Český tenisový svaz

Fantazie, Lehečka má první trofej! V Adelaide otočil finále s Draperem

14.01.2024

Jiří Lehečka (32.) se raduje ze zisku premiérové trofeje z turnajů ATP! Český tenista tahal v prvním setu i na začátku toho druhého za kratší konec, nakonec ale dokázal finále proti Jacku Draperovi (62.) otočit a vyhrál 4:6, 6:4 a 6:3. Do nadcházejícího Australian Open tak bude dvaadvacetiletý tenista vstupovat jako čerstvý vítěz turnaje ATP 250 v Adelaide a také jako 23. tenista světového žebříčku, což bude jeho nové maximum.

Do druhého finále kariéry vstoupil český tenista sebevědomě, úvodní gem při svém podání získal čistou hrou. Ve třetím gemu už musel odvracet první dva brejkboly, což zvládl, sám ale zatím cestu k tomu, jak ohrozit výborně servírujícího Drapera, hledal.

Za stavu 3:3 potkal Lehečku první větší výpadek na svém podání, o svůj servis přišel čistou hrou. Za stavu 3:5 dokázal český hráč odvrátit první dva Draperovy setboly, v následujícím gemu už ale jeho britský soupeř dovedl první set do vítězného konce.

Až ve druhém setu se dvaadvacetiletý Lehečka dočkal prvního brejkbolu, ve čtvrtém gemu ho ale zužitkovat nedokázal. Do nepříjemné pozice se naopak rodák z Mladé Boleslavi dostal v devátém gemu, kdy za stavu 4:4 prohrával při svém podání už 0:30. Z těchto těžkostí se ale díky kvalitnímu servisu i pevným nervům v těžkých výměnách dostal a důležitou hru nakonec získal pro sebe.

Jak důležitá doopravdy byla, se ukázalo hned záhy. Lehečka totiž na Drapera zatlačil a dostal se při jeho podání do vedení 0:40 a ke třem setbolům. Ten druhý výstavním kraťasem využil a vynutil si rozhodující sadu.

Třetí set začal Lehečka fantasticky. Vyhrál šest úvodních fiftýnů a tuto sérii pak podpořil brejkem na 2:0, který vzápětí hravě potvrdil. Pro českého tenistu to byl v tu chvíli pátý vyhraný gem v řadě a byl na nejlepší cestě za svým první titulem.

Lehečka si však ještě musel projít dalšími těžkými okamžiky. V páté hře při svém podání ztrácel 0:40, dokázal se ale vzepřít osudu a pěti vyhranými míčky v řadě odskočil znovu do vedení o tři gemy na 4:1.

Od té doby už se český tenista nemusel ohlížet zpátky a nic ho nezastavilo v cestě za vysněnou premiérovou trofejí z turnajů ATP. Mečbol proměnil na druhý pokus přímým bodem z podání.

Lehečka se stal prvním českým vítězem turnaje ATP od roku 2020, kdy vyhrál v indickém Puné Jiří Veselý.

Svěřenec Michala Navrátila si těsně před Australian Open, kde obhajuje loňské čtvrtfinále, žebříčkově polepší, posune se na nové maximum v podobě 23. příčky.

Adelaide International (muži, AUS, 661 585 USD, tvrdý povrch)
Finále dvouhry
Jack Draper (GBR, 62.) – JIŘÍ LEHEČKA (32.) 6:4, 4:6, 3:6

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Wimbledon: Siniaková a Pantůčková postupují, Bouzková končí.

V soutěži juniorek máme na Wimbledonu 4 zástupkyně. Kateřina Siniaková (1996) a Gabriela Pantůčková (1995) vyhrály první kolo. Bohužel končí Marie Bouzková (1998), která v dramatické bitvě prohrála s Italkou Matteucci 6:7(5), 6:3, 6:8. Barbora Krejčíková zasáhne do bojů až v neděli.

29.06.2013
Přerov ITF $15,000: V kvalifikaci 13 českých hráček

Mezinárodní turnaj žen dotovaný $15,000 v Přerově začíná v neděli prvním kolem kvalifikace. Ve dvoukolové kvalifikaci najdeme 13 českých hráček, ale také 4 volná místa. Do hlavní soutěže postupuje 8 kvalifikantů. Výsledky.

29.06.2013
Berdych i podeváté porazil Andersona

Tomáš Berdych letos popáté a celkově podeváté porazil Jihoafričana Kevina Andresona po setech 3:6, 6:4, 6:3, 7:5. V dalším kole se Berdych o postup do čtvrtfinále utká s Australanem Bernardem Tomicem, který ve čtyřech setech přehrál Francouze Gasqueta 7:6, 5:7, 7:5, 7:6.

29.06.2013
Kvitová ovládla dohrávku a postupuje. Končí Cetkovská a Birnerová.

Petra Kvitová (WTA 8) zvládla bravurně dohrávku zápasu s Ruskou Makarovou (WTA 25), který byl v pátek přerušen pro tmu ve třetím setu. Kvitová dnes byla plná energie, diktovala hru a nakonec zvítězila po setech 6:3, 2:6, 6:3.

29.06.2013
Bára Krejčíková vyhrála čtyřhru v Roehamptonu

Páteční deštivé počasí přineslo vítězství Báry Krejčíkové ve čtyřhře. Společně s Kanaďankou Carol Zhao celý turnaj v Roehamptonu ITF 1 vyhrály. Finále se dohrávalo v hale Národního tenisového centra Britské federace, které sídlí přímo v Roehamptonu. Do haly se šlo až za stavu 1:6 2:1 proti Benčič, Uberalová. Ale nakonec děvčata udolala vítězství 15:13 v supertiebreaku.

29.06.2013
Dušan Lojda si na $15,000 v Itálii zahraje finále

Dušan Lojda (257. ATP) potvrzuje roli nasazené jedničky na turnaji ITF $15,000 v Busto Arsizio (ITA), kde postoupil do finále. V semiifnále Dušan porazil Rui Machada (POR, 433. ATP) 6:4 6:4 a o titul ho vyzve domácí Simone Vagnozzi (ITA, 302. ATP).

28.06.2013
Zlín ITF $25,000: Kramperová si poranila kotník. Allertová porazila Vaňkovou.

Druhé kolo mezinárodního turnaje žen $25,000 ve Zlíně bylo dramatické. Kateřina Kramperová měla proti Maďarce Jani skvělý vstup do utkání, vedla 3:1 a diktovala hru. Při skluzu na stopbal však velmi ošklivě spadla a bolestivě si poranila kotník. Zápas pro ni samozřejmě skončil a Kateřina jela rovnou do nemocnice. Dobrá zpráva je ta, že rentgenový snímek byl čistý.

27.06.2013
Hry VI. Letní olympiády dětí a mládeže

Ve Zlíně ve čtvrtek 27.6. skončily Hry VI. Letní Olympiády dětí a mládeže, kde mezi sporty nechyběl ani tenis. Vítězi jednotlivých kategorií se stali Jakub Patyk (st. žáci), Lucie Kaňková (st. žákyně), Jonáš Forejtek (ml. žáci) a Vanesa Nikolovová (ml. žákyně).

27.06.2013
Wimbledon: Tomáš Berdych a Klára Zakopalová jsou ve třetím kole

Tomáš Berdych si ve třech setech poradil s Danielem Brandsem 7:6(6) 6:4 6:2 a Klára Zakopalová vyřadila Němku Beck 7:6(5) 6:3. Ve druhém kole končí Karolína Plíšková, která nestačila na Petru Martic 6:7(7) 1:6, a Barbora Záhlavová-Strýcová, která podlehla Bulharce Pironkove 5:7 3:6.

27.06.2013
Zlín ITF $25,000: Martincová krečovala při mečbolu soupeřky

První kolo dvouhry turnaje žen ve Zlíně je dohráno. Tereza Martincová v posledních několika týdnech Polku Kawu dvakrát porazila (Brescia, Nürnberg), bohužel ve Zlíně se to na třetí pokus nepodařilo. Za stavu 4:6, 4:5 a 15:40 si Martincová zranila koleno a zápas vzdala.

26.06.2013
Wimbledon: Cetkovská, Birnerová a Kvitová postupují. Končí Štěpánek a Šafářová.

Do třetího kola Wimbledonu 2013 dnes postoupily 3 Češky. Petra Cetkovská (WTA 171) porazila Caroline Wozniacki (WTA 9) 6:2, 6:2, Eva Birnerová (WTA 155) porazila Lesii Tsurenko (WTA 78) 6:3, 6:4, Petra Kvitová (WTA 8) postoupila bez boje přes Kazašku Shvedovou (WTA 56).

26.06.2013
Wimbledon: Zakopalová a Záhlavová-Strýcová vyhrály česko-slovenské duely

Klára Zakopalová i Barbora Záhlavová-Strýcová zvládly česko-slovenské duely a postoupily do druhé kola Wimbledonu. Zakopalová porazila Hantuchovou 6:4 6:3 a Záhlavová-Strýcová otočila zápas s Rybárikovou 5:7 6:0 6:1.

25.06.2013
Barbora Krejčíková je ve čtvrtfinále ITF 1 v Roehamptonu

Na generálce před juniorským Wimbledonem se daří Barboře Krejčíkové. Vítězka ITF 1 v Offenbachu již na anglické trávě postoupila do čtvrtfinále, kde ji čeká Harriet Dart (GBR, 77. ITF). Bára je na turnaji druhá nasazená, první je čerstvá šampionka z French Open Belinda Bencic (SUI).

25.06.2013
Wimbledon: Karolína Plíšková porazila Petrovu a je ve druhém kole

O překvapení se během druhého hracího dne Wimbledonu postarala Karolína Plíšková, která vyřadila třináctou nasazenou Nadiu Petrovu 6:3 6:2. Dál jde i Tomáš Berdych, který porazil dalšího Slováka Kližana 3:0 na sety. V prvním kole naopak končí Kristýna Plíšková, která nestačila na Slovenku Čepelovou 4:6 1:6, a Andrea Hlaváčková, jež podlehla Vesnině 2:6 5:7.

25.06.2013
Zlín ITF $25,000: Vaňková porazila Smitkovou, dál jde i Allertová a Malíková

Tři Češky postoupily z prvního hracího dne do druhého kola. V českém derby Kateřina Vaňková porazila favorizovanou Smitkovou 6:4 6:1, Tereza Malíková vyhrála souboj kvalifikantek nad Rutarovou 6:2 6:0 a Denisa Allertová zdolala Kubičíkovou 6:1 1:6 6:2. Své utkání nedohrála Marie Bouzková, která si ve druhém gemu poranila na kluzké antuce tříslo, a zápas proti Kolar skrečovala.

25.06.2013
Zlín ITF $25,000: Hlavní soutěž plná českých derby
Ve Zlíně na mezinárodním turnaje žen $25,000 skončila kvalifikace, ze které postoupilo pět Češek – Rohanová, Rutarová, Šumová, Malíková a Mendesová. Hlavní soutěž nabídne řadu českých derby, jako např. Vaňková – Smitková, Borecká – Kramperová nebo Allertová – Kubičíková.
24.06.2013
Wimbledon: Postupuje Kvitová, Šafářová, Štěpánek, Birnerová a Cetkovská

Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Radek Štěpánek a Eva Birnerová již prošli do druhého kola Wimbledonu 2013. Kvitová zdolala Vandeweghe 6:1 5:7 6:4, Šafářová porazila Davis 6:4 6:0, Štěpánek si poradil s kvalifikantem Reidem 3:0 na sety a Birnerová zdolala nasazenou Lepchenko 6:2 4:6 6:4. V prvním kole končí Lukáš Rosol, Jan Hájek a Lucie Hradecká.

24.06.2013
Češi na žebříčku ATP a WTA: Jan Hernych ve druhé stovce

Před třetím grandslamem sezony Wimbledonem poskočil Jan Hernych o 40 míst do druhé stovky žebříčku ATP, a to na 188. místo. Honza si postup uhrál na turnaji v Hertogenboschi, kde došel z kvalifikace do čtvrtfinále. Petra Kvitová i Tomáš Berdych si drží 8. a 6. příčku.

24.06.2013
Zlín ITF $25,000: Kvalifikace
Ve Zlíně se od neděle 23. června koná mezinárodní turnaj žen s dotací $25,000, kde v kvalifikaci startovalo celkem 20 Češek. Hlavní soutěž vede Sandra Záhlavová (202. WTA) a dále se představí Smitková, Kramperová, Vaňková, Kubičíková a čtyři hráčky na divokou kartu: Martincová, Allertová, Vlachová a Bouzková.
23.06.2013
Wimbledon: Los českých hráčů

V hlavní soutěži Wimbledonu 2013 se představí celkem 14 českých hráčů ve dvouhře, 10 žen a 4 muži. První kolo nabídne řadu česko-slovenských duelů, Tomáše Berdycha čeká nepříjemný Kližan, Klára Zakopalová změří síly s Hantuchovou, Záhlavová-Strýcová s Rybarikovou a Kristýna Plíšková s Čepelovou. Lucie Hradecká startuje na volnou kartu. Zápasy hlavní soutěže začnou v pondělí 24. června.

22.06.2013