Český tenisový svaz

Srdnatý výkon ani čtyři setboly nestačily. Menšík ve finále v Dauhá po velkém boji padl

25.02.2024

Český tenista Jakub Menšík má za sebou prozatím největší zápas kariéry. Ve svém premiérovém finále na okruhu ATP v katarském Dauhá předvedl srdnatý výkon proti nasazené dvojce Karenovi Chačanovovi, jemuž nakonec podlehl po hodině a 50 minutách 6:7(12), 4:6.

Osmnáctiletý Jakub Menšík má za sebou nejvydařenější turnaj na nejvyšším okruhu. V katarském Dauhá se po celý týden prezentoval skvělými výkony, díky nimž postupně vyřadil Alejandra Davidoviche Fokinu, Andyho Murrayho, Andreje Rubljova a Gaela Monfilse. Zejména vítězství nad Murraym, s nímž bojoval tři a půl hodiny, a skalp světové pětky Rubljova patří k hlavním highlightům Menšíkova představení na turnaji.

V semifinále pak slavil vítězství nad jedním ze svých vzorů Gaelem Monfilsem, kterého porazil ve třech setech. „Když jsem byl mladší, tak jsem se na něj často díval v televizi. Je to jeden z největších showmanů na kurtu a skvělý chlap, snad se ještě někdy potkáme,“ říkal po pátečním triumfu, kterým si zajistil postup do prvního finále kariéry na nejvyšším okruhu.

„Je to úžasné, snad to nebude poslední finále,“ smál se. „Celý týden je úžasný. Musím říct, že hraju nejlepší tenis svého života. Dostat se do finále je úžasný pocit, úplně mi dochází slova,“ radoval se.

V sobotu odpoledne se Menšík konečně dočkal a postavil se na kurt, kde v největším utkání krátké kariéry vyzval světovou sedmnáctku Karena Chačanova. A rozhodně zanechal na dvorci znovu skvělý dojem, když se prezentoval dalším srdnatým a bojovným výkonem.

V prvním setu si oba tenisté svědomitě drželi podání, a to až do rozhodujícího tiebreaku. Menšík ve zkrácené hře disponoval dohromady čtyřmi setboly, proměnit ale ani jeden nedokázal a nakonec v dramatické koncovce prohrál 12:14.

Tato těsná porážka Menšíka pravděpodobně trošku rozhodila, protože do druhého setu vstoupil ztraceným podáním, což byl vůbec jediný brejk celého střetnutí. Českému tenistovi se v dalším průběhu druhého dějství nepovedlo propracovat ani k jednomu brejkbolu a Chačanov díky tomu mohl v desáté hře duel dopodávat.

„Celý týden jsi hrál skvěle, Karene. Zasloužil sis to skvělými výkony. Doufejme, že se v budoucnu dočkáme více takových bitev,“ prohlásil na dvorci během ceremoniálu český tenista. „Za sebe jsem smutný, že jsem dnes nevyhrál. Přesto to byl úžasný týden. Chtěl bych poděkovat všem lidem, díky kterým se pro mě tento turnaj stal nezapomenutelným. Děkuju i všem fanouškům za to, že jste mě celý týden podporovali. Hnali jste mě dopředu, bez vás by to nešlo,“ dodal.

Menšík si postupem do finále v Dauhá zajistil posun na 87. místo světa, což bude jeho nové kariérní maximum, které si vylepší o 29 příček. O další vylepšení maxima může usilovat hned příští týden v Dubaji, kde jej v prvním kole prestižního turnaje kategorie ATP 500 čeká souboj s Chorvatem Bornou Čoričem.

Qatar ExxonMobil Open, Dauhá (muži, QAT, 1 395 875 USD, tvrdý povrch)
Finále dvouhry
JAKUB MENŠÍK (116.) – Karen Chačanov (17.) 6:7(12), 4:6

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Mezinárodní turnaj žen v Plzni: České derby vyhrála Martincová

Tereza Martincová (1994, WTA 289) vyhrála český duel s Renátou Voráčovou (1983, WTA 208) v prvním kole mezinárodního turnaje žen v Plzni. Ve kvalitním zápase vyhrála Martincová ve třech setech 6:7, 6:4, 6:3. V dalším kole ji čeká Maďarka Melinda Czink (1982, WTA 480), někdejší 37. hráčka světa, která prošla kvalifikací a v prvním kole porazila Kateřinu Vaňkovou (1989, WTA 240) 4:6, 6:0, 6:2. Výsledky a program.

30.07.2014
Veselý je ve druhém kole v Kitzbühelu, Plíšková ve Stanfordu

Postup do druhého kola slaví po sérii porážek Jiří Veselý, který na turnaji v rakouském Kitzbühelu porazil Němce Jana-Lennarda Struffa 6:4 6:4. V dalším kole změří síly s domácím Thiemem. Ve Stanfordu se na tvrdém povrchu dařilo Karolíně Plíškové, která přešla přes Kimiko Date-Krumm do druhého kola.

28.07.2014
Summer Cup do 12-ti let: Oba české týmy ve finálové skupině

České týmy dvanáctiletých zvládly v Rakovníku kvalifikační skupiny Summer Cupu 2014 a postoupily do finále, které se uskuteční 7.-10. srpna v Alanyi (TUR, chlapci) a Ajacciu (FRA, dívky). Chlapci o postup porazili Německo 2:1 a dívky stejným poměrem Rakousko. Výsledky.

28.07.2014
OPTIM TOUR 2014: Lukáš Jedlička a Veronika Vlkovská vyhráli jasně v Káraném

Lukáš Jedlička si bez problémů poradil ve finále s domácím Davidem Minxem (LTC Houštka) 6:1,6:3, když během celého turnaje neztratil set. Davida Minxe může těšit cenné vítězství nad Filipem Šebestou (oba roč.1994) v semifinále. V soutěži žen Veronika Vlkovská (TK Pernštýn Pardubice), která hrála o zápas více, protože nebyla nasazená nedovolila ve finále Pavle Kováčové z Brna uhrát dokonce ani game.

28.07.2014
Mistrovství ČR staršího žactva 2014

Od pondělí 28. července začíná mistrovství ČR jednotlivců v kategorii staršího žactva. Mezi chlapci je nejvýše nasazeným Dominik Jedlička a mezi dívkami Radka Bužková. Chlapci hrají v Jablonci a dívky ve Frýdlantu nad Ostravicí. Výsledky: chlapci, dívky.

27.07.2014
Dušan Lojda vyhrál desítku v Rakousku

Dušan Lojda (1988, ATP 594) je po zranění zpátky ve formě. V rakouském Bad Waltersdorfu v česko-slovenském finále porazil Karola Becka (1982, ATP 407) 6:3, 5:7, 6:4. Výsledky.

27.07.2014
Magdaléna Pantůčková vyhrála ITF5 v Dolanech Vésce

Mezinárodní turnaj hráček do 18-ti let ITF Grade 5 vyhrála Magdaléna Pantůčková (1999), která ve finále porazila Terezu Procházkovou (1999) 4:6, 6:3, 6:0. Čtyřhru vyhrály Marková s Hájkovou a v kategorii chlapců Chyba s Orlitou.

27.07.2014
Petra Krejsová vyhrála desítku v Německu

Petra Krejsová (1990, WTA 414) vyhrála mezinárodní turnaj žen dotovaný $10,000 v německém Horbu. V českém finále porazila Jesiku Malečkovou (1994, WTA 640) 7:5, 7:5.

27.07.2014
Tomáš Jiroušek je vicemistrem Evropy do 14-ti let

Tomáš Jiroušek (2000) došel na mistrovství Evropy hráčů do 14-ti let v Plzni až do finále, kde nestačil na Němce Rudolfa Mollekera 0:6, 1:6. Spolu s Evženem Holišem vyhrál turnaj čtyřher. Výsledky.

27.07.2014
Holiš s Jirouškem vyhráli čtyřhru na mistrovství Evropy jednotlivců 2014 v Plzni

Mistrovství Evropy jednotlivců 2014 se hrálo ve třech věkových kategoriích. Plzeň hostila hráče a hráčky do 14-ti let. Vítezi turnaje čtyřher se stali Evžen Holiš s Tomášem Jirouškem. Jiroušek si zahraje v neděli i finále dvouhry. V Moskvě se hrálo mistrovství do 16-ti let. Kolářová s Vondroušovou došly do semifinále čtyřhry a Ricci s Riklem prohráli ve čtyřhře až ve finále. Klosters hostilo mistrovství do 18-ti let. Výsledky.

26.07.2014
Lukáš Rosol je v Umagu ve čtvrtfinále

Třetí čtvrtfinálovou účast v řadě má před sebou Lukáš Rosol na turnaji ATP v Umagu. Ve druhém kole Lukáš porazil Pere Ribu 7:6(4) 6:1 a o semifinále se utká s nasazenou trojkou, domácím Marinem Cilicem.

23.07.2014
Turnaj A dorostu v Ostravě vyhráli Vondrášek a Janischová

Vítězi áčkového turnaje dorostu v Ostravě se stali obě nasazené jedničky Jaroslav Vondrášek (1996, I.ČLTK Praha) a Dagmar Janischová (1996, TK PRECHEZA Přerov). Vondrášek prošel celým pavoukem bez ztráty setu, ve finále mu za stavu 3:0 vzdal Antonín Bolardt. Janischová ve finále porazila Elišku Kleisnerovou 6:2 5:7 6:0. Výsledky dorostenci, výsledky dorostenky.

23.07.2014
Lukáš Rosol prošel do druhého kola na turnaji v Umagu

Lukáš Rosol má úspěšně za sebou první kolo na turnaji ATP v Umagu. Český tenista v něm zdolal Diega Schwartzmana z Argentiny v třísetové bitvě 6:3 3:6 7:6(2). Lukášovým dalším soupeřem je vítěz duelu Riba – Veselý, bude tedy možná k vidění český souboj.

22.07.2014
Mistrovství Evropy jednotlivců v Plzni, Moskvě a Klosters

Od pondělí 21. července začínají Mistrovství Evropy jednotlivců v kategoriích do 14-ti (Plzeň), 16-ti (Moskva) a 18-ti let (Klosters). Čeští hráči budou o prestižní titul bojovat ve všech kategoriích. Výsledky Plzeň, výsledky Moskva, výsledky Klosters.

21.07.2014
Rudolf Siwy ve finále ITF futures $10,000 v Tatranské Lomnici

Do finále ITF futures ve slovenské Tatranské Lomnici došel Rudolf Siwy (1986, 1746. ATP). Český tenista ve čtvrtfinále porazil Václava Šafránka, v semifinále jedničku turnaje Adriana Partla a ve finále podlehl Marku Semjanovi 2:6 2:6. Do semifinále došel také Robin Staněk, který nestačil na pozdějšího vítěze 3:6 7:5 4:6. Finále čtyřhry si zahráli Kunčík s Maršounem. Výsledky.

21.07.2014
Moravskoslezský kraj proti Slezskému wojewodztví
Ve čtvrtek 17.7.2014 proběhl v tenisovém areálu Ridera Sport v Ostravě-Vítkovicích maratón zápasů v rámci mezistátního utkání mezi celky mladšího,staršího žactva a dorostu Moravskoslezského kraje a Slezského wojewodztví.Oba družební regiony reprezentovali celkem 24 hráčů všech věkových kategorií.
21.07.2014
MČR družstev mladšího žactva vyhrál Prostějov

Mistrovství ČR družstev v kategorii mladšího žactva 2014 konané ve Zlíně vyhrál TK Agrofert Prostějov, který porazil ve finále TK Sparta Praha 6:3. Na třetím místě skončil I.ČLTK Praha a na čtvrtém místě TK Neridé.

20.07.2014
ITS CUP 2014: V českém finále vyhrála Cetkovská

Mezinárodní turnaj žen v Olomouci ITS Cup 2014 dotovaný $50,000 vyhrála Petra Cetkovská (1985, WTA 70), když ve finále porazila Denisu Allertovou (1993, WTA 202) 3:6, 6:1, 6:4. Soutěž čtyřher vyhrál český pár Cetkovská/Voráčová.

20.07.2014
Radek Štěpánek si finále v Bogotě nezahraje, podlehl Karlovičovi

Radek Štěpánek končí v Bogotě v semifinále. Český daviscupový reprezentant nestačil na Iva Karloviče, kterému nakonec podlehl po boji 4:6 6:3 4:6. Štěpánek si mohl poprvé od roku 2011, kdy získal titul ve Washingtonu, zahrát finále na turnaji okruhu ATP.

20.07.2014
Natálie Kallmünzerová vyhrála ITF 4 v Londýně

Natálie Kallmünzerová (1997, 492. ITF) si odváží titul z juniorského turnaje kategorie ITF 4 v Londýně. Ve druhém kole se jí podařilo vyřadit jedničku turnaje Britku Eden Richardson (213. ITF) 6:2 4:6 6:4 a ve finále si potom poradila i s druhou nasazenou Alannah Griffin (GBR) 7:6(3) 6:1. Za vítězství si připsala 40 bodů. Výsledky.

19.07.2014