Český tenisový svaz

Nekompromisní výkon ve finále! Paulson opět zazářil v Česku a už se těší na challengery

09.10.2022

Po Liberci, Ostravě a Mostě přidal Andrew Paulson na svou mapu turnajových vítězství Prostějov, kde minulý týden opanoval antukovou akci ITF s dotací 15 tisíc amerických dolarů. Dvacetiletý český tenista porazil na cestě za trofejí hned čtyři krajany, přičemž ve finále vyzrál na Daniela Siniakova bez ztráty podání 6:4 a 6:3. Paulson se nyní po krátkém odpočinku začíná připravovat na halové challengery v Německu, kde se pokusí znovu vylepšit své žebříčkové postavení.

Dvacetiletému Andrewovi Paulsonovi podmínky v České republice evidentně svědčí. Kromě zmíněných singlových triumfů si totiž připsal koncem srpna na pražských Spojích svůj premiérový deblový titul na ATP Challenger Tour, který mu výrazně pomohl k posunu do druhé stovky deblového pořadí.

Minulý týden doplnil Paulson do své sbírky turnajový vavřín z Prostějova, kde postupně přehrál Jiřího Barnata (6:1, 6:3), Tomáše Jirouška (6:3, 7:5), Jakuba Menšíka (6:4, 6:4), Francouze Maxima Chazala (6:7, 6:1, 6:2) a Daniela Siniakova (6:4, 6:3).

„Hned na začátku týdne jsem se nesoustředil na to, že bych měl celý turnaj vyhrát. Snažil jsem se jít zápas po zápase a docela to tak šlo,“ hlásil v rozhovoru pro Tenisový svět aktuálně 395. tenista singlového žebříčku, jenž se po započítání 15 bodů za triumf posune o přibližně 20 míst vzhůru.

V prvních dvou kolech jste si poradil s Jiřím Barnatem a Tomášem Jirouškem. Jak ty zápasy vypadaly? Cítil jste se v dobré formě? Proti Jirkovi Barnatovi jsem hrál překvapivě solidně. Ještě mi pomohlo, že Jirku trápilo lehké zranění, což i odpovídá výsledku. V zápase s Tomášem Jirouškem jsem dobře začal, koncovka druhého setu byla vyrovnaná, hodně jsme se tahali, ale naštěstí jsem to zvládl.

Ve čtvrtfinále jste už podruhé v letošní sezóně porazil Jakuba Menšíka. Soupeř vám ale vzdoroval více než na turnaji v Mostě… Určitě to byl mnohem kvalitnější zápas než v Mostě (Paulson tam v semifinále porazil Menšíka 6:2 a 6:3, pozn. red.). Bylo vidět, že se hodně rychle zlepšuje. Zápas nebyl tak jednoznačný, jak říká výsledek. Bylo to sice 6:4 a 6:4, ale hráli jsme dlouho a tahali jsme se o každý gem.

V semifinále jste prohrál první set s Francouzem Chazalem v tiebreaku, pak jste ho ale jednoznačně porazil 6:1, 6:2... Soupeř začal neskutečně, v prvním setu hrál opravdu velmi dobře. Ve druhém setu jsem ještě zrychlil, soupeř přestal stíhat a přejel jsem ho.

A poté vás čekal držitel divoké karty Daniel Siniakov. Jak hodnotíte finále? Utkání bylo taky na hodně vysoké úrovni. S Danem jsem hrál už v Praze na Spojích (Paulson tam v květnu přehrál Siniakova 6:3 a 6:4, pozn. red.). Bylo vidět, že se na domácí půdě v Prostějově cítí o poznání líp. Já jsem byl ale na podání nekompromisní, čelil jsem jen čtyřem brejkbolům a vždy jsem zahrál takticky dobře. Šel jsem si pro to.

Spravil jste si chuť po turnaji v Pardubicích, kde jste ve čtvrtfinále proti Hynkovi Bartoňovi nevyužil dva mečboly a prohrál jste 7:9 v rozhodujícím tiebreaku? Určitě jsem si spravil chuť, získat titul je vždy krásný pocit. V Pardubicích mě to mrzelo, prohrál jsem ze dvou mečbolů, ale Hynek hrál skvěle. Taky to potvrdil, jelikož si došel až pro titul. Snažil jsem se z toho nepoložit a jet do Prostějova s tím, že mám na to tam vyhrát.

Proč jste v Prostějově nestartoval ve čtyřhře?
Soustředil jsem se jen na singl, abych měl síly až do konce turnaje. Věděl jsem, že mě čekají těžké zápasy. A i kdybych v deblu získal titul, jsem tak vysoko na žebříčku, že by mi 15 bodů za celkové vítězství ani moc nepomohlo.

Jak se cítíte po zdravotní stránce a jaký je váš další program?
Po zdravotní stránce se cítím skvěle, nic mě nebolí. To je parádní pocit, hlavně po titulu. Dal jsem si den dva volno na zregenerování a zase začínám trénovat. O víkendu jedu na halové challengery do Německa. Nejprve budu hrát v Ismaningu a poté v Hamburku.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Velek a Kynčlová vyhráli turnaj TE 3 do 14-ti let ve Štětíně

Mezinárodní turnaj TE 3 čtrnáctiletých v polském Štětíně ovládli čeští hráči. Mezi chlapci se vítězem stal Daniel Velek (1999, I.ČLTK Praha), který v českém finálovém derby porazil Tomáše Jirouška (2000, TK Neridé) 6:3 6:1, a mezi dívkami se radovala jednička Anna Kynčlová (2000, TK AGROFERT Prostějov).

08.06.2013
Karolína Plíšková postoupila na trávě v Nottinghamu do finále

Výborný start do travnaté sezony má Karolína Plíšková (73. WTA), která se na turnaji ITF s dotací $75,000 dostala do finále, kde se střetne s Chorvatkou Petrou Martic (108. WTA). Karolína v semifinále porazila Johannu Kontu (GBR, 166. WTA) 3:6 7:5 6:3.

07.06.2013
Hlaváčková s Hradeckou si finále v Paříži nezahrají

Stejně jako loni končí deblový pár Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká v semifinále French Open. České deblistky nestačily na ruskou dvojici Makarova, Vesnina, kterým podlehly 4:6 5:7, když nevyužily vedení 4:1 ve druhé sadě. Lucie Hradecká si trofej z Roland Garros přesto odváží, a to ze smíšené čtyřhry.

07.06.2013
Challenger Prostějov: Finále si zahrají Štěpánek a Veselý

Prvním, kdo si zajistil postup do finále challengeru v Prostějově, je Radek Štěpánek, který v semifinálové bitvě porazil Teymuraze Gabashviliho (RUS) 7:5 6:7(4) 7:5. Štěpánek musel v rozhodující sadě otáčet ze stavu 1:4, kdy měl Rus dva breaky k dobru. Jeho finálový soupeř bude Jiří Veselý, který porazil Němce Gojowczyka 6:2, 5:7, 6:2.

07.06.2013
Challenger Prostějov: Veselý porazil Rosola z mečbolu a je v semifinále

Druhou třísetovou bitvu s vítězným tie-breakem ve třetím setu vyhrál v Prostějově Jiří Veselý, který ve čtvrtfinále zdolal Lukáše Rosola (36. ATP) 5:7 6:4 7:6(4). Dalším semifinalistou je Radek Štěpánek, který přešel přes Alberta Montanese (ESP, 47. ATP) 6:3 6:4.

06.06.2013
Smíšenou čtyřhru na French Open 2013 vyhráli Hradecká s Čermákem

Lucie Hradecká (1985, I.ČLTK Praha) a František Čermák (1976, TK Spartak Jihlava) vyhráli smíšenou čtyřhru na letošním French Open, když ve finále porazili francouzko-kanadský pár Mladenovič-Nestor 1:6, 6:4, 10:6. Lucie Hradecká je spolu s Andreou Hlaváčkovou i v semifinále čtyřhry žen, kde je čekají Rusky Makarova-Vesnina.

06.06.2013
Challenger Prostějov: Veselý vydřel postup do čtvrtfinále

Dalším Čechem, kterému se podařilo postoupit do čtvrtfinále, je Jiří Veselý (127. ATP). Jirka v třísetové bitvě zdolal Jacka Socka (USA, 118. ATP) 4:6 6:4 7:6(4) a v dalším kole změří síly s Lukášem Rosolem.

05.06.2013
Challenger Prostějov: Rosol porazil Lojdu a je ve čtvrtfinále

Druhý nasazený Lukáš Rosol postoupil do čtvrtfinále prostějovského challengeru Czech Open. Ve druhém kole zvládl duel s Dušanem Lojdou, který v prvním setu nevyužil dvou setbolů. Dál jde i Radek Štěpánek, který ve třech setech vyřadil Jana Mertla 6:1 6:7 6:4 a jeho dalším soupeřem je Albert Montanes.

05.06.2013
French Open 2013: Hlaváčková s Hradeckou potřetí v semifinále čtyřhry

Potřetí v řadě si český deblový pár Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká zahraje semifinále French Open. Druhé nasazené Češky ve čtvrtfinále po boji vyřadily dvojici Black, Erakovic 2:6 7:6(3) 6:4.

05.06.2013
Challenger Prostějov: Do druhého kola postupují také Veselý a Rosol

Do druhého kola prostějovského challengeru postoupilo 6 českých hráčů: Hájek, Mertl, Štěpánek, Veselý, Lojda a Rosol. Příjemným překvapením bylo jednoznačné vítězství Jirky Veselého, který po setech 6:2, 6:2 porazil Španěla Garciu-Lopeze (ATP 79). Lukáše Rosola potrápil deblový specialista Polák Kowalczyk (ATP 890).

04.06.2013
Challenger Prostějov: Minář prošel kvalifikací a vyzve Hájka
V hlavní soutěži challengeru v Prostějově se představí deset Čechů v čele s daviscupovými reprezentanty Lukášem Rosolem a Radkem Štěpánkem. Z kvalifikace postoupili Jaroslav Pospíšil a Ivo Minář, který v prvním kole vyzve Jana Hájek (8.nas.).
03.06.2013
French Open: Hradecká s Hlaváčkovou jsou ve čtvrtfinále čtyřhry

Mezi osm nejlepších párů letošního French Open již postoupily Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou. Druhý nasazený pár porazil čínský pár Zhang/Zheng 6:3 7:6(0). Hradecké se daří i v mixu, kde si po boku Františka Čermáka zahraje semifinále.

03.06.2013
Monika Kilnarová vyhrála turnaj TE 2 do 16-ti let v Zabrze

Vítězkou turnaje TE 2 šestnáctiletých v polském Zabrze se stala česká hráčka Monika Kilnarová (1999, TK AGROFERT Prostějov). Monika ve finále porazila Oliwii Szymczuch (POL) 6:2 4:6 6:3. Jedničkou turnaje byla Anna Slováková, která ve druhém kole nenastoupila k utkání proti Druteikaite (LTU).

03.06.2013
Turnaj A dorostu v Mělníku a Březnici vyhráli Vondrášek a Kohoutová

Áčkový turnaj dorostenců v Mělníku vyhrál Jaroslav Vondrášek (1996, I.ČLTK Praha), který ve finále zdolal jedničku turnaje Zdeňka Děrkase (1996) 6:4 3:6 7:6(2). Dívky hrály v Březnici a vítězkou se stala Nikola Kohoutová (1997, I.ČLTK Praha), která ve finále porazila Denisu Cíchovou 6:4 6:3.

03.06.2013
Povodně: Štvanice uzavřena

V pondělí 3. června policie uzavřela vstup na ostrov Štvanice. Pracovníky Českého tenisového svazu můžete nadále kontaktovat e-mailem nebo přes mobilní telefon.

03.06.2013
Jan Mertl se stal vítězem ITF futures v Jablonci n. Nisou

Nepříznivé počasí přesunulo finálový duel mezi Janem Mertlem a Janem Hernychem do haly na extrémně rychlý povrch. Utkání nenabídlo příliš mnoho výměn, rozhodly dva brejky Jana Mertla, který nakonec vyhrál 6:4 7:5. V prvním setu vzal Mertl Hernychovi podání za stavu 2:2, ve druhém za stavu 5:5.

02.06.2013
Jablonec $10,000: Finálový souboj Mertl - Hernych
Ve finále turnaje ITF futures $10,000 v Jablonci n. Nisou se střetnou dva hráči I.ČLTK Praha, Jan Mertl a Jan Hernych. Jednička turnaje Mertl v semifinále porazil Podlipnika-Castilla 6:4 6:2 a Jan Hernych si poradil s Dušanem Lojdou 7:5 6:1.
02.06.2013
TE 3 do 12-ti let v Hrádku n. Nisou vyhráli Forejtek a Nikolovová

Vítězi mezinárodního turnaje TE 3 v Hrádku n. Nisou se stali Jonáš Forejtek (2001, I.ČLTK Praha) a Vanesa Nikolovová (2001, I.ČLTK Praha). Forejtek ve finále porazil Poláka Ziombera 6:2 6:2 a Nikolovová si poradila se Shetininou z Ruska 6:2 6:3.

01.06.2013
Nadal prohrál s Kližanem set, Cetkovská nestačila na Vinci

Podruhé na letošním Roland Garros ztratil Rafael Nadal první set, tentokrát mu ho vzal Slovák Kližan. Do dalšího kola však po vítězství 3:1 postupuje Nadal. S turnajem se loučí Petra Cetkovská, která ve třetím kole prohrála s Robertou Vinci 1:6 6:2 2:6.

31.05.2013
Jablonec $10,000: V semifinále jsou tři Češi

Jan Hernych porazil ve čtvrtfinále Norberta Gombose (SVK), který vyhrál oba české futures v Mostě a Teplicích. Hernych vyhrál 6:4 6:2 a v semifinále se střetne s Dušanem Lojdou. Třetím Čechem v semifinále je jednička turnaje Jan Mertl, který vyřadil Marka Michaličku 7:5 6:4.

31.05.2013