Český tenisový svaz

Hlavní soutěž turnaje WTA v Ostravě odehraje minimálně šest domácích tenistek

31.01.2026

Zatímco se v sobotu rozehrála kvalifikace turnaje Ostrava Open, byla rovněž rozlosována hlavní soutěž. Do osudí bylo zařazeno celkem šest českých tenistek. Los nebyl úplně milostivý k Nikole Bartůňkové a Darje Viďmanové, které narazí na nasazené soupeřky.

Papírově nejtěžší los z domácích tenistek má Nikola Bartůňková. V úvodním kole ji čeká třetí nasazená Anna Blinkovová, která ale v této sezoně ještě nevyhrála ani jedno utkání. Minulou sezonu přitom zakončila titulem v čínském Ťiou-ťiangu.

Bartůňkové se naopak daří, na Australian Open prošla kvalifikací až do třetího kola a připsala si senzační skalpy Darji Kasatkinové a Belindy Bencicové. Pokud na tyto výkony dokáže navázat, má rozhodně velké šance projít přes turnajovou trojku do osmifinále.

Nasazenou sokyni vyfasovala také Darja Viďmanová. Tu čeká pro změnu turnajová osmička Panna Udvardyová. Také Maďarka je hratelná, letos prohrála všechny tři zápasy, dvakrát pak ztroskotala na českých soupeřkách Sáře Bejlek a Kateřině Siniakové. Výhodou Viďmanové bude, že je lepší hráčkou na tvrdém povrchu či v halových podmínkách.

Trápící se Katie Boulterová z Velké Británie, která vypadla mimo první stovku, bude v prvním kole soupeřkou Lucie Havlíčkové. Česká tenistka v této sezoně zatím odehrála jen jeden turnaj v Portu, kde se jí ale nedařilo.

Snadný los nemá Tereza Martincová, která si zahraje s členkou elitní světové stovky Dalmou Gálfiovou. Česká hráčka se v minulé sezoně vrátila po zranění a v průběhu roku ji potkaly další zdravotní obtíže, kvůli nimž figuruje až v páté stovce žebříčku.

Sestry Brenda a Linda Fruhvirtovy se své soupeřky dozví po skončení kvalifikace. Z té mohou řady domácích tenistek v hlavní soutěži rozšířit Anna Sisková, Vendula Valdmannová či Gabriela Knutsonová.

1. kolo dvouhry
Tatjana Mariaová (GER, 42.) – volný los
Linda Klimovičová (POL, 134.) – Katie Volynetsová (USA, 96.)
Alycia Parksová (USA, 99.) – Julia Grabherová (AUT, 95.)
Jelina Avanesjanová (ARM, 149.) – Mojuka Učidžimová (JPN, 88.)
Rebecca Šramková (SVK, 73.) – kvalifikantka
LINDA FRUHVIRTOVÁ (132.) – kvalifikantka
LUCIE HAVLÍČKOVÁ (281.) – Katie Boulterová (GBR, 113.)
Sinja Krausová (AUT, 106.) – Viktorija Golubicová (SUI, 83.)
Panna Udvardyová (HUN, 90.) – DARJA VIĎMANOVÁ (142.)
Diane Parryová (FRA, 122.) – Océane Dodinová (FRA, 682.)
BRENDA FRUHVIRTOVÁ (819.) – kvalifikantka
NIKOLA BARTŮŇKOVÁ (126.) – Anna Blinkovová (64.)
Caty McNallyová (USA, 85.) – Suzan Lamensová (NED, 97.)
Dalma Gálfiová (HUN, 91.) – TEREZA MARTINCOVÁ (469.)
Tamara Korpatschová (GER, 124.) – kvalifikantka
Emiliana Arangová (COL, 51.) – volný los

1. kolo čtyřhry
Olmosová (MEX), Sutjiadiová (INA) – PAŠTIKOVÁ, VALDMANNOVÁ
Gálfiová (HUN), Kubková (POL) – Brooksová (GBR), Feng (CHN)
DETIUC, Santamariaová (USA) – Pigossiová (BRA), VIĎMANOVÁ
Arangová (COL), Udvardyová (HUN) – Barnettová (GBR), Lechemiaová (FRA)
C. Corleyová, I. Corleyová (obě USA) – Cavalleová-Reimersová (ESP), Moratelliová (ITA)
HAVLÍČKOVÁ, ŠALKOVÁ – Appletonová (GBR), Ninomijaová (JPN)
Friedsamová (GER), Golubicová (SUI) – Haverlagová (NED), Lumsdenová (GBR)
Blinkovová, MALEČKOVÁ – Gleasonová (USA), SISKOVÁ

Foto: ČTS / Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Prestižní turnaj v Indian Wells odehraje devět českých singlistů
Obří kombinovaný turnaj ATP a WTA v Indian Wells, jemuž se přezdívá pátý grandslam, zná kompletní složení hlavní soutěže. K sedmičce jistých českých účastníků se připojili také úspěšní kvalifikanti Dalibor Svrčina a Darja Viďmanová. Hned čtyři Češi se vešli mezi nasazené.
04.03.2026
Ječmínek a Michna zvítězili na áčkových turnajích staršího žactva
Ve dnech 27. února až 3. března se uskutečnily áčkové turnaje staršího žactva v Havířově a Praze. Mezi chlapci zvítězil Ondřej Ječmínek (SK LTC Modřany 2005), na dívčí akci slavila titul Lisa Michna (TK Olymp Praha).
04.03.2026
Junior Vágner zvítězil na turnaji v Potchefstroomu, tři Češky uspěly ve čtyřhře
Největšího českého úspěchu uplynulého týdne na juniorském okruhu ITF dosáhl Dominik Vágner. Šestnáctiletý tenista ovládl turnaj kategorie J100 v jihoafrickém Potchefstroomu. Jednalo se o jeho premiérový singlový vavřín na okruhu ITF. Tři Češky slavily minulý týden deblové tituly.
03.03.2026
Kačín triumfoval v Auray, Česko ovládlo podruhé v řadě soutěž národů
Lukáš Kačín se stal minulý týden teprve třetím českým tenistou v historii, který dokázal ovládnout prestižní turnaj Tennis Europe do 12 let ve francouzském Auray. Kačín navíc triumfoval na akci, konané od roku 1988, i ve čtyřhře po boku dalšího Čecha Tobiáše Ječmínka. Vanessa Balej si na stejném podniku zahrála singlové finále. Český tým navíc zvítězil podruhé v řadě i v celkovém hodnocení národů!
02.03.2026
Halovými mistry ČR v kategorii babytenis se stali Zhuk a Hanoušková
Ve dnech 28. února až 1. března 2026 se na kurtech SK HIT v Hradci Králové konal třetí ročník halového mistrovství České republiky v babytenise. K vidění bylo mnoho nádherných zápasů a po celé mistrovství panovala mezi účastníky i rodiči příjemná atmosféra. V sobotu se hrály všechny zápasy švýcarským systémem a v neděli se konalo play-off osmi nejlepších hráčů a hráček ze soboty.
02.03.2026
Laura Samson vyhrála české finále v Trnavě
Slovenská Trnava nabídla v neděli české finálové derby! Na turnaji ITF W75 se proti sobě postavily spoluhráčky z TK Sparty Praha Laura Samson a Lucie Havlíčková. V souboji o titul, jenž trval hodinu a půl, zvítězila čtvrtá nasazená Samson 6:4, 6:2 a získala svůj sedmý profesionální titul kariéry.
01.03.2026
Legendární Jan Kodeš slaví 80. narozeniny
Jan Kodeš, jedna z největších osobností českého a československého tenisu, slaví kulaté osmdesáté narozeniny. Vítěz tří grandslamových turnajů a dlouholetý lídr daviscupového týmu se vryl do historie bílého sportu díky své bojovnosti, vytrvalosti i mimořádným úspěchům na světových kurtech. Při příležitosti jeho životního jubilea vydal deník Sport také speciální díl podcastu Centrkurt s názvem Legendy, na němž spolupracuje Český tenisový svaz.
01.03.2026
Perůtka a Benetková ovládli áčka dorostu v Havířově a Hrádku nad Nisou
Matyáš Perůtka a Jessica Benetková zvítězili na únorových áčkových turnajích dorostu. Perůtka triumfoval v Havířově, Benetková nenašla přemožitelku v Hrádku nad Nisou.
26.02.2026
Žebříčky: Menšík, Kopřiva a Bejlek slaví nová kariérní maxima
Jakub Menšík je od pondělí třináctým hráčem žebříčku ATP. Dvacetiletý Čech vylepšil osobní maximum poté, co na pětistovce v katarském Dauhá zapsal po senzačním skalpu Itala Sinnera semifinálovou účast. Mezi čtyři nejlepší tenisty došel na podniku stejné kategorie v brazilském Riu de Janeiro i o osm let starší krajan Vít Kopřiva, jenž je nově na 65. místě.
24.02.2026
Svobodová ovládla juniorský turnaj v Rakousku, Kurylová slaví úspěch ve Švédsku
Uplynulý týden přinesl další úspěchy českým tenisovým nadějím. Vanessa Svobodová nenašla přemožitelku na juniorské akci kategorie J100 v rakouském Wolfsbergu a získala nejcennější singlovou trofej své dosavadní kariéry. Nicole Kurylová oslavila titul na turnaji Tennis Europe do 14 let ve švédské Svedale. Dařilo se i dalším českým reprezentantům.
24.02.2026
Šalková vybojovala premiérové vítězství na turnaji WTA 125
Dominika Šalková má za sebou fantastický týden! Ve francouzském Les Sables d'Olonne vyhrála svou první trofej na turnaji kategorie WTA 125! Tenistka pražské Sparty v nedělním finále porazila Španělku Andreu Lazarovou Garcíaovou za pouhých 64 minut po setech 6:4, 6:0.
22.02.2026
České tenistky do 16 let vyhrály prestižní Winter Cup
Winter Cup, což je zimní halová týmová soutěž pro tenisové naděje pod hlavičkou Tennis Europe, má letos druhé české šampionky! Na tým dívek do 12 let navázaly tenistky do 16 let, které v Brestu vyhrály finálový turnaj této prestižní akce. Zisk zlatých medailí slaví Kateřina Zajíčková, Sofie Mottlová a Karolína Šmídová pod vedením kapitánky Pavlíny Tiché.
22.02.2026
Vychodilová zářila na turnaji v Dublinu, další Češi slaví deblové trofeje
Tereza Vychodilová prožila dokonalý týden v Dublinu. Tenistka z TK Agrofert Prostějov ovládla v Irsku dvouhru i čtyřhru na tamním turnaji Tennis Europe do 14 let kategorie 3. Na juniorském okruhu ITF se radovali z deblových trofejí Anna Šedivá, Dominik Vágner a Eliška Dřevojanová.
16.02.2026
Žebříčky: Muchová novou českou jedničkou, posunula se na 11. místo
Pondělní vydání světových žebříčků udělalo radost zejména Karolíně Muchové. Po největším triumfu kariéry na turnaji WTA 1000 v Dauhá se posunula na 11. místo žebříčku WTA a stala se novou českou jedničkou před Lindou Noskovou.
16.02.2026
Winter Cup do 12 let: Dívky slaví zlaté medaile, chlapci skončili třetí
V anglickém Sunderlandu se o víkendu konaly finálové turnaje prestižní halové týmové soutěže Winter Cupu. Mezi osm nejlepších družstev v kategorii do 12 let pod hlavičkou okruhu Tennis Europe se probojovaly i české týmy. Trojice Vanessa Balej, Anna Pospíšilová a Ella Burešová pak dívčí turnaj dokázala naprosto ovládnout.
16.02.2026
Conseq Prague Open: Martincová a sestry Kovačkovy slaví titul
Štvanický turnaj Conseq Prague Open vyvrcholil v neděli finálovým zápasem ve dvouhře a titul zůstal doma! Zkušená Tereza Martincová (413.), která se do finále probojovala po dlouhých třech letech, zvládla za hodinu a půl porazit nejvýše nasazenou Rakušanku Sinju Krausovou (106.) 6:3, 6:4 a získala první turnajovou trofej od roku 2019! Už v sobotu získaly deblový titul sestry Alena a Jana Kovačkovy.
15.02.2026
Největší úspěch kariéry! Muchová vyhrála tisícovku v Dauhá
Česká tenistka Karolína Muchová slaví největší úspěch dosavadní kariéry! Na turnaji WTA 1000 v katarském Dauhá vybojovala svůj druhý a nejcennější titul na nejvyšším okruhu! V sobotním finále porazila Kanaďanku Victorii Mbokovou (13.) za hodinu a 35 minut 6:4, 7:5. V novém vydání žebříčku se vyhoupne na 11. místo.
14.02.2026
Winter Cup: Na finálové turnaje postoupily další tři české týmy
Česká mládežnická družstva do 14 a 16 let navázala na úspěšné výběry do 12 let a postoupila na finálové turnaje reprezentačního Winter Cupu. Minulý týden se postoupit podařilo dívkám do 14 i 16 let a chlapcům do 16 let.
11.02.2026
Kurylová zvítězila na turnaji Tennis Europe v Liverpoolu
Nejvýše nasazená Nicole Kurylová (TK Sparta Praha) ovládla minulý týden turnaj Tennis Europe kategorie 3 do 14 let v Liverpoolu, když v nedělním finále porazila domácí Siennu Graceovou 6:2 a 6:4. Jedinou sadu ztratila hned v prvním kole proti jiné Britce Chloe Lauové (4:6, 6:4, 7:5).
10.02.2026
Hlavní soutěž na turnaji Conseq Prague Open odehraje 11 českých tenistek
Na pražské Štvanici se tento týden koná ženský turnaj kategorie ITF W75, který má dotaci 60 tisíc amerických dolarů. Do hlavní soutěže dvouhry na akci s názvem Conseq Prague Open zasáhne celkem jedenáct českých tenistek. Spousta domácích hráček startuje i ve čtyřhře.
10.02.2026