Český tenisový svaz

Pohár BJK: Rozhodla až čtyřhra! Češky vstoupily do turnaje těsnou výhrou nad Němkami

02.11.2021

Premiérový ročník Poháru Billie Jean Kingové v pondělí konečně odstartoval. Domácí hráčky svedly v pražské O2 areně tuhý souboj s Německem, nakonec díky bodům od Markéty Vondroušové a deblové dvojice Lucie Hradecká, Kateřina Siniaková zvítězily 2:1 na zápasy. V dopoledním programu se z prvního vítězství radovaly favorizované Belgičanky nad Běloruskem. V souboji mezi Francií a Kanadou došlo k velkému překvapení. Kanadě se totiž povedlo favorizované Francouzky, které obhajují titul z posledního ročníku Fed Cupu, porazit 2:1 na zápasy. Uspělo také Španělsko, které vyzrálo na Slovensko taktéž v poměru 2:1 na duely.

Hradecká se Siniakovou rozhodly o výhře nad Němkami
Lucie Hradecká a Kateřina Siniaková zajistily pro český BJKC tým rozhodující bod v napínavé bitvě proti německé reprezentaci. Elitní české deblistky porazily v pražské O2 areně po obrovské bitvě dvojici Anna-Lena Friedsamová, Jule Niemeierová 6:4, 6:7(2) a 10:8.

„Sedíme si, na kurtu si rozumíme a klape nám to. Za ten rok, co jsme hrály spolu, jsme se velmi dobře poznaly,“ zmínila za obě české tenistky Hradecká, která odkázala na spolupráci se Siniakovou ze sezóny 2017.

„Myslím, že to byla úžasná čtyřhra,“ hodnotil český kapitán Petr Pála. „Bylo jasné, že to bude těžké, protože se hrálo bez výhod a se supertiebreakem, což trošku nahrává tomu, kdo není takový favorit. Bylo to o pár míčcích,“ poznamenal.

Krejčíková nestačila na Kerberovou
Český tým hraje s Německem po úvodních dvou singlech vyrovnanou bitvu. Barboře Krejčíkové se totiž nepovedlo navázat na vítězství Markéty Vondroušové a prohrála se světovou devítkou Angelique Kerberovou 7:6(5), 0:6, 4:6.

Krejčíková měla výborný vstup do zápasu a po dvou brejcích vedla 3:0. Pak se ovšem začalo ukazovat, že to česká jednička nebude mít vůbec jednoduché. Kerberová se totiž ve skóre dotáhla a dokonce měla následně v 10. i 12. hře setboly. Krejčíková je však odvrátila a v tiebreaku se jí povedlo soupeřku přehrát.

Druhý set však nabídl německou dominanci. Kerberová prohrála jen devět fiftýnů a uštědřila své soupeřce kanára. Skvělý vstup měla přitom i do závěrečného setu, v němž se ujala vedení 3:1. Krejčíkové se sice povedlo srovnat na 3:3, ale v klíčové sedmé hře to nepotvrdila a po sedmi shodách si znovu prohrála podání. Byť měla ještě v 10. gemu brejkbol, Kerberovou už brejknout nedokázala a duel prohrála.

„Bylo to super, i když se mi nepodařilo vyhrát. Hrála jsme na sto procent a bojovala o každý balon. Přestože jsem prohrála, je to pro mě přínos, super zkušenosti. Angelique je strašně zkušená hráčka, má nepříjemný styl, nic nezkazí, nedá míček zadarmo. Chyběly mi uhrát dva míče jinak a mohla jsem tady sedět a být šťastnější,“ hodnotila na tiskové konferenci Krejčíková, která si nechala v utkání ošetřovat lýtko.

„Teď je to lepší. Nevím, co to bylo, nestává se mi to často. Dnes ho necháme na pokoji a budeme ho řešit zítra. Nejdůležitější je se pořádně vyspat a nabrat energii, abych byla co nejvíc ready na další zápasy,“ doplnila.

Vondroušová zařídila první bod
Před Krejčíkovou se na kurtu představila Vondroušová, která předvedla parádní premiéru v O2 areně. V úvodním utkání totiž deklasovala Andreu Petkovicovou ve dvou setech 6:1, 6:3 a připsala na konto Pálova výběru první bod.

Vondroušové utkání sedlo parádně. Sice po vstupu s brejkem hned ve druhé hře sama ztratila podání, následně získala pět gemů v řadě včetně tří servisů soupeřky v řadě a v podobném duchu vlétla i do sady druhé. Rychle vybojovala další brejk, ujala se vedení 3:0 a následně postupnými krůčky dokázala zápas doservírovat.

Kromě dobrého podání si Vondroušová výrazně pomáhala i kraťasy, které způsobovaly Petkovicové obrovské problémy. Němka za celý zápas nenašla na tuto Markétinu zbraň recept.

„Byla jsem hodně nervózní, trvalo mi tak tři gemy, než jsem nervozitu setřásla. Vedla jsem 2:1, pak to bylo v pohodě. Byl to můj první zápas doma v O2 areně, ale moc jsem si ho užila. Z vítězství mám velkou radost,“ uvedla na tiskové konferenci Vondroušová.

Belgičanky slaví první výhru
Billie Jean King Cup v Praze odstartoval dopoledne prvními dvěma zápasy a na kurt se vydaly rovněž tenistky Belgie a Běloruska. Belgičanky, které šly do souboje v rolích favoritek, také dokázaly svou pozici potvrdit a o zisku první výhry rozhodly už po duelech ve dvouhře.

Jako první se prosadila Greet Minnenová. Sedmdesátá hráčka žebříčku dokázala porazit Irynu Šymanovičovou (263.) hladce ve dvou setech 6:2, 6:2 a poslala svůj tým do vedení. Definitivu vítězství zařídila následně Elise Mertensová (18.), která svedla o něco dramatičtější souboj s Aljaksandrou Sasnovičovou (88.), kterou nakonec zdolala 6:2, 4:6, 6:2.

Za rozhodnutého stavu se ještě odehrála čtyřhra, v níž nakonec Vera Lapková a Aljaksandra Sasnovičová dokázaly porazit Kirsten Flipkensovou a Elise Mertensovou 6:4, 6:3 a snížily na konečných 1:2.

Francie nečekaně prohrála s Kanadou
Úvodní runda zápasů přinesla i velké překvapení, které se zrodilo v souboji mezi Francií a Kanadou. Francouzky šly do utkání v rolích velkých favoritek, jenže papírové předpoklady nedokázaly naplnit a podlehly nečekaně 1:2 na zápasy.

O senzační bod se postarala Francoise Abandaová, která ve třech setech porazila Fionu Ferrovou 4:6, 6:4, 6:4 a rozhodla o tom, že o utkání bude v nejhorším případě rozhodovat čtyřhra, v níž měly mít kanadské tenistky papírovou převahu. A debl nakonec i rozhodoval, protože ve druhé dvouhře Alizé Cornetová srovnala na 1:1 po výhře 6:4, 7:6(5) nad Rebeccou Marinovou.

V rozhodující čtyřhře se povedlo Kanaďankám Gabriele Dabrowské s Marinovou skutečně porazit francouzské duo Claru Burelovou a Cornetovou ve dvou setech 6:3, 7:6(6) a dotáhly tím celý duel s Francií k překvapivému vítězství.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Jiří Veselý se stal vítězem ATP Challengeru v Prostějově

Vítězem prostějovského Challengeru se stal Jiří Veselý (81. ATP), který ve finále hladce porazil Slováka Norberta Gombose (166. ATP) 6:2 6:2. Příští týden se čerstvý vítěz představí na dalším Challengeru v Praze ve Stromovce.

07.06.2014
Prostějov: Veselý porazil Štěpánka, Pavlásek prohrál s Gombosem

Jiří Veselý (1993, ATP 81) v semifinále prostějovského challengeru porazil Radka Štěpánka (1978, ATP 43) 7:5, 7:6(1) a postoupil do finále, kde ho čeká Slovák Gombos (1990, ATP 166), který v semifinále porazil Adama Pavláska (1994, ATP 319) 6:2, 6:2.

06.06.2014
Vondroušová na juniorce Roland Garros 2014 končí v semifinále

Markéta Vondroušová (1999, I.ČLTK Praha) došla na juniorce Roland Garros 2014 do semifinále, kde nestačila na Rusku Kasatkinu (1997, ITF 10) 2:6, 6:4, 4:6.

06.06.2014
Johana Marková vyhrála turnaj TE U16 v Hrádku nad Nisou

Johana Marková (1999, TK Sparta Praha) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 16-ti let kategorie 3 v Hrádku nad Nisou. Ve českém finále porazila Natálii Kohoutkovovu (1999, LTK Liberec) 7:6, 6:1.

06.06.2014
Prostějov: Pavlásek porazil Rosola a je v semifinále

Adam Pavlásek (1994, ATP 319) ve čtvrtfinále prostějovského challengeru porazil Lukáše Rosola (1985, ATP 52) 5:7, 7:6(4), 6:4. V semifinále ho čeká Slovák Norbert Gombos (1990, ATP 166).

05.06.2014
Markéta Vondroušová postoupila do semifinále juniorky Roland Garros

Markéta Vondroušová (1999, ITF 43) ve čtvrtfinále juniorky Roland Garros porazila Slovenku Rebeccu Šrámkovou (1996, WTA 477) 6:3, 4:6, 6:3. V semifinále se utká s Ruskou Kasatkinou (1997, ITF 10).

05.06.2014
Hradecká s Krajíčkovou postoupily do semifinále Roland Garros 2014

Lucie Hradecká s Michaelou Krajíčkovou ve čtvrtfinále čtyřhry žen na Roland Garros 2014 porazily Novozélanďanku Erakovic a Španělku Parra Santonja 7:5, 6:3 a postoupily do semifinále, kde je čeká druhý nejvýše nasazený pár Errani/Vinci.

04.06.2014
Prostějov: Čvrtfinále si zahrají Štěpánek, Rosol, Veselý a Pavlásek

Do čtvrtfinále prostějovského challengeru postoupili čtyři čeští hráči. Radek Štěpánek porazil Slováka Kovalíka 6:1, 6:4, Jiří Veselý Belgičana Gigounona 6:4, 6:2, Lukáš Rosol Brazilce Hocevara 7:6(4), 6:4 a Adam Pavlásek Brazilce Joao Sousu 2:6, 6:3, 6:3.

04.06.2014
Tomáš Berdych si semifinále Roland Garros 2014 nezahraje

Tomáš Berdych (1985, ATP 6) prohrál o postup do semifinále French Open 2014 s Ernestem Gulbisem (1988, ATP 17) 3:6, 2:6, 4:6. „Nebyl jsem dnes v takové formě, abych mohl svého soupeře dostat pod tlak a to dnes rozhodlo“, řekl zklamaný Berdych po zápase. Gulbis se v semifinále utká s Djokovičem, který přehrál Raoniče ve třech setech.

03.06.2014
Roland Garros: Ani Lucie Šafářová nepřemohla Kuznetsovovou

Ani Lucii Šafářové se nepodařilo porazit ruskou tenistku Svetlanu Kuznetsovovou a pomstít tak Petru Kvitovou, která jí podlehla o kolo dříve. Šafářová tak končí v osmifinále po setech 3:6 4:6.

02.06.2014
Roland Garros: Tomáš Berdych porazil Isnera a je ve čtvrtfinále

Tomáše Berdycha v Paříži nezaskočil ani Američan John Isner. Český tenista, který na druhém grandslamu sezony hraje ve velké formě, vyhrál 3:0 na sety 6:4 6:4 6:4. Jeho dalším soupeřem ve čtvrtfinále bude Ernests Gulbis, přemožitel Rogera Federera.

01.06.2014
ITF $25,000 Maribor: Kateřina Siniaková získala první letošní titul

Kateřina Siniaková (168. WTA) vyhrála „pětadvacítku“ žen v Mariboru ve dvouhře i čtyřhře. Ve finále si Katka poradila s Rakuč´šankou Yvonne Neuwirth (392. WTA) 6:1 7:5 a připsala si svůj první letošní triumf. S Bárou Krejčíkovou, která ve dvouhře skončila ve čtvrtfinále, získaly navíc titul i ve čtyřhře. Výsledky.

01.06.2014
Miriam Kolodziejová vítězkou ITF 2 v Budapešti

Svůj první letošní triumf na juniorském okruhu ITF získala v Budapešti Miriam Kolodziejová (1997, I.ČLTK Praha). V semifinále vydřela vítězství proti Slovince Potocnik 6:3 2:6 7:6(5) a ve finále potom smetla z kurtu domácí Dalmu Galfi 6:1 6:1. Výsledky.

01.06.2014
Marek Michalička ovládl i druhý český futures v Jablonci

Oba české futures mají stejného vítěze Marka Michaličku (1986, TK Sparta Praha), který prošel podnikem v Jablonci bez ztráty setu. Ve finále si hladce poradil s Adrianem Sikorou 6:1 6:3 a připisuje si dalších 18 bodů do žebříčku. Výsledky.

01.06.2014
Roland Garros: Šafářová smetla Iavnovic, Kvitová končí s Kuznetsovou

Osmifinálový souboj dvou Češek se v Paříži konat nebude. Potenciálně v něm na sebe mohly narazit Petra Kvitová a Lucie Šafářová, ta dnes hladce porazila Anu Ivanovic 6:3 6:3. Kvitová ale v třísetovém boji podlehla Svetlaně Kuznetsovové až 7:9 ve třetím setu.

31.05.2014
Hrádek n. Nisou: Krumich a Hindová ve finále TE 3 do 12-ti let

Obě finále na mezinárodním turnaji TE 3 do 12-ti let v Hrádku n. Nisou měla české zastoupení. Mezi chlapci se do něj probojoval Martin Krumich (2002, I.ČLTK Praha), který však nedohrál utkání proti Laurentu Schroederovi z Francie 1:6 0:1 ret. Mezi dívkami o titul zabojovala Denisa Hindová (2002, I.ČLTK Praha), proti ale byla Němka Santa Strombach po setech 2:6 5:7. Výsledky.

31.05.2014
Barbora Štefková vyhrála druhý turnaj $10,000 v řadě

Formu z minulého týdne potvrdila na turnaji v izraelské Netanyi Barbora Štefková (615. WTA), která si připisuje již druhý titul v řadě z podniku s dotací $10,000. Bára během celého turnaje neztratila ani set a na konto jí přibude dalších 12 bodů. Ve finále si turnajový trojka poradila s domácí Saray Sterenbach 7:6(4) 6:3. S Rakušankou Konig navíc vyhrála i čtyřhru. Výsledky.

31.05.2014
Vendula Žižková došla do finále TE 3 dvanáctiletých ve Francii

Vendula Žižková (2002, Severočeská tenisová) si zahrála o titul na mezinárodním turnaje TE 3 do 12-ti let ve francouzském Le Passage D´Agen. Vendula ve finále nestačila na Polku Wierzbowskou 0:6 2:6. Spolu s Klárou Novákovou (2002, TK Sparta Praha) došly také do semifinále čtyřhry. Výsledky.

31.05.2014
Turnaj A st. žactva v Duchcově a na Štvanici vyhráli Jedlička a Ježková

Vítězkou áčkového turnaje v kategorii starších žákyň, který se konal na dvorcích I.ČLTK Praha, se stala Yveta Ježková (2000, TK Slavia Plzeň). Plzeňačka ve finále porazila turnajovou jedničku Adélu Josefovou (2000, TENIS-CENTRUM DTJ HK) 6:0 1:6 6:2. Výsledky.

30.05.2014
V Praze přednášely legendy. Osminásobný vítěz grandslamu Ivan Lendl a sportovní psycholog Bill Beswick

Špičkoví trenéři a zástupci akademického světa se sešli na mezinárodní odborné konferenci Mosty 2014. Ta měla podtitul „Spojení mezi teorií a praxí" a tomu odpovídalo i složení řečníků. Akci pořádala Vědecko-metodická sekce a Unie profesionálních trenérů ČOV.

28.05.2014