Český tenisový svaz

České tenistky odehrají kvalifikaci BJKC ve Švýcarsku

19.01.2026

České tenistky se dozvěděly, proti komu budou hrát kvalifikaci letošního Poháru Billie Jean Kingové. Svěřenkyně nové kapitánky Barbory Strýcové narazí v dubnu na Švýcarky, které budou mít výhodu domácího prostředí.

Rivalita České republiky a Švýcarska v Poháru Billie Jean Kingové (dříve Fed Cupu) je velmi bohatá, a to především v nedávné historii. Tenistky těchto zemí se naposledy utkaly v roce 2023 v základní skupině finálového turnaje v Seville, přičemž uspěly Češky. Předcházející dva souboje v Glasgow (semifinále 2022) a Praze (základní skupina 2021) ale opanovaly Švýcarky.

Dosud posledním utkáním v klasickém formátu, hraným systémem doma–venku, bylo první kolo ročníku 2018 v Praze. Češky tehdy triumfovaly i díky současné kapitánce Barboře Strýcové poměrem 3:1 na zápasy. O dva roky dříve zvládly proti reprezentantkám země helvétského kříže napínavé semifinále v Lucernu (3:2).

„Moc dobře je známe, už jsme s nimi hrály několikrát. Bude to samozřejmě těžké. Ale všechny potenciální soupeřky by byly těžké,“ uvědomuje si Strýcová.

A pochvaluje si destinaci kvalifikačního střetnutí. Hrozila totiž například cesta do Austrálie nebo Kazachstánu. „Máme to kousek, pro holky je příjemné, že nemusí cestovat přes půlku světa. Je to destinace, kam se dá dojet i autem,“ zmínila devětatřicetiletá Strýcová.

Jedničkou Švýcarek je aktuální světová desítka Belinda Bencicová, jež nedávno pomohla své zemi do finále United Cupu. Tenistka se slovenskými kořeny je na týmových a reprezentačních akcích obzvlášť nebezpečná, důkazem budiž zlato a stříbro z tokijské olympiády (2021), titul z BJKC 2022 nebo Hopman Cupu 2018 a 2019.

„Belinda moc ráda hraje BJKC. Vždy, když reprezentuje, předvádí skvělé výkony a hraje šíleně dobře. Jsem zvědavá, jestli vůbec bude hrát, protože je to v termínu, kdy začíná antuková sezona,“ poznamenala česká kapitánka, kterou čeká v následujících týdnech skládání sestavy.

„S každou z hráček jsem v kontaktu. Píšeme si po každém zápase. Je to fajn. Miluju australský čas. Vstáváme dost brzy, a tak se před školkou stihnu kouknout třeba na jeden a půl zápasu,“ doplnila s úsměvem Strýcová.

Kvalifikace letošního BJKC se uskuteční v pátek 10. a sobotu 11. dubna. První hrací den budou na programu dvě dvouhry. Druhý hrací den začne nově čtyřhrou a po ní budou následovat dvě dvouhry. Vítězný tým postoupí na závěrečný finálový turnaj, jenž se bude konat opět v čínském Šen-čenu, a to v týdnu od 21. září.

Los kvalifikace BJKC (první je vždy domácí tým)
Itálie – Japonsko
Belgie – USA
Austrálie – Velká Británie
Kazachstán – Kanada
Slovinsko – Španělsko
Švýcarsko – ČESKO
Ukrajina – Polsko

Foto: Český tenisový svaz / Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Marie Bouzková ve finále ITF $10,000 na Mauriciu

Sedmnáctiletá Marie Bouzková (1998, WTA 393) došla do finále na desítce žen ve Fort-de-France na Mauriciu. Turnajová trojka ve finále prohrála s Irinou Ramialison z Francie 6:7(3) 2:6 a připsala si 7 bodů do žebříčku WTA. Výsledky.

17.01.2016
Štěpánek a Kristýna Plíšková zvládli kvalifikaci na Australian Open

Radek Štěpánek zvládl kvalifikaci a zahraje si hlavní soutěž Australian Open 2016. Sedmatři­cetiletý Štěpánek ve finále kvalifikace zdolal v Melbourne Kolumbijce Alejandra Gonzáleze 6:3, 6:1. Uspěla i Kristýna Plíšková, naopak Barbora Krejčíková prohrála.

16.01.2016
Do semifinále turnaje ITF1 ve Vestci postoupily Marková a Kilnarová

Johana Marková (1999, ITF 223) a Monika Kilnarová (1999, ITF 58) postoupily do semifinále mezinárodního turnaje hráček do 18-ti let ITF Grade 1 do semifinále. O postup do finále se Marková utká s Ukrajinkou Shakhraychuk (1999, ITF 405) a Monika Kilnarová s Belgičankou Cantos Siemers (2000, ITF 138). Do semifinále čtyřhry postoupily Kilnarová s Ruskou Zelevou a Klára Hájková se Slovenkou Sujovou. Výsledky. LIVESCORE. Fotogalerie.

15.01.2016
Melbourne: Úvod kvalifikace zvládly čtyři Češky

První kolo kvalifikace na Australian Open 2016 mají úspěšně za sebou čtyři z pěti českých hráček. Tereza Smitková, Kristýna Plíšková, Barbora Krejčíková i Tereza Martincová potřebují ještě dvě vyhraná utkání k postupu do hlavní soutěže. Neuspěla Andrea Hlaváčková, která nestačila na Španělku Martinez Sanchez 6:1 6:7(3) 1:6. Kvalifikace ženy.

15.01.2016
Štěpánek porazil Šátrala na úvod kvalifikace Australian Open

Hned úvodní kolo kvalifikace mužů na Australian Open 2016 nabídlo český souboj, ve kterém se střetli Radek Štěpánek a Jan Šátral. Z postupu do druhého kola se po boji radoval zkušenější Štěpánek, který musel do kvalifikace grandslamu po 14-ti letech. V prvním kole končí Jan Mertl, který nestačil na Radu Albota 3:6 6:7(2).

13.01.2016
Rosol je v Aucklandu ve čtvrtfinále, Plíšková končí v Sydney

Český tenista Lukáš Rosol si na turnaji ATP zahraje čtvrtfinále. Ve druhém kole Lukáš porazil Francouze Paira 6:4 7:6(5) a teď ho čeká turnajová jednička David Ferrer. V Sydney do semifinále neprošla Karolína Plíšková, která nestačila na světovou dvojku Simonu Halep po setech 4:6 5:7.

13.01.2016
Michal Konečný vyhrál ITF futures $10,000 v Antalyi

První titul sezony a celkově jedenáctý získal v Antalyi Michal Konečný (1989, ATP 335). Třetí nasazený hráč ve finále futures s dotací $10,000 porazil Mate Delice z Chorvatska 6:4 7:6(6). Výsledky.

10.01.2016
Mezinárodní turnaj do 18-ti let ve Vestci u Prahy

Od pondělí 11. ledna se v areálu TENISCENTRUM HEAD hraje mezinárodní turnaj hráčů a hráček do 18-ti let ITF1. Z kvalifikace postoupili Přibylová, Procházková L., Čtverák, Štěpánek A., Bolardt, Prokop, Dubský. V hlavní soutěži staruje 48 chlapců a 48 dívek. Výsledky. LIVESCORE.

10.01.2016
Svrčina a Lavičková ve finále TE 2 do 16-ti let v Milovicích

Na mezinárodním turnaji TE 2 do 16-ti let v Milovicích měla obě finále česká zastoupení, Svrčina ani Lavičková ale nakonec titul nezískali. Dalibor Svrčina (2002, TK AGROFERT Prostějov) podlehl Cezaru Cretovi z Rumunska 3:6 4:6 a Kristýna Lavičková (2002, TK Sparta Praha) nestačila na turnajovou jedničku Danielu Vismane 0:6 1:6. Výsledky. Videa.

10.01.2016
WTA Sydney: Karolína Plíšková porazila Anu Ivanovic a je ve druhém kole

První kolo zvládla na turnaji v Sydney Karolína Plíšková, která vyřadila Srbku Anu Ivanovic 6:4 6:2. V dalším kole ji čeká vítězka duelu Pavlyuchenko – Arruabarrena. Ve finále kvalifikace prohrála Lucie Hradecká s Mirjanou Lucic-Baroni, i přesto se ale představí v hlavní soutěži, kam se dostala jako „lucky loser“. Čeká ji Ekaterina Makarova.

10.01.2016
Petra Kvitová v Sydney nenastoupí, šetří se na Melbourne

Obhájkyně titulu v Sydney ke svému prvnímu utkání proti Sabině Lisicki nenastoupí. Českou tenistku vyřadily ze hry v Shenzhenu zdravotní potíže, ze kterých se ještě zcela nezotavila, a proto turnaj v Sydney vynechá a bude se připravovat na první grandslam sezony.

10.01.2016
Halovým Mistrem ČR 2016 se stal Marek Michalička

Vítězem halového Mistrovství ČR mužů v Plzni se pro rok 2016 stal Marek Michalička (1986, ATP 280, TK Sparta Praha). Michalička potvrdil roli turnajové jedničky, v semifinále zdolal Matěje Vocela 3:6 7:6(8) 6:2 a ve finále porazil Davida Poljaka (1996, TK AGROFERT Prostějov) 7:6(1) 6:4. Čtyřhru vyhráli Nejedlý s Michnevem, ve finále porazili Fraňka s Vrbkou. Výsledky.

09.01.2016
Berdych nestačil na Djokoviče a v Doha končí v semifinále

Tomáš Berdych si finále na turnaji v Doha nezahraje. Český tenista ve dvou setech 3:6 6:7 nestačil na Novaka Djokovice, kterého ve finále vyzve Rafael Nadal. Nadal v boji o finále vyřadil Ukrajince Marchenka 6:3 6:4.

09.01.2016
Barbora Strýcová deblový titul v Aucklandu nezískala

Barbora Strýcová spolu s Dankou Kovinic z Černé Hory podlehly ve finále čtyřhry v Aucklandu belgické dvojici Mertens, Mestach 5:10 ve třetím setu. Česká tenistka tím nedosáhla na již osmnáctý titul ve čtyřhře na okruhu WTA. Příští týden čeká Barboru Strýcovou podnik v Hobartu, kde v prvním kole narazí na Johannu Larsson ze Švédska.

09.01.2016
Berdych je v Doha v semifinále, čeká ho Djokovic

I čtvrtfinále v Doha zvládl Tomáš Berdych bez větších problémů. Český tenista vyřadil Brita Kyla Edmunda 6:3 6:2 a postoupil do semifinále. Tam se střetne se světovou jedničkou a poprvé v nové sezoně tak poměří síly. V Shenzhenu končí ve čtvrtfinále Kateřina Siniaková.

08.01.2016
Setry Fruhvirtovy obhájily titul na Lemon Bowl 2016

Na mezinárodním turnaji LEMON BOWL HIGHER 2016 v Římě, který se hraje v kategorii do 8, 10, 12, 14 let, v letošním ročníku zvítězily sestry Brenda (2007) a Linda (2005, TK Sparta Praha) Fruhvirtovy. Brenda vyhrála v kategorii U10 a Linda vyhrála v kategorii U12 a staly se tak 1. hráčkami v 32-leté historii turnaje, které ve 4 startech zaznamenaly 4 vítězství. Turnaje se zúčastnilo 1276 hráčů a hráček. V minulosti zde vyhráli např. Kournikovová, Giorgi, Coric a další.

08.01.2016
Mezinárodní turnaj TE do 16-ti let v Milovicích

Od úterý 5. ledna se ve středočeských Milovicích hraje mezinárodní turnaj Tennis Europe Grade 2 hráčů a hráček do 16-ti let. V hlavní soutěži startuje 14 českých chlapců a 14 dívek. Za týden v Milovicích začíná turnaj chlapců a dívek do 14-ti let. Výsledky. Videa.

07.01.2016
Berdych a Siniaková postoupili do čvtrfinále v Doha a Shenzhenu

Na turnaji ATP v Doha si loňský finalista Tomáš Berdych zahraje čtvrtfinále, když vyřadil Damira Dzumhura 6:0 6:4. V čínském Shenzhenu zvládla druhé kolo Kateřina Siniaková, která porazila turnajovou sedmičku Zarinu Diyas 6:0 6:4. Její další soupeřkou bude Němka Friedsam.

07.01.2016
Češi do finále Hopman Cupu nepostoupí, skupinu vyhrála Ukrajina

Karolína Plíšková s Jiřím Veselým do finále Hopman Cupu 2016 nepostoupí. První místo v jejich skupině totiž obsadila Ukrajina, která má na kontě tři výhry. Ve čtvrtek se česká dvojice představí v duelu proti USA, který pro ně bude posledním v této týmově soutěži.

07.01.2016
Kvitová nedohrála svůj úvodní zápas v Shenzhenu, Siniaková porazila Mitu

Svůj premiérový zápas roku 2016 Petra Kvitová nedohrála. Česká jednička v Shenzhenu vzdala po prohraném setu 2:6 číňance Saisai Zheng. Naopak se dařilo Kateřině Siniakové, která porazila Rumunku Mitu a ve druhém kole vyzve Zarinu Diyas.

05.01.2016