Český tenisový svaz

ČTS musí vrátit 25 milionů za turnaje, které zorganizoval v roce 2021

15.08.2025

Český tenisový svaz a jeho členové čelí prvním přímým důsledkům dotační kauzy zaviněné obviněnými členy minulého vedení v čele s prezidentem Ivo Kaderkou. Obdržel platební výměr finančního úřadu za porušení rozpočtové kázně při organizaci tenisových turnajů v roce 2021 ve výši téměř 25 milionů korun + příslušenství. Dalším předpokládaným zásahem do jeho financí budou důsledky kontrol Národní sportovní agentury za období 2022 a 2023. Na jejich základě by měl svaz uhradit minimálně dalších 52,5 milionu korun.

Kontrola 2021
Finanční úřad vydal na základě své červnové zprávy o kontrole v polovině července platební výměr na odvod za porušení rozpočtové kázně ve výši 24.721.488 Kč plus penále. Tato suma se skládá z částky 19.918.496 Kč za nedodržení účelu dotace – použití v jiné oblasti – a 4.802.991 Kč za nepostupování v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Jde o aktuální důsledek kontroly hospodaření Českého tenisového svazu provedené Národní sportovní agenturou. Prověřovala způsob nakládání s prostředky ze státního rozpočtu z kapitoly 362 za kontrolované období roku 2021. Z hlediska účelnosti a efektivnosti v kontrolovaných oblastech u kontrolovaného vzorku operací byly shledány vážné nedostatky. Proto NSA 14. března loňského roku publikovala výzvu k vrácení dotace v částce 29.701.112 Kč. Přechodné vedení ČTS v dubnu 2024, kdy byl Ivo Kaderka ve vyšetřovací vazbě, informovalo, že nedisponuje prostředky na uhrazení této částky. Proto NSA předala vzniklou pohledávku finančnímu úřadu k dalšímu řešení.

Finanční úřad následně zahájil vlastní daňovou kontrolu, kdy ve svém prvním výsledku kontrolního zjištění hodlal vydat platební výměr na odvod za porušení rozpočtové kázně v částce 39.130.463 Kč plus penále. V konečném výsledku kontrolního zjištění a následně i ve zprávě o kontrole správce daně akceptoval řadu námitek a argumentaci nového vedení ČTS a jeho odborných poradců a vyměřil konečnou částku 24.721.488 Kč + penále.

„Nastalá situace je mimořádně vážná. Vyměřená částka představuje téměř pětinu ročního rozpočtu svazu, který nyní nedisponuje plnou sumou prostředků na její okamžité uhrazení. Proti vystavenému platebnímu výměru jsme se proto odvolali a vstoupili do dalších řízení. S tvrdou sankcí za hospodaření v minulých letech jsme počítali a postupně se na ni již téměř rok připravujeme. Navrhujeme proto nyní finančnímu úřadu varianty řešení, která v každém případě budou pro tenisový svaz a český tenis mimořádně bolestivá,“ uvedl předseda ČTS Jakub Kotrba.

„Za první úspěch nyní považujeme, že se podařilo díky naší argumentaci a vysvětlování snížit první sankci nálezu finančního úřadu o 15 milionů. Opakovaně však zpochybňujeme astronomickou výši částky, kterou musí tenisový svaz vrátit. Jde o plnou sumu za kompletní organizaci 15 turnajů v roce 2021, které v Česku proběhly a mladým českým tenistům jednoznačně pomohly. Nyní jsou a budou všichni členové svazu trestáni za to, že jednotlivci z minulého vedení měli porušit zákon o zadávání veřejných zakázek a rozpočtovou kázeň. Téměř sto tisíc členů je a bude velmi tvrdě trestáno za osobní selhání několika osob. Samozřejmě, rozhodnou-li soudy, že došlo k trestným činům, musí být vše, co bylo ukradeno, viníky trestného činu bezezbytku vráceno, ale platit znovu za turnaje, které skutečně proběhly, to se jeví jako absurdní. Zákony platí pro každého, ale sportovní prostředí je specifické a nejdou na něj bezezbytku aplikovat stejná pravidla jako na jiné ryze komerční subjekty. Snad se nám vše podaří vysvětlit a celkový dopad sankcí zmírnit,“ doplnil Kotrba.

Kontrola 2022 a 2023
Vedle platebního výměru za rok 2021 obdržel Český tenisový svaz ve čtvrtek 14. srpna od NSA výsledky kontrol hospodaření za roky 2022 a 2023. Protože i v těchto letech postupoval svaz stejně jako v již sankcionovaném roce 2021, měl by nyní uhradit dalších 52,5 milionů korun. „Naše argumentace a obrana v odvolání bude stejná jako u kontroly v roce 2021. Turnaje na území Česka proběhly a českému tenisu a české tenisové reprezentaci pomohly. Jistě musí být vráceno, co bylo případně zpronevěřeno nebo utraceno neúčelně, ale vracet celou částku, tedy platit za turnaje podruhé, a ještě k tomu s penále, to je přístup, kterému ze strany NSA nerozumím a věřím, že se nám podaří odpovědným osobám objasnit, jak případné sankce poškodí v dalších letech český tenis,“ uvedl k aktuálnímu zjištění NSA Jakub Kotrba.

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Divoké karty pro vítěze dvouher dívek a chlapců Pardubické juniorky 2020

Díky spolupráci Pardubické juniorky s turnajem žen Macha Lake Open a ATP challengerem Prosperita Open, získají i v roce 2020 vítězové dvouhry divoké karty do hlavních soutěží těchto turnajů.

22.07.2020
OPTIM TOUR 2020: Kodat a Hrdinková vyhráli áčko v Brně

V klubu TC Brno se hrál asi nejkvalitnější turnaj v jeho historii. V mužské části pavouka se čekal postup Paulsona a Paroulka – finalistů posledního turnaje v Houštce. Ovšem Roman Poštolka a Daniel Pátý se postarali o překvapivý konec těchto favoritů. Výsledky: muži, ženy.

22.07.2020
Tipsport Elite Trophy: Růžový tým poprvé zvítězil. Výhru řídila kapitánka Strýcová

Napotřetí to růžovému týmu na Tipsport Elite Trophy vyšlo. Po úvodních dvou nezdarech se ve druhé polovině července dočkal už v neděli, když sedmý bod nad černým týmem ve čtyřhře přidala dvojice Barbora Strýcová, Linda Fruhvirtová. Kapitánka Strýcová k výhře přispěla hned třemi body.

19.07.2020
Opět bez titulu. Kvitová ve finále v Berlíně ztratila vedení

Petra Kvitová se s exhibičními turnaji v Berlíně rozloučí bez zisku titulu. Česká tenistka si pro trofej nedokráčela ani na tvrdém povrchu v hangáru bývalého letiště Tempelhof, kde ve finále padla s Anastasijí Sevastovovou (43.) 6:3, 3:6, 5:10.

19.07.2020
MČR družstev mladšího žactva 2020 vyhrál Prostějov

TK Agrofert Prostějov obhájil loňský titul na Mistrovství ČR družstev v kategorii mladšího žactva, které se hraje již tradičně v půlce července ve Zlíně. Prostějov ve finále porazil Spartu 5:1. Na třetím místě skončil I.ČLTK Praha a na 4. místě skončil Přerov. Výsledky: 1. kolo, čtvrtfinále, o 5.-8. místo, SF a FI. Fotogalerie.

19.07.2020
Trofej solidarity a naděje 2020 by Moneta: Forejtek otočil bitvu proti Lehečkovi. Uspěla také Krejčíková

V neděli vyvrcholil druhý díl Trofeje solidarity a naděje 2020 by Moneta. Nejprve šly do akce ženy – Barbora Krejčíková splnila roli favorita, když porazila ve dvou setech sedmnáctiletou Darju Viďmanovou a slaví zisk singlového titulu. Poté přišlo na řadu mužské finále, ve kterém devatenáctiletý Jonáš Forejtek udolal o rok mladšího Jiřího Lehečku a slaví již druhý singlový titul za poslední měsíc.

19.07.2020
Fotogalerie: Mistrovství ČR družstev mladšího žactva 2020 ve Zlíně

Od čtvrtka 16. července se ve Zlíně hraje Mistrovství ČR družstev v kategorii mladšího žactva pro rok 2020. Finále se hraje v neděli 19. července. Titul obhajuje TK Agrofert Prostějov. Výsledky: 1. kolo, o 5.-8. místo, SF a FI. Fotogalerie.

18.07.2020
Turnaje A staršího žactva v Ostravě a Táboře vyhráli Soukup a Starečková

Vítězem turnaje třídy A staršího žactva v Ostravě v areálu RIDERA SPORT se stal Adam Soukup (2006, I.ČLTK Praha),který ve finále porazil Denise Petáka (2006, ŽLTC Brno) 7:6, 3:6, 6:3. Vítězem čtyřhry se stala dvojice Tom Hanel (2006, TK Sparta Praha) a Daniel Vlček (2006, Open Tennis Club). Vzhledem k deštivému počasí se finálové zápasy odehrály na antuce v tenisové hale TK Havířov. Vítězkou turnaje starších žákyň v Táboře se stala Viktorie Starečková (2006, TK Sparta Praha), která ve finále porazila Karolínu Heiderovou (2006, TK PRECHEZA Přerov o.s.) 6:7, 6:4, 6:1. Čtyřhru vyhrály Slaměníková (2007, TK PRECHEZA Přerov o.s.) a Syrová (2006, I.ČLTK Praha). Výsledky: chlapci, dívky.

17.07.2020
Trofej solidarity a naděje 2020 by Moneta: Brenda Fruhvirtová si vyšlápla na Siniakovou. Ta končí v základní skupině

Čtvrteční den druhého dílu Trofej solidarity a naděje 2020 by Moneta má za sebou úvodní zápasy. Největším překvapením je výhra třináctileté Brendy Fruhvirtové, která našla recept na Kateřinu Siniakovou. Ve hře byla také přemožitelka Siniakové ze středečního odpoledne Darja Viďmanová, jež vyhrála nad Annou Siskovou.

16.07.2020
Turnaj A mladšího žactva na Hamru a v Přerově vyhráli Raština a Kovačková

Vítězem turnaje mladších žáků třídy A ČTS v Praze na SK Hamr se stal Jan Raštica (2008, TK AGROFERT Prostějov), který ve finále porazil Matouše Čepelíka (2008, LTK Liberec) 6:2, 6:2. Čtyřhru vyhráli Raštica s Čepelíkem. Vítězkou turnaje A mladších žákyň v Přerově se stala Alena Kovačková (2008, TK Sparta Praha), která ve finále porazila Elišku Forejtkovou (2008, TK Slavia Plzeň) 6:4, 6:2. Čtyřhru vyhrály Ondrášková a Paštiková. Výsledky: chlapci, dívky.

15.07.2020
Trofej solidarity a naděje 2020 by Moneta: V Prostějově začíná kvalifikace. K vidění budou nadějní Češi

Prostějov čeká nabitý tenisový týden. Od pondělí se zde bude konat druhý turnaj Trofej solidarity a naděje 2020 by Moneta, po Starých Splavech se tentokrát tuzemští tenisté sjedou do Prostějova. V úvodní den jsou na programu kvalifikační zápasy, celkově se odehraje šestnáct duelů. O druhé kolo se pokusí zkušený Jaroslav Pospíšil či naděje českého tenisu Dalibor Svrčina a Nikola Bartůňková.

13.07.2020
Pohár předán! Česko-slovenské souboje by měly pokračovat

Prezidenti českého a slovenského tenisového svazu se ve čtvrtek potkali v Praze při příležitosti předání trofeje za úspěšní pilotní ročník Poháru přátelství (Češi vyhráli nad Slováky 8:2 na body), který proběhl o víkendu. Akce měla velký ohlas na obou stranách a neměla by být jednorázovou záležitostí. „Byla by škoda, aby takový senzační projekt nepokračoval. V budoucnu budeme chtít hrát o putovní Pohár přátelství,“ řekl prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.

11.07.2020
Hledáme sběrače pro WTA turnaj ve věku 18 let a starší

Vážení tenisoví příznivci, hledáme dospělé sběrače, kteří by měli zájem o sbírání míčů během mezinárodního WTA turnaje žen s dotací 225 000 USD v termínu 8.- 16. 8. 2020. Turnaj se bude konat na TK Sparta Praha.

10.07.2020
Tenisová extraliga 2020 rozlosována

Tenisová extraliga 2020 se odehraje 11.-16.12.2020 v Ří­čanech, Prostějově. Předkolo: Severočeská – RPM Oáza Říčany (v Říčanech), Jihlava-Pardubice (v Prostějově). Vítěz předkola z Říčan doplní semifinálovou skupinu v Říčanech, kde je Sparta a Štvanice (I.ČLTK Praha). Vítěz předkola z Prostějova doplní semifinálovou skupinu v Prostějově, kde je Prostějov a Přerov. Titul obhajuje tým ze Štvanice I.ČLTK Praha. Více na http://www.cztenis.cz/…iga-2020.pdf

09.07.2020
OPTIM TOUR 2020: Paulson a Hindová vyhráli áčko v Houštce

Letos velmi dobře obsazený turnaj mužů a žen se hrál v prvních červencových dnech v tenisovém lesoparku v Houštce u Staré Boleslavi. Nebýt soutěže družstev v rámci akce „Barvy pro budoucnost“, mohla být účast ještě kvalitnější.

07.07.2020
Jan Raštica vyhrál MČR mladších žáků v Liberci

Jan Raštica (2008, TK AGROFERT Prostějov) vyhrál Mistrovství ČR v kategorii mladších žáků pro rok 2020. Ve finále porazil Davida Brücknera (2008, Tenisový klub Havlíčkův Brod,z.s.) 6:1, 6:3. Čtyřhru vyhráli Raštica a Čepelík. Výsledky.

06.07.2020
MČR mladších žákyň vyhrála Vanessa Dobiášová

Vanessa Dobiášová (2008, TK Sparta Praha) je mistryní ČR v kategorii mladších žákyň pro rok 2020. Ve finále porazila Elišku Forejtkovou (2008, TK Slavia Plzeň) 0:6, 7:5, 6:4. Čtyřhru vyhrály Alena Kovačková a Laura Samsonová. Výsledky.

06.07.2020
Češi ovládli Pohár přátelství! Vyhráli 8:2 na body

Megazápas mezi Českou a Slovenskou republikou jednoznačně skončil ve prospěch českých barev, které dominovaly v poměru 8:2. O body se mimo jiné postaraly fedcupové a daviscupové výběry, chlapci do čtrnácti let neztratili jedinou sadu. Body za slovenskou část si připsaly dívky do 23 let, které zvítězily 3:2 na zápasy, a chlapci do 18 let, kterým byl za nerozhodnutého stavu 6:6 na zápasy připočítaný bod za lepší poměr setů.

05.07.2020
Pohár přátelství: Češi vedou 3:0 na body! Uspěli Kolář i Forejtek

Souboj mezi českými a slovenskými tenisty napříč kategoriemi má na programu závěrečný hrací den. Zdeněk Kolář i Jonáš Forejtek uspěli v nedělních singlových zápasech a zařídili vítězství českého daviscupového týmu. V odpoledních hodinách bude v Bratislavě pokračovat souboj fedcupových týmů. Za nerozhodného stavu 1:1 pokračují také souboje výběrů mužů a žen do 23 let. O první bod pro Česko se postarali chlapci do 14 let, kteří slovenské soupeře přehrávají poměrem 10:0. Během neděle Čechům zvýšily vedení dívky do 18 let.

05.07.2020
Češi jdou o víkendu do boje! Jak dopadl dnešní los?

Před startem československého megazápasu se souběžně uskutečnily v Praze a Bratislavě tiskové konference, na kterých se losovali účastníci jednotlivých klání. Už jsou známy duelové dvojice jak u mužského Davis Cupu, tak u ženského Fed Cupu. Jaké pikantní souboje nadcházející víkend nabídne?

04.07.2020