Český tenisový svaz

Davis Cup: Lehečka vyhrál souboj jedniček! Češi udrželi Světovou skupinu

18.09.2022

Český daviscupový tým nebude chybět v kvalifikaci Davis Cupu v roce 2023! Výběru kapitána Jaroslava Navrátila se povedlo vyhrát barážové utkání proti Izraeli v poměru 3:1 na zápasy, když rozhodující třetí bod vybojoval v souboji jedniček Jiří Lehečka, který porazil Edana Lešema po setech 4:6, 6:0, 7:5.

Český tým v barážovém klání, které se hrálo ve Shlomo Group Aréně v Tel Avivu, dokázal potvrdit roli favorita a udržel účast ve Světové skupině i pro příští sezonu. Vítězství se ovšem nerodilo snadno, a to ani přes vedení 2:0 na zápasy po prvním hracím dni.

V sobotu totiž Češi chtěli vybojovat třetí bod už ve čtyřhře, do které nakonec naskočili Jiří Lehečka s Tomášem Macháčem. To se ovšem nezdařilo, české duo padlo s Jonathanem Erlichem a Danielem Cukiermanem ve dvou setech a muselo se hrát dál.

Na kurt vyrazily jedničky obou týmů Lehečka s Edanem Lešemem. Domácí tenista vstoupil do zápasu skvěle, ujal se vedení 1:0 na sety, ale nakonec to byl český hráč, kdo se radoval z vítězství. Jeho druhá singlová výhra ve slavné týmové soutěži zároveň znamenala tolik kýžený třetí bod a ukončení daviscupové baráže.

Lehečka vyhrál souboj jedniček
Lehečka nastoupil k utkání s Lešemem zhruba půl hodiny po skončení deblového klání a dlouho se nemohl dostat do rytmu. I kvůli tomu přišel o podání v pátém gemu a marně se následně snažil o rebrejk.

Oproti první sadě však druhé dějství nabídlo zcela odlišný obrázek. Českého hráče byl rázem plný kurt a jeho izraelský soupeř kvůli tomu začal kupit jednu chybu za druhou. Výsledkem bylo, že Lehečka Lešemovi nadělil za pouhých 28 minut kanára a srovnal skóre zápasu na 1:1.

To třetí set přinesl ještě zcela jiný průběh než předchozí dvě dějství. Oba hráči si dlouho drželi svá podání a tahali se o několik gemů. Napřed Lehečka nevyužil dva brejkboly ve druhé hře a posléze Lešem nevyužil dvě příležitosti v pátém gemu.

Když už to vypadalo, že duel bude rozhodovat až závěrečný tiebreak, povedlo se Lehečkovi vybojovat mečbol na returnu ve dvanácté hře a duel úspěšně zakončil.

„Soupeř neměl co ztratit a hrál výborně. Tohle vítězství řadím velice vysoko. Jsem nesmírně rád, že jsem toho mohl být součástí a že jsem dostal od kapitána důvěru. Myslím, že jsem se toho zhostil slušně a že to dopadlo tak, jak jsme chtěli,“ uvedl Lehečka.

Český tým mohl v tu chvíli propuknout v jásot. Povedlo se postoupit do kvalifikace Davis Cupu 2023!

Čtyřhra nerozhodla
Kapitán Jaroslav Navrátil měl původně do čtyřhry nominované Zdeňka Koláře a Dalibora Svrčinu, rozhodl se však nasadit Jiřího Lehečku s Tomášem Macháčem. Ti za sebou měli povedené páteční singly, ve kterých oba neztratili ani jednou podání a zvítězili hladce 2:0 na sety.

Do utkání s pětačtyřicetiletým hrajícím kapitánem Izraele Jonathanem Erlichem a týmovou dvojkou Danielem Cukiermanem vstupovali v rolích mírných favoritů a měli velkou šanci barážové utkání Davis Cupu zakončit. To se ale nakonec nevydařilo.

Lehečka s Macháčem vstoupili do utkání velmi divoce. První jmenovaný čelil hned v první hře na servisu dvěma brejkbolům, ale česká dvojice nakonec situaci zachránila, načež se prosadila při podání velezkušeného Jonathana Erlicha. Postupně se Češi prodrali do vedení 4:1, pak se ale jejich hra začala rozpadat.

Erlich s Cukiermanem dokázali nejen stáhnout ztrátu brejku, ale dokonce vyhráli pět gemů v řadě, čímž otočili první set a získali ho na svou stranu. Bylo jasné, že česká dvojice bude muset změnit taktiku, pokud chce v duelu uspět.

To se ale příliš nepovedlo a Češi si ve druhé sadě dokonce nevypracovali ani jeden brejkbol. Erlich s Cukiermanem se naopak prosadili v páté hře na returnu, odskočili do brejku a dotáhli zápas do vítězného konce, když svou výhru ještě zvýraznili dalším brejkem v devátém gemu.

„Debl s Jirkou se nám dnes nepovedl. Nepomohl jsem si servisem, pak jsme se nesešli na returnu a od stavu 4:3 jsme se vytratili z kurtu. Cítili jsme to oba, nebylo to ideální,“ zhodnotil Macháč.

Izrael – Česko 1:3
Cukierman, Erlich – LEHEČKA, MACHÁČ 6:4, 6:3
Edan Lešem (450.) – JIŘÍ LEHEČKA (63.) 6:4, 0:6, 5:7
Daniel Cukierman (444.) – TOMÁŠ MACHÁČ (109.) zrušeno

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Jesika Malečková vyhrála ITF $25,000 v Bratislavě

Svůj první titul z turnaje s dotací $25,000 si v Bratislavě připsala Jesika Malečková (WTA 311). České hráčky turnaj doslova ovládly, do semifinále postoupily čtyři. Vondroušová podlehla turnajové jedničce Ukrajince Kalinině a Malečková porazila Karolínu Muchovou. Ve finále potom hráčka I.ČLTK Praha zdolala Kalininu (WTA 148) 4:6 7:6(3) 6:4. Výsledky.

15.11.2015
Klára Koukalová došla do finále turnaje $75,000 v Dubaji

Na turnaji ITF s dotací $75,000 se dařilo Kláře Koukalové (WTA 106), která došla až do finále. Turnajová dvojka po cestě do finále neztratila ani set, v boji o titul potom podlehla Cagle Buyukakcay z Turecka po boji 7:6(4) 4:6 4:6. Společně s Kateřinou Vaňkovou došly také do čtvrtfinále čtyřhry. Výsledky.

15.11.2015
Petr Michnev vyhrál ITF futures $10,000 v Estonsku

První letošní triumf si v estonském Parnu připsal Petr Michnev (ATP 728). Český hráč ovládl ITF futures s dotací $10,000 když za celý turnaj neztratil ani set. Ve finále si hladce poradil s Nizozemcem Antalem Van der Duimem (ATP 440) 6:2 6:1. Výsledky.

15.11.2015
Fedcupový kapitán Petr Pála převzal ocenění

Při zahájení finále Fed Cupu 2015 Mezinárodní tenisová síň slávy (ITHF) a Mezinárodní tenisová federace (ITF) vyznamenala fedcupového kapitána Petra Pálu oceněním Award of Excellence. Cenu předal prezident ITF David Haggerty a Jane Brown Grimes, který je předsedou Mezinárodní tenisové síňě slávy. ITF a ITHF každoročně oceněním Fed Cup Award of Excellence vyznamenává jednotlivce, který reprezentuje ideály a ducha soutěže Fed Cup.

15.11.2015
Malečková je v Bratislavě ve finále, Vondroušová a Muchová končí v semifinále

Jesika Malečková (1994, WTA 311) postoupila do finále mezinárodního turnaje ITF žen $25,000 v Bra­tislavě. Jesika v semifinále porazila další Češku Karolínu Muchovou (1996, WTA 419) 6:4, 4:6 6:3 a ve finále narazí na přemožitelku Markéty Vondroušové (1999, WTA 429) Rusku Kalininu (1997, WTA 148), které Markéta podlehla v druhém semifinále 2:6, 4:6.

14.11.2015
Fed Cup - finále: Česko - Rusko 1:1

Ve finále Fed Cupu 2015 v Praze mezi Českou republikou a Ruskem je po prvním hracím dni nerozhodný stav 1:1. V úvodním zápase Petra Kvitová porazila Anastasii Pavlyuschenko 2:6, 6:1, 6:1. Ve druhé dvouhře Karolína Plíšková nestačila na Marii Sharapovu 3:6, 4:6.

14.11.2015
Finále Fed Cupu rozehrají Kvitová a Plíšková

Finále Fed Cupu mezi českými tenistkami a Ruskem zná aktérky sobotních dvouher. Nehrající kapitán Petr Pála pošle do hry jedničku Petru Kvitovou a na pozici dvojky nasadí Karolínu Plíškovou. Lucie Šafářová by se měla v O2 areně představit podle vývoje kdyžtak až v neděli. Rusko nasadilo do sobotních dvouher Sharapovu a Pavlyuchenkovu. Kvitová narazí na Pavlyuchenko, Plíšková na Sharapovu.

13.11.2015
Turnaj mistrů: Berdycha čeká Djokovic, Federer a Nishikori

Los Turnaje mistrů v Londýně zařadil Tomáše Berdycha do silné skupiny, kde ho čekají světová jednička Novak Djokovic, Švýcar Roger Federer a Kei Nishikori. Ve druhé skupině se potkají Stan Wawrinka, Andy Murray a dva Španělé Rafael Nadal a David Ferrer.

13.11.2015
Šátral odvrátil 5 mečbolů v řadě a postoupil v Bratislavě do druhého kola

Jan Šátral (1990, ATP 240) v prvním kole challengeru v Bratislavě dotovaném 85 tis. EUR porazil domácího Jozefa Kovalíka (1992, ATP 234) 6:7(3), 7:6(8), 6:4. Šátral čelil v tiebreaku druhého setu 5 mečbolům soupeře v řadě za stavu 1:6. Až ve třetím setu se někomu z hráčů podařilo brejknout servis soupeře a byl to Jan Šátral, který Kovalíkovi vzal servis za stavu 4:4 a následně zápas doservíroval. V dalším kole Honzu Šátrala čeká druhý nasazený Ukrajinec Marchenko (1987, ATP 86). Do druhého kola postoupil i Radek Štěpánek a Lukáš Rosol.

12.11.2015
Lucie Kaňková vyhrála dvouhru na ITF 2 v Izraeli

Lucie Kaňková (2000, ITF 52) se stala vítězkou juniorského turnaje ITF 2 v izraelské Raananě. Turnajová jednička ve finále porazila Danielu Vismane (ITF 237) 7:6(5) 6:1 a připsala si druhý letošní turnajový titul ve dvouhře. Výsledky.

08.11.2015
Karolína Plíšková podlehla ve finále Elite Trophy Venus Williams

Karolína Plíšková titul na turnaji Elite Trophy nezískala. Česká tenistka ve finále v čínském Zhuhai podlehla Američance Venus Williams po boji 5:7 6:7(6).

08.11.2015
Karolína Plíšková si na Elite Trophy zahraje o titul

Karolínu Plíškovou nezastavila na turnaji Elite Trophy v čínském Zhuhai ani Elina Svitolina. Česká hráčka ji porazila v semifinálovém utkání hladce ve dvou setech 6:3 6:1 a postoupila do finále. Tam ji čeká Venus Williams, která si poradila s Robertou Vinci.

07.11.2015
Berdych prohrál s Djokovičem ve dvou tiebreacích

Novak Djokovič porazil Tomáše Berdycha na turnaji ATP Masters 1000 v Paříži 7:6(3), 7:6(8). Djokovič odvrátil v prvním setu jeden setbol a ve druhém setu dva setboly. Djokovič prodloužil svoji vítěznou sérii už na dvacet zápasů. V semifinále narazí na Wawrinku, který porazil Nadala 7:6(8), 7:6(7).

07.11.2015
Plíšková v semifinále turnaje Elite Trophy narazí na Svitolinu

Karolína Plíšková (1992, WTA 13) se v semifinále turnaje Elite Trophy v Číně střetne s ukrajinskou tenistkou Elinou Svitolinu (1994, WTA 20), která porazila Španělku Carlu Suárez-Navarro. Se Svitolinou si Plíšková dosud zahrála tři zápasy a pokaždé zvítězila.

06.11.2015
Berdych v Paříži porazil Tsongu, ve čtvrtfinále ho čeká Djokovič

Tomáš Berdych (1985, ATP 5) ve třetím kole turnaje ATP Masters 1000 v Paříži vyřadil český tenista domácího Jo-Wilfrieda Tsongu (1985, ATP 10) po setech 6:3, 6:4. Ve čtvrtfinále ho čeká světová jednička Novak Djokovič.

06.11.2015
Karolína Plíšková porazila Errani a na Elite Trophy ovládla skupinu

Druhým vítězstvím ve skupině C ovládla si Karolína Plíšková zajistila postup do semifinále turnaje Elite Trophy v čínském Zhuhai. Plíšková nejprve zdolala Jelenu Jankovic ve třech setech a dnes nedala šanci Saře Errani 6:0 6:3.

05.11.2015
Siniaková odvrátila 3 mečboly Martincové na padesátce ve Francii

Kateřina Siniaková (1996, WTA 109) ve druhém kole mezinárodního turnaje ITF žen v Nantes dotovaného $50,000 porazila Terezu Martincovou (1994, WTA 191) 7:5, 4:6, 7:6(8), když odvrátila 3 mečboly soupeřky ve třetím setu.

04.11.2015
Rosol v Paříži Nadala nepotrápil, Berdych postoupil

Lukáš Rosol (1985, ATP 66) nezopakoval v Paříži v duelu s Rafaelem Nadalem (1986, ATP 6) výkon z předchozího vzájemného utkání na turnaji v Basileji a s turnajem se rozloučil ve 2. kole po setech 2:6, 2:6. Tomáš Berdych (1985, ATP 5) postoupil do osmifinále po vítězství 6:3, 4:6, 7:5 nad Edouardem Rogerem-Vasselinem (1983, ATP 149).

04.11.2015
Plíšková si v Číně poradila si se Srbkou Jankovič

Karolína Plíšková (1992, WTA 13) vstoupila do turnaje Elite Trophy v Zhuhai vítězstvím 6:4, 3:6, 6:2 nad Srbkou Jelenou Jankovič (1095, WTA 21). O postup do semifinále se ve čtvrtek utká s Italkou Sarou Errani (1987, WTA 18).

04.11.2015
Lukáš Rosol v Paříži postoupil a znovu vyzve Nadala

Lukáš Rosol zvládl na turnaji ATP v Paříži první kolo, kde vyřadil Guillerma Garciu-Lopeze 6:2 2:6 6:3. Rosol musel projít kvalifikací, ve druhém kole hlavní soutěže ho teď čeká znovu po týdnu Rafael Nadal. V Basileji mu Lukáš podlehl až v tie-breaku třetí sady. Berdych se Štěpánkem zvládli v deblu i druhé kolo a jsou ve čtvrtfinále.

04.11.2015