Český tenisový svaz

Poprvé v TOP 500: Viďmanová se vrátí do Ameriky, příští rok cílí na grandslamy

15.09.2024

Jednadvacetiletá Darja Viďmanová (na snímku vlevo) si z vyhlášeného turistického letoviska Punta Cana odveze nejcennější titul své dosavadní kariéry. Poprvé zvítězila na turnaji dotovaném pětadvaceti tisíci dolary a premiérově se posune do první světové pětistovky. „Jsem hrozně ráda, že jsem vyhrála, ale taky jsem byla šťastná, že to finále skončilo. Byl to velmi těžký zápas hraný za velkého vedra,” pověděla Viďmanová Tenisovému světu s denním odstupem.

Finále s Němkou Alexandrou Vecicovou (520.) trvalo přes tři a půl hodiny a v závěru oběma tenistkám docházely síly. Češka prohrávala v rozhodujícím setu už 1:4, a i když vypadala unaveněji než soupeřka, dokázala bojovným výkonem zápas zvrátit na svou stranu. „Hrála jsem proti holce, která je na univerzitě se mnou v týmu, takže to bylo trochu zvláštní. Ale hodně si toho vítězství cením.”

Během finále bylo velké vedro. Měla jste ještě nějaké rezervy, nebo jste šla úplně na doraz?
Bylo to hodně o tom, kdo vydrží víc. Obě jsme už nemohly. Soupeřka vedla 4:1 a měla dost šancí vedení zvýšit, nakonec jsem to ale zvládla já. Odehrála jsem už hodně těžké semifinále, zatímco Vecicová své zápasy neměla tak náročné. Na konci to už byl boj o pár míčích.

Hodně vám vycházely kraťasy a v závěru jste si také dokázala pomoci servisem…
Kraťasy fakt fungovaly. A taky jsem věděla, že nehraje moc ráda na síti, že nemá ráda voleje, takže i když třeba kraťas doběhla, tak se buď vrátila zpátky na základní čáru nebo jsem ji dokázala prohodit. Bylo tady taky docela větrno, takže servis někdy zafungoval, jindy ne, ale pak na konci třetího setu jsem si podáním hodně pomohla.

Nebraly vás křeče? V závěru zápasu jste už vypadala hodně unaveně…
Křeče mě nechytaly, jenom mi už bylo docela špatně. Bylo vážně velké vedro a hrály jsme hodně dlouho, takže jsem si musela brát vodu s sebou na kurt a mezi míči jsem dost pila. Fakt už se to skoro nedalo, ale myslím, že jsme na tom byly se soupeřkou dost podobně. Bylo to hodně o tom, kdo v dlouhé výměně vydrží déle nebo kdo to zkazí. Možná jsem měla trošku větší štěstí. Bojovala jsem až do posledního míče.

Vecicová do finále doslova proletěla. Třem soupeřkám uštědřila kanára, čtvrtá ji vzdala. Cítila jste z ní respekt?
Známe se už dlouho, v podstatě už od juniorek. Teď jsme spolu dva roky v týmu v Americe, takže jsem věděla, že to bude těžký zápas a že hraje dobře. Věděla jsem, že má formu. Taky jsem měla povědomí, jak hraje a co by na ni mohlo platit. Ona mě ale taky zná moc dobře. Bylo mi jasné, že to bude těžký zápas a že to na antuce hodně umí. Byla jsem na to připravená.

Finálová soupeřka už vás v juniorské kategorii jednou porazila. Hrály jste proti sobě i v Americe?
V Americe spolu trénujeme a hrajeme sparingy. Ale nikdy jsme tam nehrály proti sobě na turnaji ani tréninkový zápas.

Až do semifinále jste tady v Dominikánské republice zvládla postupovat s přehledem…
Přijeli jsme o pár dní dřív, protože jsme si chtěli zvyknout na antuku. V Americe trénujeme na tvrdém kurtu a tady jsou hodně pomalé. Povrch v Punta Cana mi ale docela vyhovuje, protože se dobře hýbu a fungují tady kraťasy, které ráda hraju. Píše zde i kick servis, po kterém jdu někdy na síť. Od prvního dne mi to tady hodně vyhovovalo. První tři zápasy vypadaly podle skóre docela lehce, ale pořád tam byly dlouhý výměny a hrály jsme každý zápas okolo hodiny a půl. S Žibek Kulambajevovou jsem vyhrála dvakrát 6:2, ale měly jsme hodně shod a výhod a hrály se dlouhé výměny. Nejtěžší bylo semifinále. Sahaja (Jamalapalliová) hrála dost dobře, musela jsem předvést svůj nejlepší výkon. Síly mi docházely až ve finále. Jinak jsem se s tím velkým vedrem a vlhkem vypořádávala dobře.

V semifinále jste nastoupila proti Indce Sahaja Jamalapalliové, která se pohybuje na hraně první třístovky. Bylo to hodně složité. Vyhrála jste nakonec až po boji 1:6, 6:2, 6:3. Jak jste zápas viděla?
Tahle holka je skoro na dosah grandslamových kvalifikací. Poslední dobou se jí hodně daří. Je teď nejvýš, co kdy na žebříčku byla. Vůbec jsem ji neznala. První tři zápasy byly takové, že holky hrály pomaleji, zatímco Indka byla už od začátku hodně aktivní, takže to bylo pro mě trošku nezvyk. Hrála agresivně, ale také pak trochu víc kazila. Výměny nebyly tak dlouhé jako v jiných zápasech.

V deblu jste s Američankou Kolie Allenovou postoupily do semifinále. Panuje s vaším vystoupením ve čtyřhře spokojenost?
S Kolie se znám z univerzitních turnajů. Hrály jsme docela dobře. Schytaly jsme pak ale těžké soupeřky v semifinále, takže to nevyšlo. Měla jsem hrát debla i na druhém turnaji, avšak budu hrát jen dvouhru.

V našem posledním rozhovoru jste říkala, že vás čeká poslední rok studií a že se pak chcete vrhnout přímo na profesionální kariéru…
Ano, už jsem byla v Americe, začala nám škola a mám ještě celý rok před sebou, tedy dva semestry. Teď do ledna můžu hrát více turnajů, protože nemáme naše univerzitní soutěže. Od ledna nám začne sezóna, takže tam to bude s účastí na turnajích těžší. Až mi ale skončí škola, tak už budu hrát naplno.

Jaké jsou teď vaše další plány? Na světovém žebříčku vás vítězství na turnaji dostane poprvé v životě do první pětistovky…
Teď mám ještě jeden turnaj tady na Dominikáně a pak se vrátím do Ameriky. Tam budu hrát jeden turnaj za školu a pak je tam hodně akcí za sebou. Jsou tam pětasedmdesátky, stovky i pětatřicítky. Uvidím, jak se budu cítit a kolik toho odehraju. Na konci roku se budu vracet na pár týdnů do Česka a pak už tady začne můj poslední semestr.

Už začínáte přemýšlet nad tím, že byste si chtěla zahrát grandslamy?
To bude spíš cílem pro příští rok. Teď se musím hlavně zlepšovat a být zdravá. Všechny bolístky po finále jsou už pryč, tak uvidíme, jak se mi bude dařit na Punta Cana v tomto týdnu.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Tříapůlleté čekání je u konce! Forejtek slaví v Německu singlový titul
Když naposledy Jonáš Forejtek vybojoval turnajový titul, psal se únor 2020 a český tenista tehdy vyhrál patnáctku v turecké Antalyi. Od té doby sice vystoupal až na 217. místo, další trofej však do sbírky nepřidal. V neděli však své tři a půl roku trvající čekání v německém Buchhausenu ukončil. Ve finále pokořil nasazenou jedničku Louise Wesselse 6:3, 6:4 a naznačil, že by svou herní krizi přeci jen mohl dokázat překonat.
18.09.2023
Prostějov vyhrál mistrovství ČR družstev dorostu-2023
Tým TK Agrofert Prostějov vyhrál mistrovství ČR družstev v kategorii dorostu. Ve finále porazil Spartu 5:1. Na 3. místě skončil I.ČLTK Praha a na 4. místě TK PRECHEZA Přerov o.s.
17.09.2023
Davis Cup: Týden snů završen! Skvělí Češi zvítězili bez zaváhání i nad Srby
S něčím takovým se před výpravou na Davis Cup do Valencie vůbec nepočítalo! Český tým pod vedením kapitána Jaroslava Navrátila chtěl bojovat o slušný výsledek a poprat se třeba nějakým způsobem o postup do listopadového play-off. Nakonec jsou to ale právě Češi, kteří celou skupinu C ovládli. A navíc bez jediné porážky! Po Španělech a Korejcích totiž porazili poměrem 3:0 i Srby. Vítězství zařídili už v singlech Jiří Lehečka a Jakub Menšík, Adam Pavlásek a Tomáš Macháč následně uspěli ve čtyřhře.
17.09.2023
Davis Cup: Macháč zvládl náročné tříhodinové drama, Lehečka zajistil vítězný bod
Čeští tenisté zvládli i čtvrteční zápas základní skupiny Davis Cupu ve španělské Valencii! Po výhře 3:0 nad domácím týmem dokázali porazit také Jižní Koreu, když potřebné dva body vybojovali Tomáš Macháč a Jiří Lehečka.
14.09.2023
Davis Cup: Češi porazili Španěly 3:0! O body se podělili všichni hráči
Druhým hracím dnem pokračovala skupinová fáze Davisova poháru. Poprvé byl v akci český tým, jenž v „céčku“ vyzrál už po singlech na oslabené Španěly. Souboj s domácím výběrem ve Valencii úspěšně rozehrál Tomáš Macháč, který porazil dvakrát 6:4 Bernabého Zapatu Mirallese. Jiří Lehečka následně v duelu týmových jedniček udolal Alejandra Davidoviche Fokinu 7:6(5) a 7:5. Český úspěch dokonali v závěrečné čtyřhře Jakub Menšík s Adamem Pavláskem. Kanaďané senzačně pokořili favorizované Italy! Z výhry se radují také Britové a Američani.
14.09.2023
Urbanová a Kumstát došli do finále turnaje ITF J200 v Rakovníku
Lucie Urbanová (2006, ITF 51) došla do finále mezinárodního turnaje ITF J200 hráčů do 18 let v Rakovníku. Ve finále nestačila na Němku Stusek 1:6, 2:6. Čtyřhru vyhrály Julie Paštiková a Slovenka Mia Pohanková. V kategorii chlapců do finále došel Jan Kumstát (2007, ITF 86), který ve finále nestačil na Švýcara Berruta 4:6, 4:6. Do finále čtyřhry došel Jan Klimas spolu s Polákem Jedrzejczakem.
13.09.2023
Dufek vyhrál Tennis Europe v Maďarsku
Pavel Oliver Dufek (2010, TE U14 42) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 2 hráčů do 14 let v Budapešti, když ve finále porazil Bulhara Koleva 6:2, 6:2. Dařilo se mu také ve čtyřhře, kterou vyhrál spolu s partnerem Matyášem Maršíkem 6:3, 7:5.
12.09.2023
Chlumská vyhrála turnaj Tennis Europe v Chorvatsku
Laura Chlumská (TE U14 115) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 14 let v chorvatském Zadaru. Ve finále porazila Chorvatku Kardum 6:1, 6:2.
10.09.2023
Levinsky vyhrála turnaj Tennis Europe v Albánii
Gloria Levinsky (ITF U14 673) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 14 let v albánské Tiraně. Ve finále porazila Slovenku Handzo 6:0, 6:3.
10.09.2023
Lucie Slaměníková vyhrál turnaj ITF J30 v Trnavě
Lucie Slaměníková (2009, ITF 2420) vyhrála mezinárodní turnaj ITF hráček do 18 let ve slovenské Trnavě. Ve finále porazila Slovenku Terezii Mlkva 6:2, 6:3. Čtyřhru vyhrály Eliška Dřevojanová a Rozálie Vrajíková.
10.09.2023
Valentová US Open neovládla. Druhé místo je taky místo, usmívala se po bojovném výkonu
PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z NEW YORKU – Česko si na svou juniorskou vítězku US Open bude muset ještě chvíli počkat. Zopakovat počin Marie Bouzkové z roku 2014 mohla ve Flushing Meadows Tereza Valentová, bohužel její cesta skončila těsně pod vrcholem. Šestnáctiletá tenistka ale zanechala na turnaji skvělý dojem a jasně ukázala, že se s ní musí do budoucna počítat.
10.09.2023
ITF Frýdek-Místek: Štruplová ve finále uhrála jen dvě hry
Julie Štruplová, které náleží 332. místo ve světovém žebříčku, prohrála v nedělním finále domácí pětadvacítky ve Frýdku-Místku s druhou nasazenou Italku Silvii Ambrosiovou. Proti 311. hráčce světa uhrála jen dva gemy.
10.09.2023
Druhý letošní titul! Kopřiva prolomil v Tullnu předchozí prokletí
Vít Kopřiva v posledních měsících na challengerech doslova řádí. Od druhé poloviny července odehrál tři turnaje a podruhé odchází jako šampion. Na svůj červencový titul z italské Verony nyní navázal v rakouském Tullnu, kde dokonce ztratil pouze jeden set. V nedělním finále porazil Sumita Nagala 6:2, 6:4.
10.09.2023
Šuda a Jelínková vyhráli áčkové turnaje mladšího žactva v Havířově a Tišnově
Jakub Šuda (2012, TK Agrofert Prostějov) vyhrál áčkový turnaj ČTS mladších žáků v Havířově. Ve finále porazil Tadeáše Dorazila 6:0, 6:0. Čtyřhru vyhráli David motal a Jakub Šuda. V kategorii dívek v Tišnově vyhrála Adéla Jelínková (2011, TK Sparta Praha), která ve finále porazila Terezu Penčíkovou 6:0, 6:1. Čtyřhru vyhrály Anna Jančaříková a Viktorie Krejčíková.
08.09.2023
Jelínková vyhrála turnaj Tennis Europe v Písku, Zapský došel do finále
Adéla Jelínková (2011) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 12 let v Písku. V českém finále porazila Fofii Jirákovou 6:1, 6:2. Čtyřhru vyhrály Radka Hadrabová a Barbora Klusáčková. V kategorii chlapců došel do finále Tobiáš Zapský. Čtyřhru vyhráli Ondřej Kačík a Tobiáš Zapský.
08.09.2023
US Open: Konec v semifinále, Muchová na domácí hvězdu nevyzrála. Utkání narušili aktivisté
Karolína Muchová si své druhé letošní grandslamové finále nezahraje. Na kurtu Arthura Ashe podlehla ve dvou setech domácí hvězdičce Coco Gauffové. Ve druhém semifinálovém utkání zvítězila Běloruska Aryna Sabalenková nad Američankou Madison Keysovou. České juniorky dál pokračují v úspěšné cestě turnajem, do semifinále dvouhry prošly Tereza Valentová a Laura Samsonová.
08.09.2023
1. ligu ČTS 2023 vyhrál Pliskova Tennis Academy-Říčany
Tým Pliskova Tennis Academy-Říčany vyhrál 1. ligu Českého tenisového svazu pro rok 2023, když ve finále porazil TK Neridé 5:1. Vítěz 1. ligy se 16.12.2023 utká o postup do Tenisové extraligy s posledním týmem Tenisové extraligy 2023.
08.09.2023
Tenisová extraliga 2003 rozlosována
Tenisová extraliga pro rok 2023 se odehraje v termínu 14.-19.12.2023 v Říčanech a Prostějově. V pražské skupině jsou SPOJE a Sparta, v prostějovské skupině je Prostějov a Přerov. Předkolo (14.12.2023) si v Říčanech zahraje I.ČLTK Praha s TK Most, předkolo v Prostějově (14.14.2023) si zahraje Jihlava a Pardubice. Vítěz předkola se zařadí do místně příslušné skupiny. Finále mezi vítězi jednotlivých skupin se odehraje v Říčanech 19.12.2023. Rozpis (PDF).
07.09.2023
Jablonec nad Nisou Open: Krumich povolil finálovému soupeři jen dva gemy!
Martin Krumich, jenž loni vyhrál antukovou pětadvacítku v Praze, si připsal v neděli druhý singlový titul v kariéře. Na pětadvacítce v Jablonci nad Nisou vyzval ve finálovém utkání sedmého nasazeného Mohameda Safwata, kterému nadělil kanára a zvítězil hladce 6:2, 6:0.
03.09.2023
Urbanová vyhrála turnaj ITF J200 v Srbsku
Lucie Urbanová (2006, ITF 88) vyhrála mezinárodní turnaj ITF hráček do 18 let v srbském Novi Sad. V českém finále porazila Marii Slaměníkovou 4:6, 6:1, 6:1. Urbanová vyhrála i soutěž čtyřher spolu s Kanaďankou Daniels.
03.09.2023