Český tenisový svaz

Další český titul z Wimbledonu! Kovačkové pomohla starší sestra, chválí i Vondroušovou

15.07.2024

Na sobotní triumfy Barbory Krejčíkové a Kateřiny Siniakové navázala mladičká Jana Kovačková, která na Wimbledonu získala o den později titul v kategorii dívek do 14 let. Členka pražské Sparty ve finále otočila souboj s Lotyškou Keisijou Berzinovou (5:7, 6:3, 10:2), a na turnaji tak vyhrála i páté utkání.

Součástí Wimbledonu je od roku 2022 také turnaj chlapců a dívek do 14 let. A poprvé v krátké historii této kategorie se český tenis dočkal své první vítězky, kterou se v neděli stala Jana Kovačková.

Čtrnáctiletá naděje nejprve prošla základní skupinou s bilancí tří výher ze tří zápasů a následně zvládla i semifinále a finále. V posledních dvou zápasech udolala své protivnice až v rozhodujícím supertiebreaku.

„Byla jsem tady už loni. Jsou tady super kurty i zázemí. A je dobré vidět skvělé hráče, jak se rozcvičují a trénují,“ vyprávěla Tenisovému světu šampionka Kovačková, kterou na rozhovor doprovodil její otec Petr Kovačka.

Přímo na místě jí držela palce i šestnáctiletá sestra Alena, jež se zúčastnila juniorské soutěže do 18 let. „Ája mě rozcvičovala a také se mnou trénovala. Jsem moc šťastná, že tady se mnou byla. Je to super,“ děkovala své zkušenější sestře.

Tatínek Petr Kovačka zmínil, že pro jeho dcery Alenu a Janu je snem, aby si společně zahrály čtyřhru na Wimbledonu. A pokud si obě udrží stoupající výkonnost, může se jim toto přání jistě splnit. Prozatím si musejí vystačit „pouze“ se společnými tréninky.

„Hodně spolu na trénincích bojujeme, někdy ji i porazím,“ usmívala se Jana, pro niž je ale starší sestra především inspirací. „Díky ní vím, jak to bude vypadat na turnajích, které mě teprve čekají,“ zmínila.

Čtrnáctiletá Jana prozradila, že z profesionálních tenistů má nejraději Novaka Djokoviče, Arynu Sabalenkovou a Markétu Vondroušovou. „Má šikovnou ruku. Líbí se mi, jak hraje, hlavně kraťasy,“ poznamenala na adresu loňské wimbledonské vítězky.

V dalších týdnech čeká talentovanou hráčku Pardubická juniorka, poté juniorský turnaj ITF v Polsku a následně týmové mistrovství světa do 14 let v Prostějově, kde budou Češky obhajovat loňský titul.

„Týmové soutěže mi sedí, mám je moc ráda. A máme super kapitánku Petru Cetkovskou. Ví, co nám má říkat,“ dodala Kovačková.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Svijany Open: Majšajdr i letos rozdával radost

Bývalý 633. hráč žebříčku ATP, finalista Pardubické juniorky a vicemistr ČR v kategorii mužů tenis stále umí a to i na ATP úrovni. Dnes trenér mládeže na LTK Liberec v kvalifikaci prohrál s Jaroslavem Pospíšilem 2:6, 6:7 a jako tzv. lucky loser v hlavní soutěži prohrál s Pavlem Nejedlým 5:7, 6:7(2). Ve čtyřhře pak s týmovým parťákem Martinem Zahrádkou nestačili na druhý nasazený pár Čačič/Sančič 6:7(5), 4:6. Ale vlastně je to spravedlivé, že klubový trenér neporazí hráče s vysokými tenisovými ambicemi. Nicméně Lubomír Majšajdr i Martin Zahrádka jistě nabídli domácímu obecenstvu hezké tenisové prožitky. Ve středu se můžeme těšit na úvodní zápas Jirky Veselého, který vyzve téměř po roce znovu Maďara Piroše (středa ne dříve než v 16:00 hod.) a také se divákům představí loňský vítěz Slovák Andrej Martin (středa od 11:00 hod.). Program dne.

31.07.2019
Svijany Open: Obhájce titulu Andrej Martin končí v prvním kole

Loňského vítěze Slováka Andreje Martina (1989, ATP 120) nezastihl liberecký challenger v ideální formě. Hned ve svém úvodním zápase proti krajanu Molčanovi nezužitkoval vedení 5:2 ve třetím setu a nakonec dvojchybou ukončil nepovedený zápas 6:3, 0:6, 5:7. Do osmifinále postoupil 38-letý Jaroslav Pospíšil (mimochodem ročník narození 1981 jako Roger Federer), který se málem ani do turnaje nedostal, když se o svém startu v kvalifikaci dozvěděl až v době zahájení obou dvou kvalifikačních zápasů.

31.07.2019
Svijany Open: Předkolo zvádlo zatím pět Čechů, vypadli Pavlásek a Poljak

První hrací den libereckého ATP challengeru Svijany Open 2019 byl pro české barvy úspěšný. V předkole uspěli Vrbenský, Nouza, Lehečka, Šafránek a Macháč. V úterý se do hry dostanou Majšajdr, Nejedlý, Forejtek, Pospíšil, Lehečka a Šafránek. Ve čtyřhře se představí domácí hvězdy Zahrádka s Majšajdrem, takže se čekají plné tribuny. Program dne.

29.07.2019
Sára Bejlek vyhrála turnaj Tennis Europe v Rakousku

Sára Bejlek (2006, TE16 109) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe hráček do 16 let v rakouském Krems an der Donau. Ve finále porazila Polku Gorskou 6:0, 6:0. Sára vyhrála i čtyřhru spolu se Slovenkou Tóthovou. Výsledky.

28.07.2019
Prague Open: Allertová neudržela vedení, titul v Praze nezískala

Advantage Cars Prague Open dospěl ke svému nedělnímu finálovému programu. V ženském finále se představila Denisa Allertová, jež měla šanci vybojovat první titul od roku 2017, v utkání s Němkou Tamarou Korpatschovou ovšem přišla o vedení a prohrála 5:7, 3:6.

28.07.2019
Vojtěch Petr se stal mistrem Evropy 2019 do 14 let

Vojtěch Petr (2005, TE 4) vyhrál mistrovství Evropy jednotlivců v kategorii hráčů do 14 let. Ve finále porazil Chorvata Prizmiče (2005, TE 9) 2:6, 6:3, 6:2. Do semifinále dvouhry se probojoval další český hráč Jakub Menšík (2005, TE 12). Výsledky.

28.07.2019
Šmejkalová vyhrála vyhrála turnaj Tennis Europe v Německu

Amélie Šmejkalová (2005, TE 38) vyhrála mezinárodní turnaj Tennis Europe Category 2 hráček do 14 let v německém Waiblingen, když ve finále porazila Australanku Culley (2005, TE 718) 6:4, 6:2. Výsledky.

28.07.2019
Klosters: Svrčina vicemistrem Evropy do 18 let

Dalibor Svrčina (2002, ITF 38) došel do finále mistrovství Evropy jednotlivců v kategorii hráčů do 18 let ve švýcarském Klosters. Ve finále nestačil na Francouze Royera (2001, ITF 39) 1:6, 6:3, 3:6. Výsledky.

28.07.2019
Bayerlová vyhrála turnaj žen ITF v Norsku

Michaela Bayerlová (1998, WTA 622) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF dotovaný $15,000 v norském Sandelfjordu. Ve finále porazila domácí Malene Helgo (1999, WTA 700) 5:7, 6:3, 6:3. Výsledky.

28.07.2019
Svijany Open: Slovák Martin v Liberci obhajuje titul jako nasazená jednička

Sedmý ročník libereckého challengeru byl zahájen losem dvouhry v neděli v poledne. Nejvýše nasazeným hráčem je loňský vítěz Slovák Andrej Martin (1989, ATP 118). ATP challenger Svijany Open 2019 je příležitostí pro české hráče, kterých v hlavní soutěži startuje 11. Nejvýše postaveným českým hráčem je Jiří Veselý (1993, ATP 142). Na volnou kartu starují: Poljak, Macháč, Nouza, Forejtek a Lehečka. Výsledky a informace.

28.07.2019
Prague Open: Allertová v semifinále přehrála Zaryckou. Češky titul ze čtyřhry nezískaly

Sobotní program na turnaji Advantage Cars Prague Open je minulostí. Do finále ženské dvouhry se probojovala Denisa Allertová, která porazila Anastasii Zaryckou 6:4, 6:1. V zápase o titul čtyřhry se nedařilo českým tenistkám Lucii Hradecké a Johaně Markové, které nestačily na třetí nasazený pár Dascaluová, Serbanová dvakrát 4:6.

28.07.2019
Prague Open: České derby pro Zaryckou, postupuje i Allertová! Obhájce titulu Rosol končí

Během pátečního programu na Advantage Cars Prague Open poznáme kompletní semifinálové obsazení. Mezi muži dohrál Lukáš Rosol, který po prohře se Španělem Tabernerem přišel o možnost obhájit loňský titul. Místo mezi nejlepší čtyřkou si naopak zajistila Anastasia Zarycká, která si v pikantním českém derby vyšlápla na nasazenou dvojku Terezu Martincovou. Postup vybojovala také Denisa Allertová, jež vyřadila turnajovou čtyřku Cepede Roygovou.

26.07.2019
Prague Open: Obhájce titulu Rosol je ve čtvrtfinále! Postupují také tři Češky

Turnaj Advantage Cars Prague Open zná kompletní obsazení čtvrtfinále ženské i mužské části turnaje! Místo mezi nejlepší osmičkou si zajistil objájce titulu Lukáš Rosol, naopak Václav Šafránek končí před branami čtvrtfinále. Z postupu do čtvrtfinále se radují již tři české tenistky. Denisa Allertová vyřadila Francouzku Cakarevicovou a Anastasia Zarycká si poradila s Maďarkou Janiovou. Uspěla také turnajová dvojka Tereza Martincová, která v českém derby vyřadila Johanu Markovou. S turnajem se naopak loučí Barbora Miklová.

25.07.2019
Prague Open: Šátral nevyužil setboly i náskok, dále jde pět Češek

Středeční program Advantage Cars Prague Open přinesl zbývající zápasy 2. kola mužů a 1. kola žen. Zatímco v mužské části se představil jen Jan Šátral, který nevyužil dobře rozehrané sety proti maďarskému favoritovi Balázsovi, v ženské odnoži turnaje bojovalo o postup hned jedenáct Češek. Do dalšího kola postoupilo pět z nich.

24.07.2019
Prague Open: Obhájce titulu začal vítězně! Dál jdou také Šafránek a Šátral

Obhájce titulu Lukáš Rosol vstoupil vítězně do letošního ročníku Advantage Cars Prague Open, když otočil bitvu s Francouzem De Schepperem a je v osmifinále! Mezi nejlepší šestnáctku míří také Václav Šafránek, který zvládl vítězně i druhý zápas na turnaji. Vítězství zaznamenal také Jan Šátral, ten uspěl v českém derby proti Pavlu Nejedlému. S turnajem se naopak loučí Pavlásek, Kopřiva i Forejtek. V ženské části turnaje vyvrcholila kvalifikace, ze které postupují do hlavní soutěže Barbora Miklová a Magdalena Pantůčková. Hlavní soutěž zahájila Martina Přádová, která nestačila ve dvou setech na Serbanovou z Kypru. V místě dění máme i dnes našeho redaktora, a tak se můžete těšit na pozápasové ohlasy českých tenistů.

23.07.2019
OPTIM TOUR 2019: Motl a Jablonovská ovládli turnaj v Brně

Pavel Motl (TK Sparta Praha) – Rudolf Siwy (TC Třinec) 6:2,7:5 a Jana Jablonovská (Tenis Centrum DTJ HK) – Tereza Polanská /TK Škoda Plzeň) 7:6,6:4. Tak dopadly finálové zápasy na „áčku“ dospělých v Brně. Ve dvou areálech (TC Brno a Start Brno) se odehrál velký turnaj za účasti 56 mužů a 65 žen. Vhodný termín a slunečné počasí přilákalo mnoho tenistů a tenistek z celé republiky. Výsledky: muži, ženy.

23.07.2019
Prague Open: Pavlásek s Šafránkem postupují. Lehečka naopak končí, prohrál i Staněk

Pražská Štvanice po roce opět ožila společným turnajem mužů a žen. Kromě kvalifikačních bojů se rozjela také hlavní soutěž mužů, v níž se do druhého kola probili Adam Pavlásek s Václavem Šafránkem. Konec na turnaji naopak potkal Jiřího Lehečku a Robina Staňka, kteří podlehli po třísetových duelech. Program a výsledky.

22.07.2019
Jupa vyhrál turnaje Tennis Europe v Trnavě

Jakub Jupa (2004, TE16 449) vyhrál mezinárodní turnaj Tennis Europe do 16 let ve slovenské Trnavě. Ve finále porazil Slováka Barance 6:3, 6:1. Výsledky.

22.07.2019
Poljak vyhrál turnaj ITF $15,000 v Gruzii

David Poljak (1996, ATP 567) vyhrál mezinárodní turnaj mužů dotovaný $15,000 v gru­zinském Telavi. Ve finále porazil Uzbeka Karimova (1998, ATP NR) 6:4, 6:1. Poljak vyhrál i čtyřhru s Turkem Kirci. Výsledky.

21.07.2019
Ondřej Horák vyhrál turnaj ITF ve Vésce

Ondřej Horák (2002, ITF 411) vyhrál mezinárodní turnaj ITF Grade 4 hráčů do 18 let ve Vésce. Ve finále porazil bez boje Francouze Bertranda. Do finále došla Dominika Šalková (2004, ITF 405), kde vzdala Slovence Zelničkové. Výsledky.

21.07.2019