Český tenisový svaz

Světlo na konci haly

26.01.2021

Od listopadu se táhne snaha vedení Českého tenisového svazu v čele s prezidentem Ivo Kaderkou o získání povolení na možnost využití krytých tenisových hal pro dva hráče. To bylo v době, kdy statistiky s počty nakažených i hospitalizovaných v Česku klesaly po tvrdých opatřeních provázejících tzv. druhou vlnu pandemie covid-19 a zdálo se, že vše se vrací k normálu.

Ale pak přišla třetí vlna s rekordními počty nakažených na přelomu roku a o výjimkách pro sportovce nechtěl rázem nikdo diskutovat. Nyní se statistiky ministerstva zdravotnictví opět přibližují k nadějným listopadovým údajům a zdá se, že pro tenisty, tenisové kluby a provozovatele sportovních zařízení vysvitlo díky neúnavnému argumentování a přesvědčování pomyslné světlo naděje na konci opuštěné haly.

„Do aktivní komunikace, vysvětlování, žádání a proseb jsme vstoupili na počátku listopadu 2020. Respektovali jsme, že první opatření musela být rasantní a přísná, ale když se epidemiologická situace začala výrazně lepšit, přišli jsme s řadou návrhů a příkladů, jak odstranit nesmyslné a na první pohled i nelogické zákazy,“ představuje začátek celé anabáze prezident ČTS Ivo Kaderka. Dopisy s žádostmi o výjimky, spolu s příklady ze zahraničí a návody, jak vše v tenisovém prostředí řešit, mířily na ministerstvo zdravotnictví, hlavní hygieničce i na vedení Národní sportovní agentury.

„Naše neustálá argumentace byla neměnná, proč neotevřít tenisovou halu, kde na jednoho sportovce připadá 200 – 400 metrů čtverečních prostoru v době, kdy se v tramvajích, vlacích i u pokladen supermarketů stále potkávaly na zlomcích této plochy desítky lidí,“ popisuje základní argument Kaderka.

Díky jeho nové funkci prezidenta Tennis Europe předkládal národním autoritám ukázky řešení v jiných zemích, kde se i v době tzv. lockdownu mohl za dodržení konkrétních pravidel tenis hrát.

„Čelili jsme dokonce i tak absurdním otázkám, zda se nemohou tenisté nakazit, když sahají na stejný míček… Trpělivě jsme vysvětlovali a argumentovali, vždyť jen v Praze je 300 nafukovacích hal a jejich vynucené uzamčení přináší nejen smutek a nepohodu odstaveným tenistům, ale i náklady pro stát, který musí kompenzovat ztráty, vzniklé z uzavření provozoven, které mohly bez jakýchkoli problémů a rizika fungovat,“ doplňuje Kaderka.

Přestože otevření či zavření vnitřních sportovišť měl řešit transparentně protiepidemio­logický systém PES, jeho existence, změny a výjimky přinášely spíše zmatky a falešné naděje. Avšak počátkem ledna vedení ČTS získalo od Ministerstva zdravotnictví ČR stanovisko, podle kterého vede i na základě intervenci ČTS jednání s Národní sportovní agenturou o možnosti provozovat individuální sportovní aktivity nejen profesionálních sportovců v halách i ve vyšších stupních proti epidemiologického systému.

„Nechci nic zakřiknout, ale chce se mi věřit, že zdravý rozum zvítězí a že v po řadě problémů s vakcinací, testy či kapacitami nemocnici došlo i na sport a sportoviště, jak nám bylo vysvětlováno, když jsme byli žádáni o trpělivost. Nevedli jsme hlasitou PR kampaň jako některá zimní střediska, snažili jsme se o vytvoření systémového řešení, i když si ze srdce přeji, aby již nikdy v budoucnu nebylo třeba,“ naznačuje Kaderka, že opatření, která tenistům otevřou kryté haly, by měly příslušné autority přijmout v nejbližších dnech.

Tento text byl přebrán z webu www.Tenisovysvet.cz, kde najdete to nejaktuálnější a nejzajímavější z českého i světového tenisu.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Kopřiva ve Štětíně titul nezískal
Vít Kopřiva (148.) usiloval na challengeru ve Štětíně o druhý titul ve dvou týdnech, ale tentokrát finále nezvládl, s Argentincem Federicem Coriou (96.) prohrál za hodinu a 49 minut po setech 1:6, 6:7(4).
18.09.2023
Tříapůlleté čekání je u konce! Forejtek slaví v Německu singlový titul
Když naposledy Jonáš Forejtek vybojoval turnajový titul, psal se únor 2020 a český tenista tehdy vyhrál patnáctku v turecké Antalyi. Od té doby sice vystoupal až na 217. místo, další trofej však do sbírky nepřidal. V neděli však své tři a půl roku trvající čekání v německém Buchhausenu ukončil. Ve finále pokořil nasazenou jedničku Louise Wesselse 6:3, 6:4 a naznačil, že by svou herní krizi přeci jen mohl dokázat překonat.
18.09.2023
Prostějov vyhrál mistrovství ČR družstev dorostu-2023
Tým TK Agrofert Prostějov vyhrál mistrovství ČR družstev v kategorii dorostu. Ve finále porazil Spartu 5:1. Na 3. místě skončil I.ČLTK Praha a na 4. místě TK PRECHEZA Přerov o.s.
17.09.2023
Davis Cup: Týden snů završen! Skvělí Češi zvítězili bez zaváhání i nad Srby
S něčím takovým se před výpravou na Davis Cup do Valencie vůbec nepočítalo! Český tým pod vedením kapitána Jaroslava Navrátila chtěl bojovat o slušný výsledek a poprat se třeba nějakým způsobem o postup do listopadového play-off. Nakonec jsou to ale právě Češi, kteří celou skupinu C ovládli. A navíc bez jediné porážky! Po Španělech a Korejcích totiž porazili poměrem 3:0 i Srby. Vítězství zařídili už v singlech Jiří Lehečka a Jakub Menšík, Adam Pavlásek a Tomáš Macháč následně uspěli ve čtyřhře.
17.09.2023
Davis Cup: Macháč zvládl náročné tříhodinové drama, Lehečka zajistil vítězný bod
Čeští tenisté zvládli i čtvrteční zápas základní skupiny Davis Cupu ve španělské Valencii! Po výhře 3:0 nad domácím týmem dokázali porazit také Jižní Koreu, když potřebné dva body vybojovali Tomáš Macháč a Jiří Lehečka.
14.09.2023
Davis Cup: Češi porazili Španěly 3:0! O body se podělili všichni hráči
Druhým hracím dnem pokračovala skupinová fáze Davisova poháru. Poprvé byl v akci český tým, jenž v „céčku“ vyzrál už po singlech na oslabené Španěly. Souboj s domácím výběrem ve Valencii úspěšně rozehrál Tomáš Macháč, který porazil dvakrát 6:4 Bernabého Zapatu Mirallese. Jiří Lehečka následně v duelu týmových jedniček udolal Alejandra Davidoviche Fokinu 7:6(5) a 7:5. Český úspěch dokonali v závěrečné čtyřhře Jakub Menšík s Adamem Pavláskem. Kanaďané senzačně pokořili favorizované Italy! Z výhry se radují také Britové a Američani.
14.09.2023
Urbanová a Kumstát došli do finále turnaje ITF J200 v Rakovníku
Lucie Urbanová (2006, ITF 51) došla do finále mezinárodního turnaje ITF J200 hráčů do 18 let v Rakovníku. Ve finále nestačila na Němku Stusek 1:6, 2:6. Čtyřhru vyhrály Julie Paštiková a Slovenka Mia Pohanková. V kategorii chlapců do finále došel Jan Kumstát (2007, ITF 86), který ve finále nestačil na Švýcara Berruta 4:6, 4:6. Do finále čtyřhry došel Jan Klimas spolu s Polákem Jedrzejczakem.
13.09.2023
Dufek vyhrál Tennis Europe v Maďarsku
Pavel Oliver Dufek (2010, TE U14 42) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 2 hráčů do 14 let v Budapešti, když ve finále porazil Bulhara Koleva 6:2, 6:2. Dařilo se mu také ve čtyřhře, kterou vyhrál spolu s partnerem Matyášem Maršíkem 6:3, 7:5.
12.09.2023
Chlumská vyhrála turnaj Tennis Europe v Chorvatsku
Laura Chlumská (TE U14 115) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 14 let v chorvatském Zadaru. Ve finále porazila Chorvatku Kardum 6:1, 6:2.
10.09.2023
Levinsky vyhrála turnaj Tennis Europe v Albánii
Gloria Levinsky (ITF U14 673) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 14 let v albánské Tiraně. Ve finále porazila Slovenku Handzo 6:0, 6:3.
10.09.2023
Lucie Slaměníková vyhrál turnaj ITF J30 v Trnavě
Lucie Slaměníková (2009, ITF 2420) vyhrála mezinárodní turnaj ITF hráček do 18 let ve slovenské Trnavě. Ve finále porazila Slovenku Terezii Mlkva 6:2, 6:3. Čtyřhru vyhrály Eliška Dřevojanová a Rozálie Vrajíková.
10.09.2023
Valentová US Open neovládla. Druhé místo je taky místo, usmívala se po bojovném výkonu
PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z NEW YORKU – Česko si na svou juniorskou vítězku US Open bude muset ještě chvíli počkat. Zopakovat počin Marie Bouzkové z roku 2014 mohla ve Flushing Meadows Tereza Valentová, bohužel její cesta skončila těsně pod vrcholem. Šestnáctiletá tenistka ale zanechala na turnaji skvělý dojem a jasně ukázala, že se s ní musí do budoucna počítat.
10.09.2023
ITF Frýdek-Místek: Štruplová ve finále uhrála jen dvě hry
Julie Štruplová, které náleží 332. místo ve světovém žebříčku, prohrála v nedělním finále domácí pětadvacítky ve Frýdku-Místku s druhou nasazenou Italku Silvii Ambrosiovou. Proti 311. hráčce světa uhrála jen dva gemy.
10.09.2023
Druhý letošní titul! Kopřiva prolomil v Tullnu předchozí prokletí
Vít Kopřiva v posledních měsících na challengerech doslova řádí. Od druhé poloviny července odehrál tři turnaje a podruhé odchází jako šampion. Na svůj červencový titul z italské Verony nyní navázal v rakouském Tullnu, kde dokonce ztratil pouze jeden set. V nedělním finále porazil Sumita Nagala 6:2, 6:4.
10.09.2023
Šuda a Jelínková vyhráli áčkové turnaje mladšího žactva v Havířově a Tišnově
Jakub Šuda (2012, TK Agrofert Prostějov) vyhrál áčkový turnaj ČTS mladších žáků v Havířově. Ve finále porazil Tadeáše Dorazila 6:0, 6:0. Čtyřhru vyhráli David motal a Jakub Šuda. V kategorii dívek v Tišnově vyhrála Adéla Jelínková (2011, TK Sparta Praha), která ve finále porazila Terezu Penčíkovou 6:0, 6:1. Čtyřhru vyhrály Anna Jančaříková a Viktorie Krejčíková.
08.09.2023
Jelínková vyhrála turnaj Tennis Europe v Písku, Zapský došel do finále
Adéla Jelínková (2011) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 12 let v Písku. V českém finále porazila Fofii Jirákovou 6:1, 6:2. Čtyřhru vyhrály Radka Hadrabová a Barbora Klusáčková. V kategorii chlapců došel do finále Tobiáš Zapský. Čtyřhru vyhráli Ondřej Kačík a Tobiáš Zapský.
08.09.2023
US Open: Konec v semifinále, Muchová na domácí hvězdu nevyzrála. Utkání narušili aktivisté
Karolína Muchová si své druhé letošní grandslamové finále nezahraje. Na kurtu Arthura Ashe podlehla ve dvou setech domácí hvězdičce Coco Gauffové. Ve druhém semifinálovém utkání zvítězila Běloruska Aryna Sabalenková nad Američankou Madison Keysovou. České juniorky dál pokračují v úspěšné cestě turnajem, do semifinále dvouhry prošly Tereza Valentová a Laura Samsonová.
08.09.2023
1. ligu ČTS 2023 vyhrál Pliskova Tennis Academy-Říčany
Tým Pliskova Tennis Academy-Říčany vyhrál 1. ligu Českého tenisového svazu pro rok 2023, když ve finále porazil TK Neridé 5:1. Vítěz 1. ligy se 16.12.2023 utká o postup do Tenisové extraligy s posledním týmem Tenisové extraligy 2023.
08.09.2023
Tenisová extraliga 2003 rozlosována
Tenisová extraliga pro rok 2023 se odehraje v termínu 14.-19.12.2023 v Říčanech a Prostějově. V pražské skupině jsou SPOJE a Sparta, v prostějovské skupině je Prostějov a Přerov. Předkolo (14.12.2023) si v Říčanech zahraje I.ČLTK Praha s TK Most, předkolo v Prostějově (14.14.2023) si zahraje Jihlava a Pardubice. Vítěz předkola se zařadí do místně příslušné skupiny. Finále mezi vítězi jednotlivých skupin se odehraje v Říčanech 19.12.2023. Rozpis (PDF).
07.09.2023
Jablonec nad Nisou Open: Krumich povolil finálovému soupeři jen dva gemy!
Martin Krumich, jenž loni vyhrál antukovou pětadvacítku v Praze, si připsal v neděli druhý singlový titul v kariéře. Na pětadvacítce v Jablonci nad Nisou vyzval ve finálovém utkání sedmého nasazeného Mohameda Safwata, kterému nadělil kanára a zvítězil hladce 6:2, 6:0.
03.09.2023