Český tenisový svaz

Češi znají soupeře pro kvalifikaci Davis Cupu. Hrát budou doma

04.12.2024

Český daviscupový tým se v pondělí odpoledne dozvěděl soupeře pro kvalifikaci mužské týmové soutěže pro příští rok. Na přelomu ledna a února přivítá na domácí půdě Jižní Koreu, kterou loni porazil v základní skupině Davis Cupu 3:0 na zápasy.

Češi si proti Korejcům zahráli loni v rámci základní skupiny a na zisku třech bodů se podíleli v singlech Tomáš Macháč s Jiřím Lehečkou a v deblu Jakub Menšík s Adamem Pavláskem. Stejná sestava by se měla v ideálním případě představit také v kvalifikaci, která se bude hrát před domácím publikem v Ostravě.

„V tuto chvíli začínáme přípravu únorového zápasu v nově zrekonstruované hale v Ostravě-Porubě,“ oznámil prostřednictvím mluvčího daviscupového týmu Karla Tejkala předseda ČTS Jakub Kotrba.

Proti Korejcům povede české tenisty poprvé v roli kapitána Tomáš Berdych, který nahradil ve funkci Jaroslava Navrátila. „Všichni víme, co Davis Cup znamená a nakolik už změnil papírové předpoklady, ale troufnu si říct, že bychom tam našli těžší soupeře. K zápasu ale musíme i tak nastoupit se vším respektem, udělat tři body a mít odpracováno, to je to nejdůležitější,“ uvedl Berdych. „Nejpříjemnější je, že budeme hrát doma,“ potěšilo ho.

„Vzhledem k tomu, že se hraje hned po Austrálii, tak by to pro kluky znamenalo, že by tam museli zůstávat a čekat, přeletět rovnou do Koreje a jejich program by se natáhl. Myslím, že by to bylo extrémně náročné, takže bude krásné, že se budeme moci představit před domácími fanoušky. Moc se na to těším,“ pokračoval Berdych.

„Počítám, že budeme mít nejsilnější možnou sestavu, která bude k dispozici,“ potvrdil Berdych, že by chtěl vsadit na osvědčené tenisty, kteří na posledních reprezentačních akcích v letech 2023 a 2024 hráli. Konkrétní nominace pro souboj s Korejci by měla být oznámena v lednu.

Davis Cup v roce 2025 projde menší změnou formátu. Po kvalifikačních utkáních budou následovat zápasy 1. kola, které nahradí základní skupiny. K vidění bude celkem sedm utkání, jež nabídnou ve dvojicích opět výhodu domácího prostředí. Český tým by v případě postupu přes Korejce v dalším kole narazil na vítěze zápasu mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem.

Vítězové těchto zápasů postoupí na závěrečný play-off turnaj. Divokou kartu pro finálový turnaj obdržela Itálie, která navíc nahradí Španělsko v roli hostitele závěrečných bojů o salátovou mísu pro roky 2025 až 2027. V příštím roce proběhne play-off osmi nejlepších týmů v Boloni.

Zdroj: www.tenisovysvet.cz

Zpravodajství z oblasti českého tenisu
Challenger Praha: Nedovyesov je vítězem Prague Open 2013

Ukrajinský tenista Oleksandr Nedovyesov (ATP 160) vyhrál pražský challenger dotovaný $50,000, když ve finále porazil přemožitele Iva Mináře Javiera Martiho (ATP 219) 6:0 6:1. Čtyřhru vyhrála dvojice Lee/Peng.

16.06.2013
Květa Peschke skončila v Norimberku ve finále čtyřhry

Deblistka Květa Peschke s Annou-Lenou Grönefeld (GER) titul v Norimberku nezískaly. Česko-německá dvojice ve finále prohrála s párem Olaru, Solovyeva 6:2 6:7(3) 9:11, když nevyužila tři mečboly.

15.06.2013
ITF 1 Offenbach: Bára Krejčíková si zahraje o titul

Ani Domenica Gonzalez (ECU) nedokázala vzít Báře Krejčíkové v semifinále turnaje ITF 1 v Offenbachu set. Česká juniorka a nasazená dvojka si tak zahraje o titul s Irynou Shymanovich (BLR). Ve finále čtyřhry skončila Simona Heinová po boku Anastasiye Komardiny (RUS).

15.06.2013
Challenger Praha: Minář si finále nezahraje

Ivo Minář si své druhé finále štvanického challengeru nezahraje. V semifinále Prague Open 2013 prohrál se Španělem Martím 0:6, 4:6. Účastí v semifinále získal Minář 29 bodů do žebříčku ATP a měl by se posunout zhruba o 70 míst žebříčkem nahoru.

15.06.2013
ITF 1 Offenbach: Bára Krejčíková si zahraje semifinále

Druhá nasazená Barbora Krejčíková nezaváhala ani ve čtvrtfinále, kde vyřadila Katharinu Hobgarski 6:1 6:4 a postoupila na turnaji ITF 1 do semifinále. S turnajem se naopak loučí druhá Češka Marie Bouzková, která nestačila na Ilze Hattingh 3:6 5:7.

14.06.2013
Challenger Praha: Ivo Minář je v semifinále
Ivo Minář (1984) porazil ve čtvrtfinále pražského challengeru mužů Rajušana Haider-Maurera 6:4, 3:6, 6:3 a v semifinále ho čeká Španěl Marti (1992), který ve třech setech zdolal Kazacha Golubeva 4:6, 6:1, 6:4.
14.06.2013
Berdych končí na raketě Cilice, Šafářová si finále v Norimberku nezahraje

Semifinále si Tomáš Berdych na londýnské trávě nezahraje. Ve čtvrtfinále totiž podlehl obhájci titulu Marinu Cilicovi (CRO) 5:7 6:7(4). V Norimberku skončila také Lucie Šafářová, která v semifinále nestačila na Rumunku Simonu Halep 3:6 6:0 2:6.

14.06.2013
Krejčíková i Bouzková jsou na ITF 1 v Offenbachu ve čtvrtfinále

Dvě české juniorky úspěšně postupují na turnaji ITF 1 v německém Offenbachu. Krejčíková (15. ITF) je nasazená dvojka turnaje, Bouzková (38. ITF) číslo devět. O postup mezi osm nejlepších porazila Krejčíková Lillu Barzo (HUN) 6:1 6:1 a Bouzková zdolala Alejandru Cisneros (MEX) 6:2 6:7(4) 6:1.

13.06.2013
Lucie Šafářová je v Norimberku v semifinále, Berdych postupuje v Londýně

Lucie Šafářová zdolala Polonu Hercog 7:6(5) 3:6 6:4 a postoupila v Norimberku do semifinále, kde se utká se Simonou Halep (ROU). V Londýně se dařilo Tomáši Berdychovi, který porazil Zemlju 6:3 6:4 a zahraje si čtvrtfinále proti Cilicovi.

13.06.2013
Challenger Praha: Ivo Minář postoupil do čtvrtfinále

Ivo Minář (426. ATP) zvládl druhé kolo, když přehrál Daniela Tara (JPN) 6:3 6:2 a postoupil mezi osm nejlepších. O postup do semifinále se jediný Čech v soutěži utká s jedničkou turnaje Andreasem Haider-Maurerem (AUT, 105. ATP), se kterým má bilanci 1:0.

13.06.2013
Lucie Šafářová v Norimberku postupuje, ostatní Češky končí

Lucie Šafářová zvládla v Norimberku i druhé kolo. Česká hráčka porazila Španělku Torro-Flor 6:4 6:2 a ve čtvrtfinále ji čeká vítězka duelu Hercog – Cohen. Hercog v úvodním kole vyřadila Zakopalovou a Cohen si poradila s Martincovou.

12.06.2013
Tomáš Berdych porazil De Bakkera a je v osmifinále v Queensu

Tomáši Berdychovi se na trávě zatím daří. Ve druhém kole turnaje v Londýně porazil druhý nasazený hráč Thiema De Bakkera 6:1 6:4 a postoupil do osmifinále. Tam ho vyzve Grega Zemlja (SLO). V turnaji končí Lukáš Rosol, který ve druhém kole nestačil na Beckera 6:7(2) 5:7.

12.06.2013
Challenger Praha: Čtyři Češi končí v prvním kole

Jediným Čechem, který prošel do druhého kola, zůstal Ivo Minář. Ve středečním programu nastoupili čtyři domácí hráči, ani jeden však dále nepostoupil. Jan Šátral prohrál s Ribou (ESP) 5:7 2:6, Dominika Süče vystřílel z kurtu Westerhof (NED) 1:6 2:6 a Dušan Lojda nestačil na Martiho (ESP) 2:6 4:6.

12.06.2013
Challenger Praha: Ivo Minář porazil Koroleva

První den hlavní soutěže Prague Open 2013 zasáhli do bojů z Čechů Mertl, Staněk a Ivo Minář. Do druhého kola postoupil pouze Ivo Minář, který porazil Kazacha Koroleva 6:2, 3:6, 6:3. Junior Staněk nestačil na zkušeného Itala Di Maura 3:6, 3:6. Jan Mertl prohrál ze 3 mečbolů s Ukrajincem Nedovyesovem 7:5, 4:6, 5:7.

11.06.2013
Češi na žebříčku ATP a WTA: Jiří Veselý na hranici první stovky

Jiří Veselý došel do finále prostějovského challengeru, což ho posunulo o dalších 21 cenných míst těsně za hranici první stovky žebříčku ATP, Jirka se od pondělí 10. června nachází na 106. místě. O 6 míst si polepšil také jeho finálový přemožitel Radek Štěpánek (46. ATP). Petra Kvitová klesla na 8. pozici.

10.06.2013
Tereza Malíková vyhrála desítku v Sarajevu

Tereza Malíková (1991, TK Agrofert Prostějov) vyhrála mezinárodní turnaj žen ITF dotovaný částkou 10,000 USD, když ve finále porazila Martinu Kubičíkovou (1991, TK Agrofert Prostějov) 6:3, 7:5 a získala 12 bodů do žebříčku WTA.

09.06.2013
TE 3 do 16-ti let v Hrádku n. Nisou vyhrála Martina Kudelová

Mezinárodní turnaj šestnáctiletých v Hrádku nad Nisou má domácí vítězku, kterou se stala Martina Kudelová (1999, TK SK Zlín). Druhá nasazená hráčka v semifinále porazila Karolínu Beránkovou (2000, TK Olymp Praha) 6:2 6:2 a ve finále ji nezastavila ani Ruska Abidullina, kterou Kudelová porazila 7:5 6:2. Mezi chlapci se dařilo Antonínu Bolardtovi, který skončil až ve finále, kde po velkém boji prohrál s Němcem Kirchhoffem 7:5 6:7(6) 5:7. Čtyřhru vyhrála dvojice Duda, Vicenda.

08.06.2013
Karolína Plíšková titul v Nottinghamu nezískala

Ve finále na travnatém turnaji v Nottinghamu ($75,000) se Karolína Plíšková (73. WTA) střetla s Petrou Martic (CRO, 108. WTA), která českou hráčku přehrála ve dvou setech 6:3 6:3.

08.06.2013
Krejčíková se Siniakovou vyhrály čtyřhru juniorek na French Open

Českým juniorkám se na letošním French Open příliš nedařilo, ve dvouhrách prohrála Pantůčková i Siniaková v prvním kole, Bára Krejčíková ve druhém. Chuť si Krejčíková se Siniakovou spravily ve čtyřhře, ze které si odváží titul. Druhý nasazený pár ve finále porazil dvojici Gonzalez, Haddad Maia 7:5 6:2.

08.06.2013
Challenger Prostějov: Štěpánek potřetí vítězem dvouhry

V českém finálovém souboji dvou generací zvítězil ten starší a zkušenější. Radek Štěpánek (52. ATP) porazil Jiřího Veselého (127. ATP) 6:4 6:2 a potřetí se stal vítězem prostějovského challengeru Unicredit Czech Open ve dvouhře.

08.06.2013