Český tenisový svaz

Největší úspěch kariéry! Devatenáctiletá Šalková opanovala ITF turnaj v Mariboru

25.03.2024

Dominika Šalková (204.) se raduje z největšího titulu kariéry, poté co na ITF turnaji v Mariboru vyhrála finále proti Australance Talie Gibsonové (206.) poměrem 6:2, 6:4. Česká tenistka tak obohatila svou sbírku trofejí už o pátý kousek. Kromě titulu se může členka pražské Sparty těšit i z vylepšení svého žebříčkového maxima, poprvé v kariéře se podívá do druhé světové stovky.

Šalková vstoupila do zápasu výborně, hned v úvodu se jí podařilo získat na svou stranu brejk. Gibsonová ale nezůstala dlouho pozadu, také ona dokázala uspět na returnu a po čtyřech odehraných hrách tak svítil na ukazateli skóre nerozhodný stav.

Pak se do toho ale Šalková znovu pořádně opřela, získala na svou stranu čtyři gemy v řadě a první sadu tím pádem nakonec vcelku rychle ovládla poměrem 6:2.

Druhý set finálového utkání načala devatenáctiletá Češka dalším brejkem, ale dál už se jí natáhnout šňůru vítězných gemů nepodařilo, protože její stejně stará soupeřka dokázala reagovat a srovnala na 1:1.

Po čtyřech po sobě jdoucích gemech, ve kterých uspěly tenistky na podání, přišla opět chvíle Šalkové, která v sedmém gemu popáté v utkání prolomila servis Gibsonové a ujala se tak vedení 4:3 s brejkem. Australanka se ovšem nehodlala vzdát a okamžitě srovnala krok na 4:4.

Ztraceným servisem se ale Šalková nenechala vykolejit, znovu Gibsonovou brejkla a následně čistou hrou na svém podání celý zápas ukončila.

Pro českou hráčku se jedná o největší titul kariéry, halový turnaj v Mariboru byl dotován 60 tisíci dolary. Šalková překonala svůj doposavad největší úspěch, kterým bylo loňské vítězství na ITF čtyřicítce v portugalském Funchalu. Kromě toho má ve sbírce ještě tituly z Loule (Portugalsko), španělské Sevilly a chorvatského Osijeku.

Díky titulu z Mariboru si Šalková vytvoří nové žebříčkové maximum. V příštím vydání světového rankingu nalezne poprvé v kariéře své jméno mezi dvěma sty nejlepšími tenistkami světa, konkrétně by se měla pohybovat okolo 172. příčky.

Příští týden se Šalková zúčastní dalšího turnaje ITF na slovinském území, tentokrát to bude v Murské Sobotě, kde bude pátou nasazenou.

I-Vent Open Branik Maribor (ženy, SLO, 60 000 USD, tvrdý povrch – hala)
Finále dvouhry
DOMINIKA ŠALKOVÁ (204.) – Talia Gibsonová (AUS, 206.) 6:2, 6:4

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Do hlavní soutěže French Open postupuje z kvalifikace pouze Hlaváčková

Andrea Hlaváčková (1986, WTA 191) si vybojovala účast v hlavní soutěži French Open 2015. V kvalifikaci postupně porazila Kristinu Kučovou, Albertu Brianti a Anastasiu Rodionovu. Los hlavní soutěže byl však pro Andreu velmi krutý, když ji přisoudil nejvýše nasazenou Serenu Williams. Ve finále kvalifikace prohrál Jan Hernych, když nestačil na Christiana Lindella 6:3, 4:6, 4:6. Výsledky.

22.05.2015
Druhé kolo kvalifikace French Open 2015 zvládla jen Hlaváčková

Tři české hráčky se probojovaly do druhého kola kvalifikace na French Open 2015. Do finálového kola kvalifikace postoupila však pouze jedna Češka – Andrea Hlaváčková. Renata Voráčová a Barbora Krejčíková ve druhém kole kvalifikace končí. Hlaváčková si ve finále kvalifikace o postup do hlavní soutěže zahraje s Anastasiou Rodionovou, se kterou má pozitivní vzájemnou bilanci 4:1.

21.05.2015
Češi v kvalifikaci na French Open

Ve středu začala kvalifikace na French Open 2015, které se hraje na dvorcích Rolanda Garrose. Pro postup do hlavní soutěže je potřeba vyhrát 3 zápasy. V prvním kole kvalifikace žen byly úspěšné Voráčová, Krejčíková a Hlaváčková, končí Kristýna Plíšková. Mezi muži do druhého kola prošel pouze Jan Hernych, první kolo neprošli Mertl a Pospíšil. Výsledky.

21.05.2015
Kristián Kubík došel do finále turnaje TE 3 do 14-ti let v Polsku

O titul si na turnaji čtrnáctiletých TE 3 v polské Lodzi zahrál Kristián Kubík (2002, SK OAZA Praha). Český hráč ale ve finále podlehl domácímu Dawidu Taczalovi 6:7(10) 3:6. Společně s Cyrilem Šlachtou došli také do semifinále čtyřhry. Výsledky.

18.05.2015
Future na TJ Spoje Praha vyhrál Ignatik

Uladzimir Ignatik (1990, ATP 269) vyhrál mezinárodní tunaj mužů série Futures dotovaný $10,000 na TJ Spoje Praha. Ve finále porazil Jana Mertla (1982, ATP 217) 6:1, 6:3. Čtyřhru vyhráli František Čermák a Robin Staněk. Hrací plán: kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Program dne. Fotogalerie.

17.05.2015
Čermák a Staněk vyhráli čtyřhru na TJ Spoje

František Čermák a Robin Staněk se stali vítězi čtyřhry mezinárodního turnaje mužů na TJ Spoje Praha. Ve finále porazil polský pár Gajewski/Walkow 6:3, 6:3. Hrací plán: kvalifikace, dvouhra, čtyřhra. Program dne. Fotogalerie.

17.05.2015
Kilnarová vyhrála turnaj ITF 2 v Rakousku

Monika Kilnarová (1999, ITF 56) vyhrála mezinárodní turnaj hráček do 18-ti let ITF Grade 2 v rakouském Amstetten. Ve finále porazila Moldavku Nasťu Detiuc (1998, ITF 222) 6:1, 6:4, která došla do finále z kvalifikace. Monila získala 100 bodů do žebříčku ITF, což jí posune zhruba o 20 míst nahoru někam k 35. místu žebříčku ITF.

16.05.2015
Vondroušová získala vyhrála v Polsku svůj první titul mezi ženami

Markéta Vondroušová (1999, WTA 699) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF dotovaný $10,000. Ve finále porazila nejvýše nasazenou Rusku Dzalamidze (1993, WTA 331) 6:3, 6:3. Markéta získala 12 bodů do žebříčku WTA, což jí posune zhruba na 580. místo.

16.05.2015
Berdych i Kvitová v Římě končí ve čtvrtfinále

Tomáš Berdych (1985, ATP 5) ve čtvrtfinále turnaje ATP Masters 1000 v Římě nestačil na Rogera Federera (1981, ATP 2) 3:6, 6:3. Ve stejném kole v Římě končí i Petra Kvitová (1990, WTA 4), která letos už potřetí prohrála se Španělkou Suarez Navarro (1988, WTA 10) 3:6, 2:6.

15.05.2015
Berdych i Kvitová v Římě postupují

Petra Kvitová (1990, WTA 4) porazila na tenisovém turnaji WTA Premier 5 v Římě ve třetím kole Jelenu Jankovičovou (1985, WTA 20) ze Srbska 6:3, 6:2. Ve čtvrtfinále ji čeká Španělka Carla Suarez Navarro (1988, WTA 10). Tomáš Berdych(1985, ATP 5) porazil ve třetím kole domácího Fabia Fogniniho (1987, ATP 27) 6:3, 3:6, 7:6(2) a jeho dalším soupeřem bude Švýcar Roger Federer (1981, ATP 2).

15.05.2015
Řím: Petra Kvitová zdolala Knapp a je v osmifinále

Po třísetové bitvě, ve které potřebovala Petra Kvitová až tie-break rozhodujícího setu, postoupila vítězka podniku v Madridu do osmifinále turnaje v Římě. Kvitová zdolala domácí Karin Knapp po setech 6:3 4:6 7:6(1) a v dalším kole změří síly s vítězkou duelu Rybáriková – Jankovic.

13.05.2015
Řím: Ve druhém kole končí Veselý i Šafářová

Po boji 6:7(3) 5:7 podlehl český tenista Jiří Veselý světové šestce Kei Nishikorimu ve druhém kole turnaje ATP v Římě. Stejně tak dohrála i Lucie Šafářová, která ve druhém kole ženského pavouka nestačila na Rumunku Dulgheru 6:1 4:6 6:7(6). Osmifinále má před sebou Tomáš Berdych, který změří síly s domácím Fogninim.

13.05.2015
Tomáš Berdych je ve druhém kole v Římě, Štěpánek končí v Heilbronnu

Úvodní kolo turnaje v Římě má Tomáš Berdych úspěšně za sebou. Český tenista porazil domácího Mattea Donatiho 6:2 6:4 a čeká ho vítěz duelu Dimitrov – Fognini. Na challengeru v německém Heilbronnu se naopak v prvním kole loučí Radek Štěpánek, který nestačil na Matthiase Bachingera 3:6 5:7.

12.05.2015
Řím: Šafářová po boji zdolala Schmiedlovou, končí Hradecká

Velký boj svedla v prvním kole v Římě Lucie Šafářová, která zdolala Slovenku Annu Karolinu Schmiedlovou 7:6(6) 6:7(3) 6:4. Ve druhém kole ji čeká rumunská kvalifikantka Dulgheru. Úvodní kolo je konečnou pro Lucii Hradeckou, která nestačila na Victorii Azarenku 5:7 6:2 1:6.

12.05.2015
Řím: Plíšková, Strýcová i Siniaková končí v prvním kole

Poprvé v letošní sezoně vypadla Karolína Plíšková v prvním kole. V Římě nestačila na Švýcarku Bacsinsky 4:6 0:6. Do druhého kola neprošly ani Barbora Strýcová a Kateřina Siniaková. Vítězka podniku v Madridu Petra Kvitová měla na úvod volný los, ve druhém kole ji čeká domácí hráčka startující na divokou kartu Karin Knapp.

12.05.2015
Jihočeský tenis 2015
Družstvo žactva Jihočeského tenis.svazu obhájilo loňské vítězství v rámci mezinárodního trojutkání družstev tenisových svazů příhraničních oblastí Horního Rakouska, Dolního Bavorska a Jižních Čech, které se uskutečnilo ve dnech 25.-26. dubna v Ennsu.
10.05.2015
Kristýna Plíšková vítězkou turnaje $50,000 v Japonské Fukuoce

Bez ztráty setu prošla turnajem ITF s dotací $50,000 Kristýna Plíšková (1992, WTA 124). Turnajová dvojka ve finále porazila domácí Nao Hibino (WTA 207) 7:5 6:4 a raduje se z třetího titulu v sezoně a 80-ti bodů do žebříčku WTA. Spolu s Britkou Naomi Broady navíc Kristýna ovládla i čtyřhru. Výsledky.

10.05.2015
Adam Pavlásek došel podruhé v řadě do finále na challengeru

Dva týdny po sobě a dvě finálové účasti na Challengerech, taková je bilance Adama Pavláska. V Ostravě Pavlásek podlehl Inigu Cervantesovi, tento týden v Římě na podniku s dotací €42,500+H si opět zahrál o titul. Tentokrát byl ale nad jeho síly Aljaz Bedene, kterému Adam podlehl 5:7 2:6.

09.05.2015
Mezinárodní turnaj mužů na TJ Spoje

Od neděle 10. května začíná na dvorcích TJ Spoje Praha mezinárodní turnaj mužů série Futures dotovaný $10,000. Turnaj začíná dvoukolovou kvalifikací. Hrací plán: kvalifikace. Program dne.

09.05.2015
Petra Kvitová slaví v Madridu titul, smetla Kuznětsovou

Česká tenistka Petra Kvitová ovládla turnaj WTA v Madridu. Poté, co v semifinále poprvé v kariéře porazila Serenu Williams, smetla ve finále Rusku Svetlanu Kuznetsovou 6:1 6:2 a po pauze slaví titul.

09.05.2015