Český tenisový svaz

Davis Cup: Macháče zradilo zdraví a musel skrečovat. Češi prohráli zápas se Španěly

12.09.2024

Český daviscupový tým v úvodním souboji základní skupiny ve Valencii prohrál zápas s domácím Španělskem (0:3). Rozhodlo se už ve dvouhrách, když první zápas prohrál Jiří Lehečka s Robertem Bautistou ve dvou setech, načež Tomáš Macháč, srdnatě bojující s Carlosem Alcarazem, kvůli silným křečím skrečoval na začátku třetí sady. Na závěr středečního programu podlehli Jakub Menšík a Adam Pavlásek domácí dvojici Alcaraz, Granollers.

Macháče zradilo zdraví, duel nedohrál
Tomáš Macháč šel na kurt za stavu 0:1 a věděl, že musí v souboji se světovou trojkou uspět. Ač kvůli tomu udělal maximum možného, nakonec to nestačilo, protože jej zradilo vlastní tělo.

Český tenista sváděl s Carlosem Alcarazem výborný souboj a nebyl daleko od velké senzace. Světovou trojku totiž porazil v prvním setu a ujal se vedení, jenže v průběhu druhé sady přišly zdravotní obtíže a zápas nakonec na začátku třetí sady za stavu 7:6(3), 1:6 skrečoval. Do obou nohou totiž dostával silné křeče.

Po vyrovnané první sadě, kterou na svou stranu strhnul český tenista po vítězství 7:3 v tiebreaku, předváděl i na začátku druhé sady výborný tenis. Během čtvrtého gemu, v němž zprvu odvracel dva brejkboly, se ale začaly objevovat silné křeče napřed v levé noze a postupem času je dostával i do pravé nohy.

Křeče v nohou nelimitovaly pouze Macháčův pohyb, ale nemohl se pořádně zapřít ani při servisu. Alcaraz kvůli tomu nakonec svého soupeře ve druhém setu hladce porazil.

Byť se český tenista snažil v utkání pokračovat a vypadalo to, že své nohy během přestávky rozhýbal, tak jakmile začal znovu hrát, křeče a bolesti se zase vrátily. Ještě v průběhu úvodního gemu třetí sady nakonec souboj se světovou trojkou vzdal.

„Přihodilo se to v dlouhé výměně za stavu 1:2, kdy Carlos zahrál neuvěřitelný volej. V ten moment jsem se cítil dost unavený. Následně jsem chytil křeč do celého těla během podání, nemohl jsem se ani pohnout,“ popisoval své trable.

Duel otevřel Lehečka, roli favorita nepotvrdil
Český tým vstoupil do základní skupiny Davis Cupu ve španělské Valencii zápasem dvojek. Favorizovaný Jiří Lehečka (37.) nedokázal najít recept na výborně hrajícího Španěla Roberta Bautistu (62.), se kterým prohrál za hodinu a 49 minut 6:7(1), 4:6.

Lehečka vstoupil do utkání výtečně a hned v prvním gemu prorazil Bautistovi servis, což pak potvrdil při vlastním podání a ujal se vedení 2:0. Od té chvíle ale začal tahat za kratší konec provazu.

Bautista rychle srovnal na 2:2 a oba hráči si následně drželi svá podání až do tiebreaku. V něm domácí Španěl dominoval, vyhrál ho 7:1 a ujal se vedení 1:0 na sety. Psychickou pohodu si pak přenesl i do druhé sady, ve které prorazil Lehečkovi podání ve třetím a sedmém gemu.

Český tenista za stavu 2:5 sice ještě zabral a povedlo se mu jedno ztracené podání vybojovat zpět, ale aby zápas zdramatizoval, musel sebrat Španělovi servis také v desátém gemu. To se ale nepovedlo. Zkušený Bautista si závěr pohlídal a poslal svůj tým do vedení.

„Těžko jsem hledal balón, ze kterého bych dokázal zaútočit. Hlavně v prvním setu jsem se tak snažil útočit z pozic, ze kterých bych to normálně nezkoušel. A to přineslo strašně moc nevynucených chyb, které mě stály celý set a i začátek toho druhého,“ mrzelo Lehečku.

Češi neuspěli ani ve čtyřhře
Český daviscupový tým podlehl v úvodní skupinové sérii Španělsku 0:3 na zápasy. Na závěr středečního program prohrála dvojice Jakub Menšík, Adam Pavlásek s domácím párem Carlos Alcaraz, Marcel Granollers po setech 7:6(2), 3:6 a 6:7(2).

„Byl to těžký zápas, rozhodovaly maličkosti. Za naší strany to byl dobrý debl, bohužel s hořkým koncem. V tiebreaku třetího setu zahráli lépe, trochu se jim to sešlo. Chtěli jsme přinést bod do šatny, ve výsledku by se mohl hodit. Ale tak to bývá, vloni jsme byli ti šťastnější my, letos se nám to rozpadá. Musíme se zkusit dát co nejdříve do kupy a připravit se na zítřejší duel,“ nechal se slyšet Adam Pavlásek.

Skupina B (Valencie): Česko – Španělsko 0:3
Jiří Lehečka (37.) – Roberto Bautista (62.) 6:7(1), 4:6
Tomáš Macháč (35.) – Carlos Alcaraz (3.) 7:6(3), 1:6 skreč
Menšík, Pavlásek – Alcaraz, Granollers 7:6(2), 3:6, 6:7(2)

Skupina A (Boloňa): Itálie – Brazílie 2:1
Matteo Berrettini (43.) – Joao Fonseca (158.) 6:1, 7:6(5)
Matteo Arnaldi (33.) – Thiago Monteiro (76.) 7:5, 6:7(4), 7:6(5)
Bolelli, Vavassori – Matos, Melo 7:6(3), 6:7(6), 5:7

Skupina C (Ču-chaj): USA – Chile 3:0
Reilly Opelka (309.) – Cristian Garin (115.) 6:3, 4:6, 7:6(3)
Brandon Nakashima (40.) – Alejandro Tabilo (22.) 7:6(5), 2:6, 7:6(3)
Krajicek, Ram – Barrios Vera, Soto 4:6, 6:4, 7:6(3)

Skupina D (Manchester): Finsko – Velká Británie 1:2
Eero Vasa (703.) – Daniel Evans (178.) 6:7(3), 2:6
Otto Virtanen (109.) – Billy Harris (101.) 4:6, 6:7(4)
Heliovaara, Virtanen – Evans, N. Skupski 7:6(4), 7:5

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Palicová vyhrála turnaj ITF $15,000 v Turecku
Barbora Palicová (2004, WTA 818) vyhrála mezinárodní turnaj ITF Futures dotovaný $15,000 v turecké Antályi. Ve finále porazila domácí Ilay Yoruk (2001, WTA 681) 6:3, 7:6(2). Barbora získala 10 bodů do žebříčku WTA, což jí posune zhruba na pozici 693.
23.01.2022
Turnaj Tennis Europe v Milovicích vyhrála Kovačková, Sklenička došel do finále
Alena Kovačková (2008, TE U16 27) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe dívek do 16 let v Milovicích. Ve finále porazila Italku Noemi Maines 1:6, 6:4, 6:4. Kovačková spolu s Eliškou Forejtkovou vyhrály soutěž čtyřher, když ve finále porazily česko-slovenský pár Linhartová/Krocková 6:4, 6:4. V kategorii chlapců do 16 let došel do finále Štěpán Sklenička (2007, TE U16 40), kde nestačil na Nora Budkov Kjaera 5:7, 6:4, 3:6.
16.01.2022
Sedmnáctiletá Palicová si zahrála premiérové finále. V Antalyi zůstala těsně pod vrcholem
Talentovaná Barbora Palicová vstoupila do nové sezony nejlepším možným způsobem. Sedmnáctiletá česká tenistka na turnaji v turecké Antalyi vybojovala své první finále mezi profesionálkami. Ma pomyslnou třešničku však nakonec nedosáhla. V nedělním souboji podlehla dvacetileté Hurricane Blackové 0:6, 4:6.
16.01.2022
OPTIM TOUR 2022: Linda Klimovičová vyhrála áčko na Mělníku
Již 18. ročník tohoto okruhu zahájily ženy turnajem na Mělníku. Plná kvalifikace a bezproblémový průběh turnaje, to už se zde stalo tradicí. Vítězství si odváží Linda Klimovičová (TK Agrofert Prostějov), když ve finále jasně přehrála Allu Abeldinovou 6:1,6:0. Přestože nebyla nasazená, její 18.příčka na ITF z ní udělala favoritku turnaje.
12.01.2022
Macháč ovládl challenger v Traralgonu
Tomáš Macháč (143.) opanoval hned svůj první turnaj, do kterého v novém roce nastoupil. Český tenista přehrál na challengeru v australském Traralgonu Američana Bjorna Fratangela (165.), a to za hodinu a pětačtyřicet minut po setech 7:6(2), 6:3.
11.01.2022
Panáček ve finále turnaje ITF v Belgii, Filip v Německu
Petr Panáček (2005, ITF 839) došel do finále mazinárodního turnaje ITF J4 hráčů do 18 let v belgickém Arlonu. Ve finále nestačil na domácího Vanderstappena 2:6, 1:6. V německém Frankfurtu došel do finále turnaje ITF J4 Jakub Filip (2005, ITF 257), kde nestačil na Rumuna Comana 1:6, 2:6.
10.01.2022
Kovačková vyhrála turnaj Supercategory U14 v Rusku
Alena Kovačková (2008, TE U14 2) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Supercategory hráček do 14 let v ruském Khimki. Ve finále porazila Rusku Alisu Oktiabrevu 6:2, 6:1. Ve čtyřhře Kovačková spolu s Veronikou Sekerkovou došly do semifinále. Výsledky.
10.01.2022
Krumich dále čeká. Mladý Čech prohrál také druhé finále kariéry
Martin Krumich (714.) na turnaji nižší kategorie ITF v katarském Dauhá obsadil druhé místo ve dvouhře. Čerstvě devatenáctiletý tenista ve svém druhém finále kariéry padl s nejvýše nasazeným Dragosem Nicolaem Madarasem (393.) hladce 3:6, 2:6.
03.01.2022
Bez ztráty setu pro premiérový titul! Palán ovládl akci ITF v Dauhá
Český tenista Dominik Palán vybojoval na turnaji ITF premiérový profesionální titul v kariéře. V zisk trofeje přetavil hned svůj první finálový zápas, v němž v neděli porazil nizozemského kvalifikanta Sidaneho Pontjodikroma 7:6(1), 6:3.
28.12.2021
Sportovec roku ČR: Krejčíková skončila druhá, duo K+S páté
Barbora Krejčíková obsadila druhou příčku v prestižní anketě Sportovec roku ČR 2021, předstihl ji pouze judista Lukáš Krpálek, který ovládl olympijské hry v Tokiu. Deblové duo Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková se umístilo na páté pozici. Juniorka Linda Nosková skončila druhá v kategorii Junioři.
23.12.2021
Zlatý kanár: Dominantní Krejčíková slaví hned čtyřikrát! Hráčem roku je Lehečka
Barbora Krejčíková zcela ovládla prestižní anketu OKsystem Zlatý kanár 2021. Šestadvacetiletá tenistka, jež letos triumfovala na Roland Garros ve dvouhře i ve čtyřhře, opanovala kategorie hráčka roku i postup na žebříčku WTA, stala se absolutní vítězkou ankety a spolu s parťačkou Kateřinou Siniakovou navíc slaví i v kategorii deblový pár roku. Nejlepším hráčem za letošek je Jiří Lehečka.
23.12.2021
Dramatické finále MONETA tenisové extraligy 2021 vyhrál Prostějov
Bylo to nejdramatičtější finále za dlouhá léta tenisové extraligy. Prostějov o svém vítězství rozhodl až v posledním zápase čtyřhry mužů a navíc tím nejtěsnějším rozdílem, když prostějovští Lehečka s Kolářem udolali Macháče s Vrbenským 4:6, 7:5, 10:8. Více na www.tenisovaextraliga.cz.
17.12.2021
OPTIM TOUR 2021: Vítězství na MASTERS pro Štěpánka a Petruželovou
Optim Tour 2021 měla své vyvrcholení na závěrečném turnaji MASTERS, který se odehrál ve dnech 11 – 13. prosince tradičně na Mělníku. Pouze výsledky ze čtyř letních turnajů rozhodly o tom, kdo se na MASTERS kvalifikoval, protože zimní turnaje jsme letos pořádat nemohli díky pandemické situaci.
16.12.2021
Tenisová extraliga 2021: Sparta ani Prostějov nezaváhaly a zahrají si spolu finále
Sparta ani Prostějov nezaváhaly a zahrají si spolu finále extraligy Sparta ve středečním utkání proti RPM Praha potvrdila roli favorita a už po dvouhrách rozhodla celé utkání 5:1 a tím si zajistila postup do pátečního finále. Stejně si vedl i Prostějov, který porazil Pardubice také 5:1 a po dvou vítězství v semifinálové skupině postupuje do finále proti Spartě. Finále se hraje v pátek 17. prosince od 10 hodin v tenisové hale v Milovicích.
15.12.2021
Tenisová extraliga 2021: Štvanice porazila RPM Praha, Přerov porazil Pardubice
V pražské skupině dnes štvanický zraněními decimovaný I.ČLTK Praha neměl lehkého soupeře. RPM Praha měl velkou šanci zajistit si v příštím ročníku účast v semifinálové skupině a poslat do předkola štvanický tým. Ale štvanický tým dnes podrželi mladí. Bartůňková (WTA 537) porazila Jesiku Malečkovou (WTA 233) 6:7, 6:3, 6:1 a Velík (ATP NR) při své extraligové premiéře porazil Jeníčka (ATP 1657) 6:4, 6:4.
14.12.2021
Tenisová extraliga 2021: Sparta porazila Štvanici 6:2, Prostějov udolal Přerov 6:3
V pondělí 13. prosince bylo na programu pražské a moravské derby. V Praze Sparta porazila I.ČLTK Praha 6:2. Za I.ČLTK Praha z důvodu bolesti zápěstí nemohla nastoupit Markéta Vondroušová (WTA 35). Druhá štvanická hvězda Tereza Martincová (WTA 48) sice nastoupila, ale také nebyla zdravotně stoprocentní, což se odrazilo i na výkonu a obrazu hry v duelu proti Viktorii Kužmové (WTA 162) 4:6, 5:7.
13.12.2021
Tenisová extraliga 2021: Z předkola postupují Pardubice a RPM Praha
První hrací den Tenisové extraligy nepřinesl žádné překvapení. V pražském předkole uspěl tým RPM Praha, který jednoznačně porazil Severočeskou tenisovou 8:0. V prostějovském předkole tým LTC Pardubice porazil Jihlavu 6:0. RPM Praha tak doplní Štvanici a Spartu v pražské semifinálové skupině. Pardubice doplní Prostějo a Přerov v prostějovské semifinálové skupině. V pondělí se na Spartě odehraje pražské derby I.ČLTK Praha - TK Sparta Praha a v Prostějově moravské derby Prostějov - Přerov.
12.12.2021
Přátelské utkání Česko-Polsko
U příležitosti 100 .výročí Polského tenisu proběhlo v termínu 10.-11.12.21 v Zielonej Goře přátelské utkání obou týmu dospělých.V úžasné atmosféře se z konečného vítězství 4:2 po tuhém boji radoval český tým,který startoval v sestavě Jiří Veselý,Jiří Lehečka,Vojtěch Petr kapitán Dan Vacek,Tereza Martincová,Kateřina Siniaková,Linda Nosková kapitán Tomáš Krupa. Gratulujeme.
12.12.2021
Tenisová extraliga 2021 se odehraje bez diváků
Tenisová extraliga 2021 se hraje od neděle 12. prosince v Praze (areál TK Sparta Praha) a v Prostějově. Extraligu hraje 8 týmů a jsou nasazeni do skupin podle výsledků loňské extraligy. Týmy, které se loni umístily na 1.-4 místě hrají semifinálové skupiny a týmy na 5.-8. místě předkola. V prostějovské semifinálové skupině jsou Prostějov a Přerov, kteří čekají na vítěze předkola Pardubice-Jihlava. V pražské skupině jsou Sparta a Štvanice (I.ČLTK Praha), kteří čekají na vítěze předkola RPM Oáza Praha-Severočeská tenisová. Vítězové semifinálových skupin se utkají ve finále, které se odehraje 17. prosince v Milovicích. Všechna utkání Tenisové extraligy 2021 se odehrají bez diváků. Více na www.tenisovaextraliga.cz.
11.12.2021
Linda Fruhvirtová získala titul v Bradentonu, Brenda finále skrečovala
Další, v pořadí už třetí, finálový souboj sester Fruhvirtových v řadě měl tentokrát velmi rychlý průběh. Už po pouhých dvou gemech totiž mladší Brenda musela finálový souboj skrečovat kvůli zranění ruky.
07.12.2021