Český tenisový svaz

Kapitán Pála odkryl nominaci pro barážovou skupinu BJKC ve Varaždínu

17.10.2025

Český BJKC tým čeká za měsíc baráž o účast v kvalifikaci Billie Jean King Cupu v příští sezoně. Loučící se kapitán Petr Pála, kterého na lavičce vystřídá od roku 2026 Barbora Strýcová, nominoval do chorvatského Varaždínu prozatím kvartet Lindu Noskovou, Terezu Valentovou, Sáru Bejlek a Nikolu Bartůňkovou. O páté nominované hráčce, která se od 14. do 16. listopadu v Chorvatsku představí, rozhodne později.

„Linda Nosková je momentálně naše první hráčka na žebříčku WTA. Další je Terka Valentová, která půjde nahoru žebříčkem a hraje výborný turnaj v Asii, takže doufám, že jí forma vydrží,“ vyjmenovával Pála nominované hráčky a zmínil postup Valentové do druhého semifinále na okruhu WTA, kterého dosáhla v pátek v japonské Ósace.

„Třetím hráčkou je Sára Bejlek, která se teď dostala do první stovky žebříčku. A čtvrtou je Nikola Bartůňková, která je kolem 130. místa. Za tu dobu, co mohla zase hrát, zaznamenala skvělé herní i žebříčkové zlepšení,“ těší českého kapitána.

V týmu Petra Pály pro baráž ve Varaždínu schází řada opor. Důvodem jsou u drtivé většiny z nich zdravotní problémy, kvůli nimž buď nehrají, nebo dohrávají sezonu spíš silou vůle. „Hodně holek je zraněných. Některé se omluvily, že potom musí ta svá zranění doléčit, některé jdou po sezoně i na zákrok. V nominaci jsem nechal ještě jedno volné místo, kdyby se něco změnilo nebo posunulo. Určitě chci, aby tým byl pětičlenný. A uvidíme, jaké jméno to bude. Ještě je na to čas,“ poznamenal.

Český tým čeká ve Varaždínu dvojice zápasů proti Kolumbii a domácímu Chorvatsku. Každý zápas se bude hrát na dvě dvouhry a závěrečnou čtyřhru. „Myslím, že to je slušný los. Když budou holky hrát dobře, je velmi slušná šance, že se přes oba soupeře bude dát projít. Ale v tenise je jako v mnoha jiných sportech možné cokoliv, o překvapení není nouze,“ upozornil Pála.

„Náš první krok bude porazit Kolumbii. A pak se po dnu volna utkat s Chorvatskem, které bude v domácím prostředí a má tam Donnu Vekičovou. Teď se jí nedařilo, dokonce ji na žebříčku předběhla Antonia Ružičová, ale je to stále tenistka, která umí porazit velké hráčky,“ přemítal kapitán. „Loni hrála výborně na olympiádě v Paříži, letos jsem ji viděl hrát v Dauhá. Je to nepříjemná soupeřka. Domácí prostředí je určitě požene, Chorvati umí na sportu fandit.“

Pro Petra Pálu se bude jednat o poslední reprezentační sraz. Po něm převezme lavičku českého BJKC týmu Barbora Strýcová. Té by zkušený trenér rád předal výběr i s příslušností mezi elitou.

„Cíl je jasný. Chtěl bych to kapitánství předat v co nejlepším stavu. Jenom první místo ve skupině nám zaručí to, že holky by se příští rok mohly teoreticky porvat o ty nejvyšší příčky,“ dodal bojovně naladěný kapitán.

Foto: Český tenisový svaz/Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Další tři Češi postoupili v Indian Wells do 3. kola

Tomáš Berdych, Lucie Šafářová a Kateřina Siniaková zvládli v Indian Wells druhá kola a doplnili tak trio Plíšková, Plíšková a Strýcová ve 3. kole prestižního podniku. Berdych porazil domácího Fratangela 7:6(4) 6:4, Siniaková vyřadila Španělku Suarez Navarro 6:3 7:5 a Šafářová zdolala Coco Vandeweghe 4:6 6:4 6:1.

12.03.2017
Jonáš Forejtek došel do finále ITF 4 v Lucembursku

Do finále juniorského turnaje ITF kategorie 4 v lucemburském Esch-Sur-Alzette se probojoval Jonáš Forejtek (2001, ITF 396). Šestnáctiletý Čech ve finále nestačil na domácího Chrise Rodesche (NR) 5:7 1:4 ret. Výsledky.

11.03.2017
Petra Krejsová vyhrála $15,000 v Solarinu

Svůj druhý titul v sezoně slaví v italském Solarinu Petra Krejsová (WTA 396). Turnajová trojka zvládla během turnaje čtyři třísetové bitvy a ve finále porazila Natálii Vajdovou (WTA 1137) 6:2 5:7 6:0. Spolu s Rumunkou Andrei navíc ovládla i čtyřhru. Výsledky.

11.03.2017
Indian Wells: Strýcová a Kristýna Plíšková jsou ve 3. kole

Už dvě Češky postpupily na turnaji v Indian Wells do třetího kola. Barbora Strýcová ve třech setech zdolala Italku Errani 6:4 5:7 6:2 a Kristýna Plíšková si hladce poradila s nasazenou Dariou Kasatkinou 6:0 6:3. V mužské části pavouka zvládl úvodní duel Jiří Veselý, který porazil Renza Oliva 6:4 2:6 6:1.

11.03.2017
Indian Wells: Kristýna Plíšková smetla Mattek-Sands a je ve druhém kole

Úspěšný start do turnaje v Indian Wells má za sebou Kristýna Plíšková. Česká tenistka na úvod smetla Bethanii Mattek-Sands startující na volnou kartu 6:0 6:3. Ve druhém kole Kristýnu čeká Daria Kasatkina.

09.03.2017
Kristián Kubík vyhrál Tennis Europe U16 v Rotterdamu

Kristián Kubík (2002, SK OAZA Praha) vyhrál mezinárodní turnaj hráčů do 16-ti let Tennis Europe v holandském Rotterdamu. Ve finále porazil domácího Stijn Pelu 7:6(4), 6:3. Výsledky.

07.03.2017
Markéta Vondroušová v Clare $25,000 skončila ve finále

O svůj třetí titul sezony v bojovala v australském Clare $25,000 Markéta Vondroušová (WTA 269). Čtvrté finále od začátku roku však v titul neproměnila, když podlehla Brazilce Beatriz Haddad Maia 2:6 2:6. Markéta má po dalším úspěšném turnaji bilanci výher a porážek 26:3. Výsledky.

05.03.2017
Halové MČR staršího žactva vyhráli Jurajda a Mandelíková

Halovými mistry ČR vy kategorii staršího žactva se stali Adam Jurajda (2003, TK AGROFERT Prostějov) a Kateřina Mandelíková (2003, TK AGROFERT Prostějov). Chlapci hráli v Prostějově a Jurajda ve finále porazil Daniela Siniakova 6:0, 6:3. Čtyřhru vyhráli finalisté dvouhry Jurajda se Siniakovem. Dívky odehrály své mistrovství v Plzni, kde Kateřina Mandelíková ve finále porazila Nelly Kněžkovou 6:7 (1), 7:6 (5), 6:1. Čtyřhru dívek vyhrály Mandelíková s desetiletou Brendou Fruhvirtovou. Výsledky: chlapci, dívky.

02.03.2017
Turnaj A dorostu v Břeclavi a Hrádku vyhráli Svrčina a Kubáňová

Vítězi turnaje kategorie A dorostu se stali Dalibor Svrčina (2002, TK Agrofert Prostějov) a Karolína Kubáňová (2001, TK Slavia Orlová). Svrčina si ve finále v Břeclavi poradil s Jonášem Forejtkem (2001, I.ČLTK Praha) 6:4 6:4. Ve finále dívek v Hrádku nad NIsou porazila turnajová jednička Kubáňová Kláru Novákovou (2002, TK Slavia Plzeň) 6:4 6:4. Výsledky Břeclav. Výsledky Hrádek.

01.03.2017
Beránková došla do finále na ITF1 v Kazani

Karolína Beránková (2000, ITF 80) došla do finále turnaje ITF Grade 1 v ruské Kazani. Ve finále nestačila na Rusku Kharitonovu (2000, ITF 93) 3:6, 2:4, ret. Mezi chlapci do finále došel Michael Vrbenský (1999, ITF 40). Výsledky.

28.02.2017
Áčko mladšího žactva v Příbrami a Vendryni vyhráli Rouchal a Tomajková

Turnaj A mladších žáků v Příbrami vyhrál Dominik Rouchal (2005, TK AGROFERT Prostějov), který ve finále porazil Filipa Paroulka (2005, TJ Radlice) 4:6, 6:0, 6:4. Čtyřhru vyhráli Jedlička s Kalinou. Turnaj A mladších žákyň ve Vendryni vyhrála Kristýna Tomajková (2005, TK AGROFERT Prostějov), která ve finále porazila Darinu Přecechtělovou (2005, TK AGROFERT Prostějov) 6:0, 6:2. Čtyřhru dívek vyhrály Tomajková s Paterovou. Výsledky: chlapci, dívky.

28.02.2017
Šafářová v Budapešti titul nezískala

Lucie Šafářová (1987, WTA 40) osmý titul na okruhu WTA nezískala. V Budapešti na turnaji WTA International ve finále nestačila na domácí Timeu Baboš (1993, WTA 27) 7:6(4), 4:6, 3:6.

27.02.2017
Linda Fruhvirtová vyhrála turnaj Tennis Europe do 12-ti let

Linda Fruhvirtová (2005, TK Sparta Praha) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 12-ti let. Ve finále porazila Čecho-Švýcarku Karolinu Kozakovou 6:2, 7:5. Navíc spolu s Lucií Havlíčkovou vyhrály i soutěž čtyřher. Výsledky.

27.02.2017
Šafářová si v Budapešti zahraje o osmý titul ve dvouhře

Lucie Šafářová (1987, WTA 47) porazila v semifinále turnaje WTA International v Budapešti Němku Carinu Witthöft 6:4, 6:3 a poprvé od loňského triumfu v Praze ve Stromovce si zahraje finále dvouhry. Rodačka z Brna bude bojovat o osmý titul v kariéře s domácí hráčkou Timeou Baboš (1993, WTA 33).

25.02.2017
Šafářová je v Budapešti v semifinále, čeká ji Němka Witthoeft

Své druhé semifinále v letošní sezoně si na turnaji WTA v Budapešti zahraje Lucie Šafářová. Turnajová dvojka v prvním kole zdolala Polku Linette 7:6 ve 3. setu, poté si poradila s Hsieh Su-Wei a ve čtvrtfinále vyřadila Aliaksandru Sasnovich. Běloruskou kvalifikantku Šafářová přemohla po setech 6:3 7:5, když ve druhé sadě odvracela nepříznivý stav 0:4. V boji o finále čeká Lucku Němka Witthoeft.

24.02.2017
OPTIM TOUR 2017 – Paroulek vyhrál na Miltenu áčko mužů

Tadeáš Paroulek (I.ČLTK Praha), nadějný 17-ti letý hráč který se minule v Liberci dostal do semifinále a v druhém letošním turnaji série Optim Tour v Milovicích startující v hlavní soutěži na volnou kartu ČTS, zde zvítězil. Výsledky.

22.02.2017
Winter Cup: Dívky do 16-ti let obsadily druhé místo

Češky do 16-ti let ve složení Hindová, Nikolovová, Sisková obsadily na Winter Cupu 2017 ve francouzském Brestu druhé místo. Ve finále naše reprezentantky nestačily na Itálii 1:2. Chlapci ve stejné kategorii skončili šestí. Týmy čtrnáctiletých obsadily 4. (chlapci) a 5. místo (dívky). Výsledky.

20.02.2017
Bouzková porazila Vondroušovou a vyhrála $25,000 v Perthu

České finále na turnaji $25,000 v austral­ském Perthu vyhrála Marie Bouzková (1998, WTA 238), která ve třech setech zdolala o rok mladší Markétu Vondroušovou (1999, WTA 315) 1:6 6:3 6:2. Bouzková tak získala první letošní titul a zároveň přerušila vítěznou sérii 20 zápasů Vondroušové. Maruška ve čtvrtfinále vyřadila také Barboru Krejčíkovou. Výsledky.

19.02.2017
Karolína Plíšková porazila Wozniacki a ovládla turnaj v Doha

Druhý titul v letošní sezoně slaví v katarském Doha Karolína Plíšková. Česká jednička ve finále porazila Dánku Caroline Wozniacki 6:3 6:4 a na konto si připsala osmý turnajový triumf v kariéře. Příští týden čeká Karolínu podnik WTA v Dubaji.

18.02.2017
Berdych nestačil na Tsongu, finále v Rotterdamu si nezahraje

Tomáš Berdych se loučí s turnajem v Rotterdamu v semifinále, kde nestačil na Francouze Jo-Wilfrieda Tsongu 3:6 4:6. Na své první letošní finále si tak bude muset ještě počkat. O titul v Rotterdamu se Tsonga utká s Davidem Goffinem.

18.02.2017