Český tenisový svaz

Fantazie, Lehečka má první trofej! V Adelaide otočil finále s Draperem

14.01.2024

Jiří Lehečka (32.) se raduje ze zisku premiérové trofeje z turnajů ATP! Český tenista tahal v prvním setu i na začátku toho druhého za kratší konec, nakonec ale dokázal finále proti Jacku Draperovi (62.) otočit a vyhrál 4:6, 6:4 a 6:3. Do nadcházejícího Australian Open tak bude dvaadvacetiletý tenista vstupovat jako čerstvý vítěz turnaje ATP 250 v Adelaide a také jako 23. tenista světového žebříčku, což bude jeho nové maximum.

Do druhého finále kariéry vstoupil český tenista sebevědomě, úvodní gem při svém podání získal čistou hrou. Ve třetím gemu už musel odvracet první dva brejkboly, což zvládl, sám ale zatím cestu k tomu, jak ohrozit výborně servírujícího Drapera, hledal.

Za stavu 3:3 potkal Lehečku první větší výpadek na svém podání, o svůj servis přišel čistou hrou. Za stavu 3:5 dokázal český hráč odvrátit první dva Draperovy setboly, v následujícím gemu už ale jeho britský soupeř dovedl první set do vítězného konce.

Až ve druhém setu se dvaadvacetiletý Lehečka dočkal prvního brejkbolu, ve čtvrtém gemu ho ale zužitkovat nedokázal. Do nepříjemné pozice se naopak rodák z Mladé Boleslavi dostal v devátém gemu, kdy za stavu 4:4 prohrával při svém podání už 0:30. Z těchto těžkostí se ale díky kvalitnímu servisu i pevným nervům v těžkých výměnách dostal a důležitou hru nakonec získal pro sebe.

Jak důležitá doopravdy byla, se ukázalo hned záhy. Lehečka totiž na Drapera zatlačil a dostal se při jeho podání do vedení 0:40 a ke třem setbolům. Ten druhý výstavním kraťasem využil a vynutil si rozhodující sadu.

Třetí set začal Lehečka fantasticky. Vyhrál šest úvodních fiftýnů a tuto sérii pak podpořil brejkem na 2:0, který vzápětí hravě potvrdil. Pro českého tenistu to byl v tu chvíli pátý vyhraný gem v řadě a byl na nejlepší cestě za svým první titulem.

Lehečka si však ještě musel projít dalšími těžkými okamžiky. V páté hře při svém podání ztrácel 0:40, dokázal se ale vzepřít osudu a pěti vyhranými míčky v řadě odskočil znovu do vedení o tři gemy na 4:1.

Od té doby už se český tenista nemusel ohlížet zpátky a nic ho nezastavilo v cestě za vysněnou premiérovou trofejí z turnajů ATP. Mečbol proměnil na druhý pokus přímým bodem z podání.

Lehečka se stal prvním českým vítězem turnaje ATP od roku 2020, kdy vyhrál v indickém Puné Jiří Veselý.

Svěřenec Michala Navrátila si těsně před Australian Open, kde obhajuje loňské čtvrtfinále, žebříčkově polepší, posune se na nové maximum v podobě 23. příčky.

Adelaide International (muži, AUS, 661 585 USD, tvrdý povrch)
Finále dvouhry
Jack Draper (GBR, 62.) – JIŘÍ LEHEČKA (32.) 6:4, 4:6, 3:6

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Marek Jaloviec vyhrál třetí Future v řadě, tentokrát v Říčanech

Marek Jaloviec (1994, ATP 268) vyhrál mezinárodní turnaj mužů série Futures v Říčanech dotovaný $15,000. Ve finále porazil 18-ti letého Němce Moellera 7:6(2), 6:2. Titul ve čtyřhře měli na dosah Vrbenský s Vocelem, ale ani vedení 8:4 v supertiebreaku jim nestačilo a nakonec odešli poraženi 8:10. Výsledky. Fotogalerie.

19.11.2017
Radek Štěpánek ukončil kvůli zdravotním problémům tenisovou kariéru

Dvojnásobný daviscupový vítěz Radek Štěpánek ukončil svoji tenisovou kariéru. Ve 38 letech se pro tento krok rozhodl z důvodu dlouhodobých zdravotních problémů, které mu nedovolí se na kurty vrátit. Radek během své kariéry dosáhl na 8. místo žebříčku ATP ve dvouhře, na 4. místo ve čtyřhře a získal 18 deblových titulů. Český tenisový svaz děkuje Radkovi za jeho dlouholetou a skvělou reprezentaci českého tenisu a přeje hodně zdraví.

15.11.2017
Jaloviec obhájil titul z Milovic

Marek Jaloviec (1994, ATP 283) vyhrál mezinárodní turnaj ITF Futures dotovaný $15,000 v Milo­vicích. V českém finále porazil Jana Šátrala (1990, ATP 373) 6:3, 6:4. V kategorii čtyřher zvítězili Marek Gengel a Polák Walkow, kteří ve finále porazili Filipa Dudu a Michala Konečného 6:3, 6:7(4), 10:5. Výsledky.

12.11.2017
Zdeněk Kolář prohrál na $15,000 v Estonsku ve finále

Na turnaji s dotací $15,000 v estonském Tartu si Zdeněk Kolář (ATP 221) zahrál finále. První nasazený hráč v boji o titul potom nestačil na finského kvalifikanta Harri Heliovaara (ATP 1357) 3:6 5:7. Výsledky.

29.10.2017
Martin Krumich došel do finále turnaje ITF 4 v Budapešti

O titul si na juniorském turnaji ITF 4 v Budapešti zahrál Martin Krumich (2002). Čtrnáctiletý Krumich ve finále nestačil na Cezara Cretu z Rumunska 0:6 0:6. Výsledky.

29.10.2017
Rikl vyhrál turnaj $15,000 v Jablonci

Patrik Rikl (1999, ATP 1633) vyhrál mezinárodní turnaj série Futures v Jablonci nad Nisou dotovaný $15,000. Ve finále porazil Slováka Kleina (1998, ATP 671) 6:4, 6:2. Čtyřhru vyhráli David Poljak a Niels Lootsma (NED). Druhým z řady 6-ti Futures v řadě na území ČR je turnaj v Opavě. Výsledky.

29.10.2017
Hlaváčková vyhrála Turnaj mistryň 2017 ve čtyřhře

Andrea Hlaváčková spolu s Maďarkou Timeou Baboš vyhrála Turnaj mistryň 2017 v kategorii čtyřher. Ve finále porazily pár Bertens/Larsson 4:6, 6:4, 10:5. Vítězkou turnaje dvouher se stala Dánka Caroline Wozniacki, která ve finále porazila Venus Williams 6:4, 6:4.

29.10.2017
Singapore: Plíšková na Turnaji mistryň vypadla s Wozniacki

Karolína Plíšková (1992, WTA 3) Turnaj mistryň nevyhraje. V semifinále nestačila na Dánsku Caroline Wozniacki 6:7(9), 3:6. V případě vítězství celého turnaje by se Plíšková vrátila na post světové jedničky. Wozniacki se ve finále utká s Venus Williams, která ve druhém semifinále zdolala Caroline Garciu z Francie 6:7(3), 6:2, 6:3.

28.10.2017
Zemřel Jan Bedáň

Se zármutkem oznamujeme, že ve věku 66 let zemřel nečekaně 23. října 2017 ing. Jan Bedáň, bývalý vynikající tenisový hráč a trenér. Čest jeho památce. Poslední rozloučení s ing. Janem Bedáněm se bude konat v pondělí 30. října 2017 v 10.30 hodin v obřadní síni krematoria města Brna.

25.10.2017
Singapore: Plíšková vyhrála i druhý duel a postupuje do semifinále

Karolína Plíšková (1992, WTA 3) postoupila do semifinále tenisového Turnaje mistryň. Španělku Garbiňe Muguruzu (1993, WTA 2) porazila 6:2, 6:2 a po výhře nad Američankou Venus Williamsovou si v Bílé skupině připsala druhé vítězství. Bez ohledu na výsledek čtvrtečního duelu s Jelenou Ostapenko z Lotyšska vyhraje Plíšková skupinu.

24.10.2017
Singapore: Karolína Plíšková porazila Venus Williams

Karolína Plíšková (1992, WTA 3) vstoupila do Turnaje mistryň v Singapuru jasným vítězstvím nad Venus Williamsovou. Světovou pětku a vítězku z roku 2008 porazila v prním duelu Bílé skupiny za 72 minut 6:2, 6:2. Ve své skupině se utká ještě s Garbine Muguruzou a Jelenou Ostapenko.

22.10.2017
Horáčková došla do finále turnaje žen $15,000 v Antályi

Gabriela Horáčková (1991, WTA 832) došla do finále na mezinárodním turnaji žen v turecké Antályi, kde nestačila na Rumunku Chioroaie (1998, WTA 591) 3:6, 0:6.

22.10.2017
Tereza Smitková vyhrála $25,000 v Joue-Les-Tours

Svůj první titul sezony si ve francouzském Joue-Les-Tours připsala Tereza Smitková (WTA 216). Bývalá 57. hráčka světa ve finále turnaje s dotací $25,000 porazila domácí Myrtille Georges 6:3 7:5. Výsledky.

21.10.2017
Singapur: Plíšková ve skupině narazí na Muguzu a Venus Williams

Dnešní los Turnaje mistryň v Singapuru určil jako soupeřky Karolíny Plíškové v bílé skupině Garbine Muguruzu, Venus Williams a Jelenu Ostapenko. V červené skupině změří síly Simona Halep, Elina Svitolina, Caroline Wozniacki a Caroline Garcia. Zápasy začínají v neděli 22. října na O2 TV.

20.10.2017
Český tenisový svaz zveřejnil žebříčky pro sezónu 2018

Český tenisový svaz na svých oficiálních webových stránkách zveřejnil žebříčky platné pro sezónu 2018 (listopad 2017 – září 2018). Na základě těchto žebříčků budou hráči přijímáni popř. nasazováni na turnaje ČTS. Zimní termínová listina ČTS bude zveřejněna 1.11.2017 a od tohoto data se hráči mohou přihlašovat na turnaje ČTS. Turnaje dospělých začínají již v listopdu, turnaje mládeže v prosinci.

19.10.2017
Barbora Strýcová porazila Rybárikovou a vyhrála turnaj WTA v Linzi

Svůj druhý titul v kariéře získala na turnaji WTA v Linzi Barbora Strýcová (WTA 29). Česká hráčka a turnajová dvojka ve finále porazila Slovenku Magdalenu Rybárikovou (WTA 28) 6:4 6:1.

15.10.2017
Markéta Panáčková skončila čtvrtá na TE Masters do 16-ti let

V italském Reggio Calabria se ve dnech 6.-8.10. konalo Tennis Europe Masters do 14-ti a 16-ti let. Jedinou českou zástupkyní byla Markéta Panáčková (2002), která v semifinále nestačila na nasazenou jedničku Monnet z Francie 1:6 3:6. V utkání o třetí místo potom česká hráčka prohrála s Weronikou Baszak (POL) 2:6 6:7(2) a obsadila tak konečné 4. místo. Výsledky.

15.10.2017
Marek Jaloviec si zahrál finále turnaje ITF futures $25,000 ve Francii

Do finále dvouhry se na turnaji ITF $25,000 ve francouzském Nevers probojoval Marek Jaloviec (ATP 295). Turnajová pětka však ve finále nestačil na Benjamina Bonziho z Francie 2:6 6:3 5:7 a svůj druhý titul sezony tak nezískal. Výsledky.

08.10.2017
Tomáš Papík došel do finále $15,000 v Egyptě

Tomáš Papík (ATP 486) si v egyptském Sharm El Sheikhu zahrál o svůj druhý titul v sezoně. Český tenista ale nestačil na Viktora Durasovice z Norska (ATP 546) 6:2 3:6 5:7. V semifinále skončil na raketě Nora také Jan Mertl. Výsledky.

08.10.2017
Mistry ČR babytenisu se stali Jan Raštica a Vanessa Dobiášová

Vítězi historicky prvního Mistrovství ČR jednotlivců v kategorii babytenisu se stali Jan Raštica a Vanessa Dobiášová. Turnaj se konal ve dnech 28.9.-1.10.2017 v Ra­kovníku. Raštica ve finále porazil Aleše Kotrce 6:1 a Dobiášová si poradila s Monikou Jirouškovou 6:1. Výsledky chlapci. Výsledky dívky.

04.10.2017