Český tenisový svaz

Davis Cup: Češi prohráli ve čtvrtfinále se Španělskem

20.11.2025

Čeští tenisté nevyužili absence Carlose Alcaraze a v letošním ročníku Davis Cupu končí ve čtvrtfinále, když v italské Boloni podlehli 1:2 výběru Španělska. V úvodní dvouhře Jakub Menšík zvítězil nad Pablem Carreňem Bustou. Ve druhém singlu byl Jaume Munar nad síly Jiřího Lehečky. O postupujícím týmu rozhodla čtyřhra, ve které Menšík s Macháčem nestačili na Granollerse s Martínezem.

Češi končí ve čtvrtfinále
Český daviscupový tým se s letošním ročníkem tradiční soutěže rozloučil ve čtvrtfinále. O postupujícím celku v italské Boloni musela rozhodnout závěrečná čtyřhra, ve které Tomáš Macháč s Jakubem Menšíkem podlehli španělskému páru Granollers, Martínez za dvě hodiny a tři minuty po setech 6:7(8), 6:7(8).

Svěřenci kapitána Tomáše Berdycha měli šance v obou tiebreacích, v tom prvním dokonce vedli 6:4. Jenže z celkového počtu pěti setbolů nevyužili ani jeden, načež Menšík utkání zakončil dvojchybou proti mečbolu soupeře.

„Škoda neproměněných příležitostí, bylo jich dost. Tahle porážka nás bude dlouho mrzet, protože jsme byli blízko. Myslím ale, že jsme s Kubou odehráli dobrého debla. Vždycky jsou tam nějaké rezervy, co zlepšit, ale Granollers hrál opravdu skvěle a nedělal skoro žádné chyby,“ řekl Macháč.

Lehečka prohrál s Munarem
Jiří Lehečka (17.) postupový bod nevybojoval. Český tenista ve druhém zápase čtvrtfinále Davis Cupu v Boloni prohrál se Španělem Jaumem Munarem (36.) po setech 3:6, 4:6. Lehečka za celý zápas nezískal jediný brejk, v obou sadách přišel o jedno podání.

Chleba se začal lámat v polovině úvodního setu, kdy Lehečka poprvé v zápase přišel o servis. Na returnu si v této sadě nevypracoval ani jeden brejkbol.

Český tenista hned na začátku druhého dějství přišel o podání, řešil tak manko setu a brejku. V šestém gemu si vypracoval dva brejkboly v řadě, ale nevyužil je.

„Cítil jsem se dobře fyzicky i psychicky, ale nepředváděl jsem takový tenis, který jsem chtěl a který byl nutný k vítězství. Dnes to bylo čistě o herní kvalitě. Soupeř hrál solidně a servíroval o dost líp, nepustil mě k moc šancím. A když ty šance byly, neproměnil jsem je. To byl rozhodující faktor zápasu,“ uvedl Lehečka.

Menšík poslal Čechy do vedení
Jakub Menšík (19.) zařídil českému daviscupovému týmu vedení. V prvním duelu čtvrtfinále finálového turnaje v Boloni porazil Pabla Carreňa Bustu (89.) po setech 7:5, 6:4. Menšík v úvodním setu stáhl manko brejku, ve druhém znovu uspěl v koncovce setu.

Menšík vstoupil do zápasu čtyřmi esy v úvodním gemu. Poprvé se ale v zápase radoval Španěl, který v sedmé hře získal brejk. Český mladík okamžitě reagoval rebrejkem. V závěru ustál koncovku sady, po třetím využitém setbolu poslal mužstvo kapitána Tomáše Berdycha do vedení 1:0 na sety.

Druhé dějství nabídlo vyrovnanou podívanou, ve které rozhodl jediný brejk. Menšík za stavu 5:4 na returnu ztratil pouhý fiftýn, mečbol využil vítězným forhendem. Český mladík v zápase nasázel 20 es, celkem získal 74 fiftýnů.

„Bylo to těžké po celý zápas, nejsme zvyklí na to začínat tak brzy. Ale je to Davis Cup, pro oba soupeře to bylo stejné. Atmosféra v hale byla vynikající, dodalo mi to energii. Můj servis byl opravdu dobrý. Udržel jsem si energii a soustředění po celé utkání. První set byl velmi důležitý a jsem rád, že jsem ho získal,“ těšilo Menšíka.

Foto: Český tenisový svaz / Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Turnaj A st. žactva v Rakovníku a Chebu vyhráli Štěpánek a Běhounková

V Rakovníku, kde se sešli starší žáci, se stal vítězem Antonín Štěpánek (1999, TK Neridé), který ve finále porazil Dominika Jedličku (2000, I.ČLTK Praha) 6:1 6:2. Mezi dívkami se z vítězství radovala jednička turnaje Monika Běhounková (1999, Sportcentrum MRKÁČEK), ve finále v Chebu porazila Radku Bužkovou (2000, I.ČLTK Praha) 6:2 6:3.

24.05.2013
French Open 2013: Los českých hráčů

V pátek 24.5. byla vylosována hlavní soutěž French Open 2013. Na druhém grandslamu sezony startuje přímo celkem 12 českých tenistů a tenistek, ke kterým se připojí Jiří Veselý, Sandra Záhlavová a Barbora Záhlavová-Strýcová, kteří již úspěšně prošli kvalifikací.

24.05.2013
Lucie Hradecká pokračuje na vítězné vlně, ve Strasbourgu je v semifinále

Třetí vítěznou dvouhru v řadě si ve Strasbourgu připsala Lucie Hradecká. Ve čtvrtfinále ji nezastavila ani Johanna Larsson (SWE), kterou Lucka porazila ve dvou setceh 7:5 6:3. V semifinále ji čeká Italka Flavia Pennetta, se kterou má Lucka bilanci 0:1.

24.05.2013
Kvalifikace French Open 2013: Čtyři Češi ve finálovém kole

Jiří Veselý, Barbora Záhlavová-Strýcová, Eva Birnerová a Sandra Záhlavová si zahrají finále kvalifikace na French Open 2013. Všichni čtyři hráči už mají za sebou dvě vyhraná utkání. Los hlavní soutěže bude znám v pátek 24.5.

24.05.2013
Teplice $10,000: Minář porazil Jebavého, Süč Michaličku

Duhý turnaj série Futures s dotací 10 tis. dolarů se hraje v Teplicích. Do čtvrtfinále se probojoval z Čechů Ivo Minář, Jaroslav Pospíšil a Dominik Süč.

23.05.2013
Hradecké se daří ve Strasbourgu, Hájek postupuje v Düsseldorfu

Své první čtvrtfinále v sezoně si ve Strasbourgu zahraje Lucie Hradecká, která ve druhém kole hladce vyřadila Lauren Davis 6:2 6:2. O postup do semifinále ji čeká Johanna Larsson, která na Spartě prohrála s Terezou Smitkovou.

22.05.2013
Kvalifikace French Open 2013: Všechny tři české hráčky ve druhém kole

Prvním kolem kvalifikace úspěšně prošly všechny tři české tenistky. Bára Záhlavová-Strýcová smetla Adamczak 6:1 6:1, Eva Birnerová nadělila Anne Keothavong ve třetím setu kanára a Sandra Záhlavová si poradila s domácí divokou kartou Hesse 6:3 6:3.

22.05.2013
Tenisová extraliga 2013 rozlosována

Ve středu 22. května byla v Praze na Štvanici rozlosována Tenisová extraliga 2013. Herní systém zůstává stejný jako v loňském roce, tedy 2 semifinálové skupiny (Milovice, Liberec), ze kterých postupuje vítěz do 2 finálových skupin (Přerov, Prostějov). Termín: 13.-19.12.2013.

22.05.2013
Kvalifikace French Open 2013: Veselý i Lojda postupují

Druhý grandslam sezony se v úterý 21.5. rozjel v Paříži kvalifikací mužů. Na programu byly i zápasy tří Čechů. Jan Mertl podlehl 7:9 ve třetím setu Haideru-Maurerovi (AUT), Lojda a Veselý utkání prvního kola zvládli. Veselý porazil Molchanova 7:6(7) 6:2 a Lojda vyřadil Schwanka 6:2 6:3.

21.05.2013
Oblastní přebory mladšího žactva a dorostu 2013

Oblastní přebory jednotlivců v kategorii mladšího žactva a dorostu znají své vítěze. Největší účast měly pražské přebory dorostenců (66), nejvyšší kategorii měli mladší žáci v Praze (12).

21.05.2013
Druhý ze série ITF futures $10,000 v Teplicích

Další zastávkou hráčů během české série ITF futures je podnik s dotací $10,000 v Tepli­cích. Z kvalifikace postoupili tři Češi – Ivo Minář, Lukáš Maršoun a Dominik Süč, v hlavní soutěži je přímo dalších devět domácích hráčů. V pavouku je také vítěz z minulého týdne Norbert Gombos.

21.05.2013
Češi na žebříčku ATP a WTA: Petra Kvitová je sedmá

O jedno místo si na žebříčku WTA polepšila Petra Kvitová, která je momentálně sedmou hráčkou světa. Lucie Šafářová se díky vítězství na Spartě posunula o dvě místa na 25. pozici. Pomalu, ale jistě kráčí ke svému cíli první stovky Bára Záhlavová-Strýcová, která je po turnaji ve Stromovce 139. hráčkou WTA.

20.05.2013
Kristýna a Karolína Plíškovy budou Sparťanky

Novými posilami tenisového klubu TK Sparta Praha se stanou sestry Kristýna a Karolína Plíškovy. „Reagovali jsme na zajímavou nabídku a dohodli jsme se s agenturou, která Kristýnu a Karolínu zastupuje, že Česká sportovní nyní převezme starost o jejich marketing a na podzim v přestupním termínu se stanou hráčkami Sparty.

20.05.2013
Jan Blecha došel do finále $10,000 v Sharm el Sheiku

Do finále turnaje $10,000 v egyptském Sharm el Sheiku došel Jan Blecha (664. ATP). Sedmý nasazený hráč ve čtvrtfinále zdolal dvojku turnaje Juliena Obryho (FRA) 6:7(5) 7:6(5) 7:6(1), v semifinále zvládl další třísetovou bitvu proti Riccardovi Sinicropim (ITA) 3:6 7:5 7:6(3), ale ve finále nestačil na Ivana Nedelka (RUS) 1:6 1:6.

19.05.2013
Hájek postoupil v Düsseldorfu, Rosol končí v prvním kole

Na turnaji ATP v německém Düsseldorfu postoupil do druhého kola Jan Hájek, který porazil Evgenyho Donskoye 6:2 6:2. Dál neprošel pátý nasazený Lukáš Rosol, když nestačil na domácího Daniela Brandse 4:6 3:6. Ve druhém kole se Brands střetne právě s Janem Hájkem.

19.05.2013
Karolína Beránková vyhrála TE 1 v Piešťanech

Vítězkou turnaje TE kategorie 1 v Piešťanech se stala Karolína Beránková (2000, TK Olymp Praha). Karolína v semifinále porazila Magdalenu Pantůčkovou 6:3 6:3 a ve finále se střetla s další Češkou Annou Slovákovou (1999, TK AGROFERT Prostějov).

19.05.2013
První ze série ITF futures vyhrál v Mostě Norbert Gombos

Vítězem prvního turnaje z české série ITF futures se v Mostě stal Norbert Gombos (SVK). Slovenský hráč ve finále porazil Dominica Thiema (AUT) 4:6 6:2 6:2. Finále nabídlo kvalitní tenis plný dlouhých výměn od základní čáry, ve kterých byl přesnější a živější Gombos.

19.05.2013
Lucie Šafářová porazila Cadantu a obhájila titul na Sparta Prague Open

Vítězkou čtvrtého ročníku Sparta Prague Open s dotací $100,000 se stala domácí hráčka Lucie Šafářová, která ve finále porazila Alexandru Cadantu 3:6 6:1 6:1. Lucii se podařilo obhájit loňský titul.

19.05.2013
Lucie Šafářová porazila Čepelovou a je ve finále na Spartě

Nasazená dvojka turnaje a loňská vítězka Lucie Šafářová porazila v semifinále Slovenku Čepelovou 6:0 7:5 a postoupila do finále turnaje $100,000 na Spartě. Ve finále ji čeká vítězka duelu Cadantu – Falconi. Čtyřhru vyhrála dvojice Voráčová, Záhlavová-Strýcová nad párem Falconi, Hrdinová 6:4 6:0.

18.05.2013
Most $10,000: Finále bez české účasti

Ani jednomu ze dvou českých zástupců se nepodařilo postoupit ze semifinále. Sobotní program posunul déšť, Pospíšil se střetl s Thiemem, na kterého měl 5:3 a servíroval na zisk setu. Vedení však nevyužil a ve druhém setu navíc přibylo zbytečných chyb. Thiem vyhrál 7:6(3) 6:1.

18.05.2013