Český tenisový svaz

První šampion po 20 letech! Největší den mého života, slzel Menšík po zdolání Djokoviče

31.03.2025

Dokázal to! Jakub Menšík zakončil svou spanilou jízdu turnajem Miami Open výstupem až na samotný vrchol! Ve finále, které se kvůli problémům s počasím posunulo o takřka šest hodin, ustál český tenista dramatický souboj s vlastním idolem Novakem Djokovičem a srbskou superhvězdu porazil za dvě hodiny a pět minut 7:6(4), 7:6(4). Menšík se stal prvním českým vítězem turnaje Masters po dlouhých 20 letech a navázal na triumf Tomáše Berdycha z Paříže 2005.

Devatenáctiletý Jakub Menšík má za sebou zápas, na který v životě nezapomene! V Miami, kde se kvůli dešti muselo finále posunout o takřka šest hodin, vybojoval svůj premiérový titul na okruhu ATP, k tomu rovnou z Masters a navíc v souboji s mužem, kvůli němuž vlastně tenis hraje. V noci na pondělí se utkal se svým tenisovým vzorem Novakem Djokovičem a zvítězil ve dvou setech!

„Abych byl upřímný, nevím, co na to říct. Je to samozřejmě neuvěřitelný pocit,“ řekl Menšík během ceremoniálu. „Byl to asi největší den v mém životě a já ho zvládl skvěle. Jsem opravdu rád, že jsem předvedl dobrý výkon a udržel nervy před zápasem. Cítím se prostě super šťastný a myslím, že další pocity přijdou později,“ slzel český mladík.

V Menšíkovi se po úspěšném finále mísily emoce. Mimo všeho jiného chtěl vyjádřit také respekt ke svému soupeři, se kterým ho pojí spousta zážitků. Například možnost s ním trénovat v Bělehradě, kam jej Djokovič pozval v roce 2022 po jeho účasti ve finále juniorky na Australian Open. Menšík byl ale zároveň nesmírně šťastný, že v podstatě žák porazil svého učitele.

„Novaku, všichni vědí, že jsem tu kvůli tobě. Sledoval jsem tě herně růst a když jsem byl malý, začal jsem kvůli tobě hrát tenis. Měl jsem už několik příležitostí s tebou trénovat a hrát s tebou v Šanghaji,“ připomněl svou loňskou porážku z Masters v Šanghaji.

„Pro tenistu není těžší úkol než tě porazit ve finále turnaje. Moc ti děkuji za všechno, co jsi v tomto sportu a pro všechny udělal. Jsi neuvěřitelný člověk. Největší ze všech. Moc ti děkuji,“ dodal.

Samotné finále nabídlo velmi atraktivní tenis. Klíčovým faktorem byl servis, který si oba hráči prohráli za celý zápas pouze jednou. Menšík se v prvním setu probojoval k brejku ve druhém gemu a postupně se ujal vedení 4:2. Djokovičovi se ale povedlo srovnat na 4:4. V závěrečném tiebreaku se českému hráči povedlo utrhnout do vedení 5:0 a náskok přetavil ve výhru 7:4.

Ve druhé sadě už k žádnému brejku nedošlo. Menšíka ale nakonec nemuselo mrzet, že nevyužil dva brejkboly z pátého gemu. Znovu si totiž podmanil 7:4 tiebreak, byť tentokrát po poněkud divočejším průběhu plném mini-brejků. Byl to ale Menšík, kdo tahal za delší konec provazu a komu se povedlo být úspěšnějším na returnu.

„Je to Jakubova chvíle. Chvíle jeho týmu, chvíle jeho rodiny. Gratuluji, neuvěřitelný turnaj,“ vysekl poklonu Djokovič. „Bolí mě to přiznat, ale byl jsi lepší! V rozhodujících chvílích jsi předvedl neuvěřitelné podání a prostě fenomenální úsilí i po psychické stránce, abys zůstal v těžké chvíli odolný.“

Menšíkovi se triumfem v Miami povedlo navázat na poslední české prvenství v kategorii ATP Masters (1000). V roce 2005 se na halovém podniku v Paříži povedlo turnaj této kategorie vyhrát Tomášovi Berdychovi, současnému daviscupovému kapitánovi. Od té doby český mužský tenis na podobný úspěch marně čekal. Až do Miami 2025.

Po vítězství v Miami se Jakub Menšík vymrštil ve světovém žebříčku o 30 pozic na senzační 24. místo a stal se českou dvojkou za Tomášem Macháčem. V elitní třicítce je jasně nejmladším hráčem.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Marie Bouzková postupuje na juniorském US Open, zahraje si čtvrtfinále

Již tři vítězná utkání má za sebou Marie Bouzková (1998, 32. ITF) na juniorském US Open. Česká hráčka navíc ve druhém kole vyřadila nasazenou dvojku Jelenu Ostapenko (3. ITF) 6:3 6:1. V boji o semifinále ji čeká Ruska Kalinskaya. Výsledky.

04.09.2014
Turnaj A dospělých na Lokomotivě Praha vyhráli Michl a Šmídová

Vítězi posledního turnaje kategorie A dospělých, který se odehrál v areálu Lokomotivy Praha, se stali Lukáš Michl (1990, TO SK Mělník) a Pavla Šmídová (1990, TK Pernštýn 1897 Pardubice). Michl ve finále porazil Martina Fafla 4:6 7:6(5) 6:2 a Šmídová smetla z kurtu Alenu Dvořákovou 6:2 6:0. Výsledky muži. Výsledky ženy.

04.09.2014
US Open: Tomáš Berdych porazil Thiema a je ve čtvrtfinále

Tomáš Berdych v utkání s mladým Rakušanem Dominikem Thiemem nezaváhala a nepovolil mu ani set. Po výsledku 6:1 6:2 6:4 prošel do čtvrtfinále, kde ho čeká Marin Cilic z Chorvatska. Vítěz tohoto duelu narazí na dvojici Monfils – Federer.

03.09.2014
TJ Spoje Praha: Ve středu zápasem dne Rohanová s Malečkovou

Tahákem středečního programu na mezinárodním turnaji žen v Praze na TJ Spoje je zápas Rohanová – Malečková. Zápas je na programu ve středu ne dříve než 12:30 hod. Dalším zajímavým zápasem je duel Zálabské se Šumovou (začátek v 10 hod.), tedy opakování letošního finále mistrovství republiky žen v Ústí nad Orlicí, který vyhrála Zálabská. Výsledky a program dne.

02.09.2014
TJ Spoje Praha: Nejvýše nasazená Borecká vyřazena v 1. kole

Hned první den hlavní soutěže přinesl výborný tenis, ale také velké překvapení. V prvním kole končí nejvýše nasazená Martina Borecká (1991, WTA 354), která nestačila na výborně hrající Karolínu Stuchlou (1994, WTA 1053) 6:4, 3:6, 4:6. V dalším kole Stuchlou čeká vítězka Pardubické juniorky 2014 Karolína Muchová. Výsledky a program dne.

02.09.2014
Finále Memoriálu Zdeňka Kocmana v mini a babytenisu družstev na Severní Moravě
V sobotu 30.8.14 proběhl v tenisovém areálu TK Precheza Přerov 7. ročník finálových zápasů Memoriálu Zdeňka Kocmana v mini a babytenisu družstev. V závěrečném turnaji startovalo na 27 dvorcích 28 družstev v kategorii babytenisu a na 6 dvorcích 11 družstev minitenisu. Maraton zápasů za ideálního tenisového počasí nakonec nejlépe zvládla družstva v babytenisu TK Slávia Orlová a minitenisu Trend Sport Krnov, které se radovali z celkového vítězství a postupu na MČR.
01.09.2014
TK Neridé ITF2: Kvalifikací prošli čtyři naši chlapci a pět dívek

Z kvalifikace na mezinárodním turnaji ITF Grade 2 do 18-ti let na TK Neridé prošli 4 Češi (Šimek, Bolardt, Kalivoda, Dubský) a 5 českých dívek (Tocháčková, Cváčková, Machalová, Kohoutová, Kleisnerová). Hlavní soutěž začíná v úterý 2. září. Výsledky a program dne.

01.09.2014
TJ Spoje Praha: Z kvalifikace postoupilo 6 českých hráček

Od neděle 31. srpna se koná na dvorcích TJ Spoje Praha mezinárodní turnaj žen dotovaný $10,000. Z kva­lifikace postoupilo do hlavní soutěže 6 českých hráček: Stuchlá, Tomanová, Roučková, Vrbenská, Hrabalová a Kunčíková. V hlavní soutěži je celkem 25 českých hráček (z celkových 32). Výsledky a program dne.

01.09.2014
Tereza Kolářová došla do finále ITF 2 v Budapešti

Svého nejlepšího výsledku dosáhla na juniorském turnaji ITF 2 v Budapešti Tereza Kolářová (147. WTA). Česká juniorka se probojovala až do finále, kde však nestačila na Rusku Aminu Anshbu 2:6 4:6. Dvojice Krstev, Motl si zahráli finále čtyřhry juniorů. Výsledky.

01.09.2014
TE 3 do 12-ti let Regensburg: Kristýna Lavičková ve finále dvouhry

Zcela s přehledem prošla Kristýna Lavičková až do finále turnaje TE 3 dvanáctiletých v německém Regensburgu. Titul si nakonec neodváží, ve finále nestačila na Španělku Custic Braut 2:6 5:7. Spolu s Terezou Vajstejtlovou ale ovládly čtyřhru. Mezi chlapci došel do semifinále Dalibor Svrčina. Výsledky.

31.08.2014
Tereze Martincové unikl titul na $25,000 v Rumunské Mamaie

Tereza Martincová (286. WTA) si na turnaji ITF $25,000 zahrála o titul. Ten jí však vzala domácí Andreea Mitu (167. WTA), která českou hráčku porazila ve dvou setech 6:2 6:4. Tereza po cestě do finále vyhrála tři třísetové zápasy a připsala si 30 bodů do žebříčku WTA. Výsledky.

31.08.2014
Dominik Süč došel do finále ITF futures $10,000 v Osijeku

Dominik Süč (710. ATP) se na turnaji futures s dotací $10,000 v chor­vatském Osijeku probojoval až do finále. Hned na úvod zvládl české derby, v němž porazil Václava Šafránka, ve finále potom nestačil na Španěla Javiera Martiho (1859. ATP) 0:6 4:6. Jan Šátral došel do semifinále, kde prohrál s pozdějším vítězem a spolu s Liborem Salabou ovládli čtyřhru. Výsledky.

31.08.2014
Lucie Kaňková vyhrála další turnaj TE 2 do 16-ti let v Regensburgu

Již druhý turnaj kategorie TE 2 do 16-ti let vyhrála Lucie Kanňková během srpna. Tentokrát nenašla přemožitelku v německém Regensburgu, kde opět splnila roli nasazené jedničky a celým turnajem prošla bez ztráty setu. Se svojí finálovou soupeřkou Evou Marií Voráček vyhrála i čtyřhru. Výsledky.

31.08.2014
US Open: Kvitová podlehla ve 3. kole Krunic, končí i Plíšková

Petra Kvitová končí na US Open ve třetím kole na raketě kvalifikantky Aleksandry Krunic ze Srbska po stech 4:6 4:6. Ve stejném kole se loučí i Karolína Plíšková. Karolína po senzačním vyřazení Any Ivanovic nestačila na Australanku Casey Dellacqua ve třech setech 6:3 3:6 6:4.

31.08.2014
TJ Spoje Praha: Kvalifikace desítky žen

V areálu TJ Spoje Praha začíná mezinárodní turnaj žen dotovaný $10,000. V neděli 31. srpna startuje kvalifikace, kde zůstalo pouze 6 volných míst. Výsledky a program dne.

30.08.2014
Ostrava Open 2014: Kunčíková došla až do finále

Lenka Kunčíková (1995, WTA NR) došla až do finále mezinárodního turnaje žen $10,000 v Ostravě, kde nestačila na Chorvatku Janu Fett (1996, WTA 850) 4:6, 3:6. Lenka Kunčíková si alespoň spravila chuť ve čtyřhře, kde získala titul spolu s Karolínou Stuchlou. Program dne, kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Fotogalerie.

30.08.2014
Michalička porazil Lojdu a vyhrál futures v Bytomi

Marek Michalička (331. ATP) se stal vítězem ITF futures $15,000 v polské Bytomi, když ovládl český finálová souboj. V něm porazil Dušana Lojdu (503. ATP) 6:1 6:1 a přpsal si 27 bodů do žebříčku ATP. Výsledky.

30.08.2014
US Open: Šafářová je v osmifinále, Berdych prošel do 3. kola

Lucie Šafářová vydřela na US Open postup do čtvrtého kola přes Francouzku Alize Cornet po setech 6:3 6:7(3) 6:4 a její další soupeřkou bude nenasazená Číňanka Peng, která vyřadila Robertu Vinci. Tomáš Berdych porazil Martina Kližana, na kterého potřeboval pět setů. V boji o osmifinále se střetne s Rusem Gabashvilim.

30.08.2014
Ostrava Open 2014: Do finále postoupila Lenka Kunčíková

Do finále mezinárodního turnaje žen $10,000 v Ostravě se probojovala Lenka Kunčíková (1995, WTA NR), která v semifinále porazila Ninu Holanovou (1997, WTA 1008) 6:3, 6:2. Ve finále ji čeká Chorvatka Fett (1996, WTA 850). Program dne, kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Fotogalerie.

29.08.2014
US Open: Kvitová porazila Cetkovskou, dál jde i Strýcová

Petra Kvitová ovládla český souboj druhého kola US Open, v němž porazila Petru Cetkovskou po setech 6:4 6:2. Ve třetím kole ji čeká vítězka zápasu Keys – Krunic. Ve třetím kole je i Barbora Záhlavová-Strýcová, která přešla přes Rumunku Niculescu 4:6 6:4 6:2.

28.08.2014