Český tenisový svaz

Menšík: Dostal jsem na p*del, atmosféra mi dala facku. Ale vím, že i s takovým borcem mohu hrát

02.09.2023

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z NEW YORKU – Své osmnácté narozeniny by Jakub Menšík raději oslavil jinak. Na kurtu se proti světové devítce Tayloru Fritzovi příliš dlouho neohřál, celkově uhrál jen tři gemy. Po zápase byste našli v jeho obličeji jen zklamání a smutek, ale tyhle emoce jednou přejdou. A uvědomí si, že úspěch, na který ve Flushing Meadows dosáhl, je nesmírně cenný nejen pro něj, ale také pro celý český tenis. A třeba to příště bude on, jemuž bude zaplněný stadion Louise Armstronga aplaudovat ve stoje.

Od samotného začátku utkání 3. kola US Open mezi Taylorem Fritzem a Jakubem Menšíkem bylo patrné, kdo bude na kurtu dominovat. Český mladík se nedokázal adaptovat na rychlost a přesnost svého soupeře, kterému nakonec podlehl za hodinu a půl po setech 1:6, 2:6 a 0:6.

„Dostal jsem na p*del. Poprvé jsem hrál na tak velkém kurtu, před takovou spoustou lidí. Vloni jsem hrál finále juniorky na Australian Open, při kterém sedělo v Rod Laver Areně sotva pár stovek diváků. Poznal jsem, že tohle je něco jiného. Všechny podmínky a emoce, které jsem na kurtu prožíval, byly pro mě úplně nové. Vůbec jsem nevěděl, jak s tím vším nakládat,“ smutnil Menšík.

A popsal, co se mu honilo hlavou při nástupu na kurt, kde ho netrpělivě očekávaly tisíce diváků. „Byl jsem nervózní. Atmosféra mi dala facku. Tma, hluk… Ocitl jsem se v nekomfortní zóně. Celkově jsem si utkání moc neužil,“ uvedl.

Prostějovský rodák také vyzdvihl hru Taylora Fritze, jenž mu premiéru před tolika diváky rozhodně neulehčil. „Má už něco za sebou. Hrál skvěle, vůbec nechyboval. Nevytvořil jsem si jedinou příležitost, abych se dostal zpátky,“ řekl Menšík s tím, že zkušenosti, které nabral, jsou k nezaplacení.

„Ze dneška si beru ponaučení. Kdybych se lépe koncentroval, mohl bych s ním hrát rovinu a aspoň trochu bych ho potrápil. Vím, že můžu i s takovým borcem hrát. Kvůli takovým zápasům tenis dělám a už se těším na další podobné mače,“ nechal se slyšet.

Český reprezentant může být na sebe pyšný. V sedmnácti letech prošel z kvalifikace až do třetího kola, v žebříčku ATP se posune o více než 50 příček. A hlavně dal celému světu najevo, že se s ním musí v následujících letech počítat.

„Vyřazení mě mrzí a bolí. Horší je, že jsem nedokázal předvést dobrý výkon. Zatím nedokážu docenit úspěch, kterého jsem tady dosáhl. To si uvědomím až za pár dnů,“ ví. Nyní ho však čekají další výzvy. „Odpočinu si, strávím čas s nejbližšími a vyrazím na Davis Cup,“ nastínil své nejbližší plány.

US Open (muži, ženy, USA, 65 000 000 USD, tvrdý povrch)
3. kolo dvouhry mužů
JAKUB MENŠÍK (206.) – Taylor Fritz (USA, 9.) 1:6, 2:6, 0:6

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Vendryně: Čtyři Češky úspěšně prošly do čtvrtfinále

Barbora Štefková má z prvního kola skalp jedničky turnaje, dnes ji nezastavila ani Slovenka Škamlová. Petře Rohanové po gemu vzdala další Slovenka Luknarová a Katka Vaňková porazila Daniels (GER). V českém souboji mezi Mendesovou a Krejsovou se radovala o čtyři roky mladší Přerovanka, která vyhrála po boji 3:6 6:4 6:4. Za postup mezi osm si naše hráčky připíší 8 bodů.

05.12.2013
Bradenton: Všichni Češi na turnaji Eddie Herr vypadli v prvním kole

V kategorii dívek do 18-ti let Marie Bouzková (1998, ITF 35) prohrála s Mexičankou Zarazua (1997, ITF 53) 6:3, 2:6, 4:6. Gabriela Knutsonová (1997, ITF 462) prohrála s druhou nasazenou Black (1998, ITF 11) 3:6, 0:6. Výsledky. V kategorii do 12-ti let vypadl v prvním kole i fenomén ročníku 2001 v ČR Jonáš Forejtek.

05.12.2013
Junior Davis Cup a Fed Cup ovládla Praha
Pražské družstvo chlapců do 12-ti let (Čížek, Kljujev, Kubík, Krumich) vyhrálo Junior Davis Cup, který se hrál první víkend v prosinci 2013 v Pelhřimově. Pražské družstvo dívek do 12-ti let (Lavičková, Vidmanova, Kněžková) vyhrálo Junior Fed Cup 2013 v Rakovníku.
05.12.2013
Vendryně: Barbora Štefková porazila první nasazenou

Na mezinárodním turnaji žen dotovaném $15,000 porazila Barbora Štefková (1995, WTA 730) nejvýše nasazenou Rusku Solovyevu (1992, WTA 228) 6:3, 6:2. V dalším kole ji čeká Slovenka Škamlová (1993, WTA 407). Do druhého kola postoupila i Petra Rohanová (1995, WTA 728), Martina Kubičíková (1991, WTA 395), Petra Krejsová (1990, WTA 438), Pernilla Mendesová (1994, WTA 564), Kateřina Vaňková (1989, WTA 293). Výsledky.

04.12.2013
Bollettieriho IMG Academy hostí tradiční turnaj Eddie Herr

V minulosti tento prestižní turnaj vyhrály pozdější hvězdy světového tenisu (Roddick, Sharapova, Rios, Kournikova, Nalbandian). Z Čechů titul získali Michal Tabara (1995) a Barbora Strýcová (1999). V kategorii do 18-ti let má český tenis zastoupení mezi dívkami, Marie Bouzková a Gabriela Knutsonová. Výsledky.

03.12.2013
Vendryně: Hlavní soutěž turnaje žen

Od středy 4. prosince 2013 se hraje ve Vendryni hlavní soutěž mezinárodního turnaje Womens ITF $15,000. Nejvýše nasazenou je Ruska Solovyeva (1992, WTA 227). Z kvalifikace postoupily 3 Češky: Malečková, Rohanová a Janatová. Divokou kartu do hlavní soutěže mají Štefková, Pantůčková, Poletínová a Žovincová. Výsledky.

03.12.2013
Tennis Europe do 14-ti let v Milovicích

Od středy 3. prosince 2013 se hraje v Milovicích mezinárodní turnaj Tennis Europe do 14-ti let Category 3. Hlavní soutěž hraje 17 českých hráčů a 12 českých hráček. Nejvyššími nasazenými jsou Tomáš Jiroušek (2000, TK Neridé) a Lucie Kaňková (2000, TK Sparta Praha). Výsledky.

03.12.2013
Začíná $15,000 žen ve Vendryni

V pondělí 2. prosince začíná v areálu TK Vitality Slezsko turnaj žen s dotací $15,000. V kva­lifikaci se představí celkem 18 domácích hráček, které čekají dvě kola k postupu do hlavní soutěže. Ta se bude hrát od středy 4. prosince. Kvalifikace. Program pondělí.

01.12.2013
Bára Krejčíková vyhrála desítku žen na Bolu

Sedmnáctiletá Barbora Krejčíková (351. WTA) získala v chorvatském Bolu svůj čtvrtý letošní triumf na turnajích žen kategorie $10,000. První nasazená Češka v semifinále povolila Gabriele Pantůčkové jedinou hru a ve finále přehrála domácí Mikulcic 3:6 6:0 6:3. S Rumunkou Mihailou navíc vyhrály i čtyřhru.

01.12.2013
Sabina Drábková došla v Göteborgu do finále

Sabina Drábková (2000, TK Neridé) došla do finále na turnaji Tennis Europe Category 3 do 14 let ve švédském Göteborgu. Ve finále nestačila na Bělorusku Alexandrovu (1999) 7:5, 3:6, 2:6. Spolu s Gerdou Zykute (1999) vyhrála čtyřhru. Výsledky.

01.12.2013
Opava $15,000: Šest Čechů prošlo prvním kolem hlavní soutěže

Šafránek, Rumler, Jaloviec, Kunčík, Jebavý a Süč – to je šest českých hráčů, kterým se podařilo přejít přes první kolo futures $15,000 v Opavě. K vidění byla řada českých derby, v dalším kole však ani jedno. Výsledky.

27.11.2013
První kolo Davis Cupu 2014 v Ostravě

První kolo Světové skupiny Davisova poháru 2014 se bude hrát v ostravské ČEZ aréně. Čeští tenisté a obhájci titulu se v něm střetnou s celkem Nizozemska, utkání se odehraje ve dnech 31.1.-2.2.2014. Před­prodej vstupenek začne v síti Ticketportal již v prosinci, třídenní lístky budou k dispozici za 590,– a 790,–. Na místě bude k vidění i Davisův pohár, který naši hráči získali po finále v Bělehradě.

27.11.2013
Mezinárodní dvojutkání v Ostravě a Bytomi
V neděli 24.11.13 se odehrálo mezinárodní dvojutkání v Ostravě a polské Bytomi v kategorii mladší žactvo a starší žactvo mezi Severomoravským tenisovým svazem a Slaskim Zwiazkem Tenisowym(PL).
25.11.2013
Opava $15,000: O hlavní soutěž bojuje 20 Čechů

V Opavě začíná druhý ze série ITF futures $15,000. V kva­lifikaci se představí celkem dvacet českých hráčů. Vítězem předchozího podniku v Jablonci n. Nisou se stal Uladzimir Ignatik (BLR), který ve finále přehrál Karola Becka (SVK) 6:2 6:3. Výsledky.

24.11.2013
Michal Schmid vyhrál ITF futures $10,000 na Kypru

Michal Schmid (476. ATP) vyhrál futures s dotací $10,000 v Nicosii na Kypru. Třetí nasazený Čech v semifinále otočil zápas s Rakušanem Brunnerem 2:6 7:6(6) 6:4 a ve finále si Michal poradil s Laslem Djerem (SRB, 597. ATP) 6:4 6:2.

23.11.2013
Tři Češi mezi oceněnými Hráči roku Tennis Europe

Každý rok vyhlašuje Tennis Europe tři nejlepší hráče sezony v kategorii do 14-ti a 16-ti let podle konečného žebříčku Masters. Mezi oceněnými v letošním roce jsou také tři čeští hráči. Michaela Bayerlová vyhrála kategorii dívek do 16-ti let, Daniel Orlita byl druhý mezi stejně starými chlapci a Markéta Vondroušová obsadila třetí místo mezi čtrnáctiletými dívkami. Podrobnosti zde.

22.11.2013
Futures $15,000 Jablonec: Konečný a Štaubert ve čtvrtfinále

Ze sedmnácti Čechů, kteří startovali v hlavní soutěži ITF futures v Jablonci n. Nisou, se mezi osm nejlepších probojovali Michal Konečný (303. ATP) a Pavel Štaubert. Jednička Konečný porazil Jakuba Filipského 6:4 6:4 a Štaubert vyřadil Lustyka v třísetové bitvě 6:4 6:7(3) 7:5. Příští týden pokračuje série českých turnajů futures v Opavě.

21.11.2013
Čeští tenisté zakončí rok v čele daviscupového žebříčku, poprvé v historii

Na čelo daviscupového žebříčku se čeští tenisté dostali v dubnu letošního roku po výhře nad Kazachstánem a po čtyřech letech tak sesadili Španěly. Poprvé v historii zakončí náš tým sezonu v čele tohoto žebříčku, který ITF zavedla v roce 2001.

20.11.2013
Čeští tenisté obhájili vítězství v Davis Cupu

Poprvé v historii čeští tenisté obhájili vítězství v Davisově poháru. V nedělních zápasech nejdříve Djokovič porazil Berdycha 6:4, 7:6(5), 6:2 a srovnal na 2:2, ale v rozhodujícím zápase Radek Štěpánek proti Dušanu Lajovičovi vyhrál 6:3, 6:1, 6:1 a získal pro český tým nejcennější tenisovou týmovou trofej.

17.11.2013
Žovincová ani Pantůčková titul z desítek nezískaly
Vendula Žovincová (1997) a Gabriela Pantůčková (1995, WTA 766) došly do finále na turnajích žen dotovaných $10,000. Vendula v řeckém Heraklionu ve finále nestačila na Rusku Kushkhovou (1993, WTA 570) 2:6, 2:6 a Gabriela chorvatském Bolu nestačila na domácí Emu Mikulcic (1992, WTA 539) 2:6, 3:6.
17.11.2013