Český tenisový svaz

Davis Cup: Češi porazili Švédsko 3:1! Ve druhém kole se utkají s Američany

08.02.2026

Český daviscupový tým slaví postup do druhého kola kvalifikace! Rozhodující třetí bod v Jihlavě vybojovali Petr Nouza a Patrik Rikl. V tříhodinové bitvě s Andrém Göranssonem a Erikem Greveliusem zvítězili 7:6(4), 6:7(4), 7:6(4). Češi nakonec zvítězili 3:1, za rozhodnutého stavu získal pro Švédsko čestný bod Olle Wallin proti Maximovi Mrvovi. Svěřenci kapitána Tomáše Berdycha se tak mohou těšit na druhé kvalifikační kolo, v němž narazí na Spojené státy americké. Američané v prvním kole porazili 4:0 Maďarsko.

Souboj, který spolu Češi a Švédové ve čtyřhře svedli, se nesl v duchu výborných servisů. Drama, které bylo v Horácké aréně k vidění, nepřineslo v prvních dvou setech ani jeden brejk a obě dějství se musela rozhodovat v tiebreacích.

První zkrácenou hru vyhráli Češi 7:4, když si k výhře dopomohli jen jedním mini-brejkem. Ve druhém tiebreaku se Göranssonovi s Greveliusem podařilo vybojovat mini-brejk hned v první výměně a tuto výhodu udrželi až do koncovky.

Až v rozhodujícím setu se začaly oba páry prosazovat také na returnu. První uspěli Nouza s Riklem, kteří uskočili do vedení 4:2. Göransson s Greveliusem ale úspěšně srovnali na 4:4, přičemž následně si ve dvanácté hře na returnu vypracovali dokonce mečbol.

Ten ale Rikl skvělým servisem odvrátil a šlo se znovu do tiebreaku, v němž byli úspěšnější v poměru 7:4 Nouza s Riklem, kteří získali postupový bod do druhého kola kvalifikace. 

„Nervózní jsme byli, ale klukům jsme mohli poděkovat za včerejšek, že jsme vedli 2:0. Lepší situaci si na premiéru nejde představit. I kdyby to nevyšlo, tak jsme věděli, že máme v záloze Jirku a případně i Dalibora. V tomhle jsme měli dobrou pozici a soustředili jsme se, abychom předvedli co nejlepší výkon. A zaplaťpánbůh to nějak dopadlo,“ řekl Nouza.

„Premiéra to byla neskutečná. Už od včerejšího večera jsme byli strašně nervózní. Není jednoduché nastupovat doma před takovým publikem, které bylo neskutečné. Jsme moc rádi, že jsme to zvládli, nakonec jsme si to i užili,“ doplnil svého parťáka Rikl.

Už za rozhodnutého stavu nastoupil v Jihlavě k singlovému utkání Maxim Mrva, jenž vyzval švédskou jedničku Olleho Wallina. Českému tenistovi ale utkání nevyšlo podle představ a na výhru z loňského střetnutí proti Korejci Shinovi nenavázal. V neděli za hodinu a 25 minut prohrál 4:6, 6:7(1).

První set rozhodl brejk švédského tenisty z pátého gemu, na který Mrva nenašel odpověď. Ve druhé sadě se naopak českému hráči povedlo při dvou ztrátách podání reagovat okamžitým rebrejkem a držel vyrovnané skóre.

Sada nakonec dospěla do zkrácené hry, ve které Wallin prolomil Mrvovi podání celkem třikrát a získal pro Švédsko čestný bod.

„Dnes to bylo parádní, atmosféru jsem si hodně užil. Škoda, že jsem prohrál, ale to se stává, jede se dál. Jsem vděčný, že mě kapitán nominoval a že jsem si mohl zahrát. Jsem rád za partu, která tady byla,“ zhodnotil Mrva, kterého v dalších týdnech čekají challengerové turnaje.

Zatímco český tým čeká po vítězství 3:1 druhé kolo kvalifikace proti Spojeným státům, Švédsko zamíří do baráže o účast v kvalifikaci pro rok 2027.

Davis Cup, Jihlava (hala – tvrdý povrch)
Česko – Švédsko 3:1
Nouza, Rikl – Göransson, Grevelius 7:6(4), 6:7(4), 7:6(4)
Maxim Mrva (324.) – Olle Wallin (408.) 4:6, 6:7(1)
Dalibor Svrčina (96.) – Dragos Nicolae Madaras (576.) zrušeno

Sobotní program
Jiří Lehečka (21.) – Dragos Nicolae Madaras (576.) 6:3, 6:4
Dalibor Svrčina (96.) – Olle Wallin (408.) 6:1, 6:3

Foto: ČTS / Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Karolína Plíšková je v Norimberku ve čtvrtfinále, porazila Van Uytvanck

Jediná česká zástupkyně v Norimberku postoupila do čtvrtfinále. Karolína Plíšková ve druhém kole porazila Belgičanku Van Uytvanck 7:6(5) 6:3 a její další soupeřkou bude vítězka duelu Kerber – Friedsam.

20.05.2014
Rozlosována kvalifikace žen na French Open 2014

Sedm českých hráček hraje kvalifikaci na French Open 2014, která začíná ve středu 21. května na dvorcích Rolanda Garrose. Pro postup do hlavní soutěže je potřeba vyhrát 3 kola v kvalifikaci. Výsledky.

20.05.2014
v Norimberku postoupila jen Karolína Plíšková, Veselý jde dál v Düsseldorfu

První kolo v Norimberku se stalo konečnou pro čtyři české hráčky, v neděli vypadla Koukalová a v pondělí se nedařilo Melzerové, Záhlavové-Strýcové a Martincové. Jediná z Češek, která si zahraje druhé kolo, je Karolína Plíšková, která porazila nasazenou pětku Yvonne Meusburger 6:3 6:4. V Düsseldorfu jde dál Jiří Veselý, který přešel přes Igora Sijslinga po setech 7:6(2) 6:3.

20.05.2014
Rozlosována kvalifikace mužů na French Open 2014

V kvalifikaci mužů na French Open 2014 se představí tři čeští hráči. Jan Mertl (1982, ATP 217), kterého čeká v prvním kole Francouz Maxime Teixeira (1989, ATP 218). Jan Hernych (1979, ATP 189), kterého čeká Brazilec Dutra Silva (1984, ATP 175). Jaroslav Pospíšil (1981, ATP 203), kterého čeká Marcel Ilhan (1987, ATP 142).

19.05.2014
Klára Koukalová neprošla v Norimberku přes první kolo

Stejně jako v loňském roce narazila Klára Koukalová v prvním kole turnaje v Norimberku na Polonu Hercog (SLO). A ani letos se jí nepodařilo Slovinku porazit, nasazená trojka prohrála 6:1 2:6 1:6 a vzájemná bilance těchto dvou hráček se zvýšila na 7:0 pro Hercog. Úvodní zápas čeká ještě Barboru Záhlavovou-Strýcovou, Karolínu Plíškovou a Ivetu Melzer.

19.05.2014
Adam Pavlásek vyhrál desítku v Sharm El Sheikhu

Svůj druhý letošní triumf na okruhu ITF Futures si z egyptského letoviska Sharm El Sheikh odváží Adam Pavlásek (351. ATP). Po cestě do finále neztratil nasazený hráč č. 3 ani set, ve finále mu ho vzal Germain Gigounon z Belgie. Pavlásek ale finálový duel otočil a radoval se po setech 2:6 6:0 6:2. Výsledky.

18.05.2014
Sparta Prague Open vyhrála Britka Heather Watson

Po deštivém víkendu skončil mezinárodní turnaj žen Sparta Prague Open s dotací $100,000+H. Jeho vítězkou se stala britská tenistka Heather Watson, která ve finále porazila Slovenku Annu Karolinu Schmiedlovou 7:6(5) 6:0.

18.05.2014
Květa Peschke má deblový titul z Říma

Jubilejní desátý společný triumf získaly v Římě Květa Peschke a Slovinka Katarina Srebotnik. Čtvrtá nasazená dvojice prošla až do finále bez ztráty setu, ve finálovém utkání proti italskému páru Errani, Vinci odehrály pouze čtyři hry během nichž vyhrály 16 ze 17 odehraných fiftýnů. Italská dvojice utkání vzdala pro zranění Sary Errani.

18.05.2014
Anna Kynčlová vyhrála TE 1 v Pišťanech, Jiroušek ve finále

Vítězkou prestižního turnaje Tennis Europe kat. 1 v Piešťanech se stala Anna Kynčlová (2000, TK AGROFERT Prostějov), která v českém finále porazila Lucii Kaňkovou 6:3 7:6(5). Do semifinále došla také Karolína Beránková, která ve třech setech nestačila na klubovou spoluhráčku Kaňkovou. Mezi chlapci o titul bojoval Tomáš Jiroušek, vítěz TE 1 v Rakovníku z minulého týdne. Tentokrát se však radoval Němec Rudolf Molleker po setech 6:2 6:4. Výsledky.

18.05.2014
Jan Mertl vyhrál ITF Futures $10,000 v Teplicích

Vítězem prvního ze série turnajů ITF Futures v Teplicích $10,000 se stal Jan Mertl (214. ATP). Hráč I.ČLTK Praha na turnaji potvrdil roli nasazené jedničky, v prvních dvou kolech vyřadil v českých derby Šátrala a Kunčíka a ve finále zdolal Andrieja Kapase z Polska 6:1 2:6 6:0. Pro Honzu je to druhý letošní titul na turnaji s dotací $10,000. Do finále čtyřhry došla dvojice Škoch, Staněk. Výsledky.

18.05.2014
David Poljak vyhrál juniorksý turnaj ITF 2 v Amstettenu

Po finálové účasti ve Villachu si David Poljak (67. ITF) připisuje na konto turnajový titul v Amstettenu na turnaji stejné kategorie ITF 2. Poljak v semifinále porazil Zdeňka Koláře 6:3 1:6 6:3 a ve finále zdolal Dána Soendergaarda 6:3 0:6 6:0. Tereza Kolářová došla s Janou Jabloňovskou do finále čtyřhry dívek. Výsledky.

17.05.2014
Čtyřhru na Spartě vyhrála Hradecká s Krajíčkovou

Ve finálovém derby ve čtyřhře proti sobě nastoupily Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková, každá po boku své současné spoluhráčky. Z vítězství se radovala druhá nasazená dvojice Hradecká – Krajicek, která Hlaváčkové se Šafářovou povolila pouze pět gemů. Výsledky.

16.05.2014
Semifinále na Sparta Prague Open bez Češek

Poslední dvě české tenistky vypadly na Sparta Prague Open ve čtvrtfinále. Karolína Plíšková prohrála s Britkou Heather Watson 2:6 4:6 a Tereza Smitková nestačila na Maďarku Timeu Babos 2:6 4:6. Výsledky.

16.05.2014
Plíšková i Smitková prošly na Spartě do čtvrtfinále

Obě české hráčky, které se představily ve druhém kole Sparta Prague Open, postoupily do čtvrtfinále. Karolína Plíšková pomstila sestru a porazila Magdu Linette z Polska 6:3 6:3, Tereza Smitková vyřadila turnajovou sedmičku Dinah Pfizenmaier (GER) 6:1 4:6 6:3. Výsledky.

15.05.2014
Český daviscupový tým bude na semifinále v plné síle

K semifinále Davis Cupu mezi ČR a Francií, které se odehraje 12.-14. září na kurtech Rolanda Garrose, nastoupí i šestý hráč světa Tomáš Berdych. Ten chyběl při čtvrtfinálovém utkání proti Japonsku, které se hrálo začátkem dubna na půdě soupeře. Francie má v sestavě Gasqueta, Tsongu, Monfilse nebo deblistu Llodru.

15.05.2014
Tomáš Berdych vyřadil v Římě Tursunova a je ve 3. kole, Rosol končí

Turnajová šestka Tomáš Berdych zvládl vstup do turnaje v Římě když po volném losu v prvním kole vyřadil Dmitryje Tursunova 6:4 6:3 a postoupil do třetího kola. Tam ho čeká Grigor Dimitrov z Bulharska, kterého Tomáš porazil před týdnem na podniku v Madridu. Druhé kolo je konečnou pro Lukáše Rosola, který na Ivana Dodiga (CRO) uhrál pouze tři gemy.

14.05.2014
Na Spartě $100,000+H jsou ve hře už jen Karolína Plíšková a Smitková

Druhý hrací den Sparta Prague Open byl pro české hráčky kritický, když jich vypadlo celkem pět, a to včetně dvojky Kláry Koukalové a trojky Záhlavové-Strýcové. Ve druhém kole tak zabojují už pouze Karolína Plíšková a Tereza Smitková. Web.

14.05.2014
Petra Kvitová v Římě končí, dál jde Cetkovská

Petra Kvitová (1990, WTA 6) prohrála hned svůj úvodní zápas s Číňankou Zhang (1989, WTA 43) po setech 6:7(6), 7:5, 3:6. Do osmifinále naopak postoupila Petra Cetkovská (1985, WTA 69), která porazila sedmou nasazenou Němku Angelique Kerber (1988, WTA 9) 4:6, 6:3, 6:4. Ve dvouhře mužů nestačil Radek Štěpánek (1978, ATP 43) na Novaka Djokoviče (1987, ATP 2) 3:6, 5:7.

13.05.2014
Šáfářová končí v prvním kole Sparta Prague Open 2014

Nejkvalitnější ženský turnaj v ČR přišel o nejvýše nasazenou hráčku. Lucie Šafářová (1987, WTA 22) prohrála v úvodním kole s kvalifikantkou Ekaterinou Elexandrovou (1994, WTA 301) 4:6, 4:6. V dalším kole Alexandrova narazí na přemožitelku Simony Heinové (1997, WTA NR), Američanku Melanie Oudin (1991, WTA 138).

13.05.2014
Rosol na turnaji v Římě porazil Fogniniho

Lukáš Rosol (1985, ATP 56) porazil v prvním kole turnaje ATP Masters 1000 Itala Fabio Fogniniho (1987, ATP 15) 6:3, 6:2. Rosol nečelil v celém zápase ani jednomu breakbolu soupeře. V dalším kole si Rosol zahraje s Chorvatem Dodigem (1985, ATP 40), se kterým má kladnou zápasovou bilanci 3:1.

12.05.2014