Český tenisový svaz

Davis Cup: Kvalifikační souboj s Izraelem rozehraje Menšík, dostal přednost před Macháčem

02.02.2024

Kvalifikační duel Davisova poháru proti Izraeli rozehraje v sobotu od 15 hodin Jakub Menšík. Osmnáctiletý benjamínek dostal v nominaci kapitána Navrátila přednost před Tomášem Macháčem, jenž byl z důvodu menší únavy nahlášen až do čtyřhry. O druhý bod bude následně usilovat Jiří Lehečka.

„Začali jsme s přípravou už v neděli, v pondělí kluci odtrénovali dalších pět hodin a Tomáš za námi dorazil až v úterý po obědě. Vlastně přišel o tři dny. Že nenastoupí, jsme si řekli už ve čtvrtek,“ vysvětlil kapitán Jaroslav Navrátil. „Ještě v pátek ráno hrál jen tři čtvrtě hodiny a říkal, že je unavený. Povídá mi, že by rád hrál a je na něm vidět, že je ve formě, krásně tenis cítí. Ale je zbytečné riskovat, když tam mám tohohle mladého kluka, který hrál dobře v Austrálii. Tomáš začne v neděli čtyřhrou.“

Soupeřem Menšíka bude v úvodní dvouhře čtyřiadvacetiletý Jišaj Oliel, aktuálně až 415. tenista žebříčku ATP. Ještě o něco výraznějším papírovým favoritem bude v rámci druhého sobotního singlu Jiří Lehečka, jemuž se postaví osmadvacetiletý Daniel Cukierman (465.).

„Celý tým je po tomto týdnu ve skvělé formě a i v minulých týdnech jsme měli dobré výsledky, takže pro kapitána to bylo příjemné rozhodování. Jak už jsem říkal minulý rok, daviscupová atmosféra mě velice nabíjí, o to víc teď, když se hraje doma. V kvalifikační části to bude moje premiéra. Moc se těším, budu dělat maximum maxima,“ nechal se slyšet Menšík.

„Určitě to nebude nic jednoduchého,“ řekl k sobotnímu utkání Lehečka, který Cukiermana porazil v předloňské baráži Davis Cupu 6:0 a 6:4. „Už v Izraeli ukázal, že je to velice komplexní tenista, který umí hodně měnit hru. Fyzicky se cítím naprosto připraven. Máme tady skvělý realizační tým, profesora Koláře a Martina Janouška, kteří z nás nespustí ruce. Herní podmínky nám tady všem sedí, můžeme se proto více soustředit na taktickou stránku věci.“

Nedělní program začne ve Vendryni u Třince o dvě hodiny dříve, a sice čtyřhrou. Kapitán Jaroslav Navrátil do ní předběžně nominoval duo Adam Pavlásek, Tomáš Macháč. Za Izraelce byli nahlášeni Edan Lešem a Roy Stepanov.

Los utkání Česká republika – Izrael
Sobotní program (od 15:00)
JAKUB MENŠÍK (127.) – Jišaj Oliel (415.)
JIŘÍ LEHEČKA (31.) – Daniel Cukierman (465.)

Nedělní program (od 13:00)
MACHÁČ, PAVLÁSEK – Lešem, Stepanov
JIŘÍ LEHEČKA (31.) – Jišaj Oliel (415.)
JAKUB MENŠÍK (127.) – Daniel Cukierman (465.)

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Áčkový turnaj žen v Pardubicích vyhrála Zálabská

První áčkový turnaj letní tenisové sezóny žen hraného na dvorcích LTC Pardubice vyhrála domácí Zuzana Zálabská (1985, LTC Pardubice). Ve finále porazila Lindu Noskovou (2004, TK PRECHEZA Přerov o.s.) 7:5, 6:0. Čtyřhru žen vyhrály Klára Hájková s Anetou Laboutkovou. Výsledky.

12.06.2020
Áčkový turnaj staršího žactva v Prostějově vyhráli Peták a Urbanová

První áčkový turnaj letní sezóny v kategorii staršího žactva tradičně pořádá TK Agrofert Prostějov. V kategorii chlapců zvítězil Denis Peták (2006, ŽLTC Brno), který ve finále porazil Toma Hänela (2006, TK Sparta Praha) 6:2, 6:4. Čtřhru vyhráli Denis Krakovský a Adam Soukup. V kategorii dívek vyhrála Lucie Urbanová (2006, TK AGROFERT Prostějov), která ve finále porazila Magdalenu Smékalovou (2006, TK AGROFERT Prostějov) 6:2, 6:1. Čtyřhru vyhrály Lucie Urbanová a Tereza Valentová. Výsledky: chlapci, dívky.

12.06.2020
Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta: Vondroušová se vrátila vítězně. Kvitová se Strýcovou padly

Ve čtvrtek se rozjel projekt Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta. Šestikolová týmová soutěž během úvodního dne nabídla výhry Markéty Vondroušové, Karolíny Muchové v Modrém týmem nebo vedení Červeného tým nad Žlutým týmem. V pátek je na programu druhý den, úspěšný tým musí dosáhnout patnácti vítězných zápasů.

12.06.2020
Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta: Hvězdný debl na úvod! Začíná velká týmová soutěž

Ve čtvrtek se rozjíždí projekt Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta. Šestikolová týmová soutěž od jedenáctého června nabídne velké české hvězdy, včetně Petry Kvitové a Barbory Strýcové, které společně nastoupí během prvního dne. K vidění budou také české naděje Linda Fruhvirtová a Dalibor Svrčina.

11.06.2020
LiveScore Cup 2020: Plíšková bez ztráty setu dokráčela k titulu

Favorizovaná Karolína Plíšková (3.) vyhrála exhibiční turnaj LiveScore Cup 2020. Ve finále si připsala třetí výhru v řadě, když porazila překvapivou finalistku Terezu Martincovou (133.) 6:2, 6:4. Utkání, které trvalo 68 minut, zvládla Plíšková i přes drobnou komplikaci se ztrátou podání zkraje druhé sady.

07.06.2020
Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta: Týmy odhalily soupisky, hrát by mohla Plíšková, Vondroušová a další hvězdy

Pořadatelé týmového turnaje Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta zveřejnili v sobotu po poledni soupisky čtyř týmů. V lize, která bude mít celkem šest kol, by se mohly představit i největší české tenisové hvězdy! Na soupisce červeného týmu je Karolína Plíšková a Barbora Strýcová, v modrém týmu figurují Markéta Vondroušová a Karolína Muchová. Mužská česká tenisová jednička Jiří Veselý je na soupisce bílých.

07.06.2020
Tenisový turnaj, který nemá obdoby. V létě se uskuteční česko-slovenský souboj národních týmů

Český a Slovenský tenisový svaz připravili na 4. a 5. července největší vzájemný mezinárodní souboj, který se kdy uskutečnil. Utká se 10 reprezentačních týmů každé země v 10 samostatných zápasech.

04.06.2020
LiveScore Cup 2020: Hrát bude Kar. Plíšková, začíná se ve středu

Od středy do soboty se na Štvanici uskuteční LiveScore Cup 2020. Během čtyř dnů se na turnaji představí šest elitních českých tenistek, které budou hrát ve dvou skupinách. Největším lákadlem je třetí hráčka světa Karolína Plíšková, představí se také Markéta Vondroušová.

02.06.2020
Kvitová porazila Muchovou, mezi muži triumfoval Vrbenský

Petra Kvitová ovládla bez ztráty setu turnaj O pohár prezidenta ČTS. Nasazená jednička si v deštivém finále poradila s Karolínou Muchovou po setech dvakrát 6:3. Mezi muži triumfoval Michael Vrbenský, který v dramatickém finále přehrál Zdeňka Koláře 10:8 v supertiebreaku.

28.05.2020
Česká tenisová elita už v úterý na Spartě!

Tenisový turnaj O pohár prezidenta Českého tenisového svazu se uskuteční ve dnech 26. až 28. května v areálu TK Sparta Praha. Akce se zúčastní nejlepší čeští tenisté a tenistky, účast přislíbila Petra Kvitová nebo Jiří Veselý. Celkově se představí osm mužů a stejný počet žen.

25.05.2020
Zemřel Stanislav Burian

Sedmnáctého května ve věku 83 let zemřel Ing. Stanislav BURIAN, velká osobnost českého tenisu. Bývalý předseda Českého tenisového svazu a místopředseda federálního tenisu, dlouholetý tenisový funkcionář, sportovní nadšenec a stavař, byl dlouhá léta tváří klubů Start Praha a Oáza Praha.

21.05.2020
Unikátní série turnajů! Týmy Plíškové a Kvitové budou bojovat o peníze na charitu

Přelom letošního jara a léta nabídne dobročinný turnaj Tipsport Charity Cup, v rámci kterého se během června a července představí týmy okolo špičkových českých tenistek. Ústředními postavami budou Karolína Plíšková s Petrou Kvitovou.

11.05.2020
Barvy pro budoucnost TOP Liga ČTS by Moneta

ČTS představuje soutěž „Barvy pro budoucnost TOP Liga ČTS by Moneta.“ Jedná se o ligu tenisových výběrů, kterou budou mít na starosti nominování kapitáni českým tenisovým svazem. Turnaje se zúčastní čtyři týmy: modrý, červený, bílý a žlutý. Barvy české trikolóry doplňuje typická barva tenisového míče. Výběry odehrají utkání systémem „každý s každým“ a to včetně odvet.

07.05.2020
NOVÁ VLÁDNÍ USNESENÍ PŘINESLA UVOLNĚNÍ PRO SPORT
Vláda zrychlila scénář uvolňování mimořádných opatření díky příznivému vývoji epidemiologické situace. Od pátku 24.4.2002 byla změněna pravidla omezení volného pohybu osob, které nyní mohou chodit na veřejnosti či sportovat v až desetičlenných skupinkách. Od pondělí 27.4.2020 budou moci otevřít i prodejní provozovny až do 2 500 metrů plochy s výjimkou těch v nákupních centrech. Nová usnesení č. 452/2020 a č. 453/2020 po několika týdnech umožňují postupný návrat ke sportovní činnosti klubů.
28.04.2020
Soutěže pro mládež, dorost i dospělé začnou po skončení mimořádného stavu, karantény a dalších opatření

Český tenisový svaz připravuje ve spolupráci s oblastními tenisovými svazy modely, podle kterých začnou či budou pokračovat tenisové soutěže v dětských, mládežnických i dospělých kategoriích na území Česka. Vše bude vycházet z nařízení Vlády ČR a příslušných orgánů, když naším zájmem je připravit takovou metodiku, díky které se soutěže řádně rozeběhnou, jakmile to bude bez rizika pro všechny účastníky a jejich okolí možné a platné předpisy to dovolí.

10.04.2020
Turnaje Českého tenisového svazu po skončení karantény

Český tenisový svaz má připravenou sestavu domácích soutěží po skončení karantény. Český tenisový svaz připravil na období, kdy ještě nebudou možné mezinárodní cesty, ale podmínky již dovolí setkání menšího počtu lidí a otevření sportovišť pro uživatele, sérii dlouhodobých a krátkodobých soutěží týmů i jednotlivců, díky kterým se hráči po dlouhém výpadku připraví a rozehrají v zápasech na vstup do turnajového seriálu.

02.04.2020
Do boje! Češi znají své skupinové soupeře pro finále Davis Cupu

V Londýně proběhl los základních skupin pro finále Davis Cupu. Češi už znají své soupeře, kterými budou Francouzi a Britové. Finálový turnaj se bude konat ve španělském Madridu od 23. do 29. listopadu.

13.03.2020
Marie Bouzková podlehla ve finále v Monterrey Svitolinové

Marie Bouzková na svůj premiérový singlový titul z okruhu WTA nedosáhla. Jednadvacetiletá Češka podlehla v dech beroucím finále v Monterrey nasazené jedničce Elině Svitolinové, s níž prohrála po rovných třech hodinách 5:7, 6:4 a 4:6.

09.03.2020
Klimovičová došla do finále turnaje ITF v Trnavě

Linda Klimovičová (2004, ITF 295) došla do finále turnaje ITF hráčů do 18 let ve slovenské Trnavě. Ve finále Linda nestačila na domácí Radku Zelničkovou 4:6, 7:6(5), 4:6. Titul ve čtyřhře získaly Mandelíková se Šalkovou. Výsledky.

08.03.2020
Jaroslav Pospíšil si zahrál finále turnaje ITF v Egyptě

Jaroslav Pospíšil (1981, ATP 678) došel do finále turnaje ITF mužů v egyptském Sharm El Sheikhu. Ve finále nestačil na Itala Nardiho 7:5, 4:6, 6:7(5). Výsledky.

08.03.2020