Český tenisový svaz

Poprvé v TOP 500: Viďmanová se vrátí do Ameriky, příští rok cílí na grandslamy

15.09.2024

Jednadvacetiletá Darja Viďmanová (na snímku vlevo) si z vyhlášeného turistického letoviska Punta Cana odveze nejcennější titul své dosavadní kariéry. Poprvé zvítězila na turnaji dotovaném pětadvaceti tisíci dolary a premiérově se posune do první světové pětistovky. „Jsem hrozně ráda, že jsem vyhrála, ale taky jsem byla šťastná, že to finále skončilo. Byl to velmi těžký zápas hraný za velkého vedra,” pověděla Viďmanová Tenisovému světu s denním odstupem.

Finále s Němkou Alexandrou Vecicovou (520.) trvalo přes tři a půl hodiny a v závěru oběma tenistkám docházely síly. Češka prohrávala v rozhodujícím setu už 1:4, a i když vypadala unaveněji než soupeřka, dokázala bojovným výkonem zápas zvrátit na svou stranu. „Hrála jsem proti holce, která je na univerzitě se mnou v týmu, takže to bylo trochu zvláštní. Ale hodně si toho vítězství cením.”

Během finále bylo velké vedro. Měla jste ještě nějaké rezervy, nebo jste šla úplně na doraz?
Bylo to hodně o tom, kdo vydrží víc. Obě jsme už nemohly. Soupeřka vedla 4:1 a měla dost šancí vedení zvýšit, nakonec jsem to ale zvládla já. Odehrála jsem už hodně těžké semifinále, zatímco Vecicová své zápasy neměla tak náročné. Na konci to už byl boj o pár míčích.

Hodně vám vycházely kraťasy a v závěru jste si také dokázala pomoci servisem…
Kraťasy fakt fungovaly. A taky jsem věděla, že nehraje moc ráda na síti, že nemá ráda voleje, takže i když třeba kraťas doběhla, tak se buď vrátila zpátky na základní čáru nebo jsem ji dokázala prohodit. Bylo tady taky docela větrno, takže servis někdy zafungoval, jindy ne, ale pak na konci třetího setu jsem si podáním hodně pomohla.

Nebraly vás křeče? V závěru zápasu jste už vypadala hodně unaveně…
Křeče mě nechytaly, jenom mi už bylo docela špatně. Bylo vážně velké vedro a hrály jsme hodně dlouho, takže jsem si musela brát vodu s sebou na kurt a mezi míči jsem dost pila. Fakt už se to skoro nedalo, ale myslím, že jsme na tom byly se soupeřkou dost podobně. Bylo to hodně o tom, kdo v dlouhé výměně vydrží déle nebo kdo to zkazí. Možná jsem měla trošku větší štěstí. Bojovala jsem až do posledního míče.

Vecicová do finále doslova proletěla. Třem soupeřkám uštědřila kanára, čtvrtá ji vzdala. Cítila jste z ní respekt?
Známe se už dlouho, v podstatě už od juniorek. Teď jsme spolu dva roky v týmu v Americe, takže jsem věděla, že to bude těžký zápas a že hraje dobře. Věděla jsem, že má formu. Taky jsem měla povědomí, jak hraje a co by na ni mohlo platit. Ona mě ale taky zná moc dobře. Bylo mi jasné, že to bude těžký zápas a že to na antuce hodně umí. Byla jsem na to připravená.

Finálová soupeřka už vás v juniorské kategorii jednou porazila. Hrály jste proti sobě i v Americe?
V Americe spolu trénujeme a hrajeme sparingy. Ale nikdy jsme tam nehrály proti sobě na turnaji ani tréninkový zápas.

Až do semifinále jste tady v Dominikánské republice zvládla postupovat s přehledem…
Přijeli jsme o pár dní dřív, protože jsme si chtěli zvyknout na antuku. V Americe trénujeme na tvrdém kurtu a tady jsou hodně pomalé. Povrch v Punta Cana mi ale docela vyhovuje, protože se dobře hýbu a fungují tady kraťasy, které ráda hraju. Píše zde i kick servis, po kterém jdu někdy na síť. Od prvního dne mi to tady hodně vyhovovalo. První tři zápasy vypadaly podle skóre docela lehce, ale pořád tam byly dlouhý výměny a hrály jsme každý zápas okolo hodiny a půl. S Žibek Kulambajevovou jsem vyhrála dvakrát 6:2, ale měly jsme hodně shod a výhod a hrály se dlouhé výměny. Nejtěžší bylo semifinále. Sahaja (Jamalapalliová) hrála dost dobře, musela jsem předvést svůj nejlepší výkon. Síly mi docházely až ve finále. Jinak jsem se s tím velkým vedrem a vlhkem vypořádávala dobře.

V semifinále jste nastoupila proti Indce Sahaja Jamalapalliové, která se pohybuje na hraně první třístovky. Bylo to hodně složité. Vyhrála jste nakonec až po boji 1:6, 6:2, 6:3. Jak jste zápas viděla?
Tahle holka je skoro na dosah grandslamových kvalifikací. Poslední dobou se jí hodně daří. Je teď nejvýš, co kdy na žebříčku byla. Vůbec jsem ji neznala. První tři zápasy byly takové, že holky hrály pomaleji, zatímco Indka byla už od začátku hodně aktivní, takže to bylo pro mě trošku nezvyk. Hrála agresivně, ale také pak trochu víc kazila. Výměny nebyly tak dlouhé jako v jiných zápasech.

V deblu jste s Američankou Kolie Allenovou postoupily do semifinále. Panuje s vaším vystoupením ve čtyřhře spokojenost?
S Kolie se znám z univerzitních turnajů. Hrály jsme docela dobře. Schytaly jsme pak ale těžké soupeřky v semifinále, takže to nevyšlo. Měla jsem hrát debla i na druhém turnaji, avšak budu hrát jen dvouhru.

V našem posledním rozhovoru jste říkala, že vás čeká poslední rok studií a že se pak chcete vrhnout přímo na profesionální kariéru…
Ano, už jsem byla v Americe, začala nám škola a mám ještě celý rok před sebou, tedy dva semestry. Teď do ledna můžu hrát více turnajů, protože nemáme naše univerzitní soutěže. Od ledna nám začne sezóna, takže tam to bude s účastí na turnajích těžší. Až mi ale skončí škola, tak už budu hrát naplno.

Jaké jsou teď vaše další plány? Na světovém žebříčku vás vítězství na turnaji dostane poprvé v životě do první pětistovky…
Teď mám ještě jeden turnaj tady na Dominikáně a pak se vrátím do Ameriky. Tam budu hrát jeden turnaj za školu a pak je tam hodně akcí za sebou. Jsou tam pětasedmdesátky, stovky i pětatřicítky. Uvidím, jak se budu cítit a kolik toho odehraju. Na konci roku se budu vracet na pár týdnů do Česka a pak už tady začne můj poslední semestr.

Už začínáte přemýšlet nad tím, že byste si chtěla zahrát grandslamy?
To bude spíš cílem pro příští rok. Teď se musím hlavně zlepšovat a být zdravá. Všechny bolístky po finále jsou už pryč, tak uvidíme, jak se mi bude dařit na Punta Cana v tomto týdnu.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Mistrovství světa družstev do 14-ti let v Prostějově

v pondělí 5.8. začíná tradičně v Prostějově Mistrovství světa družstev do 14-ti let. Mezi zúčastněnými týmy nebudou chybět ani čeští hráči, především děvčata mají letos vysoké ambice. Slavnostního zahájení se v pondělí zúčastní Jaromír Jágr. Nominace chlapci: Rikl, Patyk, Pechala. Nominace dívky: Vondroušová, Kilnarová, Slováková.

02.08.2013
Štěpánek byl blízko postupu, ve Washingtonu však končí ve 3. kole

Radkovi Štěpánkovi chyběly k postupu do čtvrtfinále dva gemy, nad Tursunovem vedl 6:4 a 4:1, ale slibně rozehraný zápas nakonec nedovedl do vítězného konce a s turnajem se loučí ve 3. kole. Ztratil tak možnost vyrovnat se svému nejlepšímu výsledku z roku 2011, kdy celý turnaj vyhrál. S Mardy Fishem si Radek zahraje semifinále čtyřhry.

02.08.2013
Kvitová si v Carlsbadu zahraje čtvrtfinále, Štěpánek je ve 3. kole

Petra Kvitová si ve druhém kole turnaje WTA v Carlsbadu poradila s Laurou Robson snadno 6:1 6:2 a zahraje si čtvrtfinále, kde ji čeká vítězka duelu Razzano – Suarez-Navarro. Ve Washingtonu se daří Radku Štěpánkovi, který nezaváhal proti Michaelu Llodrovi a po výhře 6:2 6:1 si zajistil postup do 3. kola.

01.08.2013
Summer Cupy do 16-ti a 18-ti let: kvalifikace

Ve dnech 31.7.-2.8. se konají kvalifikační skupiny Summer Cupů do 16-ti a do 18– ti let, ze kterých dva nejlepší týmy postoupí do finálové skupiny, která se bude hrát 5.-7.8., resp. 20.-22.9. Chlapci U18 (Opava), dívky U18 (Most), chlapci U16 (Vinaros), dívky U16 (Rakovník).

01.08.2013
Veselý porazil Pavláska na challengeru v Liberci

Jiří Veselý (1993, ATP 98) porazil svého klubového kolegu Adama Pavláska (1994, ATP 416) ve druhém kole challengeru v Liberci po setech 6:4, 6:2. V prvním kole Veselý porazil Jana Kunčíka (1993, ATP 932) 6:0, 6:1 a Adam Pavlásek porazil Slováka Kovalíka (1992, ATP 246) 3:6, 6:3, 6:4. Výsledky. Video přenos.

01.08.2013
Štěpánek je ve Washingtonu ve druhém kole, Hájek postupuje v Kitzbühelu

Radek Štěpánek odstartoval americké turné vítězstvím, v prvním kole turnaje ve Washingtonu porazil domácího Steva Johnsona 7:6(3) 6:3. Dařilo se i Janu Hájkovi, který prošel do druhého kola v Kitzbühelu. Hájek porazil podruhé během dvou dní Aldina Setkice (BIH), se kterým se utkal již ve finále kvalifikace.

31.07.2013
Češi na žebříčku ATP a WTA: Martincová postoupila na své osobní maximum

Tomáš Berdych i Petra Kvitová drží své žebříčkové pozice, to je 6. a 7. místo. Podaří se jim toto umístění vylepšit po sérii turnajů v Americe, které vrcholí čtvrtým grandslamovým turnajem roku US Open? Na své doposud nelepší žebříčkové postavení dosáhla Tereza Martincová, která se po premiérové výhře v hlavní soutěži okruhu WTA v Baku dostala na 320. pozici.

30.07.2013
Mistrovství ČR staršího žactva v Jablonci a ve Frýdlantu

V Jablonci n. Nisou (chlapci) a Frýdlantu n. Ostravicí (dívky) probíhá ve dnech 29.7.-3.8. Mistrovství ČR v kategorii staršího žactva. Role nasazených jedniček plní Tadeáš Paroulek (1999, I.ČLTK Praha) a Magdalena Pantůčková (1999, TK AGROFERT Prostějov).

29.07.2013
Barbora Krejčíková je juniorskou Mistryní Evropy

Skvělého úspěchu dosáhla Barbora Krejčíková (1995, 4. ITF) v Klosters, kde nenašla přemožitelku a stala se juniorskou Mistryní Evropy ve dvouhře i ve čtyřhře. Bára ve finále porazila Švýcarku Karin Kennel 6:2 6:4. Ve čtyřhře se Bára radovala po boku Kateřiny Siniaková.

28.07.2013
Markéta Vondroušová titul Mistryně Evropy nezískala

Markéta Vondroušová nestačila ve finále Mistrovství Evropy čtrnáctiletých v Plzni na jedničku turnaje Rusku Evgeniyu Levashovou 2:6 2:6 a zlatý double se jí získat nepodařilo. Zlato si odváží ze čtyřhry, kterou vyhrála po boku Magdaleny Pantůčkové.

28.07.2013
Kellovský a Kolodziejová vyhráli ITF 5 v Dolanech

Mezinárodní turnaj ITF 5 v Dolanech ovládli domácí hráči. Vítězi se stali Dominik Kellovský (1996) a Miriam Kolodziejová (1997). Kellovský prošel turnajem bez ztráty setu a ve finále porazil Davida Poljaka 6:4 6:0. Ani Kolodziejové nevzaly soupeřky set, ve finále Miriam porazila jedničku turnaje Rusku Shaydullinu 6:4 6:2.

28.07.2013
ME do 14-ti let Plzeň: Vondroušová ve finále, získá zlatý double?

Český semifinálový souboj ovládla druhá nasazená Markéta Vondroušová, která porazila Moniku Kilnarovou 6:3 6:2, a zahraje si o titul Mistryně Evropy do 14-ti let a zároveň o zlatý double – s Magdalenou Pantůčkovou už totiž vyhrály čtyřhru. Ve finále Markétu vyzve jednička turnaje Ruska Evgeniya Levashova.

28.07.2013
Krejčíková porazila Bencic a zahraje si o titul na ME v Klosters

Barbora Krejčíková vyřadila v semifinále Mistrovství Evropy do 18-ti let v Klosters světovou juniorskou jedničku Belindu Bencic (SUI) 6:1 7:6(4) a zahraje si o titul. Její finálovou soupeřkou je další Švýcarka Karin Kennel (18. ITF), která ve čtvrtfinále vyřadila Kateřinu Siniakovou. Katka s Bárou navíc získaly titul Mistryň Evropy ve čtyřhře, když ve finále porazily pár Ducu, Rosca 6:4 6:1.

28.07.2013
Roman Jebavý vyhrál futures $15,000+H v Itálii

Roman Jebavý (377. ATP) získal v italském Fanu svůj druhý turnajový triumf v této sezoně, když ovládl futures s dotací $15,000+H. Ve finále Roman porazil Itala Claudia Fortunu (704. ATP) 6:3 4:6 7:5.

28.07.2013
Summer Cup 12&U: Češi v kvalifikaci neporaženi

České týmy dvanáctiletých prošly kvalifikační skupinou Summer Cupu bez porážky a postupují do finálového kola z prvního místa. Finálová skupina se bude konat 8.-11.8. v Antalyi (chlapci) a Ajacciu (dívky). Chlapci hráli v sestavě Forejtek, Jiroušek L., Najman a dívčí trio je Nikolovová, Machová, Sisková.

28.07.2013
Kilnarová s Vondroušovou si zahrají o finále ME v Plzni

Monika Kilnarová i Markéta Vondroušová zvládly čtvrtfinálové zápasy na ME v Plzni a navzájem změří síly o postup do finále. Kilnarová porazila Italku Capogrosso 6:4 4:6 6:2 a Vondroušová nedala šanci Švýcarce In-Albon 6:1 6:0. Semifinále si v Klosters zahraje také Bára Krejčíková. Výsledky Plzeň. Klosters.

26.07.2013
Martincová i Plíšková končí v Baku ve druhém kole

Tereze Martincové ani Kristýně Plíškové se nepodařilo přejít přes druhé kolo turnaje WTA v Baku. Plíšková nestačila na Polku Linette 6:3 1:6 2:6 a Martincová po své premiérové výhře na okruhu skončila na raketě Majeric (SLO) 6:7(5) 3:6.

25.07.2013
Summer Cup 12&U: Kvalifikace v Rakovníku

Ve dnech 25.-28.7. se v Rakovníku konají kvalifikační skupiny Summer Cupu do 12-ti let, tzv. TE Nation Challenge by Head. Čeští hráči i hráčky zvládly úvodní zápas, kluci porazili 3:0 Maďary a dívky rozhodly ve čtyřhře proti Slovenkám. Dva nejlepší z každé skupiny postoupí do finálové osmičky, která se bude konat 8.-11.8. v Antalyi (TUR, chlapci) a Ajacciu (FRA, dívky). Výsledky chlapci. Dívky.

25.07.2013
Čtyři Češky postoupily do čtvrtfinále ME jednotlivců

V Klosters postoupily mezi osm nejlepších Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková, jejich dalšími soupeřkami budou Švýcarky Kennel (18. ITF) a Stadler (218. ITF). V Plzni se dařilo Markétě Vondroušové a Monice Kilnarové, které zvládly svá utkání bez zaváhání. Výsledky Klosters, Plzeň.

25.07.2013
Turnaj A dorostu v Ostravě vyhráli Děrkas a Miklová

Dorostenci se sešli v areálu TK Vítkovice, kde se vítězem stal první nasazená Zdeněk Děrkas (1996, TK AGROFERT Prostějov), který ve finále porazil dvojku turnaje Dominika Sochůrka (1995, I.ČLTK Praha) 6:2 6:1. Dívky na Baníku ovládla Barbora Miklová (1998, TK SK Zlín), která ve finále přehrála Hanu Pektorovou (1997, TK PRECHEZA Přerov) 6:2 7:5. Výsledky Vítkovice, Baník.

24.07.2013