Český tenisový svaz

Fantazie, Lehečka má první trofej! V Adelaide otočil finále s Draperem

14.01.2024

Jiří Lehečka (32.) se raduje ze zisku premiérové trofeje z turnajů ATP! Český tenista tahal v prvním setu i na začátku toho druhého za kratší konec, nakonec ale dokázal finále proti Jacku Draperovi (62.) otočit a vyhrál 4:6, 6:4 a 6:3. Do nadcházejícího Australian Open tak bude dvaadvacetiletý tenista vstupovat jako čerstvý vítěz turnaje ATP 250 v Adelaide a také jako 23. tenista světového žebříčku, což bude jeho nové maximum.

Do druhého finále kariéry vstoupil český tenista sebevědomě, úvodní gem při svém podání získal čistou hrou. Ve třetím gemu už musel odvracet první dva brejkboly, což zvládl, sám ale zatím cestu k tomu, jak ohrozit výborně servírujícího Drapera, hledal.

Za stavu 3:3 potkal Lehečku první větší výpadek na svém podání, o svůj servis přišel čistou hrou. Za stavu 3:5 dokázal český hráč odvrátit první dva Draperovy setboly, v následujícím gemu už ale jeho britský soupeř dovedl první set do vítězného konce.

Až ve druhém setu se dvaadvacetiletý Lehečka dočkal prvního brejkbolu, ve čtvrtém gemu ho ale zužitkovat nedokázal. Do nepříjemné pozice se naopak rodák z Mladé Boleslavi dostal v devátém gemu, kdy za stavu 4:4 prohrával při svém podání už 0:30. Z těchto těžkostí se ale díky kvalitnímu servisu i pevným nervům v těžkých výměnách dostal a důležitou hru nakonec získal pro sebe.

Jak důležitá doopravdy byla, se ukázalo hned záhy. Lehečka totiž na Drapera zatlačil a dostal se při jeho podání do vedení 0:40 a ke třem setbolům. Ten druhý výstavním kraťasem využil a vynutil si rozhodující sadu.

Třetí set začal Lehečka fantasticky. Vyhrál šest úvodních fiftýnů a tuto sérii pak podpořil brejkem na 2:0, který vzápětí hravě potvrdil. Pro českého tenistu to byl v tu chvíli pátý vyhraný gem v řadě a byl na nejlepší cestě za svým první titulem.

Lehečka si však ještě musel projít dalšími těžkými okamžiky. V páté hře při svém podání ztrácel 0:40, dokázal se ale vzepřít osudu a pěti vyhranými míčky v řadě odskočil znovu do vedení o tři gemy na 4:1.

Od té doby už se český tenista nemusel ohlížet zpátky a nic ho nezastavilo v cestě za vysněnou premiérovou trofejí z turnajů ATP. Mečbol proměnil na druhý pokus přímým bodem z podání.

Lehečka se stal prvním českým vítězem turnaje ATP od roku 2020, kdy vyhrál v indickém Puné Jiří Veselý.

Svěřenec Michala Navrátila si těsně před Australian Open, kde obhajuje loňské čtvrtfinále, žebříčkově polepší, posune se na nové maximum v podobě 23. příčky.

Adelaide International (muži, AUS, 661 585 USD, tvrdý povrch)
Finále dvouhry
Jack Draper (GBR, 62.) – JIŘÍ LEHEČKA (32.) 6:4, 4:6, 3:6

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
David Haggerty byl zvolen novým prezidentem ITF

Američan David Haggerty byl zvolen prezidentem ITF na valné hromadě mezinárodní tenisové federace v Santiagu de Chille. 58-letý Haggerty vystřídal po 16-ti letech Francesco Ricci Bittiho v čele ITF. Haggerty má za sebou mimo jiné 30-letou kariéru v oblasti výroby tenisových raket, je bývalým radním značky Head USA, bývalým prezidentem Penn Racquet Sports, a bývalým prezidentem Dunlop Maxfli Slazenger Sports.

25.09.2015
Denisa Allertová postoupila do finále na WTA v Číně

Denisa Allertová (1993, WTA 74) postoupila do finále turnaje WTA International v čínském Guangzhou, když v semifinále poarzila Italku Saru Errani (1987, WTA 21) 7:5, 6:2. O svůj první titul na okruhu WTA si Denisa zahraje s Jelenou Jankovič (1985, WTA 25).

25.09.2015
Allertová porazila v Guangzhou Halep a je v semifinále

Denisa Allertová si na turnaji WTA v čínském Guangzhou připsala skalp světové dvojky, když porazila Simonu Halep 6:4 6:3. Její semifinálovou soupeřkou bude Italka Errani (WTA 21). Druhou semifinálovou dvojici tvoří Yanina Wickmayer a Jelena Jankovic.

24.09.2015
Šafářová s Veselým nastoupí v lednu v Hopmanově poháru

Česko bude mít zastoupení v Hopmanově poháru 2016. V lednu se v Perthu představí Lucie Šafářová s Jiřím Veselým, jejich soupeři ve skupině budou Ukrajina a jedna ze dvou australských dvojic.

24.09.2015
Denisa Allertová je ve čtvrtfinále turnaje WTA v Guangzhou

Denisa Allertová si v čínském Guangzhou zahraje čtvrtfinále. Česká tenistka ve druhém kole porazila Srbku Jovanovski 6:3 7:6 a v boji o semifinále ji čeká turnajová jednička Simona Halep. V Seoulu končí ve druhém kole Kateřina Siniaková, která nevyužila mečbol s Alison Van Uytvanck. V Tokyu končí Bára Strýcová, která nestačila na Španělku Muguruzu.

24.09.2015
Davis Cup 2016: Česko se v prvním kole utká s Německem

Los Davis Cupu 2016 určil, že soupeřem České Republiky bude Německo. Češi budou k prvnímu kolu Světové skupiny cestovat na půdu soupeře, utkání se odehraje ve dnech 4.-6. března.

24.09.2015
OPTIM TOUR 2015: Závěrečné MASTERS na Mělníku pro Michala Fraňka

Jeden z nejlepších turnajů MASTERS mužů za poslední roky se hrál na Mělníku. Velmi dobré počasí, žádné zranění a skreče a také pohoda mezi hráči jen umocnila význam této akce, na kterou finančně přispělo samotné město. A jak vše probíhalo?

21.09.2015
MČR družstev babytenisu 2015 vyhrál Prostějov

Družstvo hráčů do 9-ti let z Prostějova vyhrálo mistrovství ČR družstev v kategorii babytenisu, které se o víkendu 19.-20. září hrálo na dvorcích TK Agrofert Prostějov. Na druhém místě skončil tým TK Sparta Praha a na třetím místě TK Olymp Praha.

20.09.2015
Mistrovství ČR družstev dorostu 2015 vyhrála Sparta

TK Sparta Praha je vítězem mistrovství ČR družstev v kategorii dorostu pro rok 2015, které se hrálo právě na dvorcích TK Sparta Praha v pražské Stromovce. Ve finále Sparta porazila Prostějov 6:3. Na třetím místě skončilo I.ČLTK Praha, které porazilo Přerov 5:4. Výsledky. Fotogalerie.

20.09.2015
DAVIS CUP: Veselý zařídil rozhodující bod. Česko zůstává ve světové skupině.

Jiří Veselý (1993, ATP 40) zařídil třetí rozhodující bod v barážovém utkání Davis Cupu proti Indii, když v prvním nedělním zápase porazil Yuki Bhambriho (1992, ATP 125) 6:3, 7:5, 6:2. Vítězstvím nad Indií Česko i pro rok 2016 zůstává ve světové skupině Davis Cupu. Výsledky.

20.09.2015
DAVIS CUP: Štěpánek s Pavláskem vyhráli čtyřhru, vedeme 2:1

Po sobotní čtyřhře je stav barážového utkání Davis Cupu mezi Českem a Indií 2:1. Druhý bod pro české barvy získala deblová dvojice Štěpánek/Pavlásek, která porazila ve třech setech indický pár Paes/Bopanna 7:5, 6:2, 6:2. Výsledky.

19.09.2015
DAVIS CUP: Rosol vyhrál, Veselý ne. Indie - ČR 1:1.

Po prvním hracím dnu je stav barážového utkání Davis Cupu o setrvání ve světové skupině mezi Indií a Českem nerozhodný 1:1. V prvním zápase Lukáš Rosol (1985, ATP 85) porazil Bhambriho (1992, ATP 125) 6:2, 6:1, 7:5, ale ve druhém zápase Veselý (1993, ATP 40) nestačil na Devvarmana (1985, ATP 164) 6:7(3), 4:6, 3:6. Výsledky.

18.09.2015
Turnaj A st. žactva ve Dvoře Králové a Pelhřimově vyhráli Svrčina a Kubáňová

Vítězi posledného letního turnaje A v kategorii staršího žactva se stali Dalibor Svrčina (2002, TK AGROFERT Prostějov) a Karolína Kubáňová (2001, TK Slavia Orlová). Svrčina ve finále porazil Jakuba Berana 7:5 6:4 a Kubáňová zdolala Beátu Havlíčkovou 6:2 4:6 6:4. Výsledky Dvůr Kr.. Výsledky Pelhřimov.

17.09.2015
MČR družstev dorostu 2015 v Praze

Mistrovství ČR družstev v kategorii dorostu se hraje od čtvrtka 17. září na dvorcích TK Sparta Praha. V 1. kole (čtvrtek) se utká 8 vítězů oblastních soutěží na jeden zápas o postup do čtvrtfinále, do kterého jsou přímo zařazeni semifinalisté z roku 2014. Od čtvrtfinále se hraje podle hracího plánu pro soutěž jednotlivců s 8 účastníky vyřazovacím způsobem (pátek, sobota, neděle-finále). Výsledky. Rozpis.

17.09.2015
Áčko mladšího žactva na Neridé a v Dobříši vyhráli Burian a Nováčková

Poslední áčkový turnaj mladších žáků na dvorcích TK Neridé vyhrál Vojtěch Burian (2003, TK AGROFERT Prostějov), který ve finále porazil Matthew Williama Donalda (2004, TK Sparta Praha) 6:2, 7:6(5). Čtyřhru vyhráli Hauge a Kračman. Áčko mladších žákyň se hrálo v Dobříši, kde zvítězila Karolína Nováčková (2003, TK Sport Kolovraty), která ve finále porazila Nelly Kněžkovou (2003, TK Sparta Praha) 6:3, 3:6, 6:2. Čtyřhru vyhrály Černá a Kubíková. Výsledky: chlapci, dívky.

15.09.2015
OPTIM TOUR 2015: Na TC Brno vyhráli Šafránek a Čechová

Poslední turnaj A sezony na TC Brno ovládli Václav Šafránek (1994, TK AGROFERT Prostějov) a Karolína Čechová (1992, Severočeská tenisová). Šafránek ve finále porazil Tomáše Musila 6:2 6:3 a Čechová si poradila s Radkou Bužkovou 7:5 6:2. Výsledky muži. Výsledky ženy.

15.09.2015
Magdalena Pantůčková poprvé ve finále na desítce žen

Skvělé dva týdny má za sebou Magdalena Pantůčková (1999, NR), která v chorvatském Bolu posbírala cenné body do ženského žebříčku WTA. Minulý týden došla Pantůčková z kvalifikace do semifinále dvouhry, tento týden se probojovala až do finále. V něm nestačila na stejnou hráčku jako před týdnem Maďarku Bondar 5:7 4:6. Z těchto dvou turnajů si mladší ze sester Pantůčkových odváží 11 bodů. Výsledky.

13.09.2015
Slovenka Lenka Juríková vyhrála desítku žen v Praze

Slovenka Lenka Juríková (1990, WTA 734) vyhrála mezinárodní turnaj žen LiveSport Prague Open 2015 dotovaný $10,000 v Praze na Vista Resort Club. Ve finále porazila Katharinu Lehnert (1994, WTA 570) 6:3, 6:4. Čtyřhru vyhrály sestry Nadia a Maryna Kolb z Ukrajiny.

13.09.2015
Malíková i Melounová končí v semifinále desítky v Praze

Poslední dvě české hráčky skončily na turnaji $10,000 ve Vista resortu v Praze. Tereza Malíková (1991, WTA 467) ve třech setech nestačila na Slovenku Jurikovou 7:6(3) 3:6 3:6 a Petra Melounová (1997, NR) podlehla Katharině Lehnert 3:6 2:6. Výsledky.

12.09.2015
Robin Staněk ve finále futures $10,000 v Polsku

O titul si na polském futures $10,000 ve Sleze zahrál Robin Staněk (1995, ATP 729). Ve čtvrtfinále Staněk zvládl české derby proti turnajové dvojce Michalu Konečnému (ATP 502) 6:7(9) 7:6(6) 6:4, v semifinále porazil Slováka Fabiana, ve finále potom ale nestačil na domácího Hurkacze 4:6 6:7(4). Výsledky.

12.09.2015