Český tenisový svaz

Daviscupový nováček Brunclík: Je to splnění mého dětského snu

15.08.2025

Členem daviscupového týmu pro utkání se Spojenými státy na Floridě bude ve druhém zářijovém týdnu i Petr Brunclík. Devatenáctiletý tenista dostal od kapitána Tomáše Berdycha důvěru spolu s tradičními oporami Jakubem Menšíkem, Tomášem Macháčem, Jiřím Lehečkou a Adamem Pavláskem.

„Je to splnění mého dětského snu a velká motivace do dalšího tréninku. Děkuji kapitánovi Berdychovi za důvěru. I když pravděpodobně nenastoupím přímo do ostrého zápasu, chci být pro tým přínosem – v tréninku jako levák, při hecování a v budování vítězné atmosféry,“ prohlásil spokojený Petr Brunclík.

Člen pražské Sparty dosud nebyl na Davis Cupu ani v roli fanouška. „Bude to můj první daviscupový zápas, který naživo uvidím, a hned jako člen národního týmu. Soutěže družstev miluju a vždy jsem moc rád reprezentoval Českou republiku,“ libuje si nováček.

Svěřenec trenéra Jana Mašíka postupnými krůčky stoupá žebříčkem ATP, kde mu nyní náleží 466. místo. Tento týden hraje na menším challengeru v Řecku.

„Snažím se vybudovat svoji cestu. Jsem rád, že se mi daří posouvat herně i výsledkově a že vyhrávám zápasy i na challengerech. Chci si zahrát všechny grandslamy. A můj největší cíl je dostat se do Top 10,“ poznamenal ke své kariéře.

Brunclíka už kontaktoval i kapitán Tomáš Berdych. „Volal mi a dával mi bližší informace. Popovídali jsme si o různých věcech, dobře mě do toho zasvětil,“ vděčně líčil český teenager.

Přestože se narodil v době, kdy už patřil Berdych ke světové špičce, ví dobře o jeho úspěších. „Tomášovu kariéru jsem sledoval,“ netají Brunclík. „Je neskutečné, co všechno dokázal v Davis Cupu i na okruhu. Moc ho obdivuji. Je super ho mít jako kapitána.“

Talentovaného Čecha přivedla k bílému sportu maminka. Se soutěžním tenisem začal přibližně v osmi letech na Spartě, kde působí i nadále. Ve své hře spoléhá na variabilitu úderů, která je pro českou tenisovou školu typická.

„Dokážu si poradit se vším. Umím si pomoct servisem i jít na síť. Zezadu jsem z obou úderů poměrně solidní, dobře se pohybuju. Občas si pomůžu kraťasem. Baví mě, když je hra různorodá. A z povrchů mě nejvíc baví tráva,“ charakterizoval se týmový nováček.

V Delray Beach na Floridě, kde Češi změří 12. a 13. září síly s Američany, čekají na daviscupového benjamínka také tradiční rituály. „Vím, že mě nemine placení večeře. Budu se muset pořádně připravit. Je přísné, že to je zrovna v Americe. Ale stojí to za to,“ uvědomuje si.

A vyhlíží i nové zkušenosti, které může nabrat v prostředí plném špičkových tenistů. „Bude to zase úplně něco jiného. Sledovat hráče, jak se chovají, jaké mají rutiny. Tohle všechno mě zajímá, takže se moc těším,“ doplnil Brunclík.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Daviscupová sestava na semifinále: Berdych, Rosol, Štěpánek, Veselý a Hájek
Jaroslav Navrátil zveřejnil sestavu, se kterou vyrukuje v semifinálovém utkání Davis Cupu proti Argentině. V pražské O2 aréně zabojují Tomáš Berdych, Lukáš Rosol, Radek Štěpánek, Jiří Veselý a Jan Hájek. Argentinskou čtveřici tvoří Monaco, Berlocq, Zaballos a Mayer. Semifinále Davis Cupu se koná 13.-15. září 2013.
03.09.2013
Lucie Kaňková došla do finále turnaje TE 2 v Regensburgu

Na turnaji TE 2 do 16-ti let v německém Regensburgu se dařilo Lucii Kaňkové (2000, TK Sparta Praha), která skončila ve finále. Turnajová trojka nestačila na domácí Lenu Ruppert 5:7 4:6, během turnaje však byla naprosto suverénní, když ztratila pouze 17 gemů během pěti zápasů.

02.09.2013
OPTIM TOUR 2013: Tituly z Masters pro Šátrala a Šmídovou

Na Mělníku vyvrcholil již devátý ročník tenisové Optim Tour dospělých. Vyrovnané čtyřčlenné skupiny mužů a žen nabídly zajímavé souboje těch nejlepších, kteří na turnaj postoupili na základě výsledků z šesti turnajů v průběhu roku.

02.09.2013
Sparta Prince Babytenis Masters vyhráli Kratochvíl a Kubíková

Ondřej Kratochvíl (2004) a Patricie Kubíková (2004) se stali vítězi Masters okruhu Sparta Prince Babytenis pro rok 2013. Ondřej Kratochvíl ve finále porazil Jiřího Fiedlera a Patricie Kubíková ve finále porazila Andreu Zelenou. Fotogalerie.

01.09.2013
US Open: Berdych smetl Benneteaua a je v osmifinále

Turnajová pětka Tomáš Berdych povolil ve třetím kole US Open svému soupeři pouze pět gemů a raduje se z postupu do osmifinále. Francouz Julien Benneteau podlehl českému hráči jasně 0:6 3:6 2:6, v dalším kole na Berdycha čeká Stanislas Wawrinka (SUI).

01.09.2013
Nina Holanová ovládla juniorský turnaj ITF 4 v Mariboru

Celkem šest českých juniorek startovalo na turnaji ITF 4 v Mariboru (SLO). Nejlépe se vedlo turnajové trojce Nině Holanové (1997, TK Sparta Praha), která si odváží titul. Ve finále si deblová finalistka z Pardubické juniorky poradila s domácí Hanou Mraz 5:7 6:4 6:1. Do čtvrtfinále dvouhry se probojovaly také Tereza Kolářová a Anna Slováková.

01.09.2013
Belgrade $10,000: Tereza Malíková došla do finále

Tereza Malíková (467. WTA) došla do finále na turnaji s dotací $10,000 v srbském Bělěhradě. Druhá nasazená Češka ve finále nestačila na domácí jedničku turnaje Tamaru Curovic 4:6 3:6. Do hlavní soutěže se z kvalifikace probojovala také čerstvá vítězka Pardubické juniorky Gabriela Pantůčková, která však hned v úvodním kole nepřešla přes Mikulcic (CRO, 690. WTA).

01.09.2013
Barbora Krejčíková vyhrála ITF 1 v Kanadě

Barbora Krejčíková porazila ve finále turnaje ITF 1 v Repentigny Kateřinu Siniakovou a stala se vítězkou přípravného turnaje před juniorským US Open, kde navíc získala zlatý double. V souboji nejvýše nasazených se radovala hráčka TK Agrofert Prostějov po setech 6:2 0:6 6:3.

01.09.2013
Barbora Štefková vyhrála desítku ve Švýcarsku

Barbora Štefková (1995, WTA 964) vyhrála mezinárodní turnaj žen dotovaný $10,000 ve švýcarském Caslanu. Ve finále porazila Švýcarku Grimm 6:3, 6:1. Pro Barboru je to první titul na okruhu Womens ITF. Gratulujeme.

31.08.2013
US Open: Tomáš Berdych vydrel postup do 3. kola

Tomáš Berdych postoupil do 3. kola US Open. Domácího Denise Kudlu a přemožitele Jiřího Veselého zdolal 7:6(3), 7:6(3), 6:3. Učinkování ve čtyřhře zahájila dvojice Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká, která porazila španělsko-japonský pár Arantxa Parra - Kimiko Date-Krumm hladce 6:0, 6:3.

31.08.2013
Petra Kvitová postoupila do 3. kola US Open

Petra Kvitová (1990, WTA 10) ve druhém kole US Open 2013 porazila Srbku Bojanu Jovanovski (1991, WTA 58) 6:2, 6:4 a v dalším kole si zahraje s Američankou Alison Riske (1990, WTA 81), která porazila v prvním kole Pironkovu 6:3, 6:3 a ve druhém kole Monu Barthel 6:4, 6:2.

29.08.2013
Lucie Šafářová končí na US Open ve 2. kole na raketě Vinci

S US Open se ve druhém kole loučí tenistka Lucie Šafářová. Česká hráčka ve třech setech nestačila na turnajovou desítku Robertu Vinci z Itálie 6:4 1:6 2:6 a ani na čtvrtém grandslamu sezony tak nedošla dál než do druhého kola.

29.08.2013
US Open: Štěpánek končí v prvním kole, nestačil na Wawrinku

Radek Štěpánek (1978, ATP 58) na US Open 2013 končí hned v prvním kole. Prohrál se Švýcarem Wawrinkou (1985, ATP 10) 6:7(2), 3:6, 2:6. Štěpánek po zápase litoval neproměněných šancí. Wawrinku v dalším kole čeká Ivo Karlovič, který musel projít kvalifikací a v prvním kole udolal Jamese Blakea, který oznámil konec kariéry po letošním US Open.

29.08.2013
US Open: Berdych je ve druhém kole, český souboj ale nebude

Tomáš Berdych postoupil na US Open do druhého kola, když Italu Lorenzimu povolil pouze šest her. Předpokládaný český souboj se však ve druhém kole konat nebude. Jiří Veselý totiž ve čtyřech setech podlehl Denisu Kudlovi a Berdycha tak nevyzve. Sérii porážek na posledním grandslamu neprolomil Lukáš Rosol, který prohrál s Benjaminem Beckerem 3:6 6:3 3:6 4:6.

28.08.2013
US Open: Kvitová a Šafářová jsou dál, ostatní Češky vypadly

Pouze dvěma českým tenistkám ze šesti se podařilo přejít na US Open první kolo. Petra Kvitová vyhrála další třísetový zápas, Japonku Doi porazila po setech 6:2 3:6 6:1. Po boji postoupila i Lucie Šafářová, která poměrem 6:3 2:6 6:4 vyřadila Tsurenko z Ukrajiny. V prvním kole končí Zakopalová, Plíšková, Cetkovská a Hradecká.

28.08.2013
OPTIM TOUR 2013: Domácí Šafránek a Mayerová vyhráli turnaj v Brně

Druhým rokem se konal v Brně „áčkový „ turnaj dospělých s velmi slušnou dotací. V mužích získal titul domácí Václav Šafránek celkem v pohodě, ale škoda, že musel turnaj v semifinále skrečovat Robert Rumler, který by měl určitě šanci ho ohrozit.

27.08.2013
Mladší žactvo: Turnaj A na Spartě vyhráli Forejtek a Nikolovová

Silně obsazený turnaj Nike Junior Tour na dvorcích TK Sparta Praha ovládli hráči I.ČLTK Praha. Ve finále chlapců Jonáš Forejtek (2001, I.ČLTK Praha) porazil Andrew Paulsona (2001, I.ČLTK Praha) 7:6, 7:5 a ve finále dívek Vanesa Nikolovová (2001, I.ČLTK Praha) porazila o rok mladší Denisu Hindovou (2002, I.ČLTK Praha) 6:3, 6:3. Výsledky: chlapci, dívky. Fotogalerie.

27.08.2013
Turnaj A dorostu v Hrádku a Přerově vyhráli Kopřiva a Janischová

Hráči TK PRECHEZA Přerov Vít Kopřiva (1997) a Dagmar Janischová (1996) se stali vítězi áčkového turnaje dorostu v Hrádku n. Nisou a v Přerově. Kopřivovi ve finále vzdal prostějovský Miroslav Chyba a domácí Janischová ve finále povolila Tereze Polanské z Plzně pouze tři gemy.

27.08.2013
US Open 2013: Vypadly Hradecká, Cetkovská a Plíšková
Lucie Hradecká prohrála s osmou nasazenou Angelique Kerber z Německa 1:6, 1:6, Karolína Plíšková nestačila na Kanaďanku Eugenii Bouchard 6:4, 4:6 a 5:7. Petra Cetkovská prohrála se Sofií Arvidsson 6:1 4:6 1:6.
27.08.2013
Češi na žebříčku ATP a WTA: Siniaková je nejvýše v kariéře

Na své doposud nejlepší umístění v kariéře dosáhla Kateřina Siniaková, která poskočila do poloviny třetí stovky žebříčku WTA. V pondělí 26. srpna 2013 našla sedmnáctiletá Češka své jméno na 261. místě, tzn. posun o 47 míst poté, co vyhrála $25,000 v Belgii. Petra Kvitová klesla na 10. místo, Berdych drží před US Open pátou pozici.

26.08.2013