Cosano, takže na třetí singlový titul kariéry si bude muset talentovaný český tenista ještě počkat.

I přesto ale nemusí Svrčina odjíždět z turnaje nespokojený. Kromě titulu ve čtyřhře může oslavovat také nové žebříčkové maximum, měl by se posunout o dvacet míst na 271. místo. Oficiální vydání nového žebříčku spatří světlo světa už v pondělí.

Už příští týden se Svrčina zúčastní challengeru v Zadaru, v prvním kole mu los přidělil některého z úspěšných kvalifikantů.

Istarska Riviera, Rovinj (muži, CRO, 25 000 USD, antuka)
Finále
DALIBOR SVRČINA (291.) – Javier Barranco Cosano (ESP, 283.) 1:6, 1:6

Semifinále
DALIBOR SVRČINA (291.) – Ergi Kirkin (TUR, 362.) 6:2, 1:6, 6:2

Čtvrtfinále
DALIBOR SVRČINA (291.) – Oriol Roca Batalla (ESP, 330.) 7:6(6), 7:5

Osmifinále
DALIBOR SVRČINA (291.) – Kristijan Juhas (SRB, 1483.) 6:0, 6:0

1. kolo
DALIBOR SVRČINA (291.) – Petros Tsitsipas (GRE, 805.) 6:1, 6:0

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Most $10,000: Tři Češi postoupili do čtvrtfinále

Jaroslav Pospíšil, Adam Pavlásek a Michal Franěk postoupili mezi osm nejlepších na turnaji $10,000 v Mostě. Pospíšil porazil v českém derby obhájce titulu Michaličku 6:3 2:6 6:1 a Pavlásek si poradil s Kunčíkem 6:2 7:6(4). Michal Franěk ve dvou setech vyřadil Monekeho (GER) 6:4 6:3.

16.05.2013
Záhlavová-Strýcová a Šafářová jsou ve čtvrtfinále na Spartě

I druhé kolo na Spartě úspěšně zvládla česká hráčka Barbora Záhlavová-Strýcová, která otočila nepříznivě se vyvíjející duel proti Melindě Czink. Ta včera vyřadila Lucii Hradeckou, Záhlavová-Strýcová vyhrála 1:6 6:4 6:3 a v dalším kole ji čeká Slovenka Čepelová.

16.05.2013
Most $10,000: Minář podlehl po boji Mečířovi

Do druhého kola turnaji ITF $10,000 v Mostě postoupilo šest českých hráčů včetně nasazených Pavláska a Pospíšila. S turnajem se naopak loučí Ivo Minář, který jako kvalifikant narazil na Miloše Mečíře, kterému podlehl 6:7 ve třetí sadě.

15.05.2013
Sparta: Šafářová a Záhlavová-Strýcová zvládly první kolo, ostatní Češky končí

Obhájkyně titulu Lucie Šafářová zahájila cestu letošním ročníkem turnaje vítězstvím nad Srbkou Krunic, kterou porazila 6:4 6:3. Do dalšího kola prošla také vítězka turnaje v Trnavě Bára Záhlavová-Strýcová, která si poradila s Bratchikovou. S turnajem se naopak loučí ostatní české hráčky Zakopalová, Hradecká, Plíšková a Siniaková.

15.05.2013
Andrea Hlaváčková byla blízko poražení Goerges, přesto v Římě končí

Andrea Hlaváčková prošla v Římě kvalifikací a v prvním kole hlavní soutěže narazila na Julii Goerges (GER). Česká hráčka nedokázala využít slibné vedení 6:2 4:0 a dotáhnout utkání do vítězného konce, německé hráčce nakonec podlehla 6:2 4:6 4:6. Andrea ještě bojuje ve čtyřhře, kterou hraje po boku Petry Martic (CRO).

15.05.2013
Řím: Kvitová i Berdych postoupili do třetího kola

Petra Kvitová i Tomáš Berdych měli v prvním kole turnaje v Římě volný los, druhé kolo obě české jedničky zvládly. Kvitová zdolala ve třech setech Lisicki 6:4 0:6 7:5 a Berdych si poradil s Istominem 6:4 6:0.

15.05.2013
Slavný trenér se v Praze setkal s prezidentem ČTS
Jméno Nicka Bollettieriho je ve světovém tenisu synonymem úspěchu. Tento nejslavnější trenér světa se při soukromé návštěvě objevil v Praze a našel si čas i na setkání s prezidentem ČTS Ivo Kaderkou na dvorcích tenisového klubu LTC Zbraslav.
14.05.2013
ITF Futures $10,000 v Mostě

První ze série tří turnajů ITF futures s dotací $10,000 se v týdnu od 13. května koná v Mostě. V hlavní soutěži startuje patnáct českých hráčů, z nichž mezi nasazenými jsou Jaroslav Pospíšil a Adam Pavlásek. Hráči se v Mostě nejvíce perou s hrubou antukou, která je po vydatných deštích z minulého týdne navíc hodně klouzavá.

14.05.2013
Tereza Smitková porazila Larsson a je na Spartě ve druhém kole

Do druhého kola na turnaji Sparta Prague Open $100,000 postoupila Tereza Smitková (296. WTA), která startuje na divokou kartu. Česká hráčka vyřadila pátou nasazenou Johanu Larsson (66. WTA) 6:2 6:4 a v dalším kole ji čeká Maria Sanchez (USA, 124. WTA).

14.05.2013
Hájek i Štěpánek skončili v Římě v úvodním kole

Dva ze tří českých tenistů vypadli na turnaji ATP v Římě hned v prvním kole. Jak Hájek, který prošel kvalifikací nestačil na Alberta Ramose 5:7 0:6 a Radek Šěpánek podlehl domácímu Potitu Staracemu 6:4 4:6 3:6. Ve hře zůstal Tomáš Berdych, který měl jako nasazená šestka volný los.

13.05.2013
Michal Konečný vyhrál desítku v Řecku

Michal Konečný (377. ATP) získal v řeckém Marathonu svůj druhý letoší titul na okruhu ITF. Ve finálové bitvě zdolal český tenista Filipa Peliwa 5:7 7:5 7:5. Při postupu do finále přitom neztratil ani set. Konečný si z Řecka odváží také titul ze čtyřhry, kterou vyhrál s Tylerem Hochwaltem (USA).

13.05.2013
Markéta Vondroušová suverénně ovládla TE 1 do 14-ti let v Rakovníku

Suverénní vítězkou dvouhry na turnaji TE kategorie 1 do 14-ti let v Rakovníku se stala Markéta Vondroušová (1999). Nasazená dvojka turnaje ztratila během šesti utkání pouhých 19 gemů, svým soupeřkám nadělila celkem tři „kanáry“. Ve finále porazila hráčka I.ČLTK Praha jedničku Aminu Anshbu (RUS) 6:0 6:3.

12.05.2013
Bára Záhlavová-Strýcová má první titul po návratu na okruh

Barbora Záhlavová-Strýcová v Trnavě dokázala, že je po návratu na tenisové kurty v dobré formě. Turnaj s dotací $75,000 česká hráčka vyhrála, když ve finále porazila Karin Knapp 6:2 6:4. Bára byla před turnajem na 162. místě žebříčku WTA.

12.05.2013
Marie Bouzková vyhrála ITF 1 v Casablance

Vítězkou dvouhry na turnaji ITF kategorie 1 v marocké Casablance se stala česká juniorka Marie Bouzková. Druhá nasazená hráčka neztratila během turnaje ani set a ve finále porazila Johnise Renaud (USA) 6:1 6:4. Spolu se Sarou Tomic (AUS), mladší sestrou Bernarda Tomice, došla Marie do finále čtyřhry.

12.05.2013
Berdych končí v Madridu v semifinále, Šafářová slaví titul ve čtyřhře

V semifinále zastavil Tomáše Berdycha Stanislas Wawrinka. Českého tenistu porazil 6:3 4:6 6:4 a překazil mu tak zopakování loňské finálové účasti. Jeden titul z Madridu však do Česka míří, Lucie Šafářová vyhrála po boku Anastasie Pavlyuchenkové čtyřhru.

12.05.2013
Tomáš Berdych porazil Murrayho a je v semifinále Madridu

Tomáše Berdycha nezastavil v Madridu ani Brit Andy Murray, kterého světová šestka porazila 7:6(3) 6:4. Tomáš tak zatím úspěšně kráčí za obhajobou loňské finálové účasti, o kterou si zahraje s vítězem duelu Wawrinka – Tsonga.

10.05.2013
Sparta Prague Open 2013: Rozlosování kvalifikace

V pátek 10.5. byla rozlosována kvalifikace čtvrtého ročníku mezinárodního turnaje žen s dotací $100,000 na Spartě. V kvalifikaci startuje celkem dvanáct Češek, druhá nasazená je Sandra Záhlavová. Šanci v podobě divoké karty dostaly i mladší domácí hráčky Nina Holanová, Dominika Paterová, Tereza Jankovská a Simona Heinová.

10.05.2013
Záhlavová-Strýcová přešla přes Siniakovou do semifinále v Trnavě

Další český souboj se odehrál v rámci čtvrtfinálových zápasů v Trnavě $75,000. Střetly se v něm Záhlavová-Strýcová s Kateřinou Siniakovou. Zkušenější Záhlavová zvítězila 6:2 6:2 a zahraje si semifinále Aleksandře Krunic (SRB). Obě Češky se příští týden představí na turnaji na Spartě.

10.05.2013
Turnaj Tennis Europe do 14-ti let kategorie 1 v Rakovníku

Na turnaji Tennis Europe do 14-ti let kategorie 1 v Rakovníku startuje téměř kompletní česká špička v kategorii staršího žactva. Před čtyřmi lety se podařilo opanovat dvouhru chlapců i dívek českým hráčům (Staněk, Rohanová).

09.05.2013
Siniaková v Trnavě porazila Kristýnu Plíškovou a je ve čtvrtfinále

České derby v Trnavě $75,000 vyhrála Kateřina Siniaková (427. WTA), která v třísetové bitvě zdolala Kristýnu Plíškovou 6:7(5) 6:3 7:6(6). Mladá Češka tak postoupila do čtvrtfinále, kde vyzve další českou hráčku, Báru Záhlavovou-Strýcovou (162. WTA).

09.05.2013