Český tenisový svaz

Macháč slaví titul na generálce v Adelaide

17.01.2026

Takřka dvě a půl hodiny bojoval Tomáš Macháč ve finále turnaje ATP v Adelaide s Francouzem Ugem Humbertem, než se mohl začít radovat ze zisku druhého titulu na nejvyšším okruhu. Osmý nasazený zdolal svého žebříčkového souseda po setech 6:4, 6:7(2) a 6:2 a před Australian Open prokázal výbornou formu.

„Ve třetím setu jsem se zkoncentroval a udržel velmi vysokou úroveň svého tenisu. Začal jsem hrát trochu agresivněji a dobře jsem podával,“ zmínil Macháč hlavní důvody, proč se mu po prohrané druhé sadě povedlo Humberta v rozhodujícím dějství jednoznačně přehrát. „Jsem velmi rád, že po svých zraněních mohu v tuto chvíli držet trofej a předvádět vynikající úroveň tenisu,“ připomněl strasti minulé sezony, ve které ho provázely vleklé obtíže.

Pětadvacetiletý Macháč, jenž loni vyhrál turnaj v Acapulcu, se v uplynulém ročníku trápil s nejrůznějšími zdravotními problémy. Těmi nejzásadnějšími byly křeče v nohách, které jej v dlouhých zápasech postihovaly.

O to cennější je pro něj zjištění, že v Adelaide zvládl semifinále i finále urvat ve třech setech, aniž by ho cokoliv trápilo.

A že byl zápas v Adelaide hodně náročný, o tom svědčí samotný průběh. V prvním setu český tenista prohrával 0:3, brejky v pátém a devátém gemu se mu ale skóre povedlo otočit. Ve druhém setu, jenž se protáhl takřka na hodinu, si pak oba hráči svědomitě drželi servis až do tiebreaku, v němž Humbert vyhrál 7:2.

Ač měl mít Francouz v tu chvíli oproti soupeři psychickou výhodu, Macháč zachoval chladnou hlavu. Dokázal se vývoji zápasu přizpůsobit a více útočil, což Humbertovi tolik nesedělo.

Výsledkem bylo, že osmý nasazený nečelil ze strany Francouze ani jednomu brejkbolu a ve čtvrtém gemu mu prolomil podání. Macháč pokračoval v nátlakové hře i nadále a nakonec utkání ukončil dalším brejkem v osmém gemu.

Tomáš Macháč se po zisku titulu posune ve světovém žebříčku o jedenáct příček na průběžné 24. místo. V příštích dvou týdnech se pak pokusí vylepšit svůj loňský výsledek na Australian Open, kde v roce 2025 skončil ve třetím kole.

Los k němu pro úvodní kolo ale nebyl vůbec přívětivý. Český tenista se utká s Bulharem Grigorem Dimitrovem, jenž se sice prakticky vrací po zranění (od loňského Wimbledonu odehrál jen dva turnaje), ale patří mezi nejlepší nenasazené tenisty na úvodním grandslamu sezony.

Foto: Getty Images / Mark Brake

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Marešová vyhrála turnaj Tennis Europe v Hrádku nad Nisou
Beáta Marešová (2012) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 12 let v Hrádku nad Nisou. Ve finále porazila Bulharku Michevu 6:2, 6:3. Čtyřhru dívek vyhrála Beáta Marešová a Sophia Cuninghame. Do finále čtyřhry chalpců došli Šimon Krkoška a Adam Zikmund.
02.06.2024
Kandidáti do předsednictva ČTS
Na mimořádné valné hromadě Českého tenisové svazu, která se uskuteční v pátek 7. června, je na programu i změna svazových stanov a následná volba nového vedení svazu. V jeho čele by v souladu s novými stanovami viz. níže mělo stát tříčlenné předsednictvo. Jeho členy se stanou ti kandidáti, kteří získají na valné hromadě největší počet hlasů.
01.06.2024
Smolík a Farajpourová vyhráli turnaj Tennis Europe v Liberci
David Smolík (2010, TE U14 206) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat.3 hráčů do 14 let v Liberci. V českém finále porazil Philippe Jourdena 2:6, 6:4, 6:3. Čtyřhru vyhráli Ondřej Kačín a Tobiáš Zapský. V kategorii dívek zvítězila Ainaz Farajpourová, která ve finále porazila Viktorii Havlíkovou 6:4, 7:6(2). Čtyřhru dívek vyhrály Radka Hadrabová a Sofie Radová.
28.05.2024
Jana Kovačková vyhrála turnaj ITF J100 v Estonsku
Jana Kovačková (2010, ITF 560) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J100 hráček do 18 let v estonském Talinnu. Ve finále porazila Litevku Zeltinu 6:3, 6:3. Jana došla i do finále soutěže čtyřher spolu s Pavlou Švíglerovou.
28.05.2024
Laura jede! Šestnáctiletá Češka vyhrála deset zápasů v řadě a slaví druhý titul ve dvou týdnech
Šestnáctiletá česká tenistka Laura Samson se veze na vítězné vlně! V chorvatském Bolu vybojovala druhý titul v řadě a protáhla svou šňůru na deset vítězství. V nedělním finále si poradila s domácí Sarou Svetačovou, kterou porazila 6:1, 6:2.
27.05.2024
Petře, sbohem a děkujeme!
Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve středu ve věku 76 let prezident tenisového klubu Precheza Přerov Petr Huťka, jedna z nejvýraznějších postav českého tenisu posledních desetiletí.
26.05.2024
Informace k mimořádné valné hromadě Českého tenisového svazu
Členové orgánů ČTS, klubů a členové ČTS mohou zasílat v souladu s návrhem nových stanov ČTS písemné návrhy kandidátů na funkci člena dozorčí rady ČTS nejpozději do 5. 6. 2024 na e-mailovou adresu: cts@cztenis.cz.
22.05.2024
Turnaj Tennis Europe v Hrádku nad Nisou vyhráli Duda a Oliveriusová
Adam Duda (2008, TE U16 106) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe hráčů do 16 let v Hrádku nad Nisou. Ve finále porazil Thomase Eversfielda 6:3, 6:0. Čtyřhru vyhráli Jonáš Kollert a Oskar Sirotek. V kategorii dívek zvítězila Sára Oliveriusová (2009, TE U16 42), která v českém finále porazila Lauru Chlumskou 6:4, 6:2. Čtyřhru dívek vyhrály Barbora Beková a Aneta Čermáková.
20.05.2024
Přikrylová vyhrála turnaj Tennis Europe v Rakousku
Kristýna Přikrylová (2010. TE U14 104) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 14 let v rakouském Vídni. Ve finále porazila Ukrajinku Protsenko 7:5, 6:2. Do finále čtyřhry došla Terezie Hrdličková spolu s Portugalkou Ferreira da Silva.
20.05.2024
Šmídová vyhrála turnaj Tennis Europe v Polsku
Třináctiletá Karolína Šmídová (2010, TE U16 302) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 2 hráček do 16 let v polském Zabrze. Ve finále porazila Polku Annu Skorupskou 6:3 6:2.
19.05.2024
Čtyři výhry ve dvou dnech! Šestnáctiletá Samson slaví druhý profesionální titul
Šestnáctiletá Laura Samson má za sebou neskutečně náročný a zároveň ohromně úspěšný víkend. V sobotu a v neděli zvládla dohromady čtyři singlové zápasy a během nedělního odpoledne zvítězila ve finále turnaje ITF v Kranjské Goře. Tenistka pražské Sparty porazila Rumunku Oanu Gavrilovou 6:1, 6:4 a získala druhý profesionální titul kariéry.
19.05.2024
FESTIVAL oranžové úrovně
Akce je určena pro ROČNÍKY 2016 a mladší. Na programu je: TENIS ¾ DVORCE, DVOUHRY A ČTYŘHRY, VŠEOBECNÉ DOVEDNOSTI, ZÁBAVA. Zúčastní se: 8 KRAJSKÝCH VÝBĚRŮ. Termín a místo konání: SOBOTA 29.6.2024, tenisové dvorce I.ČLTK PRAHA - Štvanice.
15.05.2024
Kynčl vyhrál áčko mladších žáků ve Frýdku-Místku
Jakub Kynčl (2013, TK Sparta Praha) vyhrál áčkový turnaj mladších žáků ve Frýdku-Místku. Ve finále porazil Jakuba Šudu (2012, TK Agrofert Prostějov) 6:3, 7:5. Kynčl vyhrál i soutěž čtyřher spolu s Adamem Zykmundem.
14.05.2024
Veselý prolomil čekání na titul, zvládl tříhodinové finále
Kombinovaný turnaj Advantage Cars Prague Open 2024 by Sport-Technik Bohemia je u konce! V areálu klubu I. ČLTK Praha na Štvanici se v neděli odehrály finálové zápasy ve dvouhrách, v nichž se z trofejí radovali dva členové pražské Sparty. Dominika Šalková deklasovala ve dvou setech Polku Maju Chwaliňskou, načež Jiří Veselý ve svém prvním finále od února 2022 udolal po třech hodinách Belgičana Gauthiera Onclina.
12.05.2024
Štvanický double oslaví knížkou či maččou. Šalková si před RG pořádně zvedla sebevědomí
Tenistka pražské Sparty Dominika Šalková vybojovala na Advantage Cars Prague Open double za triumf ve dvouhře i čtyřhře. Veleúspěšný domácí turnaj na pražské Štvanici navíc završila kanárem, jenž udělila v singlovém finále Polce Maje Chwaliňské, kterou porazila na první pohled hladce 6:3, 6:0. Ač česká tenistka připustila, že se za štvanický double nějakým způsobem odmění, tak už ale míří své myšlenky k blížící se kvalifikaci Roland Garros.
12.05.2024
Dobiášová vyhrála turnaj ITF J60 v Maďarsku
Vanesa Dobiášová (2008, ITF 575) vyhrála mezinárodní turnaj ITF J60 v maďarském Dunakeszi. Ve finále porazila Slovenku Mlkva 6:2, 6:4. Do finále turnaje čtyřher došly Amélie Drukerová a Nikol Janíčkovičová.
12.05.2024
Charvátová vyhrála turnaj ITF J200 v Německu
Nela Charvátová (2006, ITF 162) vyhrála turnaj ITF J200 v německém Hanoveru. Ve finále porazila Francouzku Iliev 6:1, 6:3. Nela získala 200 bodů do žebříčku ITF, což jí posune na pozici 111.
12.05.2024
Zajíčková vyhrála turnaj Tennis Europe v Rakovníku
Kateřina Zajíčková (2010, TE U14 14) vhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Cat 2 hráček do 14 let v Rakovníku. V českém finále porazila Barboru Fialovou 4:6, 6:2, 7:5. Čtyřhru dívek vyhrály Adriana Bukalová a Nela Padrnosová. Čtyřhru chlapců vyhráli Josef Kovář a Filip Šebek.
12.05.2024
Áčko mladších žákyň v Hradci Králové vyhrála Kateřina Kubíková
Dvanáctiletá Kateřina Kubíková z klubu I.ČLTK Praha vyhrála áčko mladších žákyň v termínu 6.-10.5.2024 na kurtech SK HIT v Hradci Králové. Ve finále porazila po dlouhém třísetovém boji 6:1, 2:6, 6:2 klubovou soupeřku Sofii Jirákovou.
12.05.2024
Macha Lake Open se koncem června vrací do Starých Splavů
22. ročník mezinárodního tenisového turnaje žen ITF 75 Macha Lake Open se letos po roční přestávce uskuteční od 24. do 30. června 2024 v Doksech - Starých Splavech na Českolipsku. Informoval o tom turnajový ředitel Ronald Wawrečka, který stojí v čele pořadatelského spolku MLO.
09.05.2024