Český tenisový svaz

Davis Cup: Kvalifikační souboj s Izraelem rozehraje Menšík, dostal přednost před Macháčem

02.02.2024

Kvalifikační duel Davisova poháru proti Izraeli rozehraje v sobotu od 15 hodin Jakub Menšík. Osmnáctiletý benjamínek dostal v nominaci kapitána Navrátila přednost před Tomášem Macháčem, jenž byl z důvodu menší únavy nahlášen až do čtyřhry. O druhý bod bude následně usilovat Jiří Lehečka.

„Začali jsme s přípravou už v neděli, v pondělí kluci odtrénovali dalších pět hodin a Tomáš za námi dorazil až v úterý po obědě. Vlastně přišel o tři dny. Že nenastoupí, jsme si řekli už ve čtvrtek,“ vysvětlil kapitán Jaroslav Navrátil. „Ještě v pátek ráno hrál jen tři čtvrtě hodiny a říkal, že je unavený. Povídá mi, že by rád hrál a je na něm vidět, že je ve formě, krásně tenis cítí. Ale je zbytečné riskovat, když tam mám tohohle mladého kluka, který hrál dobře v Austrálii. Tomáš začne v neděli čtyřhrou.“

Soupeřem Menšíka bude v úvodní dvouhře čtyřiadvacetiletý Jišaj Oliel, aktuálně až 415. tenista žebříčku ATP. Ještě o něco výraznějším papírovým favoritem bude v rámci druhého sobotního singlu Jiří Lehečka, jemuž se postaví osmadvacetiletý Daniel Cukierman (465.).

„Celý tým je po tomto týdnu ve skvělé formě a i v minulých týdnech jsme měli dobré výsledky, takže pro kapitána to bylo příjemné rozhodování. Jak už jsem říkal minulý rok, daviscupová atmosféra mě velice nabíjí, o to víc teď, když se hraje doma. V kvalifikační části to bude moje premiéra. Moc se těším, budu dělat maximum maxima,“ nechal se slyšet Menšík.

„Určitě to nebude nic jednoduchého,“ řekl k sobotnímu utkání Lehečka, který Cukiermana porazil v předloňské baráži Davis Cupu 6:0 a 6:4. „Už v Izraeli ukázal, že je to velice komplexní tenista, který umí hodně měnit hru. Fyzicky se cítím naprosto připraven. Máme tady skvělý realizační tým, profesora Koláře a Martina Janouška, kteří z nás nespustí ruce. Herní podmínky nám tady všem sedí, můžeme se proto více soustředit na taktickou stránku věci.“

Nedělní program začne ve Vendryni u Třince o dvě hodiny dříve, a sice čtyřhrou. Kapitán Jaroslav Navrátil do ní předběžně nominoval duo Adam Pavlásek, Tomáš Macháč. Za Izraelce byli nahlášeni Edan Lešem a Roy Stepanov.

Los utkání Česká republika – Izrael
Sobotní program (od 15:00)
JAKUB MENŠÍK (127.) – Jišaj Oliel (415.)
JIŘÍ LEHEČKA (31.) – Daniel Cukierman (465.)

Nedělní program (od 13:00)
MACHÁČ, PAVLÁSEK – Lešem, Stepanov
JIŘÍ LEHEČKA (31.) – Jišaj Oliel (415.)
JAKUB MENŠÍK (127.) – Daniel Cukierman (465.)

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Krejčíková i Bouzková jsou na ITF 1 v Offenbachu ve čtvrtfinále

Dvě české juniorky úspěšně postupují na turnaji ITF 1 v německém Offenbachu. Krejčíková (15. ITF) je nasazená dvojka turnaje, Bouzková (38. ITF) číslo devět. O postup mezi osm nejlepších porazila Krejčíková Lillu Barzo (HUN) 6:1 6:1 a Bouzková zdolala Alejandru Cisneros (MEX) 6:2 6:7(4) 6:1.

13.06.2013
Lucie Šafářová je v Norimberku v semifinále, Berdych postupuje v Londýně

Lucie Šafářová zdolala Polonu Hercog 7:6(5) 3:6 6:4 a postoupila v Norimberku do semifinále, kde se utká se Simonou Halep (ROU). V Londýně se dařilo Tomáši Berdychovi, který porazil Zemlju 6:3 6:4 a zahraje si čtvrtfinále proti Cilicovi.

13.06.2013
Challenger Praha: Ivo Minář postoupil do čtvrtfinále

Ivo Minář (426. ATP) zvládl druhé kolo, když přehrál Daniela Tara (JPN) 6:3 6:2 a postoupil mezi osm nejlepších. O postup do semifinále se jediný Čech v soutěži utká s jedničkou turnaje Andreasem Haider-Maurerem (AUT, 105. ATP), se kterým má bilanci 1:0.

13.06.2013
Lucie Šafářová v Norimberku postupuje, ostatní Češky končí

Lucie Šafářová zvládla v Norimberku i druhé kolo. Česká hráčka porazila Španělku Torro-Flor 6:4 6:2 a ve čtvrtfinále ji čeká vítězka duelu Hercog – Cohen. Hercog v úvodním kole vyřadila Zakopalovou a Cohen si poradila s Martincovou.

12.06.2013
Tomáš Berdych porazil De Bakkera a je v osmifinále v Queensu

Tomáši Berdychovi se na trávě zatím daří. Ve druhém kole turnaje v Londýně porazil druhý nasazený hráč Thiema De Bakkera 6:1 6:4 a postoupil do osmifinále. Tam ho vyzve Grega Zemlja (SLO). V turnaji končí Lukáš Rosol, který ve druhém kole nestačil na Beckera 6:7(2) 5:7.

12.06.2013
Challenger Praha: Čtyři Češi končí v prvním kole

Jediným Čechem, který prošel do druhého kola, zůstal Ivo Minář. Ve středečním programu nastoupili čtyři domácí hráči, ani jeden však dále nepostoupil. Jan Šátral prohrál s Ribou (ESP) 5:7 2:6, Dominika Süče vystřílel z kurtu Westerhof (NED) 1:6 2:6 a Dušan Lojda nestačil na Martiho (ESP) 2:6 4:6.

12.06.2013
Challenger Praha: Ivo Minář porazil Koroleva

První den hlavní soutěže Prague Open 2013 zasáhli do bojů z Čechů Mertl, Staněk a Ivo Minář. Do druhého kola postoupil pouze Ivo Minář, který porazil Kazacha Koroleva 6:2, 3:6, 6:3. Junior Staněk nestačil na zkušeného Itala Di Maura 3:6, 3:6. Jan Mertl prohrál ze 3 mečbolů s Ukrajincem Nedovyesovem 7:5, 4:6, 5:7.

11.06.2013
Češi na žebříčku ATP a WTA: Jiří Veselý na hranici první stovky

Jiří Veselý došel do finále prostějovského challengeru, což ho posunulo o dalších 21 cenných míst těsně za hranici první stovky žebříčku ATP, Jirka se od pondělí 10. června nachází na 106. místě. O 6 míst si polepšil také jeho finálový přemožitel Radek Štěpánek (46. ATP). Petra Kvitová klesla na 8. pozici.

10.06.2013
Tereza Malíková vyhrála desítku v Sarajevu

Tereza Malíková (1991, TK Agrofert Prostějov) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF dotovaný částkou 10,000 USD, když ve finále porazila Martinu Kubičíkovou (1991, TK Agrofert Prostějov) 6:3, 7:5 a získala 12 bodů do žebříčku WTA.

09.06.2013
TE 3 do 16-ti let v Hrádku n. Nisou vyhrála Martina Kudelová

Mezinárodní turnaj šestnáctiletých v Hrádku nad Nisou má domácí vítězku, kterou se stala Martina Kudelová (1999, TK SK Zlín). Druhá nasazená hráčka v semifinále porazila Karolínu Beránkovou (2000, TK Olymp Praha) 6:2 6:2 a ve finále ji nezastavila ani Ruska Abidullina, kterou Kudelová porazila 7:5 6:2. Mezi chlapci se dařilo Antonínu Bolardtovi, který skončil až ve finále, kde po velkém boji prohrál s Němcem Kirchhoffem 7:5 6:7(6) 5:7. Čtyřhru vyhrála dvojice Duda, Vicenda.

08.06.2013
Karolína Plíšková titul v Nottinghamu nezískala

Ve finále na travnatém turnaji v Nottinghamu ($75,000) se Karolína Plíšková (73. WTA) střetla s Petrou Martic (CRO, 108. WTA), která českou hráčku přehrála ve dvou setech 6:3 6:3.

08.06.2013
Krejčíková se Siniakovou vyhrály čtyřhru juniorek na French Open

Českým juniorkám se na letošním French Open příliš nedařilo, ve dvouhrách prohrála Pantůčková i Siniaková v prvním kole, Bára Krejčíková ve druhém. Chuť si Krejčíková se Siniakovou spravily ve čtyřhře, ze které si odváží titul. Druhý nasazený pár ve finále porazil dvojici Gonzalez, Haddad Maia 7:5 6:2.

08.06.2013
Challenger Prostějov: Štěpánek potřetí vítězem dvouhry

V českém finálovém souboji dvou generací zvítězil ten starší a zkušenější. Radek Štěpánek (52. ATP) porazil Jiřího Veselého (127. ATP) 6:4 6:2 a potřetí se stal vítězem prostějovského challengeru Unicredit Czech Open ve dvouhře.

08.06.2013
Velek a Kynčlová vyhráli turnaj TE 3 do 14-ti let ve Štětíně

Mezinárodní turnaj TE 3 čtrnáctiletých v polském Štětíně ovládli čeští hráči. Mezi chlapci se vítězem stal Daniel Velek (1999, I.ČLTK Praha), který v českém finálovém derby porazil Tomáše Jirouška (2000, TK Neridé) 6:3 6:1, a mezi dívkami se radovala jednička Anna Kynčlová (2000, TK AGROFERT Prostějov).

08.06.2013
Karolína Plíšková postoupila na trávě v Nottinghamu do finále

Výborný start do travnaté sezony má Karolína Plíšková (73. WTA), která se na turnaji ITF s dotací $75,000 dostala do finále, kde se střetne s Chorvatkou Petrou Martic (108. WTA). Karolína v semifinále porazila Johannu Kontu (GBR, 166. WTA) 3:6 7:5 6:3.

07.06.2013
Hlaváčková s Hradeckou si finále v Paříži nezahrají

Stejně jako loni končí deblový pár Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká v semifinále French Open. České deblistky nestačily na ruskou dvojici Makarova, Vesnina, kterým podlehly 4:6 5:7, když nevyužily vedení 4:1 ve druhé sadě. Lucie Hradecká si trofej z Roland Garros přesto odváží, a to ze smíšené čtyřhry.

07.06.2013
Challenger Prostějov: Finále si zahrají Štěpánek a Veselý

Prvním, kdo si zajistil postup do finále challengeru v Prostějově, je Radek Štěpánek, který v semifinálové bitvě porazil Teymuraze Gabashviliho (RUS) 7:5 6:7(4) 7:5. Štěpánek musel v rozhodující sadě otáčet ze stavu 1:4, kdy měl Rus dva breaky k dobru. Jeho finálový soupeř bude Jiří Veselý, který porazil Němce Gojowczyka 6:2, 5:7, 6:2.

07.06.2013
Challenger Prostějov: Veselý porazil Rosola z mečbolu a je v semifinále

Druhou třísetovou bitvu s vítězným tie-breakem ve třetím setu vyhrál v Prostějově Jiří Veselý, který ve čtvrtfinále zdolal Lukáše Rosola (36. ATP) 5:7 6:4 7:6(4). Dalším semifinalistou je Radek Štěpánek, který přešel přes Alberta Montanese (ESP, 47. ATP) 6:3 6:4.

06.06.2013
Smíšenou čtyřhru na French Open 2013 vyhráli Hradecká s Čermákem

Lucie Hradecká (1985, I.ČLTK Praha) a František Čermák (1976, TK Spartak Jihlava) vyhráli smíšenou čtyřhru na letošním French Open, když ve finále porazili francouzko-kanadský pár Mladenovič-Nestor 1:6, 6:4, 10:6. Lucie Hradecká je spolu s Andreou Hlaváčkovou i v semifinále čtyřhry žen, kde je čekají Rusky Makarova-Vesnina.

06.06.2013
Challenger Prostějov: Veselý vydřel postup do čtvrtfinále

Dalším Čechem, kterému se podařilo postoupit do čtvrtfinále, je Jiří Veselý (127. ATP). Jirka v třísetové bitvě zdolal Jacka Socka (USA, 118. ATP) 4:6 6:4 7:6(4) a v dalším kole změří síly s Lukášem Rosolem.

05.06.2013