Český tenisový svaz

Ohlédnutí za Pardubickou juniorkou 2025

16.08.2025

98. ročník vyhrál Radek Chodora (2007, I.ČLTK Praha) a Julie Paštiková (2008, TK Agrofert Prostějov). Čtyřhru chlapců vyhráli David Petrofský (2007, TSM Vysočany) a Radek Chodora (2007, I.ČLTK Praha), čtyřhru dívek Vanessa Svobodová (2009, LTC Modřany 2005) a Pavla Švíglerová (2008, LTC Modřany 2005).

Kategorie chlapců byla letos ve znamení velkého balíku kvalitních hráčů, kde každý může porazit každého. Přesně polovina nasazených hráčů prohrála hned svůj první zápas (tedy zápas s nenasazeným hráčem). Byl to letos velmi zajímavý turnaj, hodně zajímavých zápasů. Ukázalo se, že ITF žebříček nezaručuje převahu nad hráči, kteří preferují české turnaje a na okruhu ITF hrají pouze turnaje konané v ČR.

Finále: Chodora – Chodura 6:2, 6:2
Radek Chodora měl ideální start, vedl 3:0 a měl gemboly na 4:0. Sebastian Chodura se snažil bodovat servisem, ale Radek Chodora dobře returnoval. Ve výměnách byl lepší Radek Chodora, ale nijak dramaticky. Sebastian Chodura předvedl několik velmi přesných prohozů, ale celkově mu finále moc nevyšlo. Nechodil mu servis a pak u sítě musel hrát těžké voleje a na to ještě nemá kvalitu. Ve finále vyhrál lepší hráč. Radek Chodora finále vyhrál ve velkém stylu, kdy už nečekal na chyby soupeře, ale vše si uhrál sám.

Ze Sebastiana Chodury mám velkou radost. V patnácti letech zkusil přípravu v tenisové akademii ve Španělsku, ale nedopadlo to dobře, styl tréninku mu neseděl. Pár let se hledal a nakonec našel svoji hru. V Pardubicích porazil Luxu, Rašticu, Psotu a Komínka. Takový servis v Pardubicích nikdo neměl. Zprava rychlá zatáčka ven a především obrovsky rychlý kick-serve z druhého servisu. Luxa, Raštica ani Psota to nemohli zreturnovat. Sebastian se často sápal po podání na síť, takže to nešlo returnovat od plachty a chodit do returnu brzy po odskoku taky nešlo. Ve výměnách sice neměl převahu, ale to neva, když si v pohodě držel servis a soupeři těžce bojujovali o ten svůj. Funkční herní plán.

Radek Chodora je hráč, který se v Pardubicích zlepšoval zápas od zápasu. První velký test byl zápas v Kločurkem, kde Radek udělal pár hloupých chyb, které ho stály druhý set. Radek moc chtěl při posledním pokusu v Pardubicích vyhrát, ve všech zápasech působil koncentrovaně a každým zápasem šel jeho výkon nahoru. Finále bylo jen razítkem na povedený turnaj.

Finále: Paštiková – Oliveriusová 4:6, 6:1, 6:4
Julie Paštiková v prvním setu prožívala noční můru. Sára Oliveriusová do zápasu vlétla skvěle, navíc jí tam všechno spadlo. Vedení 5:1 se sice ztenčilo na 5:4, ale první set získala Sára Oliveriusová. Do druhého setu vstoupila „Pašťa“ více energicky a Sára nestíhala.

Třetí set vypadal podobně jako ten druhý, Julie vedla 5:2. Ale Sára nic nevzdávala, stáhla na 5:4, ale na celkový obrat nedosáhla.

Musím říci, že Sára Oliveriusová mě ve finále velmi příjemně překvapila. Bylo vidět, že má herní plán leváckým liftovaným forhend-krosem se dostávat Paštikové do bekhendu a počkat si, až to Julie přepojí z krosu do lajny a pak zahrát bekhend kros do odkryté forhendové strany soupeřky nebo do bekhendu na protipohyb. Závěr finále hrála Sára perfektně, byla stabilní v nohou u míče a nechala švihnout ruku. Budilo to ve mně pocit, že nemůže zkazit úder, moc pěkné. Mimochodem viděl jsem v Ostravě trénink Petra Brunclíka a Honza Mašík (trenér) mu neustále opakoval: „včas se dostat k míči, zastavit tělo, ruka zahraje“.

Jak jsem chválil Sáru, tak je jasné, že Julie v závěru finále musela předvést svůj nejlepší tenis, aby vyhrála. Na tomto místě chci Julii zatleskat nejen za získání titulu mistryně ČR, ale také, že má v sobě srdce sportovce, který nebojácně přijede na turnaj, kde ví, že bude v každém zápase v roli favorita a případná prohra bude hodně bolet. A veze si domů titul a navíc všechno možné od Applu :-) Palec nahoru.

Nejlepší zápas
V kategorii chlapců se mi nejvíce líbily 2 zápasy: Dujka – Petrofský 3:6, 6:2, 6:1 a Vágner – Maršík 4:6, 6:2, 6:3

V kategorii dívek byl určitě nejlepší zápas Levinsky – Chlumská 6:7(6), 7:5, 7:5

Kdo předvedl dobrý tenis?
Mezi kluky to byl fakt velký balík hráčů: Chodora, Chodura, Komínek, Kozlovský, Novák, Psota, Čank, Dujka, Doskočil, Kučírek, Fedor, Raštica, Voleský, Kločurek, Vágner, Fröhlichovi, Kusý, Maršík, Podrábský, Petrofský, Košárko, Luxa, Kotrc, … Fakt se mi líbilo hodně hráčů.

Mezi dívkami toho nebylo tolik. Paštiková, to je jasné. Oliveriusová ve finále. Levinsky dobře založené údery, bojovnice. Heřmanová ano. Mojžíšová OK. Zajíčková ano. Švíglerová ano. Suchá v zásadě ano. Blažková rozhodně ano. Dřevojanová jasné ano. Jiráková ano. Chladová určitě ano.

Dovednostní soutěž „ČÁRA“
Čáru vyhrál taky Chodora. Radek vyhrál čáru, singla i debla. Jediné štěstí, že nemohl hrát dvouhru a čtyřhru dívek. Je to prostě klikař :-)

Zamyšlení
Na Pardubické juniorce jsou přednostně nasazeni hráči, kteří mají aktuální žebříček ITF do 150. místa. Letos se ukázalo, že umístění na ITF neodráží realitu.

Okruh ITF se změnil. Před 5 lety bylo v jednom týdnu 10 turnajů ITF, minulý týden jich bylo 24. Entry fee už nestojí 60 EUR jako před 5 lety, ale už 110 EUR. Hotely a letenky taky za poslední roky výrazně podražily. Tento okruh začíná být jen pro bohaté.

Dostat se na umístění ITF 150, k tomu potřebujete uhrát zhruba 500 bodů (počítá se 6 nejlepších akcí za 12 měsíců zpět). To znamená, že musíte mít průměrnou akci za 80 bodů, takže jezdit turnaje J30, J60 nedává smysl. Další metou na ITF je pozice ITF 60, která zajišťuje účast v hlavní soutěži na juniorských grandslamech, kde mohou hráči v players lounge potkat Sinnera nebo Alcaraze. Další metou je TOP 10, kde hráči dostávají volné karty na mužské turnaje ITF a ATP challengery.

Pokud to chcete dělat dobře, musí hráč na turnaje jezdit s trenérem. Pak Vás to bude stát ročně „dvojku“. Podpora svazu pro nejlepší hráče existuje, ale povětšinou se jedná o přípravu v klubech (trenér, kurt, hala, regenerace, fyzio, …) ale ne peníze na turnaje ITF nebo na trenéra. Takže turnaje musí finančně odtáhnout rodiče.

Navíc ztratíte spoustu času a energie po letištích a hotelech. Přijde mi, že ITF si z tenisu udělal velký byznys a rodiče to mají zaplatit.

Ale není potřeba naříkat. Já jsem přesvědčen, že úspěch českého tenisu je postaven především na propracovaném systému národních turnajů. Když chcete v ČR hrát turnaj o letních prázdninách, který začíná ve středu, tak nějaký najdete. Prostě když chcete hrát, můžete. A české turnaje můžete doplnit o turnaje ITF pořádané v ČR (je jich tuším 7).

Podívejme se do termínovky. Od středy 20.8. je ITF turnaj v Praze. A když by nebyl, mohou dorostenci a dorostenky z Pardubické juniorky jet na áčko dospělých do Frýdlantu v Čechách.

Jak říkával Bóďa Ulihrach: „Nejlepší trénink je zápas“

Všem účastníkům Pardubické juniorky ročníku 2007 přeji dobrý vstup do kategorie dospělých.

Napsal: Lukáš Březina

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Indian Wells: Berdych porazil uzdraveného Del Potra

Tomáš Berdych (1985, ATP 7) ve druhém kole turnaje ATP Masters 1000 porazil J.M. Del Potra (1988, ATP 420) 7:6(4), 6:2. V dalším kole ho čeká mladíček Borna Corič (1996, ATP 47). Mezi posledních 32 hráček postoupila i Karolína Plíšková (1992, WTA 19), která porazila Shelby Rogers (1992, WTA 107) 6:2, 6:4.

13.03.2016
Petra Csabi došla do finále turnaje TE 3 do 14-ti let v Isernhagenu

Třináctiletá Petra Csabi (2002, Prestige tennis club Frýdek-Místek) se probojovala do finále turnaje TE 3 do 14-ti let v německém Isernhagenu. Nenasazená Češka v semifinále vyřadila turnajovou jedničku Demin z Holandska, ve finále potom nestačila na domácí Julii Middendorf 4:6 6:7(2). Výsledky.

13.03.2016
Denisa Allertová porazila Kerber a je ve třetím kole Indian Wells

O velké překvapení se v Indian Wells postarala Denisa Allertová, když ve druhém kole ve dvou setech vyřadila vítězku Australian Open a světovou dvojku Angelique Kerber 7:5 7:5. Soupeřkou Denisy ve třetím kole bude Johanna Konta.

12.03.2016
Indian Wells: Do druhého kola postupuje Strýcová, Hradecká a Allertová

Na turnaji WTA Premier Mandatory v Indian Wells v Callifornii do druhého kola postoupily 3 české hráčky. Bára Strýcová porazila Bělorusku Sasnovich 6:1, 6:3, Lucie Hradecká Američanku Riske 7:6(4), 6:2 a Denisa Allertová Petru Cetkovskou 6:0, 6:1. V prvním kole končí Kr. Plíšková a Siniaková.

11.03.2016
Indian Wells: Siniaková a Kristýna Plíšková prošly kvalifikací

Dvě Češky se probojovaly kvalifikací v Indian Wells. Kateřina Siniaková porazila Američanku Boserup 6:0 6:2 a čeká ji Slovenka Cibulková. Kristýna Plíšková si o postup do hlavní soutěže poradila s Číňankou Han 6:1 6:2 a její soupeřkou pro první kolo je Yaroslava Shvedova. Kromě těchto dvou českých hráček se v hlavní soutěži představí také Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Lucie Šafářová, Barbora Strýcová, Lucie Hradecká, Denisa Allertová a Petra Cetkovská. Poslední dvě jmenované navíc čeká vzájemný souboj.

09.03.2016
Plíšková a Siniaková zvládli první kolo kvalifikace Indian Wells

Kristýna Plíšková a Kateřina Siniaková postoupily v Indian Wells do druhého kola kvalifikace. Plíšková porazila Sachiu Vickery hrající na divokou kartu 6:0 4:6 6:3 a Siniaková si poradila s další domácí hráčkou Raveenou Kingsley 6:3 6:1. Končí Klára Koukalová, která nestačila na Veronicu Cepede Royg 1:6 4:6.

08.03.2016
Rosol zařídil rozhodující bod, Česko postupuje do čtvrtfinále Davis Cupu

Po komplikaci v úvodní nedělní dvouhře, kdy Tomáš Berdych musel kvůli zranění skrečovat souboj proti Philippu Kohlschreiberovi, nastoupil k rozhodujícímu utkání Lukáš Rosol. Česká dvojka doslova smetla z kurtu německého mladíka Zvereva 6:2 6:3 6:1 a Česko se tak raduje z postupu do čtvrtfinále Davis Cupu 2016. V něm v polovině července přivítáme doma celek Francie.

06.03.2016
Barbora Štefková si na $25,000 v Austrálii zahrála o titul

O svůj první letošní titul si na pětadvacítce žen v australské Milduře zahrála Barbora Štefková (WTA 286). Česká hráčka podlehla Anastasii Pivovarové z Ruska v třísetovém boji 4:6 6:4 5:7. Výsledky.

06.03.2016
Davis Cup: Berdych se Štěpánkem vyhráli čtyřhru, vedeme 2:1

Stav utkání Davis Cupu s Německem je po sobotní čtyřhře 2:1 pro Česko. Osvědčená deblová dvojice Berdych, Štěpánek porazila domácí duo Kohlschreiber, Petzschner 7:6(7) 7:5 6:4. V neděli jako první nastoupí obě týmové jedničky.

05.03.2016
Lucie Kaňková došla do finále ITF 1 v Thajsku

Česká juniorská trojka Lucie Kaňková (2000, ITF 31) došla na ITF 1 v thajském Nonthaburi do finále, v něm turnajová jednička prohrála s Australankou a svojí deblovou partnerkou Baijing Lin (ITF 99) 3:6 5:7. Ve čtyřhře skončily ve čtvrtfinále. Výsledky.

05.03.2016
Davis Cup: Po prvním dnu je stav s Německem nerozhodný 1:1

Stav daviscupového utkání s Německem je po úvodních dvouhrách nerozhodný 1:1. Lukáš Rosol nejdříve v pěti setech podlehl domácí jedničce Philippu Kohlschreiberovi, o vyrovnání se potom v další pětisetové bitvě postaral Tomáš Berdych. Berdych otočil nepříznivě se vyvíjející zápas s mladým Alexandrem Zverevem. V sobotu 5. března je na programu čtyřhra.

04.03.2016
Davis Cup: Duel proti Německu zahájí Rosol s Kohlschreiberem

K prvnímu utkání daviscupového duelu s Německem nastoupí česká dvojka Lukáš Rosol proti německé jedničce Philippu Kohlschreiberovi. Po nich se v Hannoveru představí Tomáš Berdych a Alexander Zverev. První kolo Davis Cupu 2016 začíná v pátek 4. března.

03.03.2016
Turnaj A ml. žactva v Příbrami a Vésce vyhráli Bartoň a Dvořáková

Vítězi předposledního halového turnaje A v kategorii mladšího žactva se stali Hynek Bartoň (2004, TK AGROFERT Prostějov) a Valentina Dvořáková (2004, I.ČLTK Praha). Bartoň ve finále v Příbrami porazil Felipe Polácha (2004, TK PRECHEZA Přerov) 6:0 7:5. Dvořáková si ve Vésce v souboji dvou nejvýše nasazených poradila s Adrianou Beránkovou (2004, TK Sparta Praha) 6:0 6:4. Výsledky Příbram. Výsledky Véska.

02.03.2016
Klára Koukalová prohrála v Kuala Lumpur v prvním kole s Broady

Druhá česká zástupkyně v pavouku turnaje WTA Kuala Lumpur se loučí v prvním kole. Klára Koukalová nestačila na Britku Naomi Broady 3:6 6:3 3:6 a stále tak čeká na svoji první výhru v hlavní soutěži okruhu WTA v této sezoně.

01.03.2016
Halovými Mistry ČR st. žactva se stali Svrčina a Lavičková

Halové Mistrovství ČR v kategorii staršího žactva pro rok 2016 vyhráli Dalibor Svrčina a Kristýna Lavičková. Dalibor Svrčina (2002, TK AGROFERT Prostějov) ovládl šampionát zcela suverénně, během turnaje ztratil pouze osm gemů. Ve finále v Prostějově porazil Vítka Horáka (2002, I.ČLTK Praha) 6:2 6:2. Kristýna Lavičková (2002, TK Sparta Praha) v Plzni také splnila roli turnajové jednička, ve finále porazila Denisu Huňkovou (2002, TK AGROFERT Prostějov) 6:2 6:3. Výsledky Prostějov. Výsledky Plzeň.

01.03.2016
Barbora Krejčíková je v Kuala Lumpuru ve druhém kole

Do druhého kola turnaje WTA v Kuala Lumpur postoupila Barbora Krejčíková. Česká hráčka zdolala Číňanku Wang 6:4 1:6 6:2 a v dalším kole ji čeká turnajová trojka Sabine Lisicki. První kolo má ještě před sebou Klára Koukalová, která změří síly s Naomi Broady z Velké Británie.

29.02.2016
Zlatý double pro Filipa Dudu na ITF 2 v Litvě

Filip Duda (1998, ITF 122) ovládl juniorský turnaj ITF 2 v litevském Siauliai. Sedmnáctiletý Duda ve finále zdolal turnajovou jedničku a 18. juniora světa Kennetha Raismu (EST) 7:6(4) 7:6(2). Spolu s Michaelem Vrbenským vyhráli i čtyřhru. Výsledky. Videa z turnaje.

29.02.2016
Kristýna Plíšková vyhrála padesátku ve Švýcarsku

Svůj první letošní triumf si na padesátce žen ve švýcarském Kreuzlingenu připsala Kristýna Plíšková (WTA 115). Turnajová dvojka prošla celým turnajem bez ztráty setu a v boji o titul vyhrála dva tie-breaky nad domácí Amrou Sadikovic 7:6(4) 7:6(3). Dalším čtyřem českým hráčkám se nepodařilo přejít první kolo. Výsledky.

28.02.2016
Adam Pavlásek ve finále na Challengeru v Cherbourgu

Podruhé v letošní sezoně se Adam Pavlásek (ATP 144) probojoval do finále ATP Challengeru, tentokrát na €42,500+H ve francouzském Cherbourgu. Hned na úvod Pavlásek porazil finalistu challengeru ve Wroclawi Honzu Hernycha, ve finále potom ale nestačil na Jordana Thomsona (AUS, ATP 149) 6:4 4:6 1:6. Výsledky.

28.02.2016
Jaroslav Pospíšil došel do finále ITF futures $10,000 v Egyptě

Poprvé od října loňského roku se na okruhu ITF futures znovu představil Jaroslav Pospíšil (ATP 386). Bývalý 103. hráč ATP si zahrál futures s dotací $10,000 v egyptském Sharm El Sheikhu a došel do finále dvouhry. V něm nestačil na Srba Marka Tepavace (ATP 288) 4:6 7:6(8) 5:7. Výsledky.

28.02.2016